Ayakta Tırnak Batması Ameliyatında Full Anestezi Uygularlar Mı?

Bu konuyu okuyanlar

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Merhaba. Bende tırnak batması çok uzun süredir var. Ama biraz farklı gibi. Normal tırnak batması dedikleri yana doğru uzar ama benimki yeterince yanlara kadar uzamış ve artık uzamıyor ama ileri doğru uzadığı için acıtıyor ve tırnak makası ile kesmesi zor oluyor. Tam uzayana kadar beklemem lazim yoksa ne kadar denesem de kesemiyorum. Tam uzadığında tırnak makasını sokup kesiyorum hiç de acımıyor. Ama artık bıktım. 2 ayak baş parmağımda 4 tarafı farklı zamanlarda batıyor. Sürekli acımasını istemiyorum ve estetik açıdan da hoş durmuyor. Bu yüzden ameliyat olmayi düşünüyorum. Lokal anestezi var diyorlar internetten araştırdım ama lokal anestezi istemiyorum tam anestezi istiyorum. Ben uyanıkken etimi kesmeleri acitmayacak olsa bile hoşuma gitmez. Huylanmiyorum ama soğuk bıçağı tenimde hissetmeyi sevmiyorum. Doktorumdan fiyat farkı ile falan tam anestezi ile beni komple uyutup ameliyatı yapmalarını söylemek gibi bir şansım var mı?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Yok yapmazlar ben 2 ameliyatımda da denedim yapmadılar. 17 yaşında kasık fıtığı ameliyatı, 22mde kıl dönmesi ameliyatı oldum. İkisinde de belden aşağı uyuşturdular.
Ancak hastanın durumuna göre sakinleştirici yapıyorlar. Ilk ameliyatımda sanırım sakinlestirici yaptılar pamuk gibi oldum uyuya kaldım ameliyat sırasında ? Günlerce acıdan kötü olduğumdan ağrı gecince uyuya kalmista olabilirim.
2. Ameliyatta uyutsunlar diye direttim ancak keyfim o kadar yerindeydi ki ameliyatta müslüm baba eşliğinde sohbet gırgır şamata yaptık ? İşin ilginç yanı sakinleştirici yapılmadı ? Kıl dönmesini farkettiğim gibi ameliyat olmak istedim, hiç bir ağrım olmadığından tamamen keyfi diyebiliriz. Çünkü çok beklemek kişinin kendine zararlı. Sorun ilerleyince dikiş sayısı, ameliyat sonrası bakımı felan arttığından direk olmak iyidir diye düşündüm. Ve ilki devlet ikinci özel hastaneydi

Bilmiyorum ancak sende sadece ayak veya parmağı uyuştururlar herhalde. Kesilip dikilen bölgede en ufak his olmuyor. Sadece ameliyat sırasında ameliyat bölgesi olmayan civar bölgeleri hissediyorsun.
Oraya değen eden olursa korkmana gerek yok ?

Senin ameliyatının detayını bilmiyorum da ameliyattan korkmana gerek yok sonrasında doktorun önerilerine uymazsan sorun yaşayabilirsin. Mesela kıl dönmesinden sonra sırt üstü yatma, oturma, yürüme serbestti ama aşırıya kaçma dedi. Benim aşırı kavramım biraz farklı olacak ki 12 dikişten 1 i açıldı. Pansumanı 1 hafta fazla yapmak zorunda kaldım.

Son düzenleme:

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Yok yapmazlar ben 2 ameliyatımda da denedim yapmadılar. Birinde 17 yaşında kasık fıtığı ameliyatı, 22imde kıl dönmesi ameliyatı oldum. İkisinde de belden aşağı uyuşturdular.
Ancak hastanın durumuna göre sakinleştirici yapıyorlar. Ilk ameliyatımda sanırım sakinlestirici yaptılar pamuk gibi oldum uyuya kaldım ameliyat sırasında ? Günlerce acıdan kötü olduğumdan ağrı gecince uyuya kalmista olabilirim.
2. Ameliyatta uyutsunlar diye direttim ancak keyfim o kadar yerindeydi ki ameliyatta müslüm baba eşliğinde sohbet gırgır şamata yaptık ? İşin ilginç yanı sakinleştirici yapılmadı ? Kıl dönmesini farkettiğim gibi ameliyat olmak istedim, hiç bir ağrım olmadığından tamamen keyfi diyebiliriz. Çünkü çok beklemek kişinin kendine zararlı. Sorun ilerleyince dikiş sayısı, ameliyat sonrası bakımı felan arttığından direk olmak iyidir diye düşündüm. Ve ilki devlet ikinci özel hastaneydi

Bilmiyorum ancak sende sadece ayak veya parmağı uyuştururlar herhalde. Kesilip dikilen bölgede en ufak his olmuyor. Sadece ameliyat sırasında ameliyat bölgesi olmayan civar bölgeleri hissediyorsun.
Oraya değen eden olursa korkmana gerek yok ?

Senin ameliyatının detayını bilmiyorum da ameliyattan korkmana gerek yok sonrasında doktorun önerilerine uymazsan sorun yaşayabilirsin. Mesela kıl dönmesinden sonra sırt üstü yatma, oturma, yürüme serbestti ama aşırıya kaçma dedi. Benim aşırı kavramım biraz farklı olacak ki 12 dikişten 1 i açıldı. Pansumanı 1 hafta fazla yapmak zorunda kaldım.
Yorumun için teşekkürler

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,625
Benimde sol ayak paşparmağımda tırnak batması vardı. Doktor parmağıma iki tane iğne vurdu ve sadece parmağım uyuştu. Sonrasında kargaburun gibi birşeyle tırnağımı çevire çevire söktü. Tırnak kenarlarını havya gibi bişeyle yaktı çok pis kokmuştu. 2 saat kadar sonra uyuşukluğu geçince dayanılmaz bir acı başlamıştı.

Lexa Silverhand

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Benimde sol ayak paşparmağımda tırnak batması vardı. Doktor parmağıma iki tane iğne vurdu ve sadece parmağım uyuştu. Sonrasında kargaburun gibi birşeyle tırnağımı çevire çevire söktü. Tırnak kenarlarını havya gibi bişeyle yaktı çok pis kokmuştu. 2 saat kadar sonra uyuşukluğu geçince dayanılmaz bir acı başlamıştı.
Teşekkürler yorumun için vazgeçtim şu an

umit4421

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,110
Tırnak batması korkunç bir şey zamanında bende yaşadım ama ameliyat olmadım ve zamanla geçti. Tırnağını düz ve biraz uzun kes yatarken tırnakla et arasına pamuk sıkıştır belki sende de geçer.

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Ben lisede okurken kaç defa tırnak çektirdim. Dayanamadım en sonunda sinirleri yaktırdım. Sadece ayağı uyuşturuyorlar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Aşağıdaki gibi bir ucu kısa ve küçük olan tırnak makasları kullan, tırnağı düz kes veya çok batıyorsa doktorun dediği şekilde kes. Normal tırnak makasları ile kesilmez o tırnaklar :)

1623783843152.png

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bende de olmuştu. Doktora gittim iğne falan yapmışlardı. İğnenin etkisi gidince acımıştı. Ama tırnak batmasından kurtulmuştum.
Korkmaya gerek yok acıyacak diye. Sağlık önemlidir. Dikkat etmek lazım.