ATI HD 4650 Overclock Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Ozan Ulusoy

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
124
Arkadaşlar merhaba ekran kartımdan daha iyi performans alabilmek için ekran kartını hız aşırtma yapmak istedim modeli ve markası konu başlığında yazıyor zaten ilk denememde oldu ancak bir süre sonra ATI tray tool ile yaptığım profile yani hız aşırtma profiline geçerken ekranda karıncalar oldu (çekmeyen bir televizyon gibi) bunlar renkliydi ve ardından ekranda no signal yazcı pc yi kapatıp açtım sorun kalmadı ekran açıldı görüntülerde bir bozulma yok hatta oyun bile oynadım. Sizce neden hız aşırtma profiline geçerken böyle bir durum oldu programdan kaynaklanıyor olabilirmi ayrıca fanın çalışma seviyesini manuel %100 yaptım ne olur ne olmaz diye ama yinede bu sorun ortaya çıktı ve şimdi MEM overclock seviyesini (kartın ulşa bileceği en yüksek seviyeyi) ölçerken ve kaydederken sorun yok ancak GPU nun ulaşa bileceği son seviyeyi test etmeye çalıştığımdada aynı sorun baş gösterdi daha önce yaptığımda bu sorunlar oluşmamıştı bir anda oldu.

ekranalntsyd.png

Demnesia

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Valla bu seviyedeki bir karta overclock yapmanı pek önermem çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanacaktır, birde bu karttan overclockla extra birşeyler beklemek yerinde olmaz. Ama benim param bol fantezi olsun diye overclock yapıcam dersen kartı sonuna kadar zorlayabilirsin :D
Sorunların daha önceden değilde şimdi baş göstermesinin nedeni kartın overclock limitine ulaştığını gösterir, hatta hasar bile oluşmuş olabilir.

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Hadi ya korku saldın şimdi içime :(

Niye kokruyon kardeş bir şey olmazzz. Overclocta fazla yüklenme artık. sonucta su an çalşıyor. Overclockta önemli bir faktörde güç kaynagıdır. daha önce yapıyordum demişsin ama o zaman bu zaman kasana yeni bir oem takmıssan veya işemciyi overclok yapmıssan üstüne bir de grafik kartını overclok yapıyorsan PSU yetmez kapatır pcyi. hem bu karttan overclok pek bir değişme olmaz. hadi oldu diyelim bir saat oyanrsın sonra kapanır pc... bence overclok yapacaksan cok yüklenme dediğim gibi...

Ozan Ulusoy

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
124
Niye kokruyon kardeş bir şey olmazzz. Overclocta fazla yüklenme artık. sonucta su an çalşıyor. Overclockta önemli bir faktörde güç kaynagıdır. daha önce yapıyordum demişsin ama o zaman bu zaman kasana yeni bir oem takmıssan veya işemciyi overclok yapmıssan üstüne bir de grafik kartını overclok yapıyorsan PSU yetmez kapatır pcyi. hem bu karttan overclok pek bir değişme olmaz. hadi oldu diyelim bir saat oyanrsın sonra kapanır pc... bence overclok yapacaksan cok yüklenme dediğim gibi...

Bu iki durum arasında yarım saat anca var il yaptığımda olmuştu sonra program kapanınca overclock ayarları sıfırlandı sonra tekrar yaptığımda bu sorun oldu şimdi MSI Afterburner ile yaptım bir sorun olmadı ayrıca benimde aklıma PSU yetersizliğinde olma ihtimali gelmişti.