Atatürk için ezan ve mevlid

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bugün internet sitelerinden gezerken denk geldim, tövbe bismillah dedim. Meğer neler neler olmuş memlekette :)

1573801310233.png
Atatürk'ün ezanı Türkçe'ye çevirdiği ve yıllarca toplumun ezandan nasıl uzak kaldığı hala tartışılan bir olgudur. 1932 yılında yürürlüğe giren uygulama 1950'de Demokrat Parti aslına döndürüne kadar devam etmişti. Mustafa Kemal, bu yeniliğe giderken de hocalardan caiz olduğu fetvasını çıkarmayı da ihmal etmemişti. Bu kararların tartışılmasının tabu olmaktan yavaş yavaş çıktığı günümüzde Atatürk hala belli kesimlerin nefret edilen kişisi, belli kişilere göreyse kararları sorgulanamaz en büyük Türk lideri…

Atatürk'ün yaşadığı dönemde yazılan bazı edebi eserlere bakıldığında nasıl bir insanüstü varlık yaratılmaya çalışıldığının örneği ortaya çıkıyor. Günümüzde hala Atatürk'ü peygamber gibi görüyorlar eleştirisinin dayanağı aslında burada yatıyor. Atatürk'ü doğrularıyla yanlışlarıyla nihayetinde bir insan olarak yargılayamayan bireylerin ataları Cumhuriyet'in ilk yıllarında yaşamıştı.

"KEMALİZM DİNİ" NASIL OLUŞTURULDU?

Dönemin milletvekillerinden Şeref Aykut'a göre Kemalizm dini (kendi ifadesiyle) 6 oktan ( Bugün de bildiğimiz gibi cumhuriyetçilik, milliyetçilik, inkılâpçılık, devletçilik, laiklik ve halkçılık) oluşmalıydı. Aykut bilindiği gibi bu fikirlerini en temel şekilde "Kamalizm" adı altında kitaplaştırmış ve Atatürk'e tapan(!) nesillerin nasıl yetiştirileceğini anlatmıştı.

ATATÜRK İÇİN EZAN VE MEVLİT

Bu dinin peygamberi olarak da Atatürk'ü gördükleri için onun adına tabi ki bir mevlit yazıldı. Hatta bununla da yetinilmeyip bir de ezan yazdılar. İşte Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli şairlerinden Behçet Çağlar'ın yazdığı o ezan:

Atatürk ekber! Atatürk ekber!
1573801591260.png

Ancak O var Atatürk!

Evliya odur, peygamber odur,

sanatkâr Atatürk.

Talihe hâkim, zekâya önder,

doğma serdar Atatürk.

Bunları geçti insan büyüğü:

Kendi kadar Atatürk!

Atatürk ekber! Atatürk ekber.

Bizde O var. Atatürk!

Ne evliya, ne de peygamber..

Halkına yar Atatürk!”

Süleyman Çelebi'nin Hazreti Muhammed için yazdığı mevliti Atatürk'e uyarlamaktan çekinmeyen Çağlar bunu pek çok yerde okuttu da:

“Hak Teala çün yarattı Türk’ü ilk

Dedi, ‘Üç kıta da olsun ona mülk.’

Mustafa nurunu alnına koydu,

‘Bil! Kemal’in nurudur, ol nur!’ dedi.”

Geçti böyle nice ay, nice sene,

Vakt erişti bin sekiz yüz seksene

Ger dilesiz, bulasız oddan necat,

Mustafa-yı ba-Kemal’e essalat!”

Ol Zübeyde, Mustafâ’nın ânesi

Ol sedeften doğdu ol dürdânesi!

Gün gelip oldu Rızâ’dan hâmile

Vakt erişti hafta ve eyyâm ile.

Geçti böyle, nice ay nice sene

Vakt erişti bin sekiz yüz seksene.

Merhaba ey baş halâskâr merhaba

Merhaba ey ulu serdâr merhaba!

Atatürk'e tapınmaya kadar varan bu hayranlık sadece Behçet Çağlar ile de sınırlı kalmadı. Ünlü şairlerden Faruk Nafiz Çamlıbel Atatürk'ün ölümünden sonra onu kalbine bir put gibi yerleştirdiğini bakın nasıl anlatmış:

Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil

Kanlı bir göz yaşı nehrinde muazzam tabutun

Ey ilâhın yüce dâvetlisi, göklerden eğil

Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!

Diğer bir şair Halil Bedii Yönetken ise Atatürk'e olan bakış açısını böyle aktarmış:

Tanrı gibi görünüyor her yerde

Topraklarda, denizlerde, göklerde

Gönül tapar, kendisinden geçer de

Hangi yana göz bakarsa: Atatürk

Görüldüğü gibi Cumhuriyet'in ilk yıllarında Atatürk'ü ilahlaştırmak edebiyatın ana konularından biri olmuştu. Edebiyatı esir alan bu akım Osmanlı Devleti'nde Divan Edebiyatı'nda yer bulan padişahlara yazılmış methiyelere de benzetilebilir. Saray’a kendini sevdirmek isteyen şairlerin padişahın gönlünü mürekkepleriyle kazanmaya çalıştığı biliniyordu.

Türkiye'nin normalleşme yolunda ilerlediği bugünlerde Atatürk'ün belli çevreler tarafından kimseye kaptırılmamak istenmesinin nedenini bu kutsallaştırmada aramak gerekiyor.

Kaynak: İşte Atatürk için yazılan Ezan ve Mevlit

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Bu tip sapkınlıklardan Rabbim cümlemizi korusun inşallah, bir siysetçiyi, bir devlet adamı yada bir lideri beğenir desteklersin tapınmak nedir yahu, Allah(cc)muhafaza.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
toplumun her liderine allah niyetine tapan aşırı idolleştiren kişiler vardır

atatürkünde vardı
menderesinde vardı
özalında vardı
inönününde vardı
şu anda var
erdoğanında var

bak mesela bugün uzun reiz hakkında o allahın vasıflarına sahip, onun doğduğu yer mübarektir, doğum günü bayramdır , biz kaybedersek mekke medine düşer diyen bir sürü vekil var yönetici var

ben tek bir kişinin bile bunu eleştirdiğini görmedim

varınız yoğunuz atatürk

size ezberletilenleri burda paylaşmaktan başka hiç bir işe yaramıyorsuuz

atatürk ezanı türkçeleştirdide, kuranda ezan arapça okunacak diye kaidemi var ?

millet dinini anlasın dilinde okusun diye türkçeleştirdi, bunu yüzlerce yıl önce avrupa yaptı

almanların şöyle dediğini düşünebiliyormusunuz ''marthin luther kafirdir münafıktır çünki incili almancaya çevirdi''

e kardeşim, kuranın hiç bir yerinde şu dilde okuyacaksınız diye bir zorunluluk yok

ezandan uzak kalmış kargalar güler buna

geçip edebiyat yapmayın kimin kime taptığını gayet iyi biliyoruz

Son düzenleme:

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Ülkemizin Kurucu Lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hakkında niye böyle bir başlık açılıyor anlamıyorum.
işleri güçleri atatürk ya

bide yazmışlar üste, allah hiç bir siyasetçiye taptırtmasın diye

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
böyle bir başlık

neden böyle bir şey söylediniz anlamadım. Sizin böyle söylemeniz ile, yukarıdaki naatleri yapanlar arasında ne fark var?

bak mesela bugün uzun reiz hakkında o allahın vasıflarına sahip, onun doğduğu yer mübarektir, doğum günü bayramdır , biz kaybedersek mekke medine düşer diyen bir sürü vekil var yönetici var

konuyu bağlamışsın yine RTE'ye :) ahaha

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
neden böyle bir şey söylediniz anlamadım. Sizin böyle söylemeniz ile, yukarıdaki naatleri yapanlar arasında ne fark var?

konuyu bağlamışsın yine RTE'ye :) ahaha
cımbızlayacaksan bari doğru cımbızla

''toplumun her liderine allah niyetine tapan aşırı idolleştiren kişiler vardır''

atatürkünde vardı
menderesinde vardı
özalında vardı
inönününde vardı
şu anda var
erdoğanında var

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Ezanı Türkçeye çevirmek çok doğru bir karardı. Namaz kılıyoruz, dua ediyoruz, sureler okuyoruz, kuran okuyoruz ama ne okuduğumuzu bilmiyoruz ve anlamıyoruz. Dinini bilmeden yaşayan tek milletiz.
Ama bazı insanlar bunu anlamak istemiyor. Mesela "Bismillahirrahmanirrahim" demek ile "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla"demek arasında bir fark yok. Zira Allah her dili biliyor ve anlıyor olmalı :)

Eğitim sistemindeki ezbercilik düzeni buradan geliyor. Eğitim sistemi ezbere olduğu sürece bir halt olmaz.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Ezanı Türkçeye çevirmek çok doğru bir karardı. Namaz kılıyoruz, dua ediyoruz, sureler okuyoruz, kuran okuyoruz ama ne okuduğumuzu bilmiyoruz ve anlamıyoruz. Dinini bilmeden yaşayan tek milletiz.
Ama bazı insanlar bunu anlamak istemiyor. Mesela "Bismillahirrahmanirrahim" demek ile "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla"demek arasında bir fark yok. Zira Allah her dili biliyor ve anlıyor olmalı :)

Eğitim sistemindeki ezbercilik düzeni buradan geliyor. Eğitim sistemi ezbere olduğu sürece bir halt olmaz.
kaldıki atatürk ne yapacak ?

milyonlarca insana sıfırdan arapçamı öğretecek ?

sen bir dini yayacaksan oranın dilinde yayarsın

geçip arapça veya o dinin indiği dilde yaymassın

bu aynı hinduların, sadece hintçe kullanarak dinlerini ortadoğuda yaymaya çalışmasına benziyor

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Ben de şuna yanıyorum. Bir işe girebilmek için ingilizceyi ingilizler kadar kaliteli konuşabilmek adına yıllarca kendini paralayan insanların, Allah'ın indirdiği kitabı anlamak için ufacık bir gayret göstermeyi çok görmesi...

Yazık, çok yazık.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Ben de şuna yanıyorum. Bir işe girebilmek için ingilizceyi ingilizler kadar kaliteli konuşabilmek adına yıllarca kendini paralayan insanların, Allah'ın indirdiği kitabı anlamak için ufacık bir gayret göstermeyi çok görmesi...

Yazık, çok yazık.
ne alakası var ?

biri ingilizce

biri kutsal kitap

millet ingilizceyemi tapıyorda kuranla karşılaştırıyorsun ?

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Karşılaştırdığım şey diller değil, dili öğrenme çabası. ;)

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Karşılaştırdığım şey diller değil, dili öğrenme çabası. ;)
bal gibi karşılaştırıyorsun

işe girmek için ingilizce öğrenmek ile, kutsal bir kitabı öğrenmek ile karşılaştırmak ne kadar doğru ?

kaldıki kuranda beni illa arapçamı okuyacaksınız diyor ?

demiyorsa bu iş bitmiştir

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Yobaz çomara bak her şekilde Atatürk'e hakaret etme, iftira atmaya çalışıyor Ezan Türkçe olmalıdır senin dilin Türkçe arapça değil ama W-S sürüsüne anlatamazsın... Sanki ölenlerinize mevlid yapmadınız... troller...
kuranda arapça okunacak diye kaide yok

ama bunlara göre kuranla ezan türkçe okundu büyük zulüm günah gerçekten

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Yobaz çomara bak her şekilde Atatürk'e hakaret etme, iftira atmaya çalışıyor Ezan Türkçe olmalıdır senin dilin Türkçe arapça değil ama W-S sürüsüne anlatamazsın... Sanki ölenlerinize mevlid yapmadınız... troller...
Seviyesiz ve terbiyesizsin. Muhatabım değilsin.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Derdiniz nedir? Hayattaki başarılarınız nelerdir?
Kaç kitap yazdınız?
Türkiye Cumhuriyetini geliştirmek için kaç tane kurum kurdunuz?
Kadınları insan haline siz mi soktunuz? Dünyada kadına seçim hakkı verilen ilk ülkelerdeniz.
Kaç cephede savaştınız?
Kaç kere Gazi oldunuz?

En önemlisi...
Kaç kere yıkılmış bir devletin küllerinden Yepyeni bir Cumhuriyet kurdunuz?

Karşılaştıralım mı?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Anlamayan arkadaşlara bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Atatürk siyasi bir sembol değil totonuzu koyduğunuz toprakların kurucusudur. Türkiye'nin lideridir. Üzerine nice cumhurbaşkanı gelmiş olmasıyla birlikte hiç biri yok olan bir ülkeyi kurtaracak kadar büyük bir önder değildir. Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ı Turgut ÖZAL ile, Kenan EVREN ile kıyaslayın ama kimseyi Atatürk ile kıyaslamayın. Bu ülkeye başka bir ATATÜRK gelmedi, geleceğine de inancım yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...