Asus Zenfone Kullananlar Kulübü

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Edit= arkadaslar guncelleme yapmamistim suan ki surumum v1.15.40.35 mis napcam cok geride kalmisim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
gps kullanimo nasil
baglanma suresi nedir
hangi navigasyon yazilimi orjinalinde var
kullanan deneyen arkadaslar yardimci olabilir mi

Buğra Y.

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Zenfone 5 kullanan biri yardımcı olabilir mi bana, batarya performansınız nasıl? Benim için akşamı rahat çıkaracak bir batarya yeterli. Bu telefonu alsam akşama kadar dayanır mı bana? Whatsapp, Facebook, Twitter kullanırım genelde. Şarja takmadan oyun oynamam. Telefon sürekli 3g'de durur. Bütün bunları göz önüne alırsak bu telefon beni idare eder mi? Yardımlarınızı bekliyorum.

kakarot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayara hala baglayamadim Asus servisi arayip soracaktim ama bayram nedeniyle arayamadim. Tasinabilir şarj cihazi olarak ben teknosadan 77tl hediye çekimle telefonun yaninda Sony şarj aleti aldim 69tl falandi. Bir kerelik şarj ediyor yalniz. Ama portatif ve hafif memnunum yani yalniz yüzde yüze getiriyor benim şarj aleti 80lere kadar getiriyor. Daha yuksek seviyeli tasinabilir şarj cihazlari da olmasi lazim ben Sony oneririm

MtonanZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tapatalk bildirimi gelmeyince unutmuşum burayı :D efe kardeş hakkında kısmında güncelle var oraya tıkla oradan sana güncellemeleri bulup indirsin eğer bulamazsa tekrar yazarsın buraya :)

bende saçma sapan bi çin malı var 5000 mah (20 liraya almıştım) bi kere tam olarak şarj ediyor uyumluluk olayında çıkışı 5-5.2 v olursa uyumludur çünkü telefonun girişi 5.2 olmalı diğerleri bataryayı bozabilir ( bendeki 5v ) ve önerim 3000 mah ya da üzeri almanız diğerleri tam dolduramayabilir

batarya konusunda başka bir forumda bir arkadaş detaylı olarak yazmış 2smoke link vermem yanlış olur diye veremedim :)

PİL VE İŞLEMCİ + 4.4.2 KİTKAT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER
İşlemci frekansından başlayalım. Önceliklen Asus veya İntal işlemci frekansını 100mhz ye bile düşürse, ekran açıldığında arayüzün akıcılığı için bu tekrar 800 veya 933 e çıkacak en az. Ekran kapalıyken cihaz zaten deepsleep de olduğundan 100/800 olması hiç birşey farketmeyecek. Gece 12 de bıraksanız sabaha kadar %2-3 düşse pil yine %2-3 belki %2 düşecek. Bunun içinde hiç bir firma uğraşmaz. Neticede cihaz uykudayken değil, elimizde oynarken pil bitiriyoruz.

Alacağınız cihazın RAM miktarı 2Gb/16Gb dir, Cihazın harcadığından sonra kalan miktar 1 GB nin üzerinde dir. Burda cihazı 1Gb ramli sanan arkadalarımız mevcut, yanlış anlaşılıyor. Gerekli düzünlemeler yapıldığında cihazdaki ramin en kötü 1300-1400 ü boşta kalıyor. 1Gb/8Gb olan model TR ye gelmedi hiç bir zaman.

Cihazı yeni alacaklar; cihazın pili yarım günde falan bitmiyor. Bunu idda eden arkadaşlar, buraya resim koyan arkadaşlar, sürekli cihaz elinde gezen arkadaşlar. Hiç kusura bakmasınlar. Bugün loptop bile alsanız pili 3-4 saat gidiyor sürekli çalışırsa. Onların beklentileri farklı. Bu kişilere 5000ma pil de versek 1 gün anca dayanıyor diyip yine bişey bulurlar. Bu bir hastalık, koskoca firma cihazı üretmiş ama pili düşünememiş gibi bir saçmalık söz konusu değil. 2100 yerine 2500 koysa adam çok mu zarar edecekti sanki. ZF 6 da 3200 diyenler var, onda da 6" ekran var be güzel kardeşim. Onun aydınlatma için harcadğı güç ile sendeki cihaz birmi. Neticede gün sonunda oda aynı sürede kalacak elinde.

Burda önemli olan Minivolt dur. Aşağı yukarı tüm cihazlarda batarya tam dolduğunda verdiği güç 4200-4300mv civarındadır. Amperi kaç olursa olsun olay budur. Pil azaldıkça voltaj düşer, daha düşük voltaj ile aynı işi yapma gayreti daha çok amper gerektirir. Bu döngüde devam eder. Sürekli kurcalanan cihaz ısı enerjisinin verdiği kayıp + voltajın düşmesinden orataya çıkan enerji kaybından dolayı normal kullanılan cihaza göre %50 den daha çabuk pil bitirir.

Gelelim KITKAT güncellemesine. Önceliklen cihazınız stabil çalışıyorsa yüklemede hiçbir fark göremeyeceksiniz. Gelen hiç birşey yok çünkü 3-5 kozmetiğin dışında. Ayrıca ileri düzey bir kullanıcıysanız root da atılamıyor şuan sağlıklı olarak. Bir çok şeyden feragat etmeniz gerekecek.

Pili daha çabuk boşaltan KITKAT değil. Yenilnenen GOOGLE PLAY HİZMETLERİ. En son play güncellemesi ile 6.x versiyona güncellenen play hizmetleri cihazın orjianlinde yüklü olan playden tam 140 tane fazla çalışan servis ile geliyor. Aklınıza ne saçmalık gelirse eklenmiş içine sırf pili sömürsün diye. Giyilebilir teknoloji verilerinden tutunda fitness dalgalarına kadar. Aktif olarak pilden bakınca gözükmese bile cihazı sürekli deepsleep den çıkarıyor bu servisler.

Çözüm, uygulamalardan güncellemeri kaldır diyip normal google play hizmetlerine dönmek.

MEDYA SUNUCUSU, android in kanseri. Ne zaman ki bir ses dosyası devreye girse, bu klavyenizin sesi bile dahil olmak üzere cihazı uyanık tuttan en ama en gereksiz servis. Örneğin oyun oynuyoruz. yarım saat oynadık, oyunun cpu/gpu/ekran için harcadığı pilin yanında en az bu sürenin %70 i kadar da MEDYA SUNUCUSU güç harcar. Ekranı açtınız, yazı yazıyorsunuz mesaj atacaksınız, klavyeden tık tık ses geliyor, yine bu devreye girer. Cihazın sesini açıp kapadınız, bip bip ses çıkarken yine bu devreye girer. Kısaca cihazda ses olayı olduğu anda devreye giren CPU uyanık tutma ve cihaz uyandırmanın ebesini gıdıklayan servistir. Hiç bir şekilde kapatılmaz. Durdurmaya durdurursunuz ama telefon çalısın tekrar başlar.

Cihazın pili dayansın istiyorsanız root şart, root cihazı garanti dışı bırakır. Ancak kendiniz cihazı normal hale getirebiliyorsanız bu şekilde root olduğu anlaşılmadığından bir sorun çıkmaz. Cihaz müdehale edildiğinin sayacını tutmuyor çünkü.

Arkada çalışan bir çok bloatware denilen asus'un gereksiz uygulamaları ve servisleri çalışıyor. Bunlardan kurtulmak için root şart.

Aynı şekilde SES iyileştirmesi içinde root şart, bu şekilde Busybox ile Viper ses geliştirmesini yükleyebiliyoruz.

Sayfada yeni bir çok kişi mevcut, hala cihazı alsakmı diye düşünüyorlar. Onu öyle düşünmeyin. Cihazı kullanımınız nedir. Bunu hesaplayın. Eğer sabah evden çıkıp alırım elime, GPS imi açarım, yolda önüme bile bakmam ekrana bakarım, otobüste bırakmam, işe giderim çalışmam, okula giderim ders falan hikaye kızlar şahane, selfie yapalım, mesaj atalım diye bir hesap yaparsanız öğle tatilinin zor görürsünüz. Bunu yapacak başka bir cihazda zaten yok. Kendinize özel cihaz yaptırmalısınız.

Ha yok, ben maillerime bakarım (gelince uyarı verir zaten), ara sıra 3-5 kere FB ye girerim vakit buldukça, malüm çalışıyoruz yada okuldayız, müzik dinleyebilirim, mesajlaşabilrim ara ara gibi bir kullanım düşünüyorsanız, 2. günü bile görürsünüz cihazda. Nitekim ben böyle bir kullanımda 3 saat ekran süresi ile 2 gün 18 saati gördüm. Pil %15 de iken tekrar şarja taktım. Muhtemelen 3.5 saati görürdüm.

Kısaca olay sizde biter, kimsenin dediğine aldanmayın, kendi ihtiyacınıza göre araştırıp cihaz alın, sonra buraya gelip pili yarım gün gitmiyor diye veryansın etmeyin.

Hadi bakalım :)

adam tüm batarya olaylarını açıklamış bize saygıyla paylaşmak düşer :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşsalar zenfone eylülün 11inde aldım ama dün düşürdüm çerçevesinde çizikler var ve köşesi çok kötü oldu acaba bunun için ne yapmalıyım karşıda yatırmadım bir yolu varmı acaba bunu para vermeden yaptırmanın öğrenci adamım yazın sanayide eşşek gibi çalışıp para biriktirdim aldım başıma gelene bakın ha niye kılıf almadın dicek olursanizda teknosadaki abi bugün gelecek yok sürgün gelecek diyip durdu bende 2 gün önce kılıf sipariş vermiştim internetten ama işte kısmet :( ne yapacam ben şimdi lütfen yardımcı olun moralim 0 :'(

ozcomba

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zenfone 5 i 2 gündür kullanıyorum. şarjını bitirdikten sonra tam şarj edip sabah 05:00 de telefonla evden çıktım.akşam eve 22:00 de döndüm ve şarj yüzde 19 daydi.peki bu sürede ne yaptım.OYUN HİÇ OYNAMADIM.İnternet sürekli açıktı. Facebook ve normal gündelik kullanım şeklindeydi.
Eve gelip oyun oynamayı deneim(candy Crash).Oyun şarjı tamamen sömürüyor.NOT:Ekran parlaklığı ortalardaydı ve güç tasarrufu modu açıktı.Bu haliyle normal bir kullanıcıyı akşama eve atmaya yetecek bi şarjı var.GENEL özellikleri bence gayet güzel.700 Tl ye alınacak güzel bir telefon.En ufak bir takılma donma yaşamadım,kamera bence çok net.Hız gayet yeterli.

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tapatalk bildirimi gelmeyince unutmuşum burayı :D efe kardeş hakkında kısmında güncelle var oraya tıkla oradan sana güncellemeleri bulup indirsin eğer bulamazsa tekrar yazarsın buraya :)

bende saçma sapan bi çin malı var 5000 mah (20 liraya almıştım) bi kere tam olarak şarj ediyor uyumluluk olayında çıkışı 5-5.2 v olursa uyumludur çünkü telefonun girişi 5.2 olmalı diğerleri bataryayı bozabilir ( bendeki 5v ) ve önerim 3000 mah ya da üzeri almanız diğerleri tam dolduramayabilir

batarya konusunda başka bir forumda bir arkadaş detaylı olarak yazmış 2smoke link vermem yanlış olur diye veremedim :)

adam tüm batarya olaylarını açıklamış bize saygıyla paylaşmak düşer :)
Hakkındaya bastım aradım ama bulmadı bende 18.40 ı indirdim daha once hiç güncelleme yapmamıştım ondan dolayı onu yaptım ama android hala 4.3 gosterio ondan sonra güncelleme var galiba anlayamadım bide bana uyumlu taşınabilir şarj aleti önerir misiniz?

MtonanZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
önce V1.18.40.9
sonra V1.18.40.10
en son
V2.19.40.6 hepsinin ww sürümünü indireceksin
indirdiğini ilk rardan çıkarıp telefon hafızasına atıyosun kabloyu çıkarınca uyarı gelecek onatlarsan güncellemeyi yapar
ama sırasıyla atman lazım bunları :) kolay gelsin : )

staryum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar zenfone 5 alarak araniza katıldım. Performansı harika çok hoşuma gitti kamerası falan ama 1 günde 2 kez tam şarj ediyorum buda kullanımdan kaynaklı galiba :)) Bir sorum olacak. KİTKAT güncellemesini yapmış olan arkadaşlar performansta düşüş aldınız mi? Lütfen cevaplayın :)

MtonanZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar zenfone 5 alarak araniza katıldım. Performansı harika çok hoşuma gitti kamerası falan ama 1 günde 2 kez tam şarj ediyorum buda kullanımdan kaynaklı galiba :)) Bir sorum olacak. KİTKAT güncellemesini yapmış olan arkadaşlar performansta düşüş aldınız mi? Lütfen cevaplayın :)
Performans düşüşü olmadı aksine daha rahatladim sadece biraz fazla ram kullanmaya başladı o da zamanla düzelir muhtemelen hayırlı olsun :)

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
önce V1.18.40.9
sonra V1.18.40.10
en son
indirdiğini ilk rardan çıkarıp telefon hafızasına atıyosun kabloyu çıkarınca uyarı gelecek onatlarsan güncellemeyi yapar
Bende şimdi 18.40.9 yüklü napıyım daha öncekileri mi yukleyeyim cevabınız için teşekkürler 😊😊😊

MtonanZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
18.40.9 zaten içinde eskileri de barındırıyor sırasıyla devam et simdi sonuncusu yüklendiğinde zaten sistem kitkat oluyor :)

Mr.Awesome

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayara hala baglayamadim Asus servisi arayip soracaktim ama bayram nedeniyle arayamadim. Tasinabilir şarj cihazi olarak ben teknosadan 77tl hediye çekimle telefonun yaninda Sony şarj aleti aldim 69tl falandi. Bir kerelik şarj ediyor yalniz. Ama portatif ve hafif memnunum yani yalniz yüzde yüze getiriyor benim şarj aleti 80lere kadar getiriyor. Daha yuksek seviyeli tasinabilir şarj cihazlari da olmasi lazim ben Sony oneririm

Telefondan Ayarlar/Depolama ya gir sağ üste bağlantı işareti var ona tıkla ve Medya Cihazı'na tik işareti koy :)

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
lütfen yardım et güncelleme yaptım hata verdi ses açma kapama tuşarıyla yap dedi yanlışıkla sonuncusuna tıkladım kpatma tuşuna bastım şimdi telefo açılma ekranında dönüyo yardım et lütfen çok korkuyorum

arruabarrena

Asistan
Reaksiyon puanı
13
"arkadaşlar bişey sorcam asus zenfone 5 pili kaç mah acaba

staryum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2110. 2 günde 4 sefer şarj ettim %100 tam doldurarak. Telefon elimden düşmüyor o da ondan kaynaklı galiba. :))

arruabarrena

Asistan
Reaksiyon puanı
13
ayrıca zenfone 6 almayı düşünüyorum şuan kullandığım tel 3 inç ve büyük ekran isteğim var cebe sığmıyomuş diye duydum arkadaşlarda çok büyük itici olur dediler sizce ne yapmaliyim

staryum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ayrıca zenfone 6 almayı düşünüyorum şuan kullandığım tel 3 inç ve büyük ekran isteğim var cebe sığmıyomuş diye duydum arkadaşlarda çok büyük itici olur dediler sizce ne yapmaliyim
Ben zenfone 6 almak için gittim boyutunu gördüm zenfone 5e döndüm :) karar sana kalmış 6 inç ekran tablet büyüklüğünde gibi geldi bana :D

staryum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
önce V1.18.40.9
sonra V1.18.40.10
en son
Kardeş ben direk 2.yi indirip kurdum 3.olanı görmüyor ne yapmam lazım 1.yi de mi indireyim? Lütfen yardım edin

staryum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kardeş ben direk 2.yi indirip kurdum 3.olanı görmüyor ne yapmam lazım 1.yi de mi indireyim? Lütfen yardım edin
sorun benden kaynaklıymış çözdüm zip dosyasınıda rardan çıakrıyormuşum :S şimdi düzeldi kitkata güncelledim :))

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben denedim kitkat olmadı yaw hata verdi bende reset attım tele

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkdaşlar bugün zenfone 4 adlım fakat telefon kendi kendine kapanıyor pildeyken 4-5 defa oldu şarjdayken ise 1 defa ayarlardan yazılım güncellemesi yaptım sorun değişmedi ,ne yapabilirim

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar asus zenfone 5 le uyumlu taşınabilir şarj cihazı önerir misiniz???

staryum

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar asus zenfone 5 le uyumlu taşınabilir şarj cihazı önerir misiniz???
c68780a6ec8fd1e0d05aa006c9c12937.jpg

Ben bunu kullanıyorum 2200 mAh 1 kez tam dolduruyor 30 TLye almıştım :D

efekan198

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kendi orjinal cihazı %20 deyken 2-3 saatte ediyor o 1.35 A bu sanırım 1A bilmem ki sen kullanınca söylersin bize