Asus Eee PC, SDN Test Merkezinde

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
1907_l.jpg

Çok yakında ülkemizde de piyasaya sürülecek olan Asus Eee PC, şu anda test merkezimizde.

Boyutlarına, yeteneklerine ve tasarımına baktığımızda, buna bir de fiyatını da eklersek (Türkiye fiyatı tam belli olmadı ama hangi aralıklarda olacağı tahmin edilebiliyor) ülkemizde çok satacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ürün hakkında bazı notlarımızı ve videoları, bu bölümde paylaşmaya devam edeceğiz.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Fiyat konusunda Asus Türkiye ile yaptığımız görüşmelerde bize aktarılan bazı rakamlar var ama bunu sizlerle paylaşıp paylaşmayacağımız konusunda bir bilgi verilmedi. O nedenle Pazartesi günü bu konu hakkında bazı bilgiler paylaşabilirim.

Ürünün yeteneklerine gelince,

- 7" genişlik, 0.92kg ağırlık
- Ani hareketlere dayanıklı solid state disk.(4 GB)
- Kablolu ve kablosuz ağ desteği
- Grafik arabirimi ile kolay kuıllanılabilen işletim sistemi
- 40'tan fazla uygulama: ofis, oyun, internet, iş, vs. (bunlar daha sonradan da genişletilebiliyor)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
öğrencilere de çok hitap ediyor ama özelliklerine baktığınız zaman, en azından biz baktık ve herkese uygun olduğunu gördük. toplantıya giderken kullanabileceğimiz bir bilgisayar mesela.

en iyisi kısa zamanda videolarını çekip sizlere göstermek olacak anladığım kadarı ile. şu anda ne desek boş :D

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
troy, ram kaç? 512 mi? ayrıca pil ömrü hakkında bilgi verdileri mi? bir de tek beyaz rengi mi var?

öğrenciden çok seyehat edenler için ugun. al bir de external harddsik. ohh ne güzel :p

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Troy dedi ki:
öğrencilere de çok hitap ediyor ama özelliklerine baktığınız zaman, en azından biz baktık ve herkese uygun olduğunu gördük. toplantıya giderken kullanabileceğimiz bir bilgisayar mesela.

en iyisi kısa zamanda videolarını çekip sizlere göstermek olacak anladığım kadarı ile. şu anda ne desek boş :D
evet :D

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

otantic76 dedi ki:
troy, ram kaç? 512 mi? ayrıca pil ömrü hakkında bilgi verdileri mi? bir de tek beyaz rengi mi var?

öğrenciden çok seyehat edenler için ugun. al bir de external harddsik. ohh ne güzel :p

Bizim elimizdeki ürünün 512 MB belleği var velâkin Türkiye'ye gelecek model henüz kesinlik kazanmadı. Renk seçeneği konusunda ise bilgi yok (geçende bir haberimizde mavimsi bir seçenek eklenecek demiştik; ama belli değil yani buraya gelip gelmeyeceği). Pil ömrü, içindeki işlemci, küçük ekranı ve depolama yöntemi dikkate alındığında 4 saati rahatlıkla geçebilir diyorum. Deneyeceğim.

Güzel günler.

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
özellikleri tahmin ettiğim gibi. sony'ninkilere benzer özellikte. ama fiyatı bence sony'den ucuz olur. beyaz çok kullanışsız olur. taşınabilirlik söz konusu olduğundan.

bilgiler için teşekkür ederim..

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
baba, fiyat verin. alet hatun-u derya...yani süpper..

kafamdaki gibi fiyatı varsa.. satış rakamı inanılmaz olur..

troy, siz bence 4G yi sallayın,geçin... 8G isteyin.. 8G varken kim bakar 2G veya 4G ye...

bu aletin kralı 8G ;D

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
teknik özellikleri bu şekilde.

7 inch (18cm) LCD ekran
Celeron M 800 / 900 MHz işlemcisi
802.11 b/g kablosuz internet (eternet)
512MB of DDR2-400 RAM
SSD Hard disk 2/4/8 Gb seçenekler
800×480 çözünürlük
3 adet usb
1x VGA çıkışı
SD kart okuyucu
1x ethernet portu
1x modem çıkışı
kulaklık ve mikrofon çıkışları
3 sat pil ömrü
0.9 kg ağırlık
22.5 x 16.5 x 2.1~3.5cm boyutu
HD ses kapasitesi
Üzerine monte web kamerası 300K, Mikrofon ve hoparlör
Windows XP/Linux uyumlu

245-305-356-420 $ fiyatında modeller.

8Gb lık model ülkemize girmeyecekmiş. Ocak 2008 den itibaren satışa sunulacak.

mko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ayrıca Surf modellerinin rami yükselilemiyormuş ondlardan uzak durmak lazım.
4G bi gelsin hemen alacam.

BuRCuu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalarrr:)
İnceleme fırsatı buldum ve sorularım birikti hemen:)
Cidden süper keyifli bir cihaz.. Hele ki benim gibi büyük omuz çantası taşıyanlar için:) 15.4 inch laptopumun verdiği sırt ağrısından kurtulacağım gibi hissettim artık...
Ama bazı sorularım var...

1) Linux teknolojisini bilmiyorum? Nedir farkı?
ben vista kullanıyorum ancak yakın zamanda xp ye geri dönmeyi planlıyorum... yada normal laptopum vista kalır ama bu yeni alacağım asus a xp yüklerim... outlook ve tüm office programları önemli benim için? linux'de muadilleri var ama yeterli yada herşeye uyumlu mu bilmiyorum...
2) Makineye xp yüklemenin artı eksi değerlendirmesi nedir?
3) Asus P535 PDA kullanıyorum... Vistamdaki sorunlar yüzünden senkronize edemiyordum... Bu ürünü linux ile kullanırsam da uyumsuz mu olur?
4) 1 gb ram, 8 gb hard diskli modeli düşünüyorum... xp kurulması için daha uygun olur sanki? harici disk ile bilgilerimi de fazlasıyla yanımda taşırım gibi geliyor?
5) 8 inch ekran ile ilgili bişeyler var ama zamanlama yok sanki? tahminen ne zaman çıkar o ürün? hem 16 gb hem de 8 inch galiba?

çok soru sordum yine ama detaycılık böyle bişey sanırım?:)

bu kadar soru içinde bana ne önerirsiniz? bekleyip 8 inch mi alayım... yoksa 1 gb lık bir asus eee alıp xp mi yükleyeyim???

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
1 - Linux, gereksiz olan paketlerin kolayca çıkartılarak çok daha performanslı çalışabileceğin bir işletim sistemidir. ÜCretsiz v açık kaynak kodlu olup geliştirilmeye devam ediyor. (Bu makine için bunları söylemek yeterli)
2 - XP yüklersen çok ağır çalışabilir makine.
3 - Asus'un Linux sürücüleri konusunda sıkıntısı olabilir.
4 - harici disk, kesinlikle iyi olacaktır.
5 - Ürünün ne zaman çıkacağı konusunda Asus Türkiye'den bilgi beklemek lazım. www.asus.com.tr

;)

BuRCuu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Troy süpersin:)
Peki 1 gb lık modeli de alsam xp kaldırmazmı acaba? yani aşırı mı yavaşlar? gerçi makine pek güçlü değil ama???
aslında 8 inch ekranda aklım kaldı biraz ama bakalım nezaman belli olacak durumu?
beklemek mi lazım bilemedim aslına bakarsan? 7 inch'i görmeden alıp sonra ekran çok küçükmüş diye şaşırmayayım diye düşünüyorum...
linux kullanıp yine onla bunla uyumsuzluk yaşamak da istemiyorum.. o programı kaldıramaz bunu tanıyamaz diye sorun olmasın da yine:) outlookumu nasıl kullanıcam ve senkronize edemeyecekmiyim yine pda ile??? ondan istiyorum xp yi:)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
XP için bu makineyi tercih etme Burcu ;)

Benden sana bir tost davsiyesi :D

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
xp kurduğunda yavaşlar vista kurulduğunda ise o pc artık yok olur :D

BuRCuu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaa troy yaa moralimi bozdun ama:)
çok heveslenmiştim xp için:)
uyumsuz bir işletim sistemi daha kullanmak işime gelmiyor ama makine çok hoşuma gitti?
bir linux kaldı denemediğim onu da denersem tamamdır:):):)

Troy dedi ki:
XP için bu makineyi tercih etme Burcu ;)

Benden sana bir tost davsiyesi :D

BuRCuu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bişey daha sorucam:)
cd rom yokmuş bunun üzerinde? makine küçücük zaten ama takılma imkanı varmış galiba:)
nedir durum sizce?
bluetooth var galiba makinenin üzerinde sanırım?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
burcu, bugün veya yarın bir video yayınlayacağız ana sayfadan. onu izle derim. lg ile ilgili bir ürün. sana bu konuda çözüm sunacak.

kudurgan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben alalı tam 1 ay oldu, tamamen bir mobil aygıt olması dolayısıyla çok başarılı. Ben yanında ufak bir çanta taşıyan, çantanın içinde de kitap taşıyan bir insanım, ama baktım ki bu aygıt, Cüneyt Arcayürek'in "Derin Devlet" kitabından neredeyse daha hafif ve daha ufak..:) Alın, kullanın, kullandırın.. Ama linux demek isteyenlerede tavsiyem, xp yükleyin kullanın.. Ben yükleme aşamasındayım..:)