Askeri okullara Kur'an-ı Kerim dersi

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Askeri okullara Kur'an-ı Kerim dersi

Kur'an-ı Kerim ve Hz Muhammed'in Hayatı dersleri askeri liselerde de okutulacak.

esh3565_6.jpg

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, askeri liselerde okutulacak seçmeli derslere ilişkin çalışma yapıldığını söyledi.

Bakan Dinçer, "Okullar Hayat Olsun Projesi" kapsamında, Özdemir Gürocak İlkokulu'nu ziyaret ederek, "Zenginleştirilmiş Kütüphane"nin açılışını yaptı. Kütüphaneyle ilgili bilgi alan Dinçer, öğretmenlerle bir süre sohbet etti. Dinçer, kütüphanenin yapılmasına katkıda bulunan hayırsever Hasan Öztürk'e de teşekkür belgesi verdi.

Çocuklarla yakından ilgilenen Dinçer, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Askeri liselerdeki müfredat değişikliğine ilişkin Dinçer, askeri okulların yöneticileri ve öğretmenleriyle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın çalışma yürüttüğünü, uygun görülen dersler hesap edilerek hazırlanacak programın tamamlanmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

kaynak

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hayırlısı olsun.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Hayırlı olsun şuanki TSK başkanı ile askeriyede devrildi. :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
en başından bu eğitimler orduya verilse idi, namaz kılan arkadaşlarım o gün eşek sudan gelene kadar dayak yemeyeceklerdi. ve ben orucumu açmak için mevziye başka bir arkadaşımı bıraktığım için üst teğmenden tutuğum orucuma ve dinime küfür yemeyecektim.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
"çocuklar kuranı kerimi arapça okuyacaklar ama anlamayacaklar" Ö.Dinçer.

eğitim adı verdikleri saçmalığın ne seviyede olduğunu milli eğitim bakanının tasvir etmesi çok ironik olmuş...

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
"çocuklar kuranı kerimi arapça okuyacaklar ama anlamayacaklar" Ö.Dinçer.

eğitim adı verdikleri saçmalığın ne seviyede olduğunu milli eğitim bakanının tasvir etmesi çok ironik olmuş...
Haklısınız hocam. Anlamak için okumak lazım, okumak için öğrenmek değil.

malatya

Profesör
Reaksiyon puanı
6
en başından bu eğitimler orduya verilse idi, namaz kılan arkadaşlarım o gün eşek sudan gelene kadar dayak yemeyeceklerdi. ve ben orucumu açmak için mevziye başka bir arkadaşımı bıraktığım için üst teğmenden tutuğum orucuma ve dinime küfür yemeyecektim.

artık öyle şeyler fazla kalmadı bence ister namaz kıl ister oruç tut kimse birşey demiyor. disiplin olsun ama söverek aşağılayarak ne bilim dine imana küfür ederek olmamalı bence.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Habere baktim zaytung mu ? değilmiş hala hayretler içerisinde yim .

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Haberde, askeri okullarda Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed (SAV)'in hayatı okutulacağına ilişkin hiçbir ibare yok ki! Ama inşallah olur. Mehmetçik, ismine yakışır bir şekilde eğitim görür yetişirse, bu vatanı, milleti ve kendisi için çok hayırlı olur. Hayırlısıyla inşallah... :)

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Habere baktim zaytung mu ? değilmiş hala hayretler içerisinde yim .
neden askerdeki insanda bu memleketin insanı değil mi devletimiz müslüman değil mi ki şaşırıyorsun böyle şeyler haber olmamalı bence müslüman ülkede askeri okullarda dini eğitim verilmesi gerek zaten neden böyle şeyler insanlarımızın zoruna gider anlamıyorum ha müslüman değilsende bu derse girme olsun bitsin

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26

5000 kişiye "burası peygamber ocağı" diyende var Allah yerine Tanrı dedirtene kadar yemek duası ettirmeye çalışanda.
Askeriyenin kuralları belli ancak kendi kurallarını uygulamak isteyenlerden kaynaklanıyor.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bi asker kalmıştı Atatürkçü. Onuda halledecekler. Bu ne düşmanlıktır böyle. Hayatını ülkesine adamış bir insandan bu kadar mı nefret edilir!

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Bi asker kalmıştı Atatürkçü. Onuda halledecekler. Bu ne düşmanlıktır böyle. Hayatını ülkesine adamış bir insandan bu kadar mı nefret edilir!

İntikam alındığından kastın Atatürk ise, ölmüş bir insandan intikam alınamayacağını bilmeni isterim. Ancak kastın Ordu ise gerçekten çok şaşırırım. insan kendisine bile kefil olamıyor bazen, binlerce insanın barındığı kurumdan tek bir kişiymiş gibi bahsedip nasıl "kefil" olabiliyorsunuz? Askerlik yaptık gördük arkadaşım, subayların içi it uğursuz dolu.

Zaten Atatürk'ün adını her anan kuruma gözü kapalı inandığınızdan değil mi ki bir arpa boyu yol kat edemedik 100 yıldır.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
buradan bu anlamı çıkarmana üzüldüm.Atatürkçülükten kastin ne sevmek mi onun yolundan gitmrk hizmetlerini devam ettirmekmi onu gelecek nesillere tanıtmakmı.Atatürkü iyi tanıyın tanıtın ve onu geçemezsinizde en azından peşinden gidin
Mustafa Kemal iddia edilenlerin aksine müslüman bir ana babadan olma müslüman bir liderdi.Ameli vardır yoktur o Allah[cc]la onun arasındadır ancak Çanakkalede En mübarek kişi[sav]ve onun bedir ehl-i ile birlikte savaşmıştır.
Biz tasavvufla uğraşıyoruz dini motiflerimiz ağırlıktadır net camiasında en kapsamlı Atatürk galerisini biz düzenleriz yani sitemizdekini bunu gösteriş olsun diye ve desinler diyemi yapıyoruz hayır
kesinlikle Mustafa Kemalin bazı kesimler tarafından sahiplenilmesine müsade etmeyiz
konuyu Aseki-i mansure-i muhammediye de kur'an öğrenilecek diye buraya taşımışsın zaten okuyan okuyor zannediyormusun hepsi din düşmanı hayır sadece yahudiler tarafından yetiştirilenler onlarında hallerini duruşmada görüyoruz
Bir kardeşimiz anlaşılmasından dem vurmuş ker'anı anlayabilmek için hadis alimi olmak lazım çok iyi düzey o dönemin arabçasına ve tarihine vakıf olmak lazımdır ki bu da yetmez keşfinizin açık olması lazımdır siz okuyun sadece günümüz meal ve tefsirlerinden uzak olun bu yeter
Şimdi size fukara kardeşinizin bir çalışmasını getirelim
Bizim yaşımız hayli ileri siz gençler Atanıza sahip çıkın yanlış tanıtılmasına özellikle islam düşmanı tanıtılmasına müsade etmeyin bir okuyun bakalım
http://forum.shiftdelete.net/ataturk-kosesi/61763-meclisin-acilis-davetiyesi.html
TBMM’nin AÇILIŞ DAVETİYESİ'nin, aslına sadık kalınmaya çalışılarak günümüz Türkçesine çevrilmiş hali...
Mustafa Kemal tarafından kaleme alınan “Millete açık davetiye”de şöyle denilmektedir:
1– Kerim olan Allah’ın izniyle (İnşaallah) 23 Nisan Cuma günü Cuma namazından sonra Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.
2– Vatanın istiklali, yüce hilafet ve saltanat makamının kurtulması gibi en mühim ve hayatî vazifeleri yerine getirecek olan Büyük Millet Meclisi’nin açılış
gününü Cuma’ya denk getirmekle zikrolunan günün mübarekliğinden istifade ve bütün Milletvekilleriyle birlikte Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde Cuma namazı
kılınarak Kur’an’dan ve namazdan feyz alınacaktır. Namazdan sonra Peygamberimiz’in sancağı ve sakal-ı şerifi taşınarak Meclis önüne gidilecektir. Meclis
binasina girilmezden önce bir dua yapılacak ve kurban kesilecektir. Bu merasim esnasında, Hacı Bayram-ı Veli Camii’nden Meclis binasina kadar Kolordu Kumandanlığı’na
baglı askerler hususi tertibat alacaklardır.
3– Zikrolunan günün (Cuma günü) kutsiyeti için bugünden itibaren vilayet merkezinde (Ankara’da) vali Beyefendi hazretlerinin organizesi ile hatim (Kur’an-i
Kerim’in tamamını okumak) ve Buhari-i Şerif (seçme hadisler) okunmasına baslanacak ve hatmi şerifin son kısmı teberrüken Cuma günü namazdan sonra Meclis
binasi önünde tamamlanacaktır.
4– Mukaddes ve yaralı vatanımızın her köşesinde aynı şekilde bugünden itibaren Buhari ve Kur’an hatimlerinin indirilmesine başlanılarak Cuma günü ezandan
önce minarelerde salavat-ı şerife okunacak ve hutbe esnasında halife ve padişahimiz hazretlerinin isimleri zikredilirken, padisahlık makamının ve bütün
ülkenin bir an evvel kurtulmaları ve saadete kavuşmalari için dualar edilecektir. Cuma namazının kılınmasından sonra da hatimler bitirilerek vatanın kurtulması,
bunun için milletçe gayret gösterilmesinin lüzumu ve Millet Meclisi’nin verecegi vazifeleri yerine getirmenin ehemmiyetiyle ilgili vaazlar verilecektir.
Daha sonra halife ve padişahımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir. Bu dinî ve vatanî
merasimin yerine getirilmesinden ve camilerden çıkıldıktan sonra Osmanlı beldelerinin her tarafında, hükümet konağına gelinerek Meclis’in açılışından dolayı
resmî kutlamalar yapılacak, tebrikler kabul edilecektir.
Her tarafta Cuma namazından önce münasip sekilde mevlid-i şerif okunacaktır.
5– Bu tebliıin derhal neşredilmesi ve yayılması için her vasitaya müracaat edilecek ve en hızlı şekilde en ücra köylere, en küçük askerî birliklere, memleketin
bütün teşkilat ve müesseselerine ulaştırılması temin edilecektir. Ayrıca büyük levhalar halinde her tarafa yazılacak ve mümkün olan yerlerde matbaada bastırılıp
çoğaltılarak ücretsiz olarak dagıtılacaktır.
6– Cenab-ı Hakk’tan tam bir muvaffakiyet niyaz olunur.
Heyeti Temsiliye Namına: Mustafa Kemal..

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
siyaset yapmayin

diyecegim laf cokta bazilarini kalin kafasi almaz simdi

Reaksiyon puanı
10,325

galiba tercümesi şu: "askere din dersi vermek, peygamberini tanıtmak Atatürk'ten intikam almaktır!"
demek istediğin buysa eğer, Atatürk'ü hiç anlamamışsın demektir arkadaşım. ve ona en büyük zararı veren sizin gibi onu anlamadan sahip çıkmaya çalışanlardır... Ki, aslında sizinkine sahip çıkma demiyelim de, kullanma diyelim, sanırım daha uygun bir tabir olur.

bu ülkede islam dinine düşmanlık edenlerin en büyük istinatgâhları ne yazık ki hep Atatürk oldu. bu büyük bir haksızlık.
önce Atatürk'ün kendine haksızlık, sora bu ülkeye, bu millete haksızlık.

bırakın bu ayakları güzel kardeşim, yapmayın. mareşal Fevzi ÇAKMAK hayatı boyunca hiçbir namazı kazaya kalmamış, abdestsiz yere basmamış dindar bir komutandı. ve bu zat Atatürk'ün sağlığı boyunca ordu'nun başında olan bir komutandı. eğer ki Atatürk sizin gibi düşünseydi o günün en büyük askeri olan bu zatı azleder, kötü örnek oluşturmasına mani olabilirdi.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bence imam hatip egitimi biraz tuhaf sonucta her muslumanin zaten bildigi bilmis oldugu varsayila biseyin egitimini extradan almanin anlami ne anlamiyorum. :p

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Peygamber Ocağı diye tabir edilen bir kurumda olmaması saçma idi zaten.

Hem bunu Atatürkçülükle bağlayanlar sormak lazım Atatürk dinsiz miydi? Askeri okulda idn eğitimi alan bir Atatürk bu ülkede başarılı bir komutanlık yaptı.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
askeriyele dinin bi alakasi yok. muskayla mi saldiricaklar dusman askerine :p
iki elham okuyunce butun dusman askeri telef olucak zaten :D
teknik acidan anlamsiz. metemetik vb bicok sey eklenebilir ama din iman ayri bisey, ogrenicekse de namaz kilmakta ne ayrinti var okadar doktorasini yapicak anlamiyorum :p
ahlakli bi insan asker olmakla ilgili ders verilebilir ancak onu da vericeklerini zannetmiyorum .

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104

Bak Atatürk Meclis konuşmasında ne demiş. Bu örneği daha önce de verdim.

Şu meclis tutanağını okursan Atatürk'ün Hilafeti üzerine alma gibi bir düşüncesi ortaya çıkıyor.
http://www.tbmm.gov.tr/tutanaklar/TU...mm01024130.pdf

Belgeye göre 306 ile 311. sayfalar arası - PDF'e göre 8 ile 13. sayfalar arası. Yazının uzun olmasının sebebi Hilafetin nasıl bize geçtiğini anlatıyor Atatürk. Ona göre bir hızlı okuma yapabilirsin. Lakin nedense Atatürk'ün bu düşüncelerinde Lozan'dan sonra bir değişiklik oldu.

Atatürk bu düşüncelere sahipken sen daha neyin düşmanlığını yapıyorsun :glare:

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3

Allah her şeyin hesabını soracaktır.

Bunun gibilerinin cezasını en acı şekilde vereceksinki ibret alınsın.

balcis

Doçent
Reaksiyon puanı
0
dini eğitimin yeri askeriye değildir, hamle tamamen siyasal islamla ilgili, kişinin kendi yaşadığı dinle ilgisi yok. bütün insanları dindar yapmaya çalışmak din özgürlüğü değil, inancı olmayanlara saygısızlıktır.

ülkde gitgide dini bir baskı ortamı yaratılıyor, inancı olmayan, dini olmayan, dini farklı olanlara da saygı gösterilmesi dileğiyle.

ayrıca atatürk'ün dini veya dinsizliği bizi ilgilendirmez. hilafeti üzerine alacak diyorsunuz, kaldırdı, molla takımını kaldırdı. hayatta hakiki mürşit ilimdir fendir dedi, daha bir çok hurafeyle ilgili lafları da vardır atatürk'ün, ulu önder gereken yerde gereken konuşmayı yapmıştır.

herkese standart bir islam eğitimi vermek din özgürlüğü değil sadece islam ve müslüman özgürlüğüdür. insanları daha dindar yapmak daha baskıcı bir rotamı devlet eliyle teşvik etmek demektir.

orduya peygamber ocağı deniyor olabilir ama rütbeler öyle değil, ordu türk silahlı kuvvetleri'dir, islam silahlı kuvvetleri değil. peygamber ocağı olma kısmı sadece işin osmanlı'dan kalma geleneksel devamlılığını bağlar; herkesin dindar olup zorla namaz kılmasını falan değil, saçmalamayın.

mevzu din olunca herşeyi işinize geldiği gibi yorumlayamazsınız. kimse sizden zorla hristiyan, budist, dinsiz veya ateist olmanızı beklemiyor, o yönde eğitim vermiyor. türkiye cumhuriyeti, dini olmayan laik bir devlettir, insanlara herhangi bir dinin eğitimi zorla verilemez, bu temel anayasa ilkelerine aykırıdır, terstir. ve vicdan olarak da hangi din için bu yapılırsa yapılsın yanlıştır.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Hayırlı olsun.. Çok güzel bir gelişme.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Barış zamanı Yallah Yallah,Savaş zamanı Allah Allah demeyi uygun bulan zihniyetten kurtuluyoruz Evelallah.

Reaksiyon puanı
10,325
dini eğitimin yeri askeriye değildir, hamle tamamen siyasal islamla ilgili, kişinin kendi yaşadığı dinle ilgisi yok. bütün insanları dindar yapmaya çalışmak din özgürlüğü değil, inancı olmayanlara saygısızlıktır.

ülkde gitgide dini bir baskı ortamı yaratılıyor, inancı olmayan, dini olmayan, dini farklı olanlara da saygı gösterilmesi dileğiyle.

ayrıca atatürk'ün dini veya dinsizliği bizi ilgilendirmez. hilafeti üzerine alacak diyorsunuz, kaldırdı, molla takımını kaldırdı. hayatta hakiki mürşit ilimdir fendir dedi, daha bir çok hurafeyle ilgili lafları da vardır atatürk'ün, ulu önder gereken yerde gereken konuşmayı yapmıştır.

herkese standart bir islam eğitimi vermek din özgürlüğü değil sadece islam ve müslüman özgürlüğüdür. insanları daha dindar yapmak daha baskıcı bir rotamı devlet eliyle teşvik etmek demektir.

orduya peygamber ocağı deniyor olabilir ama rütbeler öyle değil, ordu türk silahlı kuvvetleri'dir, islam silahlı kuvvetleri değil. peygamber ocağı olma kısmı sadece işin osmanlı'dan kalma geleneksel devamlılığını bağlar; herkesin dindar olup zorla namaz kılmasını falan değil, saçmalamayın.

mevzu din olunca herşeyi işinize geldiği gibi yorumlayamazsınız. kimse sizden zorla hristiyan, budist, dinsiz veya ateist olmanızı beklemiyor, o yönde eğitim vermiyor. türkiye cumhuriyeti, dini olmayan laik bir devlettir, insanlara herhangi bir dinin eğitimi zorla verilemez, bu temel anayasa ilkelerine aykırıdır, terstir. ve vicdan olarak da hangi din için bu yapılırsa yapılsın yanlıştır.

şimdi bak arkadaşım, bi kere şunu aklınıza sokun, din bu ülkenin en mühim çimentosudur. din olgusu insanları bir arada tutan, birlik ve beraberliği, kardeşlik duygularını pekiştiren, aynı amaç ve idealler uğrunda insanların sağlam bir kale gibi ayakta kalmasını sağlayan bir çimento...

din deyince siz sadece namazı, orucu anlıyorsunuz, hayır arkadaşım, din namazdan, oruçtan, hac ve zekattan ibaret değildir. bu hususlar şahsidir, kişileri ilgilendirir, burada verilmek istenen islam'ın toplum üzerindeki içtimai etkinliğini müessir kılmaktır. çünkü bu hususu temin edecek başka bir güç yoktur, başka bir kuvvet yoktur.

bazen oluyor ki kanunlar bile insanların suç işleme temayülünü gemleyemiyor, ama bir Allah düşüncesi insanı her türlü kötülükten alıkoyabiliyor. islam insanı komşusuna, yaşadığı toplumuna, devletine, milletine yararlı işler yapmaya mecbur kılıyor. insanı suçtan, menfi (çıkarı için her şeyi mübah gören nihilist anlayış) düşüncelerden sakındırıyor. "nerede olursanız olun, Allah sizinle beraberdir" (hadid/4) ayetini okuyan bir müslüman ne açıktan, ne gizliden bir daha suç işleyemez hale geliyor. "komşusu açken tok yatan bizden değildir" (hadis-i şerif) anlayışıyla diğergamlık şuuru aşılanıyor...

bundan bu toplum yahut askeriye ne zarar görür kardeşim, söyler misin? dini olmayan bir ordudan "şehid"lik duygusuna da kaldırmanız icabeder o zaman. şehidlik olmayınca hangi enayi gider vatanı için canını tehlikeye atsın, söyler misin? sadece dünyası olan, ahireti olmayan, ahirette göreceği bir ödüle inanmayan biri neyi kurtarabilir, nasıl savaşabilir, ülkesinin, namusunun geleceği tehlike altında olan birini hangi kuvvet düşmanın önüne sürebilir? bunları hiç düşündün mü benim hümanist ve liberal düşünceli arkadaşım?

eğer sen bugün bu ülkede namusunla, hürriyetin ve özgürlüğünle alnı açık, başı dik gezebiliyorsan unutma ki şehadet arzusuyla yanıp tutuşan, Allah rızası için hiç düşünmeden ölüme atılan inanmış mü'min gönüllerin kahramanlığına borçlusun bunu.

doğruluğu, dürüstlüğü, saygıyı, hürmeti, sevmeyi, paylaşmayı, fedakârlık gösterebilmeyi siz başka türlü neyle sağlayabilirsiniz?

ve bütün bunları ancak eğitimle, öğretimle sağlayabilirsiniz kardeşçağızım, başka yolu yok bunun.

şimdi burada zikretmeden geçemeyeceğim, hani osman pamukoğlu vardı, emekli bir subay. geçtiğimiz yıllarda onun bir demecinden okumuştum. hakkari dağ komando komutanlığına tayin edilmek istenmiş. ama "kabul eder misin?" diye sorularak. şaşırdım diyor pamukoğlu, ben bir askerim, kabul etmek ne kelime, emredilir yaparım" ama sora öğrenmiş ki kendinden önce bi çok subaya teklif edildiği halde kimse kabul etmemiş, gitmek istememiş oraya... anlamakta zorluk çektiğini söylemişti, halbuki ben normal kabul ettim bunu, çünkü o "vatan sevgisi imandandır" diyen peygamber buyruğundan habersiz yetiştirilmiş, dinden, imandan, Allah korkusundan arındırılmış bir ordu mensubundan başka türlü davranmasını beklemek beyhudedir.

siz hangi inanca mensupsuzun bilemem arkadaşım ama, bu ülkenin, bu milletin gerçeği budur, hakikati budur. bu topraklar bu çimento ile karılmış, ve bugünkü varlığını bu anlayış ile bugünlere taşıyabilmiştir.

kabul edersiniz veya etmezsiniz, bu ülke müslümandır, müslüman kalacaktır. bu bizim varlık sebebimizdir. bak her tarafta, her 150-200 metrede bir cami yapılması bu yüzdendir. dikkat ediyor musun arkadaşım, bu camileri hep bu millet yaptırıyor, devletin bugüne kadar tek kuruşu bu camilere karışmamıştır. ve bu ordu toprağının her karışını camilerle donatan, şehidleriyle müzeyyen kılan bu millete aittir ve hep öyle olacaktır.

siz istemeseniz de, beğenmeseniz de!

tarkankarabas

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sadece askerde değildi her tür eğitim kurumunda din eğitimi mecburi olmalı. herkes kendi dini inancının eğitimini gereken süre kadar almalı. Müslümansa İslam dersi , Yahudi ise Musevilik dersi, vs. haaa eğer dini inancı da yok ise ona da dinler ve inançlar hakkında kısa da olsa bilgi verilmeli. çünkü bu adam yarın bir gün önemli bir görev olan memurluk ya da subaylık gibi bir göreve geldiğinde görev yapacağı ülkenin ve milletin gerçeklerini bilerek , inançlara saygının ne demek olduğunu bilerek yetiştirilmeli. kendisi inanmayabilir ama inanan insanlara da saygı göstermeyi bilmeli. yoksa inanmamak ayrı şey inananlara saygısızlık başka bir şeydir. kimse herhangi bir dine inanmak zorunda değil belki... ancak kesinlikle her inanç biçimine saygı duymak zorundadır. kaldı ki Mehmetçik denilen bir askerin ismini aldığı peygamberin hayatını bilmesi bence gerekir...

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
şimdi bak arkadaşım, bi kere şunu aklınıza sokun, din bu ülkenin en mühim çimentosudur. din olgusu insanları bir arada tutan, birlik ve beraberliği, kardeşlik duygularını pekiştiren, aynı amaç ve idealler uğrunda insanların sağlam bir kale gibi ayakta kalmasını sağlayan bir çimento...

din deyince siz sadece namazı, orucu anlıyorsunuz, hayır arkadaşım, din namazdan, oruçtan, hac ve zekattan ibaret değildir. bu hususlar şahsidir, kişileri ilgilendirir, burada verilmek istenen islam'ın toplum üzerindeki içtimai etkinliğini müessir kılmaktır. çünkü bu hususu temin edecek başka bir güç yoktur, başka bir kuvvet yoktur.

bazen oluyor ki kanunlar bile insanların suç işleme temayülünü gemleyemiyor, ama bir Allah düşüncesi insanı her türlü kötülükten alıkoyabiliyor. islam insanı komşusuna, yaşadığı toplumuna, devletine, milletine yararlı işler yapmaya mecbur kılıyor. insanı suçtan, menfi (çıkarı için her şeyi mübah gören nihilist anlayış) düşüncelerden sakındırıyor. "nerede olursanız olun, Allah sizinle beraberdir" (hadid/4) ayetini okuyan bir müslüman ne açıktan, ne gizliden bir daha suç işleyemez hale geliyor. "komşusu açken tok yatan bizden değildir" (hadis-i şerif) anlayışıyla diğergamlık şuuru aşılanıyor...

bundan bu toplum yahut askeriye ne zarar görür kardeşim, söyler misin? dini olmayan bir ordudan "şehid"lik duygusuna da kaldırmanız icabeder o zaman. şehidlik olmayınca hangi enayi gider vatanı için canını tehlikeye atsın, söyler misin? sadece dünyası olan, ahireti olmayan, ahirette göreceği bir ödüle inanmayan biri neyi kurtarabilir, nasıl savaşabilir, ülkesinin, namusunun geleceği tehlike altında olan birini hangi kuvvet düşmanın önüne sürebilir? bunları hiç düşündün mü benim hümanist ve liberal düşünceli arkadaşım?

eğer sen bugün bu ülkede namusunla, hürriyetin ve özgürlüğünle alnı açık, başı dik gezebiliyorsan unutma ki şehadet arzusuyla yanıp tutuşan, Allah rızası için hiç düşünmeden ölüme atılan inanmış mü'min gönüllerin kahramanlığına borçlusun bunu.

doğruluğu, dürüstlüğü, saygıyı, hürmeti, sevmeyi, paylaşmayı, fedakârlık gösterebilmeyi siz başka türlü neyle sağlayabilirsiniz?

ve bütün bunları ancak eğitimle, öğretimle sağlayabilirsiniz kardeşçağızım, başka yolu yok bunun.

şimdi burada zikretmeden geçemeyeceğim, hani osman pamukoğlu vardı, emekli bir subay. geçtiğimiz yıllarda onun bir demecinden okumuştum. hakkari dağ komando komutanlığına tayin edilmek istenmiş. ama "kabul eder misin?" diye sorularak. şaşırdım diyor pamukoğlu, ben bir askerim, kabul etmek ne kelime, emredilir yaparım" ama sora öğrenmiş ki kendinden önce bi çok subaya teklif edildiği halde kimse kabul etmemiş, gitmek istememiş oraya... anlamakta zorluk çektiğini söylemişti, halbuki ben normal kabul ettim bunu, çünkü o "vatan sevgisi imandandır" diyen peygamber buyruğundan habersiz yetiştirilmiş, dinden, imandan, Allah korkusundan arındırılmış bir ordu mensubundan başka türlü davranmasını beklemek beyhudedir.

siz hangi inanca mensupsuzun bilemem arkadaşım ama, bu ülkenin, bu milletin gerçeği budur, hakikati budur. bu topraklar bu çimento ile karılmış, ve bugünkü varlığını bu anlayış ile bugünlere taşıyabilmiştir.

kabul edersiniz veya etmezsiniz, bu ülke müslümandır, müslüman kalacaktır. bu bizim varlık sebebimizdir. bak her tarafta, her 150-200 metrede bir cami yapılması bu yüzdendir. dikkat ediyor musun arkadaşım, bu camileri hep bu millet yaptırıyor, devletin bugüne kadar tek kuruşu bu camilere karışmamıştır. ve bu ordu toprağının her karışını camilerle donatan, şehidleriyle müzeyyen kılan bu millete aittir ve hep öyle olacaktır.

Helal olsun kardeşim. Dinin hala ne olduğunu ve bu ülke için neden bu kadar önemli olduğunu anlamayanlar, okusunlar bu yazıyı da az buçuk akıllarında bir fikir oluşsun... :)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16

Din'in toplum hayatındaki önemi çok büyüktür fakat yanlışlarla dolu yazdıkların;

1) Türkler islamiyeti kabul etmeden önce de çok büyük devletler, medeniyetler kurmuşlardır. O zaman da savaşmış, düşmanlarına korku salmışlardır. O zamanda birlik, beraberlik, kardeşlik, idealler vardı. Sadece din olgusuyla bu açıklanamaz, millet unsurunu da var.

2) Eğer sadece dinimize bağlarsan ve işin içinden insan unsurunu çıkartırsan diğer ülkelerin nasıl bizden çok daha güçlü, medeni olduğunu ,suç oranlarının nasıl daha düşük, insanların birbirine nasıl daha fazla saygılı olduğunu, bilim ve teknolojide nasıl daha ileride olduğunu açıklamakta zorlanırsın. İman gücü elbette önemlidir ama herşeyi Allah'a havale edip işin sorumluluğundan yada daha fazla gelişme arzusundan uzaklaşmak çok büyük yanlıştır. Yüzyıllardır biraz da bu rahatlıktan ötürü bu kadar geriye düştük.

3) Hiçbir inanç ve iman taşımayan düşman askerleri ve teknolojileri karşısında ortadoğu ülkelerinin düştükleri acizlik ortadayken Allah Allah naralarıyla düşman üstüne koşturma devri yüzyıl önce kapanmışken daha başka argümanlarla bu durum açıklanmalı. Eğer sadece din unsuruyla bunu açıklamaya kalkarsan tüm islam coğrafyasında yüzyıllardır niye bu kadar müslüman kanı dökülüyor, hani tanrınız nerede diye sorarlar.

4) Din güçlü bir motivasyon kaynağıdır, eğer akıl , teknoloji , irade , cesaret ve çalışmayı da bu motivasyonlar harmanlayabilirsek güçlü bir devlet olabiliriz fakat diğerleri olmadan motivasyonla hiçbirşey olmaz.