Askere Gideceklere Tavsiyeler

Bu konuyu okuyanlar

melisturan

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
Herkese merhaba. Ben polis eşiyim. yaklaşık altı aylıkta evliyiz. Ama öncesinde beş yıllık bir geçmişimiz de olduğu için hem alıştım hem de asker-polis terimlerine hakimim. Bu şubatta erkek kardeşim de askere gidecek. Annem ve ben çok pimpirikliyiz aman ne koysak ne alsak yanına vs diye. Ben biraz alışkınım polisler hangi polis malzemeleri kullanırlar diye. Biraz da internetten araştıralım dedik. Belki askere gidecekler vardır yardımcı olurum. Sizde bilgilenin istedim. Keyifli okumalar :)
Askere gidecek genç vatandaşlarımız için askere giderken yanında götürülecek malzemelerin neler olduğunu merak ediyor. Her celp döneminin ardından askere giderken alınacaklar listesi araştırılıyor.

ASKERE GİDERKEN ALINACAKLAR?
Her ne kadar askerlere gerekli temel tecçizat sağlansa da askere gidenlere tavsiye edilen bazı kişisel eşyalar bulunmaktadır.
1. Boyuna Asılabilen İpli Cüzdan
2. Banyo MalzemeleriŞampuan, lif, sabun, kulak temizleme çubuğu almanızda fayda var. Yüz havlusu ve banyo havlusu girişte veriliyor.
3. Kişisel Bakım MalzemeleriTırnak makası, cımbız alın veya ihtiyacınız olan başka özel bakım malzemeleri…
4. El ve Yüz İçin Vücut KremiAskerde açık alanda hava değişiminden, soğuktan veya sıcaktan el, yüz ve dudak çatlamaları gerçekleşiyor. Bunlar için el, yüz, dudak kremleri almanızda fayda var.
5. İçlik Acemilik eğitim döneminiz kış mevsimine denk geliyorsa mutlaka içlik alınız.
6. Bot Kilidi ve Valiz Kilidi
7. Traş Malzemeleri, Traş köpüğü, traş bıçağı. Koltuk altı ve genital bölgedeki kılları almak için 2-3 adet banyo traş bıçağı alın. Elektrik ile çalışan traş makinası ve kolonya yasaktır.
8. Saat, Nöbet, içtima, kalkış saati kadar pek çok şey için iyi bir saatinizin olması gereklidir.9. Ankesörlü Telefon Kartı ve Askercell HizmetiAnkesörlü telefon ile konuşmak için telefon kartı alınız. Telefon kartları kantinde satlsa da çabucak tükenmektedir.2015 ile hizmete giren Askercell hizmeti sayesinde Turkcell faturasız hattınız ile kamerasız bir telefona Askercell hizmeti tanımlatıp bu telefon ile gidebilirsiniz.
10. Bot Boyası ve Bot FırçasıHer sabah botunuz boyalı şekilde içtimalara çıkacağınızdan bot boyası ve fırçası almalısınız.
11. İğne iplik ve Çengelli iğne: asker malzemeleri arasında ne işi var demeyin, kıyafet onarımı veya yataqınızı düzenli yapmanıza yardımcı olması için yanınızda götürmenizde fayda var.
12. Ortopedik tabanlık ve Vatka: Ayaklarınızın botlarda nasırlanmamasını istiyorsanız ortopedik tabanlık ve topuğa koymak için 3-4 vatka alabilirsiniz. Ayak topuğunuz 3. günden sonra bota vurmaya, ezilmeye başlayacaktır vatkayı topuğunuz ile botunuz arasına yerleştirerek bunu engellemiş olursunuz.
13. Askılık
14. Islak Mendil ve Selpak
15. Yara bandı ve Kulak tıkacı
16. Sivil Giysiler: Çarşıya çıktığınızda giyebilmek için yanınızda bir miktar sivil kıyafet de bulunmalıdır.
17. Bankamatik Kartı
18. Mantar Kremi

kaynak:sozcu.com

Son düzenleyen moderatör:

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Bu Kadar malzeme Gıderse o adama bısey kalmaz,Tavsıyem Sadece Tras Köpüğü ve Banka Karti Para elde avucta olmaz Dırek Hesaba, Bızım Zamanımızda Hırsızlık coktu, Heleki Dogu Karakollarındakı ınsanlar ıcın yenı gelen Tam bir fırsattır..

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,379
Tavsiye ettiğiniz malzemeler sadece er statüsünde gidenler için gerekiyor. Yedek subay veya askerliğini er öğretmen olarak yapanlara bir kısmı fazla bile. Ben zamanında bu kadar aldım yedek subay olarak gittim fazla geldiler.

J3aDEM |S-D

Asistan
Reaksiyon puanı
126
Diş fırçası ve macunu eklenebilir.
Bu saydıklarınızın bazıları, zaten oradan veriliyor ama götürmekte fayda var.
Anılarınızı veya yazı yazmak için, küçük bir defter götürebilirsiniz. Bu not defteri bile olabilir. Lakin bu deftere yazdığınız yazılar, 2. kişiler tarafından okunabiliceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Güzel liste olmuş özellikle celp dönemi yaklaşan arkadaşlar için. Ben internetten asker çantası alarak gitmiştim hazır set 250 ₺'ye satılıyordu o zaman şimdi fiyatını hatırlamıyorum ama baya bi iş gördü :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Açıkçası askere gitmeden önce insan bilmiyor orada bulaman olmazsa ne yaparım diye lakin Askeriye içinde bu ürünlerin yüzde 90'ı satılıyor veya devlet veriyor zaten. Hemde dahada ucuza. Bu askeri eşya satanlar bildiğin işin kurdu olmuş hiç ömrümde görmediğin veya hayatta işine yaramıyacak şeyi bile satıyorlar :D Bence Minimal ihtiyacınız olan ürünleri alıp kalanı zaten oradan temin edersiniz. Ben askeri malzeme yerine gidince bana iğne iplik bile aldırdı adam lazım olur diye. Bot vatkası diye birşey sattı yok tabanlık sattı. ( Belki 1 Kg var ayakkabı boyası sattı lazım olacka diyerek yüzde 20 si gitmedi 6 ayda. )

Bence alınacaklar 3-4 çift iç çamaşırı yeterli olacaktır birde kişisel bakım için bazı şeyler tırnak makası trak bıçağı gibi birde kışın gidenler içlik alırsa yeterlidir geri kalan çoğu şey veriliyor zaten.
Bu boyundan asılan cündan işide çok saçma almayın bence. Zaten yanınıza nakit almayın heryer bankamatik oralarda 100-200 TL alın yeter Kartta dursun paranız harcayacak yer yok çünkü :D

Not: Tuşluda olsa bir Telefon ve Güzel bir saat almayıda unutmayın çok lazım oluyor. Kulak tıkacı işide aşırı saçma hiç almayın. 1. günden sonra zaten yattığın yeri bilmiyon ne horlama ne ses duyuyorsun. ( 1-2 kere ranzadan düşenlerin sesine uynamışımdır sadece onuda nasıl beceriyorlarsa )

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Bu listeye bakıp gaza gelen adamlara sesleniyorum.
Askere giden adamınız varsa onu dilenci görünümünde yollayın askere.

Belki yazıkları gelir bu malzemenin bir kaçını kendileri alıp verir adama.

Aksi halde oraya bol bohçalı giden olursa 1 gün dayanmaz götürdükleri şey anında tükenir yada arkadaşın dediği gibi yer değiştirir. :D ehehehhehe

Tavsiyem. Gideniniz varsa Askere dilenci görünümünde gitsin :D ahdhhzhzha

melisturan

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
Güzel liste olmuş özellikle celp dönemi yaklaşan arkadaşlar için. Ben internetten asker çantası alarak gitmiştim hazır set 250 ₺'ye satılıyordu o zaman şimdi fiyatını hatırlamıyorum ama baya bi iş gördü :)
aa harika ilk kez duyuyorum bakacağım

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Not: Tuşluda olsa bir Telefon ve Güzel bir saat almayıda unutmayın çok lazım oluyor. Kulak tıkacı işide aşırı saçma hiç almayın. 1. günden sonra zaten yattığın yeri bilmiyon ne horlama ne ses duyuyorsun.
Saat çok önemli gerçekten askerde olmazsa olmaz içtima/yemek/uyku ve tabi namaz saatleri için özellikle gerekiyor ama bu casionun çakmasını veriyor askeri malzeme satan yerler onunla gitmeyin kolçağı kopuyor hemen. Orjinali var onun internette bulabilirsiniz 50-60 ₺ fiyatı vardı o çok iyi. Yalnız kulak tıkacı konusunda aynı fikirde değilim sizinle yani 33 kişiydik koğuşta bizde zaten yarısı horladığı için orkestra gibiler ben ışıkta uyurum ama seste imkansız o yüzden çok işime yaradı :)

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,058
başı sonu 6 ay askerlik,1 ay izine sayarsanız, kaldı 5 ay,ben 18 ay askerlik yaptım,benden önce askerlik yapanlar ise 20 ay.