Askerde kalırsak ne olur?

Bu konuyu okuyanlar

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Merhaba arkadaşlar, 14 yaşındayım şu an al-sat gibi işlerle uğraşıyorum ama gerçekten çok stres, paranoyaklık, kendini sorgulama, aileye yük olma hissi yaşıyorum. Derslerim normalde fena değil. Eskiden salak-saçma asker olmak istediğim şeyleri görünce utanırdım, fakat ticarete girdiğimden beri hayatım döviz gibi sürekli bazen mutlu bazen stres olarak geçiyor...

Konumuza gelirsek askerlik ne kadar kötü bir ortama sahip olsa da farklı bir evren var, askere gittikten sonra normal 6 ay süre geçtikten sonra askerde kalırsam, (askerliği uzatırsam) nasıl bir yol izlerim? 18'den sonra askere gitmeyi planlıyorum.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Askerlik, alelade bir meslek gibi değil. Bazı insanlar var, bildiğin asker olmak için doğmuş, hem vücut hem mental olarak. Ama bazı insanlar da var, oldukça naif ve ince ruhlu, askerliğe uygun değiller.

Öncelikle kendini tartacaksın, askerliğe devam edip etmeyeceğin zaten o 6 aylık zorunlu askerlik döneminde belli olur, "ben burada kalmak ister miyim" diye sorarsın kendine.

Askerlik mesleği biraz düzensiz bir meslek. Bugün Ankara'dasın, yarın Şırnak'a tayin, oradan Kıbrıs'a tayin vs.. yerleşik düzeni seven biriysen uymaz. Aile hayatına önem veren birinin askerliği zor geçer.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
524
Merhaba arkadaşlar, 14 yaşındayım şu an al-sat gibi işlerle uğraşıyorum ama gerçekten çok stres, paranoyaklık, kendini sorgulama, aileye yük olma hissi yaşıyorum. Derslerim normalde fena değil. Eskiden salak-saçma asker olmak istediğim şeyleri görünce utanırdım, fakat ticarete girdiğimden beri hayatım döviz gibi sürekli bazen mutlu bazen stres olarak geçiyor...

Konumuza gelirsek askerlik ne kadar kötü bir ortama sahip olsa da farklı bir evren var, askere gittikten sonra normal 6 ay süre geçtikten sonra askerde kalırsam, (askerliği uzatırsam) nasıl bir yol izlerim? 18'den sonra askere gitmeyi planlıyorum.

Askerliğini yaptıktan sonra kararını verirsin. Askerlik ortamı anlatılmaz yaşanır bir ortam. Özellikle ego tatmini ve para için orada olan yeni nesil çavuşları gördükçe onlardan biri olmak istiyor muyum diye düşünecek çok zamanın olur.

Zaten zorunlu askerlik bile başlı başına düşünülmesi gereken bir olay. Bu yaşına kadar nasıl yaşamış diyeceğiniz kadar saf insanlar , hiç bir türlü eğitilemez hırbolar ; hayatında duş görmemiş insanlar ile hayatında hiç bir zorluk görmemiş insanların hepsini aynı kafese atıyorsun , üstüne de devrecilik denilen hiç bir türlü çözülemeyecek bir sistemle güzelce yoğuruyorsun. Yok abi kesinlikle askerlik zorunlu olmamalı veya daha profesyonelce yapılmalı.

Ama kafa yapını ve düşüncelerini anlıyorum. Bende hayat kaygısı ile askerlikte kalmayı düşünmedim değil. Üni 'den mezun olmuştum , sektörümde iş bulamamıştım ve boştayken askerliği yapayım bari ondan kurtulayım demiştim tabi depresyonluk bir durumumda vardı. Ast teğmen olarak yapabilseydim o dönem çok daha ciddi olarak düşünebilirdim ama çavuş olarak yapmak gerçekten mantıksız. Subaylık belki ama ya sözleşmeli er olup beynini kullanmayacaksın her emri yerine getireceksin ve ya üni mezunu olup teğmenlik kovalayacaksın kendinde o liderlik kabiliyetini görüyorsan. 15 senelik 4 -5 kazığı olan bir çavuş olup acemi bir erin hatası yüzünden kendinden 15 yaş küçük 9 aylık asker astteğmenden tabur önünde azar işitmekte isteyebilirsin tabi tercih senindir.

Bu arada merak etme hayat çok değişik bir şey , kendini bir nokta ile sınırlandırma o noktaya gelemezsen çok üzülürsün. Ben mesleğimden farklı olarak çok iş yaptım. Hem kendi mesleğimi hem şoförlüğü hem çaycılığı aynı anda yapıp üstüne üstlük paramı alamadığım bile oldu. Hayatın neler getireceği hiç belli olmuyor. Şu an asgari ücret alıyorum ama bir şekilde yaşıyorum işte :disrelieved:

Antalya da deniz ve yeşilliğe sıfır bir otelde yine kendi mesleğimden alakasız bir iş yapıyorum. Normalde 5 ay , korona döneminde ise bütün sene boyunca normalde günlüğü bin tl den başlayan bir otel odasında yaşayıp , 8 saat çalışıp (aslında 6-7 saatinde dizi film ve twitch yayınları izliyorum) 9.cu saatte ise sahilde koşup , denize giriyorum (malum tüm gün oturarak geçiyor). Ve evet kasım ayında bile denize girilebiliyor etrafın turistlerle dolu cıvıl cıvıl olması da cabası. Sonrasında ise otel odama dönüp jakuziye girip günün yorgunluğunu atıyorum maalesef banyo direkt olarak denizi görmüyor yatak odamın manzarası palmiyeler arası plaj ve deniz. İşe başlarken hayatım boyunca hiç antalyaya gitmemiştim köle arıyorlar sanmıştım neredeyse başvurmayacaktım bu şartlara sahip olacağımı bilmiyordum. Yalan söylemiyorum asgari ücret alıyorum ve çok mutluyum , 2 aylık maaşım ile mi note 10 lite , 6 aylık maaşım ile asus tuf laptop aldım , bunları yaparken hem aileme yardımcı oldum hemde kyk kredimi ödedim. Bir kaç seneye ucuzundan bir araç veya güzel bir motor alabilirim sanırım. normal işim ve oteldeki işimi merak edenler özelden sorabilir.

Not: 2/3 sene önce askerliğini kendi isteğiyle komando olarak yapan bir 4 senelik üni mezunu. 5 ayda 65 kilodan 52 kiloya düşmüştüm. Ayarlardan biri zorluğu expert'e almış gibiydi.

Son düzenleme: