"Aşı Yaptırmayın" Diyenlere Yanıt

llavinya

Dekan
9 Ekim 2006
7,781
92
0
"Aşı Yaptırmayın" Diyenlere Yanıt

Akdağ: "Domuz gribi aşısı yaptırmayın diyenler bunun hesabını verirler, "

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "domuz gribi aşısını yaptırmayın" diyenlere seslenerek, herhangi bir olumsuz sonuçta hukuka başvuracaklarını söyledi.
Domuz gribi, artık gündemin ilk maddelerinden biri.
Türkiye'ye gelen ilk parti aşıyla ilgili test çalışmaları sürerken okullar dezenfekte ediliyor, toplu mekanlarda maske kullanılıyor, konuyla ilgili en ufak yeni gelişmeye kulak kabartılıyor.
Malatya'da bir imam Cuma Namazı öncesi cemaate maske dağıttı.
"Tedbiri alın takdiri Allah'a bırakın" diyen imam Celal Tilgen, okul, hastane, alışveriş merkezleri ve toplu taşım araçları başta olmak üzere kapalı kalabalık alanlarda risk geçene kadar maske kullanılmasında yarar bulunduğunu belirtti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise aşı ile ilgili spekülasyon yapanlara sert çıktı.
Bakan Akdağ, "domuz gribi aşısını yaptırmayın" diyenlerin bir takım hukuki sonuçlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Recep Akdağ, "Vatandaşım yarın gelse bana dese ki, ben televizyonda falanca kişiyi seyrettim. Şu siyasetçiyi veya kişiyi, ısrarla bu aşıyı yaptırma dedi. Ben onun yüzünden aşıyı yaptırmadım çocuğuma, çocuğumu da kaybettim. Ben Sağlık Bakanı olarak ona suç duyurusunda bulunacağım, savcılıklara. Bunu şimdiden açıkça ilan ediyorum" dedi.​
Kaynak

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
Aşı yaptırmayabilirsin ama millete de yaptırma demek büyük sorumluluk. Umarım yapılan aşılarda bir sorun çıkmaz da, virüsün yayılması hız keser..

MdbK

Doçent
9 Mayıs 2008
542
5
0
Domuz gribi aşılarının birçok yan etkisi olduğu biliniyor fakat aşı yaptırmamak da riskli. Aslında alınabilecek en iyi önlem bu dönemde hijyene aşırı önem vererek bünyenizi dirençli tutacak besinlerle beslenmeniz. C vitimani hapları veya tabletleri kullanmak yerine hergün portakal, mandalina veya greyfurt tüketmek daha yararlı. Ayrıca bol bol yeşil sebze tüketmek de alınabilecek tedbirler arasında. Ben şahsen aşı yaptırmayı düşünmüyorum ve de aşı hakkında dünyada bu kadar fazla olumsuz eleştiriler bulunduğu için kendimi kobay olarak kullandırtmayı düşünmüyorum.

CALIYAKALI

Doçent
15 Eylül 2009
692
4
0
Yav millet anlamadı bu işi.Domuz gribi sağlıklı bir adamı öldürmüyor.Adamın hastalığı varsa şeker hastalığı vb. bunları tetikleyerek ölüme yol açıyor.Aşı konusuna gelirsek daha yan etkileri belli değil.

baaydin

Profesör
2 Kasım 2007
2,173
7
0
anlamadığım bir konu var. dünyada başka bizden zengin yada bizden değerli ülke yokmuki bu aşı önce bize geliyor? bence bu türkiye bu işde kobay olarak kullanılmak istenmekde ve bu işin karşılığında İmf ödemesinin ertelenmesi yada affedilmesi bile söz konusu olabilir.

Elbruz46

Rektör
22 Şubat 2008
11,931
1,338
293
Yaw Kim diyor Türkiye Kobay diye?
Yaw hiç mi haberleri izlemiyorsunuz?

Biraz araştırırsanız bulursunuz...
ABD'de ve AB'de aşılar vurulmaya başlandı...
ABD deki aşı kuyruğu Haber bültenlerinde gösterildi...

WASHINGTON VE ÇEVRESİNDEKİ KLİNİKLERE YOĞUN İLGİ
Ancak aşı uygulamasında karşılaşılan tüm bu sıkıntılar ve aşıya duyulan güvene dair tereddütlere rağmen, Washington ve çevresinde domuz gribi aşısının yapıldığı klinik ve okullarda uzun kuyruklar göze çarpıyor.

Aşı hizmeti verilen okullardan biri olan Eliot-Hine ortaokulu da dün domuz gribi aşısı olmak isteyen Amerikalıların akınına uğrarken, aşı uygulamasında öncelik sağlanan hamileler, çocuklu aileler ve sağlık görevlilerinden oluşan kuyruğun okul bahçesinin dışına taştığı gözlendi.

Okulda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Amerikalılar, Washington Post/ABC'nin araştırmasının sonuçlarının aksine, sorumlu davranışın aşı olmayı gerektirdiğini, doktorlarının da mutlaka aşı olmaları tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.

Okula gelen Amerikalılar genelde aşının güvenliği konusunda bir endişe taşımadıklarını ifade ederken, soru işaretleri olduğunu kabul edenler de yan etkinin görülme riskinin hastalığı kapma riskinden daha az olduğunu kaydetti. Aileler, özellikle kış yaklaşırken çocuklarına aşı yaptırmanın gerekli olduğu düşüncesini dile getirirken, sorumluluk gereği herkesin bu aşıyı olması gerektiğini söyledi.