Aşı Orucu Bozar mı? | Diyanet Açıkladı

Bu konuyu okuyanlar

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Bakın bize her türlü kan aldırmak,serum gibi şeyler orucu bozuyor diye öğrettiler ve hala da öyle öğretiyorlar.Ben şahsen aşının orucu bozacağını düşünüyorum.Öyle bir durum olursa o gün oruç tutmam sonra tutarım.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Bakın bize her türlü kan aldırmak,serum gibi şeyler orucu bozuyor diye öğrettiler ve hala da öyle öğretiyorlar.Ben şahsen aşının orucu bozacağını düşünüyorum.Öyle bir durum olursa o gün oruç tutmam sonra tutarım.
Oruç tutmamak için bahane üretmeyin

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Oruç tutmamak için bahane üretmeyin
Çok boş yapıyorsun biliyor musun? Ben halsiz hasta olsam bile ramazanda orucumu full tutmuştum.Bu tür şeyleri söylemek istemiyorum ama söyleyeceğim ki kafanıza girsin.Oruç tutmamak için bahane üretmeyin ne ya? Zaten oruç tutmamak için bahane üreten birisi orucu zorla tutarsa onun sevabı ona ne kadar? Bıktım şu zihniyetinizden.Okulları açmayın deriz evde oturun demi dersiniz aşı olacağı gün oruç tutmayacağız deriz bahane üretmeyin dersiniz artık bırakın şunu ya bıktım sizden.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Çok boş yapıyorsun biliyor musun? Ben halsiz hasta olsam bile ramazanda orucumu full tutmuştum.Bu tür şeyleri söylemek istemiyorum ama söyleyeceğim ki kafanıza girsin.Oruç tutmamak için bahane üretmeyin ne ya? Zaten oruç tutmamak için bahane üreten birisi orucu zorla tutarsa onun sevabı ona ne kadar? Bıktım şu zihniyetinizden.Okulları açmayın deriz evde oturun demi dersiniz aşı olacağı gün oruç tutmayacağız deriz bahane üretmeyin dersiniz artık bırakın şunu ya bıktım sizden.
Kardeş tamam sen öyle diyorsan öyledir bıktıysan görmezden gelin ve de aşıyı illahaki sabah olacan diye birşey yok ezan okunduktan sonra da olabilirsin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Allah rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhârî, Cihâd 36; Müslim, Sıyâm 167-168.)
Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

Son düzenleme:

wittroc

44
Reaksiyon puanı
11,186
Ortamı germeden seviyeli bir şekilde tartışalım.

Heinz

Asistan
Reaksiyon puanı
142
kafam yarıldı doktora gittim oruçlumusun dedi oruçlu olsaydım narkoz vurmicaktı kafalarına göre fetva veriyorlarr.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
@undefined,

Az önce bana dini konuda bilgisiz olduğunu söyleyen sizdiniz, ben de göremiyorum nedense?
Hangi dini bilginiz ile bunu söyleyebiliyorsunuz? demişim. Ben size bilgisiz demiyorum. Bu soruya vereceğiniz cevap sahip olduğum şu dini bilgilere,eğitime istinaden bunu diyebiliyorum gibi bir cevap olmalıydı. Ama siz farklı anlamışsınız ne yapalım.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Hangi dini bilginiz ile bunu söyleyebiliyorsunuz? demişim. Ben size bilgisiz demiyorum. Bu soruya vereceğiniz cevap sahip olduğum şu dini bilgilere,eğitime istinaden bunu diyebiliyorum gibi bir cevap olmalıydı. Ama siz farklı anlamışsınız ne yapalım.
Belki de siz işinizi düzgün yapamayıp işin içinden çıkmaya çalışmışsınız, ne yapalım. İyi günler.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Ben de aşımı iftar ile sahur arasında yaparım. :)
İftar genelde 19.30dan sonra oluyor o saaten sonrada randevu verileceğini sanmamki bu muhabbet birazda boş gibi şuan sıra 65 yaş üstünde forumdakilerinde yaş ortalamasının en fazla 35 olduğunu düşünüyorum yani çoğu kişi bayramdan sonra vurulacak aşıyı, 65 yaş üstü olanda yaşlılıktan pek tutamıyor zaten diye düşünüyorum ben ama belli olmaz belki aşılama hızlanır felan

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Vay be, fetvaya bak hizaya gel.
Diyanet iş. bşk.lığının verdiği bir fetvanın yanlış olduğunu ileri sürebilecek kadar yüksek rakımlı bir dini bilginizin olduğunu bilmiyordum.

Da...
Şöyle bir mesele var:
Alim Allahtan korkar, susar. Cahil ise çok cesurdur, habire konuşur. Demiş, La Edri.
Seyyah bey cevabınız için önce teşekkür ediyorum. T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı diye her yaptığı açıklama sorgusuz sualsiz doğru mu sizce? Diyanetin zekat nisabından başlayarak tutun da daha nice yanlış açıklamalarına geçmişte de şahit olduk. Yıllarca temkinli olmayan namaz vakitlerini takvimlere bastırıp millete gönderen kimdi? Dinin gerçek temsilcileri Ehl-i sünnet vel cemaat alimleri ve onların bizlere bırakmış olduğu kitaplardır diyanet değildir. Yazdıklarım da yine aynı yerden alınma. İslamiyette veya herhangi bir dinde farketmez nakil esastır :)

* Başta ve gövdedeki yaraya konulan ilacın, sıvı olsun, katı olsun, beyne ve hazım yoluna gittiği bilinirse, oruç bozulur. (Merak-ıl felah)

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
Seyyah bey cevabınız için önce teşekkür ediyorum. T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı diye her yaptığı açıklama sorgusuz sualsiz doğru mu sizce? Diyanetin zekat nisabından başlayarak tutun da daha nice yanlış açıklamalarına geçmişte de şahit olduk. Yıllarca temkinli olmayan namaz vakitlerini takvimlere bastırıp millete gönderen kimdi? Dinin gerçek temsilcileri Ehl-i sünnet vel cemaat alimleri ve onların bizlere bırakmış olduğu kitaplardır diyanet değildir. Yazdıklarım da yine aynı yerden alınma. İslamiyette veya herhangi bir dinde farketmez nakil esastır :)

* Başta ve gövdedeki yaraya konulan ilacın, sıvı olsun, katı olsun, beyne ve hazım yoluna gittiği bilinirse, oruç bozulur. (Merak-ıl felah)
Aşının orucu bozduğu veya bozmadığı hakkında iki farklı görüş mevcut. Aşının bozmadığını diyen sadece Diyanettir demek ve bunu Diyanet'e atfetmek yanlış olur.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Dinde her zaman NİYET ÖNEMLİDİR...

Sen sağlık için alıyorsan önce senin sağlığın sonra çevre sağlığı için bu aşıyı olman şartsa ve besin olsun karnım doysun diye almıyorsan orucu bozmaz.
Dİyanette vaaz verirken temkinli olmakta fayda var ama o güne o saatlere denk geliyorsa bozmaz fırsatınız varsa iftar sonrası saura kadar yaptırın diyor. Ben o gün tutmayacam oruç diyenide zorlamıyor tutanada illaha bozda demiyor. Herkesin kendi iradesi ve beynide var kararını versin. Dini bu kadar ZORLAŞTIRMANIN ANLAMI YOK :(

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Aşının orucu bozduğu veya bozmadığı hakkında iki farklı görüş mevcut. Aşının bozmadığını diyen sadece Diyanettir demek ve bunu Diyanet'e atfetmek yanlış olur.

2 farklı görüşten ziyade Ehl-i sünnet imamlarımızın farklı görüşleri olmuş. İlaç sıvıysa ve içeriye gittiği iyi bilinmezse İmam-ı Azam'a göre bozulur. Üstteki mesajda yazdığım 2. Diğer 2 mezhep imamımız ise içeriye gittiği iyi bilinmezse bozulmaz diyor. İçeri sızdığı iyi bilinmeyen bir ilaçsa katı da olsa 3 imam da bozmaz diyor.

Fakat burada 3 imamın da 1 ortak görüşü var. Sızdığı kesin olarak bilinen bir ilaçsa [aşı da bunlardan bir tanesi] katı da olsa sıvı da olsa orucu bozar. Çünkü aşı deri altına yapılıyor yani vücuda sızmama gibi bir ihtimal asla düşünülemez herşey ortada.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,096
Dinde her zaman NİYET ÖNEMLİDİR...

Sen sağlık için alıyorsan önce senin sağlığın sonra çevre sağlığı için bu aşıyı olman şartsa ve besin olsun karnım doysun diye almıyorsan orucu bozmaz.
Dİyanette vaaz verirken temkinli olmakta fayda var ama o güne o saatlere denk geliyorsa bozmaz fırsatınız varsa iftar sonrası saura kadar yaptırın diyor. Ben o gün tutmayacam oruç diyenide zorlamıyor tutanada illaha bozda demiyor. Herkesin kendi iradesi ve beynide var kararını versin. Dini bu kadar ZORLAŞTIRMANIN ANLAMI YOK :(
Ben diyorum da bana baya sert tepki verdiler onlar oruç tutmamak için bahane arıyorlar sanki
Dinde zorlama yoktur doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır