Aşı Olmayan Tazminatı Verilerek İşten Çıkartılabilir

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,324
Bu aşılar daha faz 3ü bile tamamlamadılar ve faz 5 aşamadır
O da nereden çıktı yahu? Nerde yazıyor aşının 5 aşama olduğu?
Benim bildiğim, duyduğum faz 3'ü tamamlayan bir aşı vurulma aşamasına geliyor. Nitekim bizim "Turkovak" Eylül gibi falan bu aşamayı bitirip kullanıma hazır hale gelmiş olacak.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,036
Obaa işte bu işleri değiştirir

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
Ben olmadım ve olmayıda düşünmüyorum. Bu zamana kadar koronaya yakalanmadım ve böyle devam edersem yakalanmam. Aşı korona olan için gerekli olabilir ama benim düşüncem korona olmayan biri aşı vurulupta vücudunu öldürmemeli bence.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Benim bildiğim, duyduğum faz 3'ü tamamlayan bir aşı vurulma aşamasına geliyor. Nitekim bizim "Turkovak" Eylül gibi falan bu aşamayı bitirip kullanıma hazır hale gelmiş olacak.

Aynen Faz 3 testlerinden onay çıkarsa ilaç artık kullanılmaya başlanıyor. Faz 4 ise ilaç kullanılmaya başlandıktan sonra yapılan araştırmaları kapsıyor

Faz 0 – Preklinik Çalışmalar; Geliştirilen ilacın deney hayvanlarında ya da insanlarda mikrodozlar halinde uygulanarak etkene verilen cevap araştırılır.
Faz 1 Çalışmalar; İlacın farmakokinetik özellikleri, toksisitesi, biyoyararlanımı,farmakolojik etkileri az sayıda sağlıklı gönüllüde araştırılır. Bu fazın ana amacı güvenliliktir.
Faz 2 Çalışmalar; İlacın etkili doz sınırları, klinik etkinliği,biyolojik aktivitesi, yarar ve güvenilirliği az sayıdaki hastada araştırılır. Bu aşamada optimum doz ve doz aralıkları hesaplanılır. Bu fazın ana amacı etkinlik ve güvenirliliktir.
Faz 3 Çalışmalar; Birinci ve ikinci aşamayı geçen ilaçlar daha geniş bir populasyonda denenir ve plasebo kontrollü çalışmalarla güvenilirliği, karşılaştırmalı çalışmalarla etkinliği araştırılır. Fazın ana amacı etkinliğin kanıtlanması ve yan etkilerin izlenmesidir.
Faz 4 Çalışmalar; İlk 3 aşamayı geçen ilaçlar ruhsat alır ve pazara verilir. İlaç pazara verildikten sonra yapılan her türlü çalışma 4. faza aittir.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Aynen Faz 3 testlerinden onay çıkarsa ilaç artık kullanılmaya başlanıyor. Faz 4 ise ilaç kullanılmaya başlandıktan sonra yapılan araştırmaları kapsıyor

Faz 0 – Preklinik Çalışmalar; Geliştirilen ilacın deney hayvanlarında ya da insanlarda mikrodozlar halinde uygulanarak etkene verilen cevap araştırılır.
Faz 1 Çalışmalar; İlacın farmakokinetik özellikleri, toksisitesi, biyoyararlanımı,farmakolojik etkileri az sayıda sağlıklı gönüllüde araştırılır. Bu fazın ana amacı güvenliliktir.
Faz 2 Çalışmalar; İlacın etkili doz sınırları, klinik etkinliği,biyolojik aktivitesi, yarar ve güvenilirliği az sayıdaki hastada araştırılır. Bu aşamada optimum doz ve doz aralıkları hesaplanılır. Bu fazın ana amacı etkinlik ve güvenirliliktir.
Faz 3 Çalışmalar; Birinci ve ikinci aşamayı geçen ilaçlar daha geniş bir populasyonda denenir ve plasebo kontrollü çalışmalarla güvenilirliği, karşılaştırmalı çalışmalarla etkinliği araştırılır. Fazın ana amacı etkinliğin kanıtlanması ve yan etkilerin izlenmesidir.
Faz 4 Çalışmalar; İlk 3 aşamayı geçen ilaçlar ruhsat alır ve pazara verilir. İlaç pazara verildikten sonra yapılan her türlü çalışma 4. faza aittir.

Aynen öyle 3.faz çalışması sonuçları hakemli tıp dergisinde yayınlandı yani ilan edildi zaten DSÖ, Avrupa, Amerika ve ülkemiz sağlık kurumlarının onay verdiği hiç birşey bilmezken aşıları yeren kişilerde beni tav ediyor arkadaş. Ben düşünmüyordum de geç insanlara korku salmak , aşı zararlı demek de neyin nesi.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
Arkadaşlar ben aşı oldum Biontech ve haftaya da ikinci dozu olacağım inşallah. Aşıya tümden karşı olmak ayrı bir olay ama aşıya karşı olmayıp mRNA tarzı aşılar ile ilgili şüphe duymak daha anlaşılabilir bir olay. Benim de şüphelerim olmasına rağmen (yani bu tarz aşı ilk defa yoğun olarak insanlar üzerinde deneniyor. Kanser araştırmalarında kullanılıyordu evet ama bu tarz aşıların daha uzun vadede bir yan etkisi olacak mı ? bu konuda net bilgi / çalışma yok) Şüphe duyanların hiç değilse Sinovac şirketinin aşısını olması gerektiğini düşünüyorum.

Ancak diğer taraftan tümden aşıyı red edenlerin hukuki bir süreç sonunda işten çıkarılması daha çok tartışma konusu olur gibi geliyor bana. Ama zaten belki de bu tarz kişilere işten çıkarmadan evvel dahi kamu hizmetlerinden yararlanma kısıtlaması dahi getirilebilir. Toplu ulaşım kullanama, uçak, otobüs, gemi vs ile seyahat edememe gibi.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Valla hocam yeter artık şu aşı karşıtlığı. İlk önce millet aşı gelmiyor diye ağlıyordu. Sonra aşı gelmeye başladı o çin aşısı dendi dandiktir. Şimdi alman aşısı geliyor eee genlerimiz ile oynayacaklar diyorlar. Her türlü muhalefetsiniz. Eski aşılarda eser miktarda civa olduğu için tehlikeliydi şimdi o da yok. mRna aşı senin genetiğini değiştiremez. Komplo teorisi kanalları izleyip milleti korkutmayın. Uzun vade vs de yok. Aşı vücuda girdi mi zaten antikor oluşunca ölüp gidiyor. Bilim insanları daha dna yı değiştirip düzeltemiyor burada 1 aşı ile gen değişiminden bahsediliyor...

Usui Takumi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,177
3 ayda faz 3 tamamlanmaz. Klinik çalışmaların bu fazının (faz 3) tamamlanması 3-4 yıl sürer. Üstteki mesajdaki linke gidince görebilirsin. Dolayısıyla piyasadaki tüm aşılar aşı adayıdır.

Yanlış anlaşılmasın ben aşı karşıtı değilim hatta yerli aşının sonuçlarına bağlı olarak yerli aşıyı olmayı da düşünüyorum (tabi mrna değilse) ama insanların temel hak ve özgürlüklerinin aşıyla tehdit edilmesine aşı olmayanlara potansiyel suçlu (cüzzamlı) muamelesi yapılmasına karşıyım. İsim verecek olursam Ersan Şen gibilere. O zırvalamasını hatırlarsın.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
3 ayda faz 3 tamamlanmaz. Klinik çalışmaların bu fazının (faz 3) tamamlanması 3-4 yıl sürer. Üstteki mesajdaki linke gidince görebilirsin. Dolayısıyla piyasadaki tüm aşılar aşı adayıdır.

Her aşının Faz-3 çalışması 3-4 yıl sürer diye bir kural yok. Örneğin kuduz aşısı 4 yılda geliştirildi faz-3 çalışması 3 yıldan daha kısa bir sürede tamamlandı. Attığım linkte sadece aşılar için değil tüm ilaçların klinik geliştirme aşamasıyla ilgili bilgi veriliyor. Eğer çalışma Faz-3 protokollerini karşılıyorsa 1 yıldada süreç sona erebiliyor. Tüm dünyanın salgına ve aşıya odaklandığını düşünürsek aşının hızlı bir şekilde geliştirilmesinde anormal bir durum aslında yok. Burada soru işareti uzun dönem yan etkilerinin bilinememesi çünkü bunun için zaman geçmesi lazım. Bu uzun dönem etkileri ise faz-3 ile belirlenmiyor. Faz-3 5 yıl sürse bu sefer 10. yılda acaba etkileri nasıl olur diye sorarız. o yüzden bu durum aşının hala aşı adayı olduğu anlamına gelmiyor. Eğer hızla yayılmaya devam eden ölümcül bir salgın varsa toplumun uzun dönem sonuçları beklenmeden aşılanması gerekir yoksa yan etkilerden değil salgından zaten asıl kaybı yaşarız.

Reaksiyon puanı
10,324
yerli aşıyı olmayı da düşünüyorum (tabi mrna değilse)
Neden ki, mrna covid'e karşı en müessir aşı olmadı mı?
Biontek bu özelliğiyle şu an dünyada sanırım en çok tercih edilen aşı olması lazım.Ha bir de Moderna vardı sanırım. Bize de vurulan inaktif Çin aşısı bilinen en eski model, lakin mrna teknolojisi ile üretilen aşılar kadar koruyuculuk sağlamadığı anlaşıldı.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119

Yanlış anlaşılmasın ben aşı karşıtı değilim hatta yerli aşının sonuçlarına bağlı olarak yerli aşıyı olmayı da düşünüyorum (tabi mrna değilse) ama insanların temel hak ve özgürlüklerinin aşıyla tehdit edilmesine aşı olmayanlara potansiyel suçlu (cüzzamlı) muamelesi yapılmasına karşıyım. İsim verecek olursam Ersan Şen gibilere. O zırvalamasını hatırlarsın.
Gen tedavileri 1990'larda geliştirilmeye başlandı ve bu aşılar gen tedavisi amaçlı o yüzden bu aşılar yıllar önce geliştirildi ancak şimdi covid dalgasına piyasaya sürüldü. bunu açıkça belirtemezler tabi cunku belirtseler covid'i planladıkları da ortaya çıkar.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
  • damzchevk aşının Gen Terapisi olmasına mı güldün? Geçenlerde mutfağa giren hamam böcekleri için ilaç almaya gittim, satıcı genleri bozarak öldüren bir ilaç verdi "bunu biraz kullan en derine saklanan böcekleri bile öldürür" dedi sen daha gül.
  • Reactions: damzchevk

Ekli dosyalar

• 1625393466600.gif
    1625393466600.gif
    42 bayt · Görüntüleme: 62

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,745
Neden ki, mrna covid'e karşı en müessir aşı olmadı mı?
Biontek bu özelliğiyle şu an dünyada sanırım en çok tercih edilen aşı olması lazım.Ha bir de Moderna vardı sanırım. Bize de vurulan inaktif Çin aşısı bilinen en eski model, lakin mrna teknolojisi ile üretilen aşılar kadar koruyuculuk sağlamadığı anlaşıldı.
mRNA aşılar ile ilgili uzun dönemli test sonuçları olmadığı içindir.