Asgari ücretliler nasıl geçiniyor?

Bu konuyu okuyanlar

yoksulgenç

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Gerçekten rekorlar kitabına girmesi gereken bir durum.

Ben bekarım 1650 tl + 350 tl yemek kartı maaşım var.

Ailemle kalıyorum, kiram yok para yetmiyor.

Araba istiyorum almasına alırım ama masrafı çok fazla

4 kişilik aile 1600 lirayla nasıl geçiniyor ? Birde kiradaysa

Simit bile 1,50 lira olmuş bazı yerlerde 1,75

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Geçinemiyor. :)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Şu zamlardan sonra Allah kolaylık versin. Geçinmesine geçinir ama sadece karın tokluğuna. Araba, ev gibi şeyler hayal gibi.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
1.5 litre su olmuş 2 TL. 200 gr ekmek küçük şehirde bile olmuş 1 TL. İnşaat yapımları durmuşlar en kötü sobalı evin kirası 600-700 TL. Elektriğe, suya gelen zamlar bir yandan. Asgari ücret 1800'ü geçmeyecek. Benden söylemesi. İyi niyetliler 2000 TL + enflasyon şey demiş boş iş tabi bunlar. Asgari ücret 950 TL iken geçim daha kolaydı. Rakam büyüyünce çok para alınıyor sanıyorsun. Daha dün pazarda çürük domates 6 TL salkımda domates 11 TL idi... Çürük dediğimden ancak salçalık olur oda malum.

Dün akşam iş çıkışı gördüm sayısız insan pazar toplanınca yere atılan çürük çarık şeyleri topluyordu. İçim cız etti. Devletin TÜRKlere verdiği yardım, verdiği yüksek maaş bu mu dedim... Kömür veriyor, makarna veriyor, Türk kahvesi veriyor... Millet çürükleri topluyor yemek için...

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Vallaha geçiniyor demiyelim geçinmeye çalışıyor diyelim

Mesela
Zengin
Et kıyma pastırma sucuk pastırma ve çeşitli meyveler alıyor

Asgari ücretli ise 1 ayı çıkarsın diye

Un makarna ekmek yağ pirinç bulgur vb doyurucu şeyleri alıyor

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Türkiyede Türk kültür ve geleneğinin halâ korunduğu yerlerde geçinir. Çünkü Türk insanı birbirine yardım eder. Kültür bozumu olan ve aile bağlarının da tamamen koptuğu, herkesin kendisi için yaşadığı batılılaşmış kentlerde, ya her iki aile bireyi de çalışacak, ya da ona buna borç takacak. Batı ile aramızdaki fark işte bu. Onlar 5000$ maaş ile günün birinde alkolik ve sokakta kalabilirler, ama bizi tüm yaptırımlara rağmen batıramazlar. Avrupa daki Türklerin bireysel başarısının sebebi de yine bu. Bizimkiler topluca aile için çalışır ve aynı işte daha düşük maaş almalarına rağmen bir de ipotek ile ev alır. Avrupalı ilk fırsatta ailesinden tamamen kopar ve yalnız başına kalır.

yoksulgenç

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Bekar kişinin geçinmesi için gereken miktar
1000 tl ev kirası 2+1
Aylık 400 tl yemeğe gider
250 tl faturalar (Su,elektrik,doğalgaz,internet,cep telefonu)
Aylık 200 tl yol parası (gidiş-geliş)
Ortalama aylık kendine 50tl giyim parası harcasa

1 kişinin geçinmesi için bile 2100-2200 tl gerekiyor.

Eğer bu 4 kişilik aile olursa en az 3500-4000 tl olmalı

Türk parasının değeri yok, size belki 5000 lira maaş fazla gelebilir ama halbuki 800 dolar ediyor.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Bekar kişinin geçinmesi için gereken miktar
1000 tl ev kirası 2+1
Aylık 400 tl yemeğe gider
250 tl faturalar (Su,elektrik,doğalgaz,internet,cep telefonu)
Aylık 200 tl yol parası (gidiş-geliş)
Ortalama aylık kendine 50tl giyim parası harcasa

1 kişinin geçinmesi için bile 2100-2200 tl gerekiyor.

Eğer bu 4 kişilik aile olursa en az 3500-4000 tl olmalı

Türk parasının değeri yok, size belki 5000 lira maaş fazla gelebilir ama halbuki 800 dolar ediyor.
50 tl ye anca 2 don alınır?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
İlginçtir, yazdıklarınızı okuyunca, sanki dışarıdan değerlendiriyormuş gibi görünüyorsunuz. Halktan kopmuş bir görünüm sergiliyorsunuz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kendiniz bir gün alış verişe gidin ve öyle bir değerlendirme yapın. 400 tl aylık yiyecek için çok zor. Ev kirası dış mahallelerde 500 tl'yede bulunuyor. Giyim ise pazrlarda daha ucuz. Herkes Migros'tan ve Boyner'den alış veriş yapmıyor.

Son düzenleme:

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
kmurat çok iyimsersin. Gelmiş bana pazar diyor. 6 TL 1 kilo domates iken var mı çöp pazarı? Şu altınyıldız denen atletin tanesi 12-13 TL olmuş. Yırtılmaya hazır kot pantolon 60 TL. Boyner diyor birde bana... Istanbul, Yenidoğan. Bak en dış semtlerden bir tanesi gece kondu bölgesi olarak geçer, en dökük ev 600 TL kira. Küçük şehirlerde bak Karaman'da en kötü ev 500 TL dökük ve sobalı zemin kat... Ağzı olan konuşur.

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Ben pazardan en son bir ay önce bir kazak aldım 30 tl. Pazarda da her şeyin fiyatı bir değil. Arayıp sorduğun zaman farklı fiyat ve kalitede ürün var. Fazla fiyat kıyaslama yapan biri de değilim. Bundan ötürü aslında fiyatlar konusunda bir şey söyleyemem. Aynı satıcıda bile fiyatlar farklı. Çorap sormuştum 2 liraya da vardı, 3 liraya da vardı. İç çamaşır almıştım 3 adet 10 liraya. Başka satıcıda da tanesi 15 liraydı. Bir şeyi kendin yaşamadan değerlendiremezsin.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Ben herzaman söylüyorum bu millete 1000 tl asgari ücret bile çok diye. Neyse

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Söz konusu çok veya az değil, "nasıl" diye sorulmuş.

umutbitti

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Seni bilmiyorum ama ben hayatı çok sıkıcı ve iç karartıcı buluyorum. Biz tam anlamıyla bu dünyaya çalışmak için, köle olmak için gelmişiz resmen fakirler olarak. Hepsi de iyi bir iş için boş bir vaatten dolayı, eğitim zaten berbat. Ölene kadar kötü şartlar altında çalışmak zorundayız. Cidden bunların hepsinin ne anlamı var?

Okuduktan sonra neler olacağını biliyorum, b dayanamıyorum. Açıktan üniversiteye girince neredeyse derin bir depresyona girdim çünkü bir okula ait değilim.

Geriye kalan sorular: neden yaşıyorum? Ölüm 60+ yıldan fazla bir sefaletten daha iyi değil midir? Eğer hayatım böyle b*k gibi devam ederse, 30'unu bile bitirmeden kendimi öldüreceğim, bu şekilde sefil bir hayat yaşamanın hiçbir anlamı yok.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Herkes çalışıyor. Zenginler de çalışıyor. Hayvanlar bile avlanıyor. Başarısız kalırlarsa açlıktan ölüyorlar. Bu dünyanın fiziksel kanunları bu şekilde. Mücadele etmeyen, mücadeleyi bırakan, mücadele de yenik düşen, ölüyor.

umutbitti

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Herkes çalışıyor. Zenginler de çalışıyor. Hayvanlar bile avlanıyor. Başarısız kalırlarsa açlıktan ölüyorlar. Bu dünyanın fiziksel kanunları bu şekilde. Mücadele etmeyen, mücadeleyi bırakan, mücadele de yenik düşen, ölüyor.
Fakir çalışan sınıftan olduğum için ölmek daha cazip. Zenginler kölelerini çalıştırıyor kendileri çalışmıyor.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Nasıl bir kafa yapısı var sizde anlamıyorum, hayattan zevk alın arkadaşlar.. Bundan sonra başka bir dünya yada bir yaşam yok.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Zenginler köle çalıştırmıyor. Herkesin işi farklı. Müdürün nasıl çalışıyorsa, daha zengin olup bir şirket yönetenler de çalışıyor. Kimi yönetiyor, ve bu da kabiliyet ve bilgi ister, kimi muhasebe tutuyor, kimileri de kasa tutuyor. Herkesin hayatta bir yeri var ve bir görevi var. Herkes kendi kabiliyetleri doğrultusunda görevini yapıyor. Karıncalar ve arılarda bile görev paylaşımı var. Toplu yaşamak bunu gerektiriyor.

Sen sanıyormusun ki, güzel bir araban olunca bütün kızlar peşinden koşacak ? Paran çok olsaydı istediğin her şeyi yapabilirdin ? Sinemaya gidersin, Bar'a gidersin, Sokaklarda drift atarsın, ama bunları hep yalnız yaparsın. Kimse de umursamaz. O halde hep başkaları için bir şeyler peşindeyiz. Başkalarının ilgisini çekmeyi amaçlıyoruz. Peki neden ? Hayvanlar tabiatta neden kur yapıyorlarsa, biz de o nedenden. Her şeyi yalnız kalmamak için yapıyoruz. Sen amaçtan uzaklaşmış, gereç peşindesin.

Son düzenleyen moderatör:

enders07

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Kendinizi geliştirmeye çalışın arkadaşlar. Gelişelim yeni bir şeyler üretelim kendimiz kullanalım. Okuyup anlamaktan çekinmeyin.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Hiç kabiliyetim doğrultusunda çalıştığımı düşünmüyorum. Benim burada gördüğüm doymak için çalıştığım. Çok istedim tv sektöründe, radyo sektöründe devam edebileyim hayat ve torpil şartları bıçak gibi kesti önümü. Şimdi iş yerimi sevmeme rağmen işimi sevmiyorum ve mecburiyetten yapıyorum. İş hayatı seni yönetiyor, sen iş hayatını değil.

enders07

Asistan
Reaksiyon puanı
61
haklısın günümüz kapitalist türkiyesinde tek derdi para kazanmak olup işcisine az maaş verip çok iş yaptıran patronlar sayesinde kendi hayatımızı düzene sokamıyoruz.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
bekarsın 2000₺ para geçiyor eline ve yetmiyor. :) abi ironik bu ya.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sabrederek ve doğru harcamayla 2000 TL gelir her türlü yeter.

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
kmurat çok iyimsersin. Gelmiş bana pazar diyor. 6 TL 1 kilo domates iken var mı çöp pazarı? Şu altınyıldız denen atletin tanesi 12-13 TL olmuş. Yırtılmaya hazır kot pantolon 60 TL. Boyner diyor birde bana... Istanbul, Yenidoğan. Bak en dış semtlerden bir tanesi gece kondu bölgesi olarak geçer, en dökük ev 600 TL kira. Küçük şehirlerde bak Karaman'da en kötü ev 500 TL dökük ve sobalı zemin kat... Ağzı olan konuşur.
Yandaş çünkü, bağnaz. Laf anlatamazsın bu tür insanlara, anlatırsın aslında ama anlamak istemezler. Yaptırımmış, şuymuş, buymuş; hepsi hikâye. Ayrıca asgari ücreti kimse savunamaz bana, savunana da helal olsun; bu nasıl bağnazlıktır arkadaş? Türk kültürünün korunduğu yerde geçinilirmiş, resmen "geçinin yeterli"diyor ya. :D E hani ben kaliteli yaşayamayacak mıyım? Haftanın altı günü çalış, aldığın ücret 1600 TL. İnsanlar yurt dışında daha az çalışıyor ama aldıkları asgari ücret iyi kötü yetiyor adamlara. Zaten enflasyon dertleri de yok, oh mis. Bize baksan dışa bağımlıyız, enflasyon rekor kırmış ama ekonomi çok iyi. :D

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Sanki hayatında yurt dışını görmüş gibi yazıyorsun. Televizyonda Avrupa kupası izlemişindir en fazla.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
kmurat çok büyük konuştun. Almanya ve Fransa yaşamını çok iyi bilen biri olarak rahatça söyleyebilirim yaşam standardının aşırı üst seviyede olduğunu! 1400€ maaş alırken 3€'ya sucuk alabilen bir ülkede devlet senin kiranı ödüyor. Sen burada aynı şartlarda 1400 TL maaş alırken 500 TL kira ödeyerek 50 TL'ye aynı sucuğu alıyorsun. Biraz araştır kardeşim. Bir görüşü savunacaksan eksi ve artıları ile savunman gerek. Bildiğin eksileri doğruymuş gibi ima etmene gerek yok.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
kmurat çok büyük konuştun. Almanya ve Fransa yaşamını çok iyi bilen biri olarak rahatça söyleyebilirim yaşam standardının aşırı üst seviyede olduğunu! 1400€ maaş alırken 3€'ya sucuk alabilen bir ülkede devlet senin kiranı ödüyor. Sen burada aynı şartlarda 1400 TL maaş alırken 500 TL kira ödeyerek 50 TL'ye aynı sucuğu alıyorsun. Biraz araştır kardeşim. Bir görüşü savunacaksan eksi ve artıları ile savunman gerek. Bildiğin eksileri doğruymuş gibi ima etmene gerek yok.

Devlet kimin kirasını ödüyormuş Almanya veya Fransa'da? böyle olduğundan emin misin? Çok iyi bildiğin nedir? Yaşam standartlarının aşırı üst seviyede olduğunu neye dayandırarak söylüyorsun?

Son düzenleyen moderatör:

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Altını çizmek isterim ki, annem Almanya doğumlu olup, baban hala Almanya'da, amcam ise Fransa'da bulunmakta. Her birini yaşamış ve deneyimlemiş biri olarak bunları net belirtiyorum. Devletin çocuk başına ödediği para muhabbetini eminim bilirsin. Rahmetli Kemal Sunal'ın çok güzel bir filmi de vardır bunu konu alan. Almanya'da çok net bir şey var. Maddi geçim sorunun varsa yetkililere bildirmek zorundasın. Bildirmezsen cezan kesiliyor. Şu an babam çalışmasına rağmen aynı zamanda teknik kurs aldığı için devletten hem kursa gitme parası hemde tam zamanlı çalışma imkanı olmadığı için ev kirasına destek alıyor. Eksileri yok yok değil. Kursa giderken bunun ücretlerini devlet ödediği için kurs süresi içinde yurt dışına çıkmana mesela müsaade etmiyor. Ama bak çok net yardımlar alıyorsun. Ve sana istediğin üniversite bölümünü okuyarak, sevdiğin mesleği yapmana olanak sağlıyor...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Geçinemiyorlar.
En basitinden aylık doğalgaz harcaması bile 300TL'yi geçerken, ekmek 1.25 olmuşken... Dün markete gittim. 3 parça alışverişe 75TL ödeyip geldim. Salam, 100 gr. fıstık, 2 adet gofret. Bu mudur yani? Bilgisayarımı yenileyeceğim fiyatlar uçmuş... Eski sistemi satmak zorunda kalıyorum. Vazgeçmek üzereyim. Dolara bak bir de. Tam ideali 3.5-5.00 arası oturdu şuan. Daha aşağısı ülkeye ciddi anlamda zarar verir. Vergiler ise iyice cozuttu. 1000 TL'lik ürünün 300TL'si vergi. Geçen sene aldığımız araç vergiler yüzünden 100.000TL yaklaşık zam aldı. Bir an önce devlet kendine çeki düzen vermeli. Gidişimiz hiç ama hiç iyi değil.