Aselsan bunu da yaptı!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Dost-düşman ASELSAN ile ayırt edilecek

492482991330.jpg

Türk savunma sanayinin önde gelen şirketlerinden ASELSAN, 7 yıl süren çalışmaların ardından hava savunma sistemleri, savaş uçakları, helikopterler ve gemilerin tanımlanabilmesi için hayati önem arz eden ''Dost-Düşman Tanıma Sistemi''ni milli olarak geliştirdi.

Dost düşman tanıma tanıtma sistemi olarak bilinen ''Milli IFF (Identification Friend and Foe) Mod 5/S'', ASELSAN tarafından tamamen yerli olarak üretildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne tesli edildi. Sistem, F-4 uçakları ile hava savunma radarlarına entegre adilerek test edildi ve uzmanlardan tam not aldı. Türk ordusuna ait tüm unsurların birbirini tanımasını sağlayacak sistem 7 yılda geliştirildi.

Milli IFF Mod 5/S Sistemi Geliştirme Projesi'nin teslimat töreni ASELSAN'ın Macunköy tesislerinde gerçekleştirildi. Törene, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜBİTAK'tan çok sayıda davetli katıldı.

ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, proje hakkında AA muhabirine bilgi verirken, Dost-Düşman Tanıma-Tanıtma Sistemi geliştirme projesi için 6 Aralık 2006'da Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında sözleşme imzalandığını anımsattı. Proje kapsamında, 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nın, sistemin F4/E-2020 uçağına entegrasyonunda, NETAŞ firmasının da tasarım faaliyetlerinde alt yüklenici olarak görev aldığını ifade eden Ergeneman, kripto birimi ile bunun sisteme entegrasyonu ve testlerinin TÜBİTAK-BİLGEM ile birlikte yürütüldüğünü söyledi.

Ergeneman, dost düşman tanıma tanıtma sistemi teknolojisine dünyada sadece 7 ülkenin sahip olduğunu bildirdi.

Sistemin sorgulayıcı ve cevaplayıcı prototiplerinin geliştirilmesi ve ilgili platformlara entegrasyon ve test faaliyetlerinin tümünün Kasım 2012'da başarıyla tamamlandığını belirten Ergeneman, ''ASELSAN tarafından donanım ve yazılımı özgün olarak geliştirilen, NATO standartlarına uyumlu Mod 5/S yetenekli IFF sistemi, hem tasarım ve hem de üretim yetenekleri açısından ASELSAN ürün ailesindeki yerini aldı'' dedi.

HEDEF SERİ ÜRETİM

NATO'nun 2020 takvimine yönelik, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki mevcut cihazların Mod 5'e yükseltilmesi ve yeni tedarik edilecek platformların Mod 5 ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir seri üretim ve entegrasyon sözleşmesinin mümkün olan en kısa zamanda imzalanmasını hedeflediklerini ifade eden Ergeneman, ASELSAN olarak, askeri ve sivil kuruluşların elektronik ihtiyaçlarına özgün ve milli çözümler üretmek için tüm güçleriyle çalışmaya ve üstlerine düşen her görevi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Öte yandan, gerek askeri gerekse sivil alanlarda etkin olarak kullanılan IFF, askeri alanda hava gözetleme ve seyrüsefer kontrolünde, hava savunma sistemlerinde, deniz ve sahil güvenlik kontrolünde ve hedef ile ilgili bilgilerin (irtifa, kuyruk numarası, görev vb.) toplanmasında çok önemli rol oynuyor.

kaynak

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
bu daha önce yapıldı diye hatırlıyorum ve bunu geliştirenler öldürüldü!!!

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
güzel haber
seyyah adamın dibisin sayende baya seviniyoruz

HYuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Çok önemli ülkemiz için

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok zor birşey miş gibi! Şifreli genel yayın yaparsın, dost uçaklar aynı protokol üzerinden şifreli yayını alıp kendini tanıtan mesajı gönderir. Radar izini yeşil imler, geri kalanlar düşmandır kırmızı imlenir. Oldu bitti gitti.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Çok zor birşey miş gibi! Şifreli genel yayın yaparsın, dost uçaklar aynı protokol üzerinden şifreli yayını alıp kendini tanıtan mesajı gönderir. Radar izini yeşil imler, geri kalanlar düşmandır kırmızı imlenir. Oldu bitti gitti.

Yardım edebilirsin aselsana...

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169

bu zamana kadar nıye yapmadın arkadaş o zaman sen yahu kolaysa neden 7 yıl surdu bu ya

Koca Adam

Profesör
Reaksiyon puanı
13
arkadaş şuna patlıyorum ya!! neden ilerleyemiyoruz diye sorarız sürekli al işte bundan... canını tehlikeye atmak zor gelmiştir bence - daha iyisini yapabiliyorsan istediğin tarz yorumunu yaparsın olmadı bükemediğin bileği öpersin ... bizim millet ne yapıyor nede öpüyor :( inşallah daha iyilerini de göreceğiz bu yiğitlere sahip çıkıldıkça

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
o kadar iyiysen yazı yolla oraya beni de alın kod yazayım diye

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
heheha :D

Olay süper ya . Bu yazılım yüzünden gerçekleşti diye biliyorum ölümler.Sonunda bitirdik!

Reaksiyon puanı
10,325

Ergeneman, dost düşman tanıma tanıtma sistemi teknolojisine dünyada sadece 7 ülkenin sahip olduğunu bildirdi.

neymiş?
dünyada sadece 7 ülke böyle bir teknolojiye sahipmiş?
çok bildiğinize göre yerinizde olsam gider, olmayan onca ülkeye yardım ederdim,
sevabına yani!:)

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
neymiş?
dünyada sadece 7 ülke böyle bir teknolojiye sahipmiş?
çok bildiğinize göre yerinizde olsam gider, olmayan onca ülkeye yardım ederdim,
sevabına yani!:)

Aynen...

Şerefsizim benim aklıma gelmişti olayı kısaca.

Biliyorsa git kodla sat. Bilmiyorsan sus.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
O kadar basit bir kodlama iş göreseydi bu iş bu kadar zor olmazdı diye düşünüyorum. :)

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Allah yollarını açık etsin.Umarım ilerleyen zamanlarda elalemin patriotlarına da ihtiyacımız kalmaz. Kendi füze savunma sistemlerimizi ve füzelerimizi de yaparız.

goki

Asistan
Reaksiyon puanı
0

karasal yayın yapmıyorsun dostum savunma sistemi yapıyorsun

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
sanıldığı kadar kolay değil. sadece yayın yapmak yetmez uzun menzilli yayın yapmak lazım. yayın yapan cihazların yüksek g kuvvetlerine dayanıklı olması lazım. yapılan yayının şifrelemesinin çok güçlü olması lazım. mevcut uçaklara standart donanım olarak eklenebilir şekilde tasarlanması lazım. kimsenin evinin bahçesinde f16 yok dolayısıyla testler için simulasyon sistemleri lazım. bunları yaparken çıkacak sorunlar vb düşünülünce yıllar sürebilecek bir süreç bu. başarılması imkansız değil tabiki ama çok basit de değil ve tebriki hakkediyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kaç başarılı gencimiz öldürülüyor bulduğu bu müthiş teknolojilerle. Aselsandaki olay tam olarak öyle değildi sanırım ama neticede hep bir baltalama hep bir kukla durumunda olma söz konusu...

erdiiinc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunlar hikaye sadece göz boyama. Bundan yaklaşık 1-2 sene önce yine haberlerde görmüştüm F16 ların ve dost-düşman yazılımının açık kaynak kodlarını USA' dan 3 milyar dolar gibi bir rakama satın almıştı Türkiye. ve dünyada sadece Türk'lere sattı USA bunu.

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Daha iyisini yap sat, yapamıyorsan bilek öp, neden 7 yıl sürdü, sadece Türkiyeye satılmış...1.si Kripto üzerine donanım ve yazılım üretmek için ar-ge şirketi kurmak istedim, hibe desteği için başvurdum, proje istediler yaptık, iş planı istediler yaptık, destek vermediler. 2.si Bu yayını yapacak donanım uçaklarda zaten mevcut, millileşen sadece yazılım. Yazılımda zaten hazır satın alınmış ve 7 yılda ancak derlenebilmiş?!!! Neden acaba?!!!3.sü Donanıma yazılım yazmak sürücü yazmak gibidir. Elimde o uçaklar ve donanımları olmadan onlar için nasıl yazılım üretip satabilirim? Boş boş konuşuyorsunuz.4.sü 5. nesil askeri teknoloji için kaçtane yerli proje biliyorum, hiçbiri desteklenmedi, üstüne üslük destek için başvurulan projeler çalındı ve yok edildi diyebilirim. ABD'ye para verip almak dururken yerli projeler yok edilir, ısrar edenlerde yok edilir. Bakınız, hepinizin bildiği örnek "PARDUS".

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Çok önemli bir teknoloji ama böyle bir sistemi geliştirmek öyle 7 yıl sürecek ve sadece 7 ülkenin sahip olabileceği kadar zor değil. Mesele geliştirdiğin bu yazılımı entegre edebilmek.

7 yıl sürmesi zor olduğundan değil, kamu ve askeri projelerin çok yavaş ilerleyip sürekli sekteye uğramasından kaynaklı.

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Güzel şeyler. Boş duracak vakit değil! Güçlü olmamız lazım.

Reaksiyon puanı
10,325
ABD ve İsrail'in vermediği sistemi TÜBİTAK geliştirdi

abd_ve_israilin_vermedigi_sistemi_tubitak_gelistirdi_6728.jpg

Türk savaş uçaklarına ve gemilerine dışarıdan müdahaleyi ortadan kaldıran sistemi TÜBİTAK geliştirdi..

Türkiye, savaş uçakları ve gemilerde kullanılan yazılım sistemi için dışa bağımlılıktan kurtuldu. TÜBİTAK'ın geliştirdiği, TSK için hayati öneme sahip 'Gerçek Zamanlı İşletim Sistemiyle' dış müdahale riski de ortadan kalktı.

ABD VE İSRAİL'İN VERMEDİĞİ, 'İŞLETİM SİSTEMİNİ' TÜBİTAK GELİŞTİRDİ

Türkiye, son yıllarda savunma alanında elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi. Uydu, füze ve sonar çalışmaları gibi TSK'ya "kritik öneme sahip" milli ürünler kazandıran TÜBİTAK, şimdi de ağırlıklı olarak savunma sektöründe kullanılan, "gerçek zamanlı işletim sistemi"ni geliştirdi. Bu başarı ile birlikte Türkiye, yazılım sisteminin "beyni" olarak nitelendirilen gerçek zamanlı iletişim sistemini kendisi üretebilen 12. ülke haline geldi. Söz konusu sistemi, ABD, Fransa, Almanya, Kanada, İsrail ve G. Kore gibi ülkeler üretebiliyor.

HİÇBİR ÜLKE VERMEMİŞTİ

Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre, TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli, "işletim sistemi", ASELSAN tarafından önceki yıllarda geliştirilen milli IFF (Indentification Friend and Foe) sisteminin bir başka boyutunu oluşturuyor. Söz konusu sistem, Türk F-16'larının ve savaş gemilerinin, "dost düşman ayrımını" gerçekleştirilmesini sağlayan mekanizma olarak biliniyor. TÜBİTAK tarafından geliştirilen sistem ise, yine savaş uçakları ve savaş gemilerinde kullanılan, yazılımlarının beynini oluşturacak. Türkiye'nin bugüne kadar ithal ettiği savunma sistemlerinde ise, söz konusu sistem Türkiye'ye verilmemişti. Her ülkenin kendisince geliştirilmiş bir işletim sistemi bulunuyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "İnsansız hava araçları, helikopter ve uçak gibi savunma sistemlerinde kullanılan kritik teknolojiler artık özgün olarak geliştirilecek. Bu sayede dışarıdan müdahale imkanı tamamen ortadan kalkacak" dedi.

ERGÜN: "MÜDAHALE RİSKİ KALKTI"

Ergün, sistemin tüm platformları yöneten, bilgisayarları çalıştıran, donanımlarını kontrol eden bir sistem olduğunu vurgulayarak, "İşletim sistemini başka ülkeden aldığınız takdirde, müdahale edilmesi söz konusu. Milli işletim sistemi, bu riskleri ortadan kaldıracak" dedi.

GERÇEK ZAMANLI SİSTEM NEDİR?

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi, yoğun olarak savunma sektöründe kullanılıyor. Normal işletim sistemlerinden farklı olarak komutu tam zamanında yerine getiriyor.

Gerçek zamanlı sistemde sapmalar belli bir değerden küçük oluyor. Windows ve benzeri işletim sistemlerinde komutlar net olmayan bir süre sonra yerine getiriliyor ve makineler arası farklılıklar gösteriyor. Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi'nde ise komut, her donanımda, her makinede tam zamanında yerine getiriliyor. Radarlara bağlı uçak, gemi, füze sistemlerinde de kullanılıyor.

kaynak

phoenix_

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ASELSAN'ın TÜBİTAK'ın ellerine beyinlerine sağlık :)

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Adamların çıkardığı ios, windows vs yazılımlarda güvenlik açığı bitmiyor, senelerdir bitmeyen güvenlik açıkları büyük ihtimalle savunma sanayileri ile ilgili yazılımlarında da vardır 0 ama meydana çıkaranlar bir şekilde öldürülüyor diye düşünüyorum.