Aşağıdakilerden Hangisi ?

Bu konuyu okuyanlar

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Hayır soru doğru. Ayrıca kalkıp sıradan bir dilbilgisi soracak kadar küçük değilim...

sıradan bir dilbilgisi sormak küçüklük olmaz aksine dilimize katkıda bulunduğun için büyüklük olur;)

Bence de bu soruda mantık hatası var.Doğru cevap olan C şıkkında geri verdi(geriverdi) ve gei verdi(aldığı kişiye) anlamları çıktığı için o şıktaki kelimenin gerivermek anlamının dışında başka bir anlam içerdiği açık..

Bu sebepten dolayı soruya verilen her evabı doğru kabul ediyoruz ve boş bırakanları pişmanlıklarıyla başbaşa bırakıyoruz:D

OSYM

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Hepsi doğru bunları ya yanlış yazdın ya da soru yanlış. (sayısalcıyım)

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Ama zorhak abicim ben o anlamda küçük demedim. Yaş olarak dedim.

Sayısalcı olduğun belli oluyor. Hepsi nasıl doğru oluyor yaw... :)

WARIORKRAL

Doçent
Reaksiyon puanı
3

yanlış deilde sadece sesteş sözcük karışıklıgı var + sayısalcısın diye her soruya yanlış demen gerekmiyor en azından cözmeye calıs hem bende sayısalcıyım ne var en azından mantık yuruttum

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Soru zaten dilbilgisi sorusu olarak hiçbir sınavda sorulamaz. Hem zeka, hem dilbilgisi sorusu olarak sorulabilir. İki aşamalı bir soru.

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Ama zorhak abicim ben o anlamda küçük demedim. Yaş olarak dedim.

o zaman öyle bir soru yazman seni küçültür:D
Ve yaş olarak da büyütemez...;)

Soru zaten dilbilgisi sorusu olarak hiçbir sınavda sorulamaz. Hem zeka, hem dilbilgisi sorusu olarak sorulabilir. İki aşamalı bir soru.

Sen de soruyu bildin ya hayatta soru yanlış demezsin:D

Şaka bir yana soruda hata da olsa iyi düşündün lastiğin gerilebileceğini..

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Şaka bir yana soruda hata da olsa iyi düşündün lastiğin gerilebileceğini..

Bende o kafa ne gezer. Türkçe Öğretmeni bir abim var ondan otlanıyoruz... :)

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Sizin kafanızda sorununuz mu var sayısalcıyım sözelden pek anlamam maksadıyla yazdım. Bu soru sayısal sorulsa sözelci biri cevap verse siz ne diyecektiniz sözelcisin diye bu sonuç doğru olmak zorunda mı? Sayısalcıların çoğu sözeli sevmezler sözelcilerin hepsi sayısalı sevmezler :D neyse

Gelelim sorudaki mantık hatasına geri vermeyi siz çekmek anlamında kullandınız iade etmek anlamında olamaz mı soru bu nedenle yanlıştır. soruda çelişki var. bu sebepden soru kaliteli bir soru değildir.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
a.) Her şeyini kaybetmişti gurbet ellerde.:D

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Sizin kafanızda sorununuz mu var sayısalcıyım sözelden pek anlamam maksadıyla yazdım. Bu soru sayısal sorulsa sözelci biri cevap verse siz ne diyecektiniz sözelcisin diye bu sonuç doğru olmak zorunda mı? Sayısalcıların çoğu sözeli sevmezler sözelcilerin hepsi sayısalı sevmezler :D neyse

Gelelim sorudaki mantık hatasına geri vermeyi siz çekmek anlamında kullandınız iade etmek anlamında olamaz mı soru bu nedenle yanlıştır. soruda çelişki var. bu sebepden soru kaliteli bir soru değildir.

Abicim neden takıldın bu kadar soruya yaw. Soru zaten şaşırtmaca olarak hazırlanmış. Burda Türkçe dersi mii işliyoruz... :)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bitişik yazılması gereken bir sözcük ayrı yazılmıştır?

a.) Her şeyini kaybetmişti gurbet ellerde.

b.) Birçok öğrenci bu konuyu anlamadı.

c.) Çocuk elindeki lastiği geri verdi.

d.) Hak etmediği için ödül almak ona zor geliyordu.

İyi düşünün. Hemen cevap vermeyin. Daha sonra cevabı editleyeceğim inşallah. Saygılar...

1. secenekte cumle yanlisligi var c secenegi her sekilde dogru sayilabildigi icin soruyla ters dusuyor.
a-) Gurbet ellerde herseyini kaybetmisti. Bu devrik olmayan bir cumle olur.

c-) Cocuk elindeki lastigi geri verdi. bu sekilde cocugun elindeki lastigi geri verdigini anlarken.
c-) Cocuk, elindeki lastigi geriverdi. bu sekildede cocugun lastigi bir anda gerip biraktigini anliyoruz.

Bence burda geriverdi olabilmesi icin cocuktan sonra virgul gelmesi gerek.

4. secenekte anlam bozuklugu var,
Cunki
Hak etmediği için ödül almak, ona zor geliyordu.

Noktalama isareti konulmamis ve nerye koyarsan orda farkli bir anlam cikiyor.

Hak etmediği için, ödül almak ona zor geliyordu.

Edebiyatci yada dilbilgisi hocasi degilim ama zamaninda oys de en iyi puan sozelden gelmisti :)
Yanlisim olabilir fikrimi belirttim.

antilove

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
bu işi ösym ve türk dil kurumu çözememiş biz mi çözecez
o diyor benim ki doğru,o diyor benim ki doğru
ben de diyorum ki:elime yetki geçse ikinizi de adam ederim

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Sayın Sivasspor kardeşim yanıılıyorsun. O dediğin yerlere virgül koysan da koymasan da anlam değişmiyor.

İyice bir oku bana hak vereceksin...:)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Sayın Sivasspor kardeşim yanıılıyorsun. O dediğin yerlere virgül koysan da koymasan da anlam değişmiyor.

İyice bir oku bana hak vereceksin...:)

O cumleyi dogru kabul etmek icin
geri vermek eylemini yanlis kabul etmek gerek o zaman geri vermek her zaman gerivermek seklinde yazilmali yani?
Virgul nasil etkilemez anlamadim.
Bu cumlede geriverdi yi geri verdi den ayir edecek nasil bir isaret yada yontem var aciklarmisin?

Ayrica o Hak etmedigi ile ilgili cumlede anlam dusuklugu var.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Belli ki sen soruyu da anlamamışsın. Zaten diyoruz ki germek manasında olunca bitişik yazılmalı aksi halde yanlıştır. Eğer ayrı yazılırsa iade etmek anlamındadır.

Senin virgül koyduğun yerler bu durumu etkilemez...

Neden d'de anlam düşüklüğü var ki... Ya da doğrusu nasıl olmalı... Orda da senin koyduğun virgüller anlamı zerre kadar etkilemiyor bilgine :)

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Belli ki sen soruyu da anlamamışsın. Zaten diyoruz ki germek manasında olunca bitişik yazılmalı aksi halde yanlıştır.
Bunu soruda nerde belirttiniz arkadasim ben niye farkedemedim soru asagida oyle bile olsa yinede c secenegi cift anlamli oldugu icin cevap degeri tasimaz.
Geri vermek her kosulda bitisik yazilmasi gereken bir cumle degil cunki ayri yazildigindada anlam iceriyor.
Mesela:
Adam mektupdaki adresin kendisine ait olmadigini anlayinca geri verdi.
simdi burda geriverdi nasil yazacaksiniz?
Adam mektubu birden gerip biraktimi yani?
Ayni sekilde ordaki cumlede lastigi gerimi verdi yoksa lastigi birdenmi gerdi bunu nasil gostereceksiniz?

Ilk ve Son secenekleri dil bilgisinden anlayan birine gosterin anlam dusuklugu varmi yokmu baktirin.

Kod:
[B]Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bitişik yazılması gereken bir sözcük ayrı yazılmıştır?[/B]

a.) [U]Her şeyini kaybetmişti gurbet ellerde.[/U]

b.) Birçok öğrenci bu konuyu anlamadı. ( bu cumlenin dogrusu; Bu konuyu bircok ogrenci anlamadi olmali. )

c.) Çocuk elindeki lastiği geri verdi.

d.) [U]Hak etmediği için ödül almak ona zor geliyordu[/U].

Polemik olsun diye soylemiyorum ama bu tip sorular hem cumle dusuklugu hem imla eksikligi yuzunden soruya cevap vereni yanlis yonlendirebilir ve ayni soru gibi eksik bilgi edinebilir.
Yani soruda cevapta olmasi gerektigi gibi olmali, biliyorum burasi bir sinav yeri degil lakin bunu bir bilgi sayip buna gore hareket edebilecek kisileride dusunmelisiniz.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Çok uzattın bence. Bu şıklarda imla hatası, anlatım bozukluğu veya herhangi bir hata olmasa da bir sınavda sorulamaz. Bir soru ile aynı anda birden çok şeyi ölçemezsiniz.
Araştırmak istersen, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme konusunda Ölçme aracında bulunması gereken niteliklere bakabilirsin.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Sivasspor kardeşim. Ben demişim ki soruyu şaşırtmaca olsun diye sormuşum. Ben ayrıca demişim ki burda kalkıp bir dilbilgisi soracak kadar genç değilim.

Burdaki amacımız biraz eğlenmekten başka bişey değildi. Bunu bir nebze başardık da...

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Bu soru hala dillerde demek:D
Ne soruymuş be!!