Artık DNS ayarları da işe yaramayacak! Twitter'a IP bazlı engelleme geldi

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Ve rica ediyorum! Allah'ını seven şu IP bazlı engelleme konusuna bir değinsin artık! Bu kadar mı korkaksınız, bu kadar mı körlüğü benimsediniz? Bu kadar mı haz duyuyorsunuz domine edilmekten?!

Değinelim :) ip bazlı engellemeyi sen o sitede uygulayamazsın.Teknoloji bilgin bunu anlamaya yetecektir.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
sayın Turab Garip
bilginizi boşa harcamayın....
" karganın avazı gidermi hoşa,
bülbülü dinleki gelesin coş'a,
meyvesiz ağacı sallama boşa,
NE YAPRAĞINI DÖK NE DALIN İNCİT"...(benim yazdıklarım silinirken ne hikmetse o cevapları yazdıranların "post"u aynen duruyor)

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
uzun zamandır Bilgisayar sektöründeyim , Firewall konusunda iyiyimdir ama pro da değilim.

şu kadarını söyliyeyimki, hiçbir Dns e yasaklama gelmemiştir, Ne google dns lerine ne de open dns lerine vs. vs. vs.

Ben farklı bir dns ile girilebildiğini çok net denedim ve gördüm. ve şuan itibari ile yineden denedim ve halen çalışmakta.

çünkü dns lere engelleme gelse idi bu dns ler ağ ayarlarınızda aktif iken hiçbir siteye giremiyor olmanız gerekirdi.

kaldıki bu dnsler aktif ken internete gayet güzel girilebilmektedir.

tam aolarak nasıl bir mantıkla yasaklama yaptıklarını bende pek kestiremiyorum ama bir den farklı yöntemle yasaklama yapıldığı aşikar.

Ayrıca VPN ile nete çıkmak, uzman olmayan kullancılar için sağlıklı olmamakla beraber, kimlik bilgilerinizin ve kişisel bilgilerinizin çalınabileceğini ve 3 şahıslar tarafından kötü amaçlarla kullanılabileceğini unutmayın.

vpn de herşekilde vpn hizmeti veren birim tarafından 7/24 kayıt aldında olursunuz.. tüm bilgileriniz takip edilir.
vs. vs.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Biz millet olarak mahkeme kararımızın yerine getirilmesi için twitter'a baskı yapmalıyız. Ama nerde vatandaşımızın özel hayatı ihlal ediliyor ama sırf hükümet karşıtlığı için twitter yönetiminden taraf oluyoruz. Egemenlik hakkı tanınmayan hükümet değil Türkiye Cumhuriyeti'dir. Egemenlik haklarımızı mahkeme kararımızı tanımayan şirketleri neden bu denli koruyoruz. Bu nasıl vatan severliktir. Hükümetler geçicidir ama Türkiye Cumhuriyetine yapılan bu saygısızlık asla affedilmemelidir. Karar sizin ya twitter yönetiminden taraf olun ya da Türkiye Cumhuriyeti devletinin vermiş olduğu mahkeme kararından taraf olun.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Evet google dns girmiyo artık malesef :( gerçi vpn var ama pekde girmiyodum zati...

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Cumhurbaşkanı(!) açıklama yaptı: Twitter engellendikten sonra iki misli giriş arttı diye.

Causative

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Biz millet olarak mahkeme kararımızın yerine getirilmesi için twitter'a baskı yapmalıyız. Ama nerde vatandaşımızın özel hayatı ihlal ediliyor ama sırf hükümet karşıtlığı için twitter yönetiminden taraf oluyoruz. Egemenlik hakkı tanınmayan hükümet değil Türkiye Cumhuriyeti'dir. Egemenlik haklarımızı mahkeme kararımızı tanımayan şirketleri neden bu denli koruyoruz. Bu nasıl vatan severliktir. Hükümetler geçicidir ama Türkiye Cumhuriyetine yapılan bu saygısızlık asla affedilmemelidir. Karar sizin ya twitter yönetiminden taraf olun ya da Türkiye Cumhuriyeti devletinin vermiş olduğu mahkeme kararından taraf olun.

ne kakarı be... mahkeme kararı felan yokmuş. Yandaş medyadan duyup geliyorsunuz.

halk tv ve ulusal kanal mahkeme kararına itiraz edeceklermiş. Ama ortada mahkeme kararı felan yokmuş. Tamamen sallama.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Mesajlar çok enteresan kriterlerle siliniyor. Zira bazı mesajlar konuyla hiç alakası olmadığı halde burada duruyor, konuyla alakalı mesajlar da uçup gidiyor. :)

Değinelim :) ip bazlı engellemeyi sen o sitede uygulayamazsın.Teknoloji bilgin bunu anlamaya yetecektir.

Aynı sunucuda barınan bütün sitelerin paylaşımlı IP adresleri aynıdır. Dolayısıyla IP engellenirse o sunucuda o IP havuzunda olan bütün siteler engellenmiş olur. Sen konuyu nasıl açıklamış oldun şimdi? Teknoloji bilgim "hissiyat"ları anlamaya yetmiyor, daha teknik konuşursan daha kolay anlarım diye düşünüyorum. Eğer kolay olacaksa şu şekilde madde halinde soralım:

1- IP bazlı engelleme tam olarak nasıl çalışır?
2- Bu engelleme çeşidi, istenenden farklı diğer siteleri etkiler mi?
3- Eğer etkilerse bu adil mi?

Serhanas35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer modeminize statik ip atamadıysanız ana ip niz kalıyor zaten ama normal ip nin üstüne anonim kimliği hiçbir şekilde ekliyemezsiniz sizin girdiğiniz siteyi siz örnek olarak hidemyass.com dan girseniz bile kalır yani dns ile ip farklı şeyler.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Mesajlar çok enteresan kriterlerle siliniyor. Zira bazı mesajlar konuyla hiç alakası olmadığı halde burada duruyor, konuyla alakalı mesajlar da uçup gidiyor. :)

Aynı sunucuda barınan bütün sitelerin paylaşımlı IP adresleri aynıdır. Dolayısıyla IP engellenirse o sunucuda o IP havuzunda olan bütün siteler engellenmiş olur. Sen konuyu nasıl açıklamış oldun şimdi? Teknoloji bilgim "hissiyat"ları anlamaya yetmiyor, daha teknik konuşursan daha kolay anlarım diye düşünüyorum. Eğer kolay olacaksa şu şekilde madde halinde soralım:

1- IP bazlı engelleme tam olarak nasıl çalışır?
2- Bu engelleme çeşidi, istenenden farklı diğer siteleri etkiler mi?
3- Eğer etkilerse bu adil mi?
1-Sen o siteyi komple kapatmazsan ip bazlı engelleme falan hikayedir.
2-Sen o siteyi komple kapatmazsan başka siteleri bırak daha o siteyi bile engellememiş olursun.
3-Sen o siteyi komple kapatmazsan adalet söz konusu değildir.
4-Bildiğin soruların cevabını "sırf muhalefet" yapacağım diye soracaksan,hiç sorma lütfen.
5-Sitelerin paylaşımlı adreslerinden ziyade,siteye girişteki adım adım paketlerin engellemesi imkansızdır.Bunu da adın gibi biliyorsun.
6-Madem ip bazlı engelleme var,ben vpn kullanmadan girmeyi nasıl başarıyorum ?
Lütfen konuyu uzatma.Siz haklısınız biz haksız,tebrik ederim.İnatçılıkta bazı varlıkları geçtin!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=387311]i7_core[/MENTION] "o siteyi komple kapatmak" nedir, yuvarlak cevaplar yazmayalım, direkt söyleyelim, gerekirse teknik olarak. Rica ediyorum.

mustang435

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar şu dns hiç bir sorun yok
118.88.20.195
111.67.16.202

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
@i7_core "o siteyi komple kapatmak" nedir, yuvarlak cevaplar yazmayalım, direkt söyleyelim, gerekirse teknik olarak. Rica ediyorum.

Siteyi komple kapatmak o kadar açıktı halbuki.Şöyle oluyor,twitter diye bir site artık olmuyor dünyada.Böylece engelleniyor,diğer türlü ne yapılırsa yapılsın,o site engellenemez.O siteyi bırak hiçbir site engellenemez.Sanal alemde duvarlar yoktur.Benimle tartışmaya girmeni hala anlayamıyorum,haksızım doğru sen haklısın,kabul.Lütfen devam etme.Anlama yetini mi kaybettin ?

yeni_raki

Asistan
Reaksiyon puanı
2
host dosyanızı düzenleyin dns falan uğraşmayın hiç

EhemmiyetsiZ

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ben twitter olsam çokta tın der geçerim, dünya üzerinde milyonlarca üyesi var zaten. İletişimi kesilen twitter değil ki, Türk Milleti. Bu ceza kime verildi acaba?
Neden millete ceza verilsin ? Millet de devletini savunmak zorunda. Nasıl bizler normal vatandaş olarak üç kuruş maaş alıp vergimizi veriyorsak ülkemizden milyon dolarlar kazananlar da vergisini verecek. Vermiyorsa millet olarak boykot edeceğiz. Vergi vermez kanun tanımaz bir siteyi desteklemek te vatan hainliğiyle aynı kapıya çıkar. Vergisini vermeyen vatan hainidir. Aynı elektriği , suyu v.s. kaçak kullanan, kaçak mal alıp kullanan gibi. Unutmayın vergisi verilmeyen her mal sizden çalınmıştır demektir.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Siteyi komple kapatmak o kadar açıktı halbuki.Şöyle oluyor,twitter diye bir site artık olmuyor dünyada.Böylece engelleniyor,diğer türlü ne yapılırsa yapılsın,o site engellenemez.O siteyi bırak hiçbir site engellenemez.Sanal alemde duvarlar yoktur.Benimle tartışmaya girmeni hala anlayamıyorum,haksızım doğru sen haklısın,kabul.Lütfen devam etme.Anlama yetini mi kaybettin ?

Buradan anladığımız şudur; senin konuyla ilgili teknik bilgin sıfır. Twitter diye bir site artık olmuyor diyebilmen için root server dediğimiz yapıyı, tüm datacenterları ve bunlarla ilişkili bütün yapıyı elinde bulundurman gerekiyor. Bu mümkün mü? Hayır. Bunların önemli kısmı Amerika'nın elinde; o bile Wikileaks'i engelleyemedi. Yani adam internetin boğazını sıktığı halde beceremedi. Dolayısıyla senin bu iddian teknik anlamda saçma. Bununla da beraber; IP bazlı engelleme yapılırsa yukarıda açıkladım, o IP'yi engellediğin anda onu paylaşan bütün siteleri engellemiş olursun. "Gerçekte" engelleyememiş olman, diğer sitelere haksızlık etmediğin anlamına gelmez. Bu yüzden bunalıma giren, devletin adaletsizliği yüzünden sitelerine erişim engellenen, bu yüzden "yasal" yollarla para kazandığı sitelerini bırakmak zorunda olan arkadaşlar var.

biyoweb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neden millete ceza verilsin ? Millet de devletini savunmak zorunda. Nasıl bizler normal vatandaş olarak üç kuruş maaş alıp vergimizi veriyorsak ülkemizden milyon dolarlar kazananlar da vergisini verecek. Vermiyorsa millet olarak boykot edeceğiz. Vergi vermez kanun tanımaz bir siteyi desteklemek te vatan hainliğiyle aynı kapıya çıkar. Vergisini vermeyen vatan hainidir. Aynı elektriği , suyu v.s. kaçak kullanan, kaçak mal alıp kullanan gibi. Unutmayın vergisi verilmeyen her mal sizden çalınmıştır demektir.

Bu duyarliligi keske yolsuzluk konusunda da gosterseniz. Ulke soyuldugunda ses etmeyip dunaynin obur ucunda merkezi bulunan insanlarin iletisimini kolaylastiran bir internet sitesine boyle bir tepki verilmesi hicte samimi degil.

Ayrica herkes biliyorki twitter vergi nedeniyle kapatilmadi. Elestiriye ve hesap sorulmasina kufur gozuyla bakan bir yonetimin elestiriler ve halk tepkisiyle bas edememsi nedeniyle kapatildi. Ama isine gelen farkli yorumluyor.

Ayrica yine gundemi takip eden herkes biliyor ki twitterin topyekun kapatilmasi hukuksal bir karar olmayip asarimci keserimci yaklasimin keyfi kapatmasidir. Mahkeme kararlari sadece dava konusu hesaplarin engellenmesi konusunda cikmistir. Ama asarimci keserimci zihniyet bunu isine geldigi gibi yorumlayip, halkin fikirlerini paylasmasindan duydugu rahatsizlik nedeniyle tum siteyi engellemek yoluna gitmistir. Olayda acikca ustu ortulmek istenen ve bu yasklarla bu gercegin pekistirildigi pis isler var. Ayni duyarliligi neden gosteremiyorsunuz?

Hukuk karari olmadan tum sitenin kapatilmasi halkin cezalandirilmasi ve adaletsizligin daniskasidir. Kim ne derse desin.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Buradan anladığımız şudur; senin konuyla ilgili teknik bilgin sıfır. Twitter diye bir site artık olmuyor diyebilmen için root server dediğimiz yapıyı, tüm datacenterları ve bunlarla ilişkili bütün yapıyı elinde bulundurman gerekiyor. Bu mümkün mü? Hayır. Bunların önemli kısmı Amerika'nın elinde; o bile Wikileaks'i engelleyemedi. Yani adam internetin boğazını sıktığı halde beceremedi. Dolayısıyla senin bu iddian teknik anlamda saçma. Bununla da beraber; IP bazlı engelleme yapılırsa yukarıda açıkladım, o IP'yi engellediğin anda onu paylaşan bütün siteleri engellemiş olursun. "Gerçekte" engelleyememiş olman, diğer sitelere haksızlık etmediğin anlamına gelmez. Bu yüzden bunalıma giren, devletin adaletsizliği yüzünden sitelerine erişim engellenen, bu yüzden "yasal" yollarla para kazandığı sitelerini bırakmak zorunda olan arkadaşlar var.
Ben hala anlatamadım galiba.Mesela twitter bir varmış bir yokmuş :) Hala anlamadıysan diyecek bir şey yok.Dediğim gibi anlama yetini mi kaybettin ?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu müthiş teknik açıklama karşısında şaştım kaldım. Teknoloji Bakanı'nın hissiyatları gibi oldu, dünya böyle teknoloji, böyle dehşet engin bir teknolojik açıklama görmedi.. Ama bir de şöyle diyesim geldi; "elinizden geleni ardına koymayın, yapın da görelim". Bir varmış.. Aa hala varmış? :)

xanovera

Asistan
Reaksiyon puanı
1
VPN güvenli değildir denmiş, biz de burdan gülüyoruz. VPN kaliteli servis alırsan güvenlidir. Misal Tunnel Bear a 40 dolar öde yıllık bak nasıl güvenli olur :)

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
VPN güvenli değildir denmiş, biz de burdan gülüyoruz. VPN kaliteli servis alırsan güvenlidir. Misal Tunnel Bear a 40 dolar öde yıllık bak nasıl güvenli olur :)

Ücret verdiğin kurum elbetteki
Güvenli servis vermek Zorundadır,

Fakat güvenip güvenemeyeğini hiçbir zaman bilemezsin bunu unutmayın.

Bedava olanların cogu zaten log tutuyor
Bu yüzden güvenlik sorunu vardır...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Turab Garib ve i7_core, iknizde aynı şeyi çok farklı şekillerde ifade ediyor ve birbirinizi okumadığınız içinde saçmalıyorsunuz.

qw1tt2

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vpn ye muhtac ettiler.tek cözüm vpn malesef :D

edyraper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar kafayı yıyecem ......

arkadaşlar GOOGLE.com ile ilgili hiç bir şey açılmıyor , google.com.tr açılıyor ama gmail.com diye geçtiği için açılmıyor maps.google.com açılmıyor kısacası hiç bir şey açılmıyor intenet ile ilgli hiç sıkıntım yok sadece google.com ile bağlantılı olan hiç bir şey açılmıyor .... modem reset attım hosts dosyasını google ayıt butun dnsleri yapıştırdım yani aklınıza ne gelyiorsa yaptın , VPN kullandığımda da ingiltereden yada hollandadan bağlanıyor ama VPN kullanmak istemiyorum lütfen yardım edin her yolu denedim bir tek bir şey kaldı format atmak o da muhasebe programı var ondan atmiyoruz . lütfen yardım edin

not: admin ilgili bolumu bulamadım eğer başka bir yere atarsanız bana haber verirseniz ben ordan takip edeyim ... saygılar