ArchBang : [ Arch Linux + Openbox ]

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bugün 2011.10 sürümünü kurdum. Gayet güzel, herşey tıkırında.

Nvidia kurulumu için önce var olan diğer sürücüleri kaldırmak gerekti, 2 dakikamı aldı.

Arch Linux kuramıyorum diyenlere şiddetle önerilir. Openbox severlere şiddetle önerilir.

ArchBang kullanan ya da deneyen başkaları var mı SDN'de ?

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben Usb'den live olarak denemistim. Fena degildi aslinda.

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Arch iyidir ya zaten ArchBang'in farkı masaüstü + bazı uygulamalar ve bazı ince ayarların hazır olması. Onun dışında bildiğiniz Arch Linux :)

Bir anda LMDE ile beraber en sevdiğim dağıtım oldu diyebilirim.

Reaksiyon puanı
2,146
Ben kuramam bunu ya, tırstım dağıtacam eldeki sistemi diye :D

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Arch iyi midir ? Hazır bulmuşken sorayım size <:D

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ben kuramam bunu ya, tırstım dağıtacam eldeki sistemi diye :D
Ubuntu, Linux Mint gibi dağıtımlara göre biraz zordur aslında. İşin iç yüzüyle de az çok haşır neşir olanlara göre :D
Ama ben şunu anladım, bilmeyene zor. Zaten öyledir de yeni anladım :mrgreen:
3 yıldır edindiğim tecrübelerin işe yaradığını görmek güzel oluyor :)

Arch iyi midir ? Hazır bulmuşken sorayım size <:D
Arch iyidir elbette ama herkese hitap etmez :D Sen kendini nasıl bir kullanıcı olarak tanımlıyorsun?

Reaksiyon puanı
2,146
Ubuntu, Linux Mint gibi dağıtımlara göre biraz zordur aslında. İşin iç yüzüyle de az çok haşır neşir olanlara göre :D
Ama ben şunu anladım, bilmeyene zor. Zaten öyledir de yeni anladım :mrgreen:
3 yıldır edindiğim tecrübelerin işe yaradığını görmek güzel oluyor :)

Hiç sen kur hacı ben yardımcı olurum demek yok :p

Çabuk söyle ubuntu mu mint mi? :D

Ohoo iyi ki bi çabuk dedik başlıyorum ubuntu kurmaya o zaman hazır indirmiştim zaten :D

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Arch iyidir elbette ama herkese hitap etmez :D Sen kendini nasıl bir kullanıcı olarak tanımlıyorsun?

Sağlam bir kullanıcıyım :mrgreen: kodlarla çok fazla haşır neşir olmama gerek yok. Ama WindowsWta uzmanımdır. Ubuntu kullandım bir süre. iyiydi de aramız <:)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hiç sen kur hacı ben yardımcı olurum demek yok :p

Çabuk söyle ubuntu mu mint mi? :D

Ohoo iyi ki bi çabuk dedik başlıyorum ubuntu kurmaya o zaman hazır indirmiştim zaten :D
İyide burada değildim olsam yazardım elbet :D

Şimdilik Ubuntu kur yeni sürüm de çıkmışken dene bakalım memnun kalırsan ne mutlu :mrgreen:
Olmadı Mint kur ama ya bekle Mint 12 çıksın onu kur ya da LMDE kur ;)

Sağlam bir kullanıcıyım :mrgreen: kodlarla çok fazla haşır neşir olmama gerek yok. Ama WindowsWta uzmanımdır. Ubuntu kullandım bir süre. iyiydi de aramız <:)
Sağlamlığını deneyince anlarsın :D Ubuntu'ya benzemez bu hele Windows'a hiiç benzemez :D
Bir kere en başta şunu söyleyim: program kurabileceğin grafik arayüz yoktur, terminalde komutu girer öyle kurarsın. Yani ne Windows'taki gibi kurulumlar "Program Ekle/Kaldır" ne de Ubuntu'daki gibi Yazılım Merkezi vs. bulamazsın :)

Tabi bunlar kimine göre dezavantaj kimine göre avantaj, alışkanlıklara bağlı :) Ben bir süredir avantaj olarak görüyorum çünkü grafik arayüze göre daha hızlı gerçekleşiyor herşey.

Yukarıda tek bir örnek verdim gerisini denemeye kararlıysan kendin keşfedebilirsin, veya bana başka sorular sorabilirsin sıkılmadan cevaplarım :D

Ek: İlk mesajı düzenlediği için AliA'ya teşekkür ederim.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
O halde hangisini önerirsiniz? <:)

Reaksiyon puanı
2,146
Şimdilik Ubuntu kur yeni sürüm de çıkmışken dene bakalım memnun kalırsan ne mutlu :mrgreen:
Olmadı Mint kur ama ya bekle Mint 12 çıksın onu kur ya da LMDE kur ;)

Ubuntuyu sevmedim, ekran kartı driveri yüklemiş gözüküyor ama hiç yüklediğine dair bi belirti yok, sanki cdden kullanıyor gibiyim. Ben eski ubuntuyu istiyorum, gnome 2ydi galiba, LMDE'de ne var?

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ubuntuyu sevmedim, ekran kartı driveri yüklemiş gözüküyor ama hiç yüklediğine dair bi belirti yok, sanki cdden kullanıyor gibiyim. Ben eski ubuntuyu istiyorum, gnome 2ydi galiba, LMDE'de ne var?

LMDE Gnome'da Gnome 2 var ama güncellemeler ile 3'e geçer mi bilmiyorum öyle olsa bile güncelleme yöneticisinden yoksayılan programlara eklersin gnome 2 olarak kullanmaya devam edebilirsin.

Ubuntu'nun yeni halini bende sevmedim bu nedenle 10.10'dan sonra (11.04 ve 11.10'u) hiç uzun süreli kullanmadım.
Ayrıca işin içine ticaret girdi Ubuntu eskisi gibi saf değil.

Aslında Ubuntu tabanlı Gnome 2 kullanan sistem bulmak zor değil ama alışkanlıklarına uyar mı bilmem.
Zorin OS, Pinguy OS, moonOS örnek verilebilir :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
KDE'yi cayır cayır yakanlardan mı? :p

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
"KDE'yi kullanamayanlardan mı?" diyorum. (Örnek olarak Ubuntu, Mint ve saire.)
Bu bildiğin Arch + Openbox, KDE tarafını sen daha iyi bilirsin ben hiç denemedim bile :)
Arch KDE ile iyiyse ArchBang de iyidir :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Tabiki senin için öylesi daha iyi :) ArchBang Openbox kullanmak isteyenler için veya Arch Linux kuramayanlar için bir başlangıç...