Soru Arch Linux tarzı dağıtım önerisi

Bu konuyu okuyanlar

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Dostlar,
Arch Linux, arco Linux gibi dağıtımlarda yaşadığım driver sorunları gerçekten beni hüsrana uğrattı. Gerçekten de tam da alışıyordum ki dağıtımlarda driver sorunları yaşadım ve gözle görülür kasmalar yaşadım. Bunun yüzünden driver sorunu yaşamayacağım bir dağıtıma geçmek istiyorum. Manjaro, Ubuntu, Mint tarzı önerilerle gelmeyin lütfen. Daha farklı dağıtımlar istiyorum ve kendimi geliştirebileceğim dağıtımlar olursa sevinirim.
Eski bir ekran karta sahibim ama arco ve arch'ta driver sorununu düzeltememek gerçekten üzdü. Beni heyecanlandıran dağıtımlardı.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Farklı dağıtımlar driver sorununu çözmez.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Farklı dağıtımlar driver sorununu çözmez.
Her dağıtımda aynı sorunu yaşamıyorum, sadece arch ve arco'da bunu yaşadım. Ayrıyetten konuda sizden bu konu hakkında bir cevap istememiştim. Dağıtım önerisi istemiştim, farklı dağıtıma geçince driver sorunlarım çözülür mü diye bir konu açmamıştım.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Her dağıtımda aynı sorunu yaşamıyorum, sadece arch ve arco'da bunu yaşadım. Ayrıyetten konuda sizden bu konu hakkında bir cevap istememiştim. Dağıtım önerisi istemiştim, farklı dağıtıma geçince driver sorunlarım çözülür mü diye bir konu açmamıştım.

Driver sorunu yaşamayacağım bir dağıtım istiyorum demişsin bende dağıtım değiştirmek driver sorunu çözmez dedim. Çok dağıtım önerisi istiyorsan pop os kur.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
İlle de Arch tabanlı olsun istiyorsun tamamdır önerelim inşallah :) Yalnız driver işi firmware ve kernel ile alakalı dağıtımla ilgili değil bilginiz olsun. Eğer en güncel kernel ki şu an da 5.15.16 var, hala istediğiniz gibi çalışmıyor demek ki donanımınız çok yeni yani yeni bi bilgisayar almışsınız ve bir süre beklemeniz lazım büyük ihtimalle 5.16 ile çözülür diye tahmin ediyorum çünkü ara güncellemelerle çözülecek bir şey olmayabilir ana sürümleri beklemeniz gerekebilir.

Arch Tabanlı Dağıtımlar [Meşhur] [pamac]
* Arch Linux
* Archcraft
* Archman
* Arco Linux
* Artix Linux
* EndeavourOS
* Garuda Linux
* KaOS
* Mabox Linux
* Manjaro

Tavsiyem EndeavourOS yüklemeniz yönünde olacaktır.

EKSTRA:
Debian yada Ubuntu tabanlı [DEB]: Ubuntu, MX Linux, Mint, KDE Neon, elementary OS, Zorin OS, Pop!_OS, Debian vb.

Tavsiyem Pop_OS yüklemeniz yönünde.

RPM Tabanlı dağıtımlar: Fedora, openSUSE, Mageia vb.

Tavsiyem Fedora yüklemeniz yönünde.

Independent Bağımsız dağıtımlar: Arch Linux, Debian, Void, Solus, Alpine, Gentoo, Mageia, Fedora, openSUSE, Slackware, NixOS vb. | Burada tavsiye edemem çünkü kişiye çok bağlı hepsinin ayrı yeri var ama aralarında favorilerim: Fedora, Solus ve Void.

Sonuç: Şahsi fikrim bağımsız linux yolun sonudur o yüzden yerini hiç bir dağıtım tutmuyor ve en iyi Linux diye bir şey yoktur kişiye göre linux vardır o yüzden biz ne önersek boş siz kendi yolunuzu kendiniz çizmeniz lazım. Buradaki dağıtımların hepsini aynı anda öğrenmeniz imkansız o yüzden linux seçerken ilk bakacağınız şey paket yönetimidir o yüzden RPM, Portage, DEB, pamac vs olsun bi tanesinde karar kılın ve yolunuza 1 tanesiyle devam edin, değiştirmeyin. Kendimden örnek verecek olursam RPM'de kalıyorum şu an en iyisi olduğu için mi hayır tamamen kişisel tercih ve RPM paket oluşturmayı diğerlerine göre daha kolay buluyorum.

Son düzenleme: