Araplar Böyle Oruç tutuyor.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
ARAPLAR BÖYLE ORUÇ TUTUYOR: Sahur'a kadar uyanık kalıyor; sahurdan sonra bir yatıp akşam kalkıyorlar

arapdunyasihepsiarap.jpg

BÖYLE YAPAN ARAPLAR UYARILDILAR: ÇOCUKLARINIZ AÇ KALIYOR; ÇOCUKLARI AÇ BIRAKMAYIN

SUUDİ Arabistan Sağlık Bakanlığı, ramazan ayında sahurdan sonra yatıp iftara yakın saatlere kadar uyudukları için, çocuklarını gün boyun aç sefil ve başıboş bırakan ailelere uyarıda bulundu.

Sağlık Eğitimi Dairesi Müfettişi Abdülrahman el Gahtani, "Ebeveynler, sahura kadar oturup yemeklerini yedikten sonra yatıyor ve akşama kadar uyuyorlar. Bu yüzden de sabah erkenden kalkan çocuklarını ihmal ediyorlar. Çalışmaktan yorgun düşen hizmetçiler de uyuduğu için, çocuklara yemek verilmiyor, sefil oluyorlar" diye konuştu. El Gahtani, ramazanla birlikte artan sağlık sorunlarına da dikkat çekti ve "Hasta olanlar, özellikle de şeker ve tansiyon hastaları, doktorlarının tavsiyelerini dinlemeli, ilaçlarını zamanında almalılar. İslam dini esnektir. Hastaları oruç tutmaktan muaf tutmuştur" dedi.

kaynak

ARAPLAR BÖYLE ORUÇ TUTUYOR: Sahur'a kadar uyanık kalıyor; sahurdan sonra bir yatıp akşam kalkıyorlar - NetHaber Internet haber sitesi

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
:wassat:yatarak oruç mu tutulur? Ha tamam sıcak, dayanamıyo olabilirsin ama gün boyunca da yatılmaz ki!

paşazaade

Asistan
Reaksiyon puanı
0
orucu uykuya tutturmanın amacı ne anlamı ne
oruç sadece aç kalmakmıdır
oruç demek hem mideyi hemde tüm nefsi terbiye etmektir 16 saat uyumak orucun
gereklerini yapmadan yatmak nekadar doğru bilinmez

Reaksiyon puanı
2,146
ben 2 buçukta kalkıyorum diye kendime laf ediyodum bunlar daha betermiş :wassat:

ayhan.akyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bizim için kavmi değil ehlisünnet velcemaat olması önemli arap kavminin bir kısmı vahhabın ümmetidir bir kısmıda selefidir bunlarla bizim aramızdaki fark beyazla siyah gibidir bunlarla kendinizi kıyaslamayın

FUBU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BU orucun ne sevabı olacak diyenlere söylüyorum. İyi ki sevapları günahları siz vermiyorsunuz. Yoksa yanmıştık..

Yine reis, yine arap düşmanlığı aşılayan haberler. Sanırım reis kendini bu işe adamış. Türklerle Arapların arasını her vesileyle açma işi..

Arkadaşlar iklimin yaşayış üzerinde çok büyük etkisi vardır. Ben arabistanda 1 ay kaldım. Sıcaklardan dolayı çok değişik uygulamalar var. Örneğin arabistanda öğle namazı ile ikindi namazı arası resmi tatil. İnsanlar sabah namazından sonra ve akşamları çalışıyorlar. O vakitlerde herkes uyuyor sıcaklardan dolayı. Siz olsanız siz de uyursunuz. Tabi araya bir de açlık girince dayanmak çok güç.. Ben dediğim gibi orada 1 ay kaldım, metabolizmam bozuldu sıcaktan. Ben ki gündüz hiç uyumayan bir insan. Gece gündüz sürekli uyuyordum.. Türkiyeyle kıyaslamayın. Yetkililer de insanları uyarmış, ne var bunda?

Yani şu mübarek ramazan gününde düşmanlık edilecek o kadar insan varken neden tanımadığınız etmediğiniz arap müslüman kardeşlerimizin hatalarını oradan buradan toplayıp önümüze sürüyorsunuz? İlla düşmanlık etmek istersen kafirler münafıklar çok.. Araplarla uğraşmaya gerek yok kanımca.

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bu da yalan ve de maksatlı haber..

FUBU demeli "Arap düşmanlığı aşılayan haberler"den biri..

Her fırsatta bir şekilde İslam'a saldırı söz konusu..

CZC

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bu kadar acımasız olmayın yaa..
Haberi nakleden arkadaş araplara lanet okumamış ki.. Bir ülkenin resmi görevlisinini uyarılarını veren basın haberini nakletmiş..
Başlığa takılmayın derim..

O coğrafik bölgede ben de yaşadım bir süre..
Hava sıcak tamam.
Ama en garibanın bile evinde kocaman klimalar var..
İşyerlerinde de..
Alışveriş merkezlerinde de..
Camilerde de..
Ve benzinin sudan ucuz olduğu, bilmem kaç silindirli kocaman arabalarında da var klima bilmem kaç noktadan aktive..

Benim ilgimi çeken birşey olmuştu:
Bizim ülkemizde Camiler ibadet yeridir ve kutsaldır. O derece ki çok az bir leke varsa elbiselerinizde girmezsiniz saygısızlık olmasın diye..

Ama Arap ülkelerinin pek çoğunda, özellikle Suudi Arabistan ve Suriye de camiler bir tür sosyal mekan hatta otel gibi değerlendiriliyor..
Camide 2 namaz vaktinin arasında uyuyan evet resmen uyuyan insanlar görmek sıradan ve haber değeri taşımayan bir olay..

heyula07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah affetsin üniversitede biz de öyle yapardık. İkinci öğretim olduğumuz için sabah altıda yatar, akşam beşte kalkardık. Zaten ezanda beşte okunurdu.

sleepless006

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bizim için kavmi değil ehlisünnet velcemaat olması önemli arap kavminin bir kısmı vahhabın ümmetidir bir kısmıda selefidir bunlarla bizim aramızdaki fark beyazla siyah gibidir bunlarla kendinizi kıyaslamayın

bence siyahla beyaz arasında fazla fark yoktur ama araplarla Türkler arasında daha fazla fark vardır
temizlik anlayışı, ibadet şekli, dine saygı vs.

yaresu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hahaha adam prof:.)kolayını bulmus sahurdan sonra yat ıftara dogru kalk:)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
boşver kardeşim bize ne elin arabından...ne isterse onu yapsınlar !onların ne yaptığı önemli değil , önemli olan bizim bu mübarek günleri nasıl geçirdiğimizdir.doğrudur ya da yalandır hiçbir önemi yok aslında , biz kendimize bakalım gerisi hikayee...

FUBU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence siyahla beyaz arasında fazla fark yoktur ama araplarla Türkler arasında daha fazla fark vardır

Bir türk olarak üzülerek söylüyorum ki haklısın. Aramızda çok fark var.
Öncelikle bizden daha temizler. Aslında bu tamamen ekonomik durumla ilgili bir olay. Hem ülke olarak daha temizler hem yaşayış olarak. Ben hayret ederdim arabistandayken.. Adamlar sadece beyaz renkte elbise giyiyorlar. Başka renk yok yani sıcaktan dolay. Hepsi tertemiz. Neden? Çünkü zenginler. Arapların pis olanı suudi olmayanlar.Dışarıdan gelen göçmenler. Neden? Çünkü fakirler.. Bu olay ekonomiyle alakalı ve araplar hem yaşayışça hem de ülke olarak bizden temiz malesef.

İbadet anlayışı da bizden bir hayli farklı. Senin burada sadece bayram namazında görebileceğin manzaralar orada sıradan herhangi bir günde yaşanan şeyler. Sabah namazında millet uyanıyor, arabalara binilip ailecek camiye gidiliyor.. Orada namaz kılmak adet gibi olmuş. Bizdekinin tam tersi. Dindarlık moda. Adam dindar olmasa da dindar gibi görünüyor. Bizdekinin tam tersi gene. Namazlar bizdeki gibi ekmek arası kılınmıyor işe geç kalıyorum diye. Zaten herkesin işi namaz vaktine göre ayarlandığı için sıradan bir öğlen namazı senin benim kıldığımın 2-3 katı zamanda kılınıyor. Kimsenin acelesi yok. E kuran desen zaten adamların dili arapça. Bize şaşırıyorlar siz bunu anlamadan nasıl okuyabiliyorsunuz diye. Çok farklılar yani.

Dine saygı da çok farklı bizden. Mesela ramazan günü orada sokaklarda kimse senin suratına sigara dumanı üflemez arkadaş. Bugün bi dışarı çıktım kaç kere sigara dumanı yuttum hatırlamıyorum..

oguzkhan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bize ne Allahın arabından ne halleri varsa görsünler, biz kendimize bakalım ...

ayhan.akyuz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
herhalde anlatamadım oppusıte diyeyim yani zıt yani inanç farklılığı
arap deyince islamın örneği geliyor akla herhalde
hayır biz la ilahe illallah muhammedün resulullah demiyene bize sadece kur'an yeter deyip kur'ana ters düşerek Resulullah sav efendimizi ve ashabını dışlayanlara en önemlisi düzenbaz vahhaba iman edenlere karşıyız her sitede ehli sünnet vel cemaatın savunucusu olacağız

FUBU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu kadar acımasız olmayın yaa..
Haberi nakleden arkadaş araplara lanet okumamış ki.. Bir ülkenin resmi görevlisinini uyarılarını veren basın haberini nakletmiş..
Başlığa takılmayın derim..

O coğrafik bölgede ben de yaşadım bir süre..
Hava sıcak tamam.
Ama en garibanın bile evinde kocaman klimalar var..
İşyerlerinde de..
Alışveriş merkezlerinde de..
Camilerde de..
Ve benzinin sudan ucuz olduğu, bilmem kaç silindirli kocaman arabalarında da var klima bilmem kaç noktadan aktive..

Benim ilgimi çeken birşey olmuştu:
Bizim ülkemizde Camiler ibadet yeridir ve kutsaldır. O derece ki çok az bir leke varsa elbiselerinizde girmezsiniz saygısızlık olmasın diye..

Ama Arap ülkelerinin pek çoğunda, özellikle Suudi Arabistan ve Suriye de camiler bir tür sosyal mekan hatta otel gibi değerlendiriliyor..
Camide 2 namaz vaktinin arasında uyuyan evet resmen uyuyan insanlar görmek sıradan ve haber değeri taşımayan bir olay..

Tamam arkadaş sadece haberi nakletmiş de, ben bu kısa sdn forum hayatımda gözlemlediğim kadarıyla reis bu tür haberleri hiç kaçırmıyor. Nerede araplarla türklerin arasını açma ihtimali olan bir haber olsa orada reis. Evet dediğin gibi sadece aktarmış allahtan..

Ayrıca camide uyumanın, yemek yemenin bir mahsuru yok. Herhangi bir şekilde saygısızlık da değil..
Zaten araplarla türkler arasında şöyle bir fark var. Araplar namaz kılmaya, kuran okumaya ve hadislere çok saygılılar. Bunun dışındaki şeylere fazla önem vermiyorlar. Takmıyorlar bizim gibi. Bizde de tam tersi. Namaz kılmasak, kuran okumasak da çok saygılıyız Allah için. Yani namaz kılmayan adam bile çok saygılı namaza kurana. :D

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu da yalan ve de maksatlı haber..

FUBU demeli "Arap düşmanlığı aşılayan haberler"den biri..

Her fırsatta bir şekilde İslam'a saldırı söz konusu..

dedigin gibi arap dusmanligi asilyan bir haber
ama islam'a saldiri pek soz konusu degil gibi.

bunu okuyan islamdan mi vazgecti nedir?

Jengar

Profesör
Reaksiyon puanı
23
oruçluyken uyunursa orucun bi anlamı kalmaz :)

hasal111

Asistan
Reaksiyon puanı
0
herkesin ameli kendine arkadaşlar
biz kendimize bakalım...
orucu ne kadar sağlam tutabiliyoruz.

ernesto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani şu mübarek ramazan gününde düşmanlık edilecek o kadar insan varken neden tanımadığınız etmediğiniz arap müslüman kardeşlerimizin hatalarını oradan buradan toplayıp önümüze sürüyorsunuz? İlla düşmanlık etmek istersen kafirler münafıklar çok.. Araplarla uğraşmaya gerek yok kanımca.

Ramazan düşmanlık ayıdır öyle mi. Gel et kardeşim ben kafirim napacaksın kesecekmisin, aileme tecavüz mü edeceksin, evimi mi bombalayacaksın. Sıkıysa gel et düşmanlığını.

Arapların düzgün yaptığı bir şeye örnek verin onu da konuşalım.

FUBU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramazan düşmanlık ayıdır öyle mi. Gel et kardeşim ben kafirim napacaksın kesecekmisin, aileme tecavüz mü edeceksin, evimi mi bombalayacaksın. Sıkıysa gel et düşmanlığını.

Arapların düzgün yaptığı bir şeye örnek verin onu da konuşalım.

HE, ramazan düşmanlık ayıdır, ben de onu anlatmaya çalışmıştım.
Yazılarımın tamamından da o sonuç çıkıyor zaten değil mi?
Kafirlere tecavüz edelim..

Benim anlatmaya çalıştığım, eğer için nefret doluysa, illa birilerine düşmanlık etmek istiyorsan bu nefreti neden araplara harcıyorsun sürekli böyle haberleri önümüze sürerek.. Yani benim lafım, sürekli arap düşmanlığı ile ilgili haberleri önümüze sürenlere.. Belli ki adamın içinde bir nefret var..
Ha sen bu cümleden sonra hadi gel bana tecavüz et o zaman anlamı çıkarıyorsan o başka. Ramazan ayı nefret ayıdır sonucu çıkarıyorsan o da başka.. Anlayan anladı.

faceoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
habere baksan bütün araplar aynısını yapıyor. fakat içerikte sadece belli bir zümrenin hareketi olduğu anlaşılıyor.

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
her arap bunu yapmıyor paraya ihtiyacı olmayan zengin zümre için bu

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Böyle lanete şayan kaç tane olay var acaba?

Yapılan haber: "Araplar böyle oruç tutuyor".
Aslında gerçek: "Araplar Araplar'a <<böyle oruç tutmayın>> diyor".

Burada sadece Arap düşmanlığı değil, aynı zamanda İslammış gibi, yani bizdenmiş gibi görünüp İslam düşmanlığı için bir zemin oluşturmak. (Kısacası kaleyi içten fethetmeye çalışmak.) Size bu iddiamı kanıtlayacak helalinden dört kanıt sayayım.

1- Bu haberi yapan haysiyetsizin 180 dereceyle uydurduğu yalan. (Az önce "haber" ve "gerçek" diye ayırdığım iki cümle.)

2- Her bir inançlı insan evladına yan gözle bakılıp "Arap özentisi" denilir olmuş. Yani İslami olarak ne yaparsanız yapın, Arap özentisi olarak suçlanıyorsunuz. Neredeyse bütün İslam sadece bir Arap kültüründen ibaretmiş gibi bir düşünceyi gerçekten milletin kafasına yerleştirmeyi başarmışlar. Yakında "Müslüman mısın? Ne! Seni gidi Arapçı" diyecekler. Bahaneleri de her zaman hazırdır: "Müslümanlıkla Arap kültürü karıştırılıyor, İslam diye Arap kültürü alınıyor". Bize bunu diye diye komple bütün müslümanlığı Arap kültürüymüş gibi aksettirmeyi gerçekten başardılar. Artık dua etsen "oha herife bak dua ediyor ya Arap mısın sen" diyecekler.

3- Haberde Suudi Arabistan'lı bir yetkilinin "Orucu böyle tutmayın" demesini "Araplar böyle oruç tutuyor" diye tersine çeviren alçak, Suudi Arabistan'ı belirtmemiş, bütün Arapları zan altında bırakarak, yalnıca "Araplar" demiş. Bunu haber için seçilen resimden de anlayabilirsiniz. Haber Suudi Arabistanla ilgili ama haberin resminde diğer bütün Arap ülkelerinin bayrakları var. Hatta Arap olmayan ülkelerin bayrakları bile var. Bakınız, Arap olmayan ama müslüman olan ülkeler. Yani asıl konu Araplar değil, müslüman düşmanlığı.

4- Arapların bir kaçı değil hatta tümü, gerçekten böyle oruç tutuyor olsa bile, bunu bu şekilde dile getirmek İslam'a göre "günah"tır. Yani haberi yapan haysiyetsiz için iyi-kötü, doğru-yanlış, günah-sevap gibi kavramları umursadığı bile yok. Üstelik sadece dile getirmemiş, alaycı ve aşağılayıcı bir dil kullanmış. Bu da haberi yapanın asıl amacının doğruyu göstermek değil de doğruya yanlış, yanlışa doğru demek olduğunu gösteriyor.

IREM

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bana arap mısın sen diye sorarlar hepp.. Cıx derim hatta unv den bi hocam kökenımı bıle arastırmaya çalışmıştı :D Öz be öz Türküm ben hocaaamm derdim ama bende sahura kadar uyumayıppp ıftara yakın bi zamanda uyananlardanım... hocam okumasın bunu :D :D

carpe diem 24

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu arap milleti nok.ta kızacaksın bana yine ama sadakatsiz kalitesiz arkadan vurabilecek kabiliyette güvenilmesi mümkün olmayan bi millettir tarihte örnekleri mevcuttur peygamber efendimizin bu nesilden gelmesi biz islam alemi için büyük bir imtihandır ama o nesilden gelmiş olması bi nesli ırkı kutsal saymaz bu hareketleri tamamen iklimsel bi davranış saygılarımla :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
O zaman sınavdan şimdilik başarısız olduğunu kaydet carpe diem 24. :)