APU sistem vs GTX 750 TI sistem

Bu konuyu okuyanlar

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Merhabalar,
Bir pc almak istiyorum ve önümde 2 seçenek var.
1.Seçenek
2.Seçenek
Ryzen 3 2200G APU sistem
Sizce hangisi?
750 Ti diyenler neye göre demiş acaba? Alınmamak için bir sürü nedeni var.
1. Ölü yatırım (9. Nesil)
2. Vega 8 Fidelity FX gibi şeylerle 750 Ti'yi solluyor.
Daha sayarım da, bunlar yeterli.

2200G sistem almanı öneririm.

umit4421

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,110

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,807

Belki alan ileride i7 9 takcak 2200g ye anca rx 570 i3 9100f evet çok kötü fakat gtx 1660 supere kadar yolu var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ölü yatırım (9. Nesil)
10.Nesillerde artık öğle şahsen ben 10700f kullanıyorum ve üzgünüm 12. nesille intel gene değiştirecek soketi.

i3 9100f evet çok kötü
2200g den iyi.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Belki alan ileride i7 9 takcak 2200g ye anca rx 570 i3 9100f evet çok kötü fakat gtx 1660 supere kadar yolu var.

10.Nesillerde artık öğle şahsen ben 10700f kullanıyorum ve üzgünüm 12. nesille intel gene değiştirecek soketi.
İ7 9700K zaten 3700X gücünde? Ona o parayı verene kadar 5600X alınır.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,994
Merhabalar,
Bir pc almak istiyorum ve önümde 2 seçenek var.
1.Seçenek
2.Seçenek
Ryzen 3 2200G APU sistem
Sizce hangisi?
750 TI, Vega 8'den daha iyi. Ama F/P olarak baktığımız zaman Ryzen 3 2200G daha mantıklı gibi duruyor. Tabii Vega'da bellek miktarının da yüksek olması gerekiyor.

Son düzenleme:

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
750 TI, Vega 8'den daha iyi. Ama F/P olarak baktığımız zaman Ryzen 3 2200G daha mantıklı gibi duruyor. Tabii Vega'da bellek miktarının da yüksek olması gerekiyor.
Vega 8'in bunca etkeni var? Çift kanal RAM, Fidelity FX, Overclock derken geçiyor.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187

9.Nesil olması neden onu ölü yatırım yapsın anlamadım? 2200G 9100F'den bir yıl daha eski bir işlemci. Soketten bahsediyorsak o zaman ikisi de ölü yatırım, AM5 socket gelecek yakında. Vega 8'in GTX 750 Ti'den daha yüksek performans verdiği bir karşılaştırma videosu veya benchmark skoru atabilir misin? Ben hem işlemci hem de ekran kartı kanadında AMD destekçisi biriyim, ama vega 8 GTX 750 Ti'ı solluyor gibi söylemler fanboy söylemleri. Tamamen gerçek dışı. Görüyorum bazen; GTX 750 Ti'ı, RX 550'yi falan geçtim, Vega 8'in bir RX 560, bir GTX 1050 seviyesinde olduğunu iddia edenler var. Ama ellerinde buna dair gösterebilecekleri bir veri yok. Bilgi kirliliği yaratmayalım.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
9.Nesil olması neden onu ölü yatırım yapsın anlamadım? 2200G 9100F'den bir yıl daha eski bir işlemci. Soketten bahsediyorsak o zaman ikisi de ölü yatırım, AM5 socket gelecek yakında. Vega 8'in GTX 750 Ti'den daha yüksek performans verdiği bir karşılaştırma videosu veya benchmark skoru atabilir misin? Ben hem işlemci hem de ekran kartı kanadında AMD destekçisi biriyim, ama vega 8 GTX 750 Ti'ı solluyor gibi söylemler fanboy söylemleri. Tamamen gerçek dışı. Görüyorum bazen; GTX 750 Ti'ı, RX 550'yi falan geçtim, Vega 8'in bir RX 560, bir GTX 1050 seviyesinde olduğunu iddia edenler var. Ama ellerinde buna dair gösterebilecekleri bir veri yok. Bilgi kirliliği yaratmayalım.
9. Nesile ekleyebileceğin maksimum işlemci 9900K, 2200G'ye ise B450 alınırsa her işlemciyi takabilirsin. (AM4) Ben düz olarak güçlü demiyorum, bunca etken ile 750 Ti'yi sollar diyorum. Çift kanal RAM, RAM frekans O.C., Fidelity FX, Overclock gibi etkenler derken çok güçleniyor. Bunu reddedebilecek bir kanıtın varsa görelim. Aynısını da sana söyleyebilirim. Bilgi kirliliği yaratmayalım ve yanlış yönlendirmeyelim :)

Ama vega 8 GTX 750 Ti'ı solluyor gibi söylemler fanboy söylemleri.
Tarafsız olunca ve doğruyu söyleyince 2 tarafında gözünde fanboy oluyoruz, ne yapalım.

Ayrıca 750 Ti'nin 7 yaşında yorgun bir kart olması da alınmamak için basit bir sebep daha :)

Son düzenleme:

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
9. Nesile ekleyebileceğin maksimum işlemci 9900K, 2200G'ye ise B450 alınırsa her işlemciyi takabilirsin. (AM4) Ben düz olarak güçlü demiyorum, bunca etken ile 750 Ti'yi sollar diyorum. Çift kanal RAM, RAM frekans O.C., Fidelity FX, Overclock gibi etkenler derken çok güçleniyor. Bunu reddedebilecek bir kanıtın varsa görelim. Aynısını da sana söyleyebilirim. Bilgi kirliliği yaratmayalım ve yanlış yönlendirmeyelim :)

Tarafsız olunca ve doğruyu söyleyince 2 tarafında gözünde fanboy oluyoruz, ne yapalım.

Ayrıca 750 Ti'nin 7 yaşında yorgun bir kart olması da alınmamak için basit bir sebep daha :)
anakart olarakta B450 düşünmüştüm dediğiniz gayet mantıklı

@Rizelimapper53 dediyse bir bildiği vardır :D

Fiyatları aynı mı?
yakın yakına 200-250 liralık bir oynama oluyor.

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187

Maksimum 9900K alabilir doğru, kendileri alt seviye bir işlemci zaten, alt tarafı 2080 Ti gibi dandik kartları besleyebiliyor! :) Bakın arkadaşlar, benim dediğim doğru olacak yarışına girmek yerine doğru bilgi aktarmaya çalışalım. Benim tek amacım bilgi kirliliğini önlemek. Yarın bir gün birisi Google'a Vega 8 mi GTX 750 Ti mı yazıp, bu yazıları okuyup Vega 8'in GTX 750 Ti'dan daha performanslı bir grafik birimi olduğu kanısına varmasın. Aradığım bir bilgiyi İngilizce giriyorum, 10 katı fazla kaynak bulmakla kalmıyor aynı zamanda tamamına yakını doğru olan bilgilere ulaşıyorum. Türkçe giriyorum, bilgiyi veren 6 site varsa 3'ü hatalı. Benim derdim bununla. GTX 750 Ti eski bir kart önermem dersin kimse nasıl öneremezsin diye karşı çıkmaz zaten. Hoş, ilan sahibinin söylediğine göre sıfırmış kart, ne kadar doğru bilemem. Zaten belirttiğim gibi 5 ay öncesinin ilanı.
Şimdi sorduğunun sorunun yanıtına gelecek olursak, dual channel RAM'in ve RAM hızının APU sistemlerin performansına etki ettiğini bilmeyen yok. Yalnız çoğunluğunuzun anlayamadığı bir şey var. Siz uygun şartları sağlayarak APU sistemden alabileceğiniz maksimum performansı almış oluyorsunuz, grafik birimi kendini aşıp, gösterebileceğinden daha yüksek bir performans göstermiyor. İyi performans alabilmek için sağlanması gereken ekstra koşulları sağlamış oluyorsunuz. Vega 8'i altın kafese de koysanız, performans segmentinde karşılaştırılabileceği kart GT 1030'dur. Bu Vega 8 kötü demek değil, bir entegre grafik birimine göre harika. Ama bu yani, performansı bu.
Dual channel bilmem kaç MHz Ram takınca RX 560 olmuyor Vega 8. RX 550'de olmuyor.

Abisi Vega 11 ile GTX 750 Ti'ın karşılaştırıldığı bir video:

Benchmark skorları:
sds.jpg

Skorlar çok güncel olmayabilir, segment farkının görülmesi adına atıyorum.

sss.jpg

Son düzenleme:

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Maksimum 9900K alabilir doğru, kendileri alt seviye bir işlemci zaten, alt tarafı 2080 Ti gibi dandik kartları besleyebiliyor! :) Bakın arkadaşlar, benim dediğim doğru olacak yarışına girmek yerine doğru bilgi aktarmaya çalışalım. Benim tek amacım bilgi kirliliğini önlemek. Yarın bir gün birisi Google'a Vega 8 mi GTX 750 Ti mı yazıp, bu yazıları okuyup Vega 8'in GTX 750 Ti'dan daha performanslı bir grafik birimi olduğu kanısına varmasın. Aradığım bir bilgiyi İngilizce giriyorum, 10 katı fazla kaynak bulmakla kalmıyor aynı zamanda tamamına yakını doğru olan bilgilere ulaşıyorum. Türkçe giriyorum, bilgiyi veren 6 site varsa 3'ü hatalı. Benim derdim bununla. GTX 750 Ti eski bir kart önermem dersin kimse nasıl öneremezsin diye karşı çıkmaz zaten. Hoş, ilan sahibinin söylediğine göre sıfırmış kart, ne kadar doğru bilemem. Zaten belirttiğim gibi 5 ay öncesinin ilanı.
Şimdi sorduğunun sorunun yanıtına gelecek olursak, dual channel RAM'in ve RAM hızının APU sistemlerin performansına etki etmediğini bilmeyen yok. Yalnız çoğunluğunuzun anlayamadığı bir şey var. Siz uygun şartları sağlayarak APU sistemden alabileceğiniz maksimum performansı almış oluyorsunuz, grafik birimi kendini aşıp, gösterebileceğinden daha yüksek bir performans göstermiyor. İyi performans alabilmek için sağlanması gereken ekstra koşulları sağlamış oluyorsunuz. Vega 8'i altın kafese de koysanız, performans segmentinde karşılaştırılabileceği kart GT 1030'dur. Bu Vega 8 kötü demek değil, bir entegre grafik birimine göre harika. Ama bu yani, performansı bu.
Dual channel bilmem kaç MHz Ram takınca RX 560 olmuyor Vega 8. RX 550'de olmuyor.

Benchmark skorları:
Ekli dosyayı görüntüle 147816

Ekli dosyayı görüntüle 147818
yani bütçeyi birazcık üste çıkartıp vega 11 mi almalıyım?

Spesiyalite

Asistan
Reaksiyon puanı
187
yani bütçeyi birazcık üste çıkartıp vega 11 mi almalıyım?
Vega 8 sistem de alabilirsiniz. Düşük bütçede fiyat/performans açısından en iyi seçenek. Vega 11 tabii ki daha iyi bir performans verir, ama öyle aman aman bir fark da yok aralarında Vega 8 ile. O bütçe farkına değip değmeyeceği konusunu yorumlasın arkadaşlar. Yukarıda farklı bir şey anlatmaya çalıştım ben.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Şimdi sorduğunun sorunun yanıtına gelecek olursak, dual channel RAM'in ve RAM hızının APU sistemlerin performansına etki ettiğini bilmeyen yok. Yalnız çoğunluğunuzun anlayamadığı bir şey var. Siz uygun şartları sağlayarak APU sistemden alabileceğiniz maksimum performansı almış oluyorsunuz, grafik birimi kendini aşıp, gösterebileceğinden daha yüksek bir performans göstermiyor. İyi performans alabilmek için sağlanması gereken ekstra koşulları sağlamış oluyorsunuz. Vega 8'i altın kafese de koysanız, performans segmentinde karşılaştırılabileceği kart GT 1030'dur. Bu Vega 8 kötü demek değil, bir entegre grafik birimine göre harika. Ama bu yani, performansı bu.

Benchmark skorları:
Ekli dosyayı görüntüle 147816

Ekli dosyayı görüntüle 147818
Ben sana dedim, ama anlamıyorsun. Dedim ki düz haliyle Vega 8 geçmez. Ama Vega 8 Fidelity FX, Çift kanal RAM, RAM frekans O.C, derken solluyor. Ama kabul etmiyorsun işte. Ben 9900K zayıf demedim, ama kullanılamaz. Yanıyor işlemci, hava soğutma şart. Neyse sen kendi bildiğini yap.

Konu sahibi umarım bana güveniyordur, ölü yatırım yerine güçlendirilebilir bir 2200G kasa alır.

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
GTX 750 Ti olan daha iyi duruyor.