APU Sistem Sağlıklı mıdır ?

Bu konuyu okuyanlar

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Apu sistemi yeni keşfediyorum daha önce varlığından haberim yoktu uygun olması beni çekiyor sizce mantıklı olur mu işlemcinin aynı zamanda grafik kartı olarak kullanılması haliyle yorar işlemcinin ömrünü çok kısa sürede tüketir mi sizce sağlıklı olur mu ?
Şu parçalar nasıl sizce ?

AMD Ryzen 5 3400G 3.70GHz 6MB Soket AM4 Fanlı İşlemci​

Gigabyte B450M S2H AMD B450 Soket AM4 DDR4 3600(O.C.)Mhz mATX Anakart​

GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram​

WD 500GB Blue SATA 3.0 (560MB Okuma / 530MB Yazma) 3D-NAND SSD Disk​

Parçalar birbirleriyle uyumlu mudur sizce ? ve 1-2 yıl sonra

ASUS RX570 ROG STRIX 8GB GDDR5 OC 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı​

şöyle bir ekran kartı alsam uyumluluk gösterir mi veya uygun ekran kartı bulabilir miyim ?
Hepsini aynı anda almak zor olacağı için ekran kartını 1-2 yıl sonra alayım 1-2 yıl kartsız idare edeyim dedim.
Elimdeki kasanın büyüklüğü nasıl bilebilirim bu parçaların eski kasama olup olmayacağını nasıl anlarım ? Eğer eski kasam idare edecekse bir de kasaya psuya para harcamayayım.
Dipnot: Bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Ekran kartsız sistem lolde cs:goda kaç fps verir sizce orta-yüksek ayarlarda ?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
1-2 yıl sonra RX570 yetersiz kalacaktır. Daha güçlü bir ekran kartı takacağınızda darboğaz yaşarsınız çünkü APU işlemcilerin önbellek miktarı düşüktür. Yani 1-2 yıl sonra ekran kartı alırım diye APU işlemci almak mantıksız. (Bence)

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
1-2 yıl sonra RX570 yetersiz kalacaktır. Daha güçlü bir ekran kartı takacağınızda darboğaz yaşarsınız çünkü APU işlemcilerin önbellek miktarı düşüktür. Yani 1-2 yıl sonra ekran kartı alırım diye APU işlemci almak mantıksız. (Bence)
Tüm modeller için mi ? Ryzen 5 pro 4650G kullanacak olsam mesela ?

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
2 yıl sonra orta segment olarak 2080 ti gücünde kartlar çıkacak diye düşünüyorum. Şu an Ryzen 7 4750G bile 2080 ti ile darboğaz yaşıyor.
Sonradan ekran kartı eklememiz işe yaramayacaksa apu işlemcilerden tamamen uzak mı durmalıyız ?
Veya ekran kartsız kullansak kaç yıl götürür bu sistemler ?
sadece kod yazacam ve lol & csgo oynayacam.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sonradan ekran kartı eklememiz işe yaramayacaksa apu işlemcilerden tamamen uzak mı durmalıyız ?
Veya ekran kartsız kullansak kaç yıl götürür bu sistemler ?
sadece kod yazacam ve lol & csgo oynayacam.
Lol-Cs:go için baya götürür. Hem hiç ekran kartı kaldırmaz demiyorum ki, sonradan almak için 1650 super falan çok iyi gider.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
? 400 watt ve üzeri bir kasa/psu varsa ekran kartsız olarak o sistemi alabilirsin.
Elinde sadece eski kasa kalmışsa onu da değiştirmekte fayda var.
kullandığım bi kasa ama gücünü bilmiyorum şu an
Mesaj otomatik birleştirildi:

Lol-Cs:go için baya götürür. Hem hiç ekran kartı kaldırmaz demiyorum ki, sonradan almak için 1650 super falan çok iyi gider.
iş bulana kadar kullanayım yeter ya üniversite hazırlıktayım şimdiki pcnin hiçbi özelliği yok 2012de falan almıştık vatandan. düşük çözünürlükte 60-70 fps veriyo lolde :D
1650 super de olabilir 12 taksit diğer parçaları alsam bir sene sonra yine taksitle 1650 super alsam herhalde iyi bi sisteme dönüşür

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Sizin amacınız nedir ? Tahmin ediyorum ki sizin amacınız son oyunları zaten max çözünürlükte en yüksek fps ile oynamak değil. Anladığım kadarı ile bir pc yapayım diyorsunuz, bütçeniz de haklı olarak sınırlı ve en azından ortalama ayarlarda oyunları rahatlıkla oynayabileyim diyorsunuız.

Neticede APU işlemcilerin cache miktarları daha az doğru. Ama siz zaten en süper ayarlarda en ultra oynatacak grafik kartını da almayacaksanız 1 sene sonra. O sebeple apu sistem kurup daha sonra da o günün şartlarında ortalama bir grafik artı almak sizi idare eder.

Ahmet-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,042
RX 570 Maks 1 senesi var. bütçe nedir tam ?

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Apu sistemi yeni keşfediyorum daha önce varlığından haberim yoktu uygun olması beni çekiyor sizce mantıklı olur mu işlemcinin aynı zamanda grafik kartı olarak kullanılması haliyle yorar işlemcinin ömrünü çok kısa sürede tüketir mi sizce sağlıklı olur mu ?
Şu parçalar nasıl sizce ?

AMD Ryzen 5 3400G 3.70GHz 6MB Soket AM4 Fanlı İşlemci​

Gigabyte B450M S2H AMD B450 Soket AM4 DDR4 3600(O.C.)Mhz mATX Anakart​

GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram​

WD 500GB Blue SATA 3.0 (560MB Okuma / 530MB Yazma) 3D-NAND SSD Disk​

Parçalar birbirleriyle uyumlu mudur sizce ? ve 1-2 yıl sonra

ASUS RX570 ROG STRIX 8GB GDDR5 OC 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı​

şöyle bir ekran kartı alsam uyumluluk gösterir mi veya uygun ekran kartı bulabilir miyim ?
Hepsini aynı anda almak zor olacağı için ekran kartını 1-2 yıl sonra alayım 1-2 yıl kartsız idare edeyim dedim.
Elimdeki kasanın büyüklüğü nasıl bilebilirim bu parçaların eski kasama olup olmayacağını nasıl anlarım ? Eğer eski kasam idare edecekse bir de kasaya psuya para harcamayayım.
Dipnot: Bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Ekran kartsız sistem lolde cs:goda kaç fps verir sizce orta-yüksek ayarlarda ?
Alınabilir.

Reaksiyon puanı
20
gelen mesajlara baktıktan sonra konuyu açan arkadaşla bir empati yaptım da çok kötü hissettim

sırf mesaj kasmak için sığ sığ yorumlar

bir konu hakkında bilgimiz yoksa sorumuz sığ kaçabilir bu doğru; bilmediğimiz konuda güzel bir soru cümlesi kurulamaz; ama en azından konuyu bilen bir kişi cevaplarsa konuyu açan veya google'dan gelen biri (mesela ben) bilgilenebilir. bilmiyorsanız yorum yapmayın

benim fikrim 2-3 yıl sonra (eğer anakart soketi de uyumluysa) yeni bir apu işlemci almak eskisini satıp. çünkü yeni gpu alınca darboğaz olabilir. apu sistem toplarken anakart ram mhz desteğinin yüksek olması da çok önemli bu arada.

edit: apu bilgisayar mini boyutlu kasalar için çok mantıklı olabilir(biraz fps den feragat edip ekran kartı koyulan yerden hacim kazancı ve laptopa nazaran daha az fps feragati)

Son düzenleme:
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
İş, LOL, CS:GO, için alınır. "Sağlıklı mıdır?" peki. Sağlıklıdır ama düşük ayarlarda oynarsan.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
darboğaz ile cache ne alaksı var ?
çekirdek ve çekirdek gücüne (altyapısına) bağlı cache oyun için etki etmrz

Son mesajlar