Apple Arama Motoru Kuruyor!

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Screenshot_20200827-165104_Gallery.jpg

Uzun yıllardan beri Apple'ın bir arama motoru kuracağına dair iddialar vardı. Ancak son günlerde ortaya çıkan bazı sızıntılar ile bu iddialar ciddileşti. Eğer bu gerçekleşirse Apple ile Google arasında yapılan Safari'nin ana arama motorunun Google olması üzerine olan anlaşma da tekrarlanmayabilir. 2017 yılında Alphabet Google'ın, iPhone ve iPad'lerin Safari'nin varsıllayan arama motoru olabilmek için 3 Milyar Dolar ödeme yapmıştı. İşte arama motorunun kurulacağına dair son bulgular:

Appleboot Üzerindeki Değişiklikler
  • Applebot'tan gelen trafiğin ne şekilde doğrulanacağı hakkında açıkalama yapıldı.
  • Arama sıralaması ve web arama sonuçlarının nasıl sıralandığını etkileyen faktörler hakkında bir bölüm eklendi.
  • Genişletilmiş robots.txt kuralları eklendi.
  • Yalnızca HTML'yi taramadıklarını, aynı zamanda Google'a benzer sayfaları oluşturduklarını belirten bir bölüm eklendi.
İngiltere Rekabet Kurulunun Google-Apple Arasındaki Anlaşmayı Hedef Alması

iOS ve iPad OS 14 Beta'da Aramalarda Google Bölümünün Tamamen Kaldırılması

• Görüldüğü üzere şu an iOS 13 sürümünde Arama kısmında site önerisi yapılmaz iken Siri Önerileri şeklinde önermeler yapılıyor.

IMG-20200827-WA0023.jpg
ios-ipados-14-spotlight-search.jpg

Diğer Arama Motorlarıyla Arasındaki Fark

• iCloud, Apple TV+ gibi servislerini yalnızca kendi cihazları tarafından kullanılmasına izin veren Apple'ın arama motoru da yine sadece Apple ekosistemi içinde kullanılabilecek. Ayırca bu arama motorunda cihazdaki bilgiler üzerinde de arama sonuçları da gösterilecek.

Peki sizce Apple Google, Bingo vb. arama motorlarıyla mücadele edebilir mi ve siz olsanız kullanır mıydınız? Fikirlerinizi merakla bekliyorum.

Kaynak: SDN, Apple, COYWOLF

Son düzenleme:

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Bence Apple tarafında, son yıllardaki en büyük gelişmelerden biri. Şirketin son zamanlardaki hareketlerine bakarsak "tamamen" bağımsız bir yapı haline gelmeye çalışıyorlar.

Eğer ortaya hızlı ve başarılı bir sistem koyulabilirse hem kullanıcılar daha memnun olur, hem de şirket daha çok kâr eder.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bence Apple tarafında, son yıllardaki en büyük gelişmelerden biri. Şirketin son zamanlardaki hareketlerine bakarsak tamamen bağımsız bir yapı haline gelmeye çalışıyorlar.

Eğer ortaya hızlı ve başarılı bir sistem koyulabilirse hem kullanıcılar daha memnun olur, hem de şirket daha çok kâr eder.
Kesinlikle. Ekosistemi gitgide dışa bağımsız bir hale getirmeleri gerçekten ilgi çekici.

Umarım herkesin kullanabileceği bir yapısı olursa o zaman birçok Android ve Windows kullanıcısını da kendine çeker diye düşünüyorum ama yine de zor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çıkarırsa çok ilginç olur ama Google gibi bir rakibin karşısında akıbeti ne olur bilemiyorum..
Kendi cihazlarında büyük bir pay koparır ama eğer genel kullanıma açılırsa o zaman işi zor diye düşünüyorum.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Kesinlikle. Ekosistemi gitgide dışa bağımsız bir hale getirmeleri gerçekten ilgi çekici.

Umarım herkesin kullanabileceği bir yapısı olursa o zaman birçok Android ve Windows kullanıcısını da kendine çeker diye düşünüyorum ama yine de zor.

Macbook'larda Arm mimarili A serisi işlemcilere geçilse de hala bir soru beni çok düşündürüyor:

Bağımsızlığı sağlamak için, İmac - Mac Pro gibi cihazlarda gpu için nasıl bir karar verecekler? Şuan Amd kartlarla birlikte satılıyorlar fakat ileride Apple bu cihazları için grafik kartı işine de girebilir mi?

Eğer gpu işine girerlerse pazarda daha çok yer edinmeleri mümkün. Oyun oynamak istediği için apple ürünlerinden uzaklaşıp windows ürünlere yönelen ciddi bir kitle var.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ekli dosyayı görüntüle 113870
Uzun yıllardan beri Apple'ın bir arama motoru kuracağına dair iddialar vardı. Ancak son günlerde ortaya çıkan bazı sızıntılar ile bu iddialar ciddileşti. Eğer bu gerçekleşirse Apple ile Google arasında yapılan Safari'nin ana arama motorunun Google olması üzerine olan anlaşma da tekrarlanmayabilir. 2017 yılında Alphabet Google'ın, iPhone ve iPad'lerin Safari'nin varsıllayan arama motoru olabilmek için 3 Milyar Dolar ödeme yapmıştı. İşte arama motorunun kurulacağına dair son bulgular:

• Applebot'tan gelen trafiğin ne şekilde doğrulanacağı hakkında açıkalama yapıldı.
  • Arama sıralaması ve web arama sonuçlarının nasıl sıralandığını etkileyen faktörler hakkında bir bölüm eklendi.
  • Yalnızca HTML'yi taramadıklarını, aynı zamanda Google'a benzer sayfaları oluşturduklarını belirten bir bölüm eklendi.

• Görüldüğü üzere şu an iOS 13 sürümünde Arama kısmında site önerisi yapılmaz iken Siri Önerileri şeklinde önermeler yapılıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 113871Ekli dosyayı görüntüle 113872

• iCloud, Apple TV+ gibi servislerini yalnızca kendi cihazları tarafından kullanılmasına izin veren Apple'ın arama motoru da yine sadece Apple ekosistemi içinde kullanılabilecek. Ayırca bu arama motorunda cihazdaki bilgiler üzerinde de arama sonuçları da gösterilecek.

Peki sizce Apple Google, Bingo vb. arama motorlarıyla mücadele edebilir mi ve siz olsanız kullanır mıydınız? Fikirlerinizi merakla bekliyorum.

@Yusuf ÇALIŞ @Sıradan Kullanıcı @(Evo)lution @The Cyclist @Erenist2020 @Webhead Bekleniyorsunuz...
Apple bence doğru olanı yapıyor.Google a "Ben sana muhtaç değilim" mesajını veriyor.Apple ın bu konuda başarılı olacağını düşünüyorum.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Apple arama motoru kuruyor da kafama bişey takıldı normalde eko sisteminde her sey mevcut ama yinede google servisleri vardı apple store de gmail vs vs.. asıl sorum şu google sıkıntı yaşanırsa.. google servisleri kullanılmayacak mı ?

Ve herhalde veritabanı vs vs başka arama motorundan mı destek alacak..

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Apple arama motoru kuruyor da kafama bişey takıldı normalde eko sisteminde her sey mevcut ama yinede google servisleri vardı apple store de gmail vs vs.. asıl sorum şu google sıkıntı yaşanırsa.. google servisleri kullanılmayacak mı ?

Ve herhalde veritabanı vs vs başka arama motorundan mı destek alacak..
Öyle bir şey olmaz. Appke bu konuda zorlama yapmaz diye düşünüyorum yine isteyen Google kullanır isteyen Yandex.

Hayır tamamen Apple altyapısı olacakmış.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Ekli dosyayı görüntüle 113870

Ekli dosyayı görüntüle 113871Ekli dosyayı görüntüle 113872

Hayırlısı ya ben kullanamayacağım için beni pek ilgilendirmiyor

Reaksiyon puanı
6,381
Reklam olmazsa, ram optimizasyonu iyi olursa, altında iyi bir ağ yapabilirlerse bence Apple'ın ürettiği işletim sistemlerini kullananlar iyi yararlanacaktır.

Yani ben şu an Apple kullanmadığım için açıkçası pek de umurumda değil.

Dikkat çekmesi için Google'a rakip olabilmesi gerek.

Apple yavaş yavaş bağımsızlığını ilan etmeye çalışıyor. Yakında isminin bir yerinde Apple geçen şeylerin içinde Apple üretimi olmayan bir şey kalmayacaktır.

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Bir Apple Music kullanıcısı olarak şunu diyeceğim, umutluyum. :)