Haber Apple, akıllı gözlükler üzerinde çalışıyor!

Ahmet Alışık

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
53
1723462195287.png

Apple, bir süredir sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışıyor. Bu ikisinin bir araya getirildiği Apple Vision Pro, geçtiğimiz yılki WWDC’de tanıtılmış ve bu yılın başlarında ABD’deki tüketicilerin beğenisine sunulmuştu. Aktarılanlara göre firma, ucuz Apple Vision üzerinde çalışıyor. Ancak daha ilgi çekici olanı ise firmanın bir akıllı gözlük (Apple Glass?) üzerinde de çalıştığı belirtiliyor.

Apple Glass​

Apple Glass veya Apple akıllı gözlükleri hakkındaki bilgiler bundan birkaç yıl öncesine dayanıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre firma, Meta'nın Ray Ban gözlüklerine benzeyen, ekransız ve normal bir güneş gözlüğü gibi görünen akıllı gözlükler üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

Ancak bu çalışmaların spesifik bir ürüne dönüşüp dönüşmediği belirsiz. Zira Gurman, Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlükleri için teknik zorlukları çözmeye uğraştığını söylüyor. Dolayısıyla gerçek bir ürün veya "Apple Glass" olarak adlandırılan cihaz için bekleyiş muhtemelen biraz daha sürecek.

Esasında Meta Ray Ban, akıllı gözlük tanımına en uyan cihazların başında yer alıyor. Üstün özellikler için ekrana sahip değil ve bu da onu şık bir cihaz haline getiriyor. Hareket halinde fotoğraf ve video çekebildiği gibi yapay zeka asistanı olarak da kullanılabiliyor. Dahili kamera ile Meta AI’a baktığınız şeyin ne olduğunu da sorabiliyorsunuz. Üstelik fiyatı da 329 dolar.

Ucuz Apple Vision​

1723462274670.png

Bu yılın başlarında satışa çıkan Apple Vision Pro’nun popülerliği ise bir saman alevi gibiydi. İlk çıktığında büyük ilgi gören cihaz için ilgi zamanlar çok ciddi oranda düştü. Nitekim tüketicilerin çok büyük çoğunluğu için 3.499 dolarlık ücret ulaşılabilir bir seviye değil. Bu durum satışlara da yansıyor ve istenen satışlara yaklaşılamıyor.

Apple, bu sorunu çözmek için daha ucuz bir model üzerinde çalışıyor, bu belki de doğrudan “Apple Vision” olarak adlandırılabilir. Maliyetleri düşürmek için neler yapılacağı net değil ancak cihazın ön ekranı ilk akla gelenlerden. Ayrıca firmanın ikinci nesil Apple Vision Pro üzerinde çalışmaya devam ettiği ancak piyasaya sürülme zamanının belli olmadığı aktarılıyor.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
264
Apple Vision Pro pahaı olmasından ziyade rahat değil. Parası olup alan adamda kullanmıyor doğru dürüst. Bu teknolojinin daha geliştirilmesi gerek. Sınırsız ekran için o işkenceyi çekmem. Uçakta dizimi filmimi iPad’den de izlerim.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,340
Apple Vision Pro pahaı olmasından ziyade rahat değil. Parası olup alan adamda kullanmıyor doğru dürüst. Bu teknolojinin daha geliştirilmesi gerek. Sınırsız ekran için o işkenceyi çekmem. Uçakta dizimi filmimi iPad’den de izlerim.
Siz kullanıp kullanamadıklarını nereden biliyorsunuz? Pahalı olabilir ancak kullanışlı evet cihazın bir ağırlığı var elbette.
Ancak bahsettiğiniz gibi işkence çektirmiyor. Fazla mı ön yargılısınız acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilmiyorum ama göze telefondan daha zararlı olma olasılığı daha yüksek
Apple o kısmı düşünür hocam merak etmeyin. Sorun yaşanabilir elbette ama en hızlı şekilde çözümlenir.
Teknoloji gün geçtikçe daha da ilerliyor. Mutlaka çözümü bulunur.

Son düzenleme:

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
264
Siz kullanıp kullanamadıklarını nereden biliyorsunuz? Pahalı olabilir ancak kullanışlı evet cihazın bir ağırlığı var elbette.
Ancak bahsettiğiniz gibi işkence çektirmiyor. Fazla mı ön yargılısınız acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Apple o kısmı düşünür hocam merak etmeyin. Sorun yaşanabilir elbette ama en hızlı şekilde çözümlenir.
Teknoloji gün geçtikçe daha da ilerliyor. Mutlaka çözümü bulunur.
Asıl mesele ürünün pahalı olması değil. Ürün güzel hatta en iyi vr gözlük bence. Ama bu günlük kullanım ve iş için tasarlanmadı mı? O zaman uzun kullanımda rahat olması gerekir ama rahat değil ve yanında batarya taşıman gerekiyor. Apple Vision Pro’lar baya iade ediliyor şuan. Teknoloji güzel ama gelişmesi gerek.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,340
Asıl mesele ürünün pahalı olması değil. Ürün güzel hatta en iyi vr gözlük bence. Ama bu günlük kullanım ve iş için tasarlanmadı mı? O zaman uzun kullanımda rahat olması gerekir ama rahat değil ve yanında batarya taşıman gerekiyor. Apple Vision Pro’lar baya iade ediliyor şuan. Teknoloji güzel ama gelişmesi gerek.
Hocam ezbere konuşuyorsun. Yeni çıkartılan bir teknoloji olduğundan bahsediyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni çıkartılacak modellerde zaten beklenilen güncellemeler ve iyileştirmeler ile gelecektir zaten. Bende Apple Vision Pro kullanıyorum.
Gerek uçakta seyahat ederken, gerek iş gerek eğlence amaçlı kullanıyorum. Bataryası için de formül bulduk zaten. Fazla abartıyor ve ön yargılı yaklaşıyorsunuz. Baya iade ediliyor demişsiniz nereden alıyorsunuz bu bilgiyi?

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
264
Hocam ezbere konuşuyorsun. Yeni çıkartılan bir teknoloji olduğundan bahsediyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni çıkartılacak modellerde zaten beklenilen güncellemeler ve iyileştirmeler ile gelecektir zaten. Bende Apple Vision Pro kullanıyorum.
Gerek uçakta seyahat ederken, gerek iş gerek eğlence amaçlı kullanıyorum. Bataryası için de formül bulduk zaten. Fazla abartıyor ve ön yargılı yaklaşıyorsunuz. Baya iade ediliyor demişsiniz nereden alıyorsunuz bu bilgiyi?
Hocam ben deneyimlemedim ama sizde varsa doğrudur. Bana rahat gelmedi kocaman gözlükle gezmek. Siz kullandığınız için haklısınız kullanmadan pek fazla konuşamam ama genel kullanıcının yorumu böyle. Gözlük taktığım için bu tarz vr gözlükler bana nasıl olur bilmiyorum.

EMRE YONAT

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,340
Hocam ben deneyimlemedim ama sizde varsa doğrudur. Bana rahat gelmedi kocaman gözlükle gezmek. Siz kullandığınız için haklısınız kullanmadan pek fazla konuşamam ama genel kullanıcının yorumu böyle. Gözlük taktığım için bu tarz vr gözlükler bana nasıl olur bilmiyorum.
Deneyimledikten sonra fikrinizin değişeceğinden eminim. Aynı zamanda bende gözlük kullanıyorum.
Ben cihazı severek kullanıyorum çünkü, o yüzden tavsiye edebilirim. Biraz ağırlığı var elbette ama memnun kalırsınız.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
264
Deneyimledikten sonra fikrinizin değişeceğinden eminim. Aynı zamanda bende gözlük kullanıyorum.
Ben cihazı severek kullanıyorum çünkü, o yüzden tavsiye edebilirim. Biraz ağırlığı var elbette ama memnun kalırsınız.
Fiyatı yüzünden malasef deneyimleyemem gibi 😀