Antalya'daki bira festivaline ağır itham

amidi

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, Antalya'da 2009'dan buyana düzenlenen bira festivalinin, gençliğe yapılan en büyük düşmanlık olduğunu savundu.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, Antalya'da 2009'dan buyana düzenlenen bira festivalinin, alkol kullanmayı çağdaşlık göstergesi ve herkesin kendi tercihi gibi sunarak, olağanlaştırmaya çalıştığını belirterek, ''Bu tavır halka özellikle tertemiz zihinlere sahip gençliğe bir düşmanlıktır'' dedi.
Balcı, yaptığı yazılı açıklamada, tüm uyarılara, ölümlere ve suç olaylarına karşı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığının, ''Octoberfest'' adı verilen bira festivalinin düzenlenmesine destek vermekten vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Balcı, içki ve biraların çok düşük fiyatlarla satılarak adeta bedava dağıtıldığı, bira tüketiminin teşvik edildiği ve başka ülke kültürlerinin dayatıldığı festivalin, yöneticilerin halka ne kadar yabancı davrandıklarının bir göstergesi olduğunu ileri sürdü.
Bira festivalinin ilk düzenlendiği yıldan bu yana ölümlere, kavgalara ve türlü çirkinliklere neden olduğunu, aynı görüntülerin bu yıl da tekrarlanacağını öne süren Balcı, önceki yıllardaki festivallerde ölüm olaylarının gerçekleşmesi üzerine İç İşleri Bakanlığınca soruşturma açıldığını, ancak alkol kullanımıyla ilgili kanuni eksikliklerin hem soruşturmanın hem de olayların sonuçsuz kalmasına neden olduğunu savundu.
Balcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
''Alkol kullanmayı çağdaşlık göstergesi ve herkesin kendi tercihi gibi sunarak, olağanlaştırmaya çalışmak, bütün halka ve özellikle tertemiz zihinlere sahip gençliğe bir düşmanlıktır. En kolay bağımlılık yapan alkolün yuvaları yıktığı, nice başarılı genç sporcu, sanatçının hayatını baharında soldurduğu, toplumsal felaketlere yol açtığı unutulmamalı, alkolle mücadeleye bu açıdan bakılmalıdır. Çağdaşlık, ilericilik, akıl, bilim, sanat, sporla sağlanır. Bunun için de berrak zihinler ve sağlıklı bir beden gerekir. Alkol, uyuşturucu, sigara ve her türlü kötü alışkanlığın olağan sayıldığı ve özgür seçim olarak nitelendirildiği bir ortamda, bu başarıların sağlanması beklenemez. Kendi öz kültürüne ve halkına sadık, onların sağlığını ve geleceğini dert edinmiş, her türlü zararlı alışkanlıklarla mücadelede halkı için halkıyla birlikte hareket eden yöneticilerimiz, tüm halkımızın ve cemiyetimizin takdirini kazanacaktır.''

haber7

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Kaynak herşeyi belli ediyor. :) Sizene milletten? Onlar size karışıyor mu?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Kaynak herşeyi belli ediyor. :) Sizene milletten? Onlar size karışıyor mu?

Haber, kaynağın kendi yorumu değil ki. Yeşilay yapmış açıklamayı...

---------- Post added at 00:48 ---------- Previous post was at 00:42 ----------

Yeşilay'ın yaptığını biliyorum da çarpıtanlara diyorum.

Ben de diyorum ki kimsenin çarpıntısı yok. Adam yorum eklemeden vermiş açıklamayı. Haber yapıp geçmiş. Anormal bir durum yok. İsteyen içebilir, içmeye devam... Yasak zaten yok

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
ben hiç duymadım ama bu festivali Antalya'da yaşıyorum hiç denk gelmedim :S

TaGaLoG

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ecdadını unutmuş bir milletiz doğru, bunu yapanlar da olur, bunu yapanları eleştirenler de olur, bu eleştiriyi kınayanlar da olur. Ee Türkiye burası aga. Ne demiş üstad, İslam batıdan gelse kabulleneceksiniz.

Black Wolf

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Ecdadını unutmuş bir milletiz doğru, bunu yapanlar da olur, bunu yapanları eleştirenler de olur, bu eleştiriyi kınayanlar da olur. Ee Türkiye burası aga. Ne demiş üstad, İslam batıdan gelse kabulleneceksiniz.

Ecdadımızın atalarıda asyada kımız içerlerdi, müslüman değillerdi. Hiç onlara denmişmidir acaba böylesi.
Yapan yapar arkadaşım ben kullanmıyorum mesela ama bu festivalede karşı çıkmıyorum, millet nasıl yaşıyosa ona göre etkinlik yapar.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
içki içilmesine kimse engel olamaz olmamalı ama devlet eliyle teşvik edilmesi doğru değil. böylesine bir sorumsuzluk bir devlet adamına yakışmıyor

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
içki içilmesini doğru olmadıgını biliyorlar fakat verginin en agır seilde alınmasını fabrikaların atıklarına dogada kurulan santrallerınde günah veya bizler için zararlı oldugunu bilmeli.Bir çok sorun varken bunlarla ilgilenmesi kişinin cahilligini gösterir benim için

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ecdadımızın atalarıda asyada kımız içerlerdi, müslüman değillerdi. Hiç onlara denmişmidir acaba böylesi.
Yapan yapar arkadaşım ben kullanmıyorum mesela ama bu festivalede karşı çıkmıyorum, millet nasıl yaşıyosa ona göre etkinlik yapar.

Altında güzel bir imzam var kardeşim :) En anlamlısını sen demişsin tebrik ederim...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İçkiyi sevabı günahı geçtim...
Dünya'da binlerce ayrı kültür var...
Bir çoğu kaybolmak üzere can çekişiyor...
Bu kültürleri korumak yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için dünyada bir çok kurum ve kuruluş çalışmalar yürütüyor...

Ülkemiz kültür çeşitliliği bakımından çok zengin bir ülke olmakla beraber çok çabuk bu zenginliğini kaybetmekte olan bir ülke.
Ülkemizde bırakın şehirden şehireyi, komşu köyden komşu köye farklı değişik kültürlere rastlamak mümkün...
Ancak bu zenginlik çok çabuk kayboluyor.

Şimdi sorarım size bu kültür mirasımızı koruyup yaşatmak onun için çaba sarfetmek yerine bize tamamen yabancı bir kültürün bir eğlencesini getirip burada yaşatmaya çalışmanın ne mantığı var?

Antalya Belediyesi Almanların Bira festivalini yapsın!
İstanbul Belediyesi Kızılderili etkinlikleri düzenlesin!
İzmir Belediyesi Rio Festivali yapsın!
Adana Belediyesi Boğa Güreşleri düzenlesin!
Ankara Belediyesi Domates Savaşları yapsın!
Bursa Belediyesi Cadılar Bayramı yapsın!

HALKIMIZ DOYA DOYA EĞLENSİN!

Bu mantık bu düşünce KÖKSÜZ! SOYSUZ! İnsanların sahip olabileceği bir mantıktır...

Allah Aşkına bizim yüzlerce binlerce yıldır toplumumuzda devam edip gelen ancak son 100 yıl içinde kaybolmuş yörelerimize ait değişik törensel toplumun hep beraber birlikte kutladıkları, toplumda birliği beraberliği, aynı olma bilincini arttıran geleneksel etkinliklerimiz yok muydu?

Bakın bir tanesi devam ediyor...

Edirne'de Yağlı Güreşler yapılıyor...

Her şehrimizde Yağlı güreş yapılsın demiyorum. Yağlı güreş Edirne'de güzel...

Diğer şehirlerimizin belki hala devam eden belki kaybolmuş ama tekrar destek olunduğunda ortaya çıkacak böyle kültürel organizasyonları vardır. Belediyeler bir zahmet dışarıdan Festival İthal edeceklerine tarihi araştırıp bu uygulamaları tekrar gün yüzüne çıkarıp halkı buna dahil etmeli bu kültürel etkinliklerimizi yaşatmalıdır...

ÇAĞDAŞLIK İŞTE BUDUR!

Yoksa gidip başkasının olanı kopyalamak Çağdaşlık Falan değil sadece ALAY KONUSUDUR!

Nasıl Çinliler tüm dünyada her şeyi taklit etmeleri ile alay konusu oluyorlarsa ANTALYA BELEDİYESİ de bu şekilde taklitçi davranarak gülünç aciz bir duruma düşüyor!

Yazık ANTALYA'ya...

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Yabancı dostlarımızı daha doğrusu avrupalı dostlarımızı korkutmamak için geleneklerimizden , göreneklerimizden olduk zaten. Hani bizden yobaz diye bahsetmesinler diye, onlar gibi davranmaya çalıştık ve hâlâ onlar gibi olma çabasındayız. Halbuki bilmiyoruz ki ne onlar bizim saf halkımız gibi yaşayabilir ne de bizler onlar gibi. Ortaya böyle komik bize ait olmayan ama bakın bizde avrupalıyız,çağdaşız görüntüsünü vermek için yapılan saçma olaylardan biri.
Ne bileyim git meyhanede rakı için en azından böyle komik duruma düşmezsiniz.

xxakadir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nasıl Çinliler tüm dünyada her şeyi taklit etmeleri ile alay konusu oluyorlarsa ANTALYA BELEDİYESİ de bu şekilde taklitçi davranarak gülünç aciz bir duruma düşüyor!

Yazık ANTALYA'ya...

Hem de ne yazık...
Bu adam yakında vatana , millete bir hayırlı iş daha yaparsa şaşmam..

TaGaLoG

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı 623 sene hüküm sürdü bu 623 senede sayılıdır içki içen padişah, Senin o dediğin Öz Türkler doğru müslümanda değillerdi şamanizme inanırlardı kımızda içerlerdi eee bunlar önce müslüman olupta sonra şamanizme geçmediler demi ? şamanizmden müslümanlığa geçtiler, yani neymiş doğru yolu bulmuşlar :) Bu tarz şeylere tamam eyvallah karşı çıkmıyorsun sana bi lafım yok ama inan bu tarz şeyler sırf avrupadan özenti şeyler mesela fotoğraftaki kıza bak almanlardan görmüşler belli boşuna dememiş adam işte İslamiyet batıdan gelse herkes müslüman olurdu diye, bu adamların müslüman olduğuna da inanmıyorum ne derseniz diyin ne kadar geniş ve rahat düşünürseniz düşünün gerçek bir müslüman dininin farzlarını bilen bir insan bunları yapmaz. İstediğiniz kadar karşı çıkın ama bu böyle ağa ! İçen içsin ne yapıyorsa yapsın millet ama bu tarz şeyler yok festivalmiş elemanlarında dediği gibi gençliğe yapılan büyük bi düşmanlık.

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ayrıca her kımız alkol değildir. Bekletirsen , ve gerekli biyolojik olayları uygularsan alkolleşir. Kımız içenler tadının ekşi ayrana benzediğini söylerler.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Lütfen efenim insanların yaşam tarzına karışmayınız.İçsinler bırakın.Sarhoş olsunlar gönüllerince.Eh artık arada sırada trafikte karşınıza çıkarlarsa el fatiha...

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
İçen içer tabii çevreye zarar vermeden kimsede karışamaz.
Ancak böyle makam mevki sahibi insanların bu tür etkinlik yapması biz gençlere iyi bir örnek teşkil etmiyor.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Muhterem dedemin kurucularından olduğu yeşilay derneği eşyanı tabiatına aykırı davranıyor.
Şahsıma içki içmem içeni evimede sokmam[abim dahil]ama içki devlet eliyle destekleniyor oradan elde edilen gelirle!!!imamın maaşı dahi verilmektedir.Turist antalyaya niye gelmektedir denizi içinmi dış ülkelerde daha iyi olanları var içki içinmi hayır orada daha iyisi var oyeller yok hayıır hem rezil hem kazık
ya adamlar buraya hem içmeye hem miçmaya geliyorlar ve milyon dolarlar!!!bırakıyorlar.
kişiler samimi olmalı elinde kamerayla namaz kılan öğrenci avına çık yoldan geöenlerin hicabına saldır diğer taraftan antalyada yaşanan rezaleti ön plana çıkar
bunu kabul etmenin olanağı yok bizdeki turiz anlayışı içerisnde içki servisi yapılan modern tuvaletlerdir isteyen içer isteyen mıçar isteyende hem içer hem mıçar parasıyla değilmi