Anksiyete

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
307
Herkese merhaba,

Ben 24 yaşımdayım ve 2012 yılında bir trafik kazası geçirdim. 4 takla atmıştık ve araba ağacın tepesinde asılı kalmıştı, ben dışardaydım nefes alamıyordum daha sonrasında arabalara binerken hep korkmaya başladım vs. Sonra tam iyileştim derken üniversitem bitince 4 ay işsiz kaldım. Sonrasında bir işe girdim ve servis şoförü kocaman minibüsle 150 km hız yapınca anksiyetem tetiklendi ve eve gittiğimde annemin kucağında ağladım.

Sonra psikoloğa gittik psikiyatriye gittik ilaç verdiler konuştuk ettik vs. O dönem hiç arkadaşım yoktu.

İş yok, para yok, arkadaş yok, sevgili yok bunların getirisinde gezmek tozmak eğlenmek yok moron gibi evde boş boş oturuyordum.

Mesela yarın sabah işe gidecem yaklaşık (7 saat sonra yani) ama aklımda bir sürü konu var ve uyumama engel oluyor. 2 gün üst üste uyuyamadığımı bilirim...

Aklımdaki konular;
1. Askerlik; gitsem benimle alay edecekler mi? Gitsem ben ailemden uzakken onlara bişey olsa nasıl geri döneceğim? 6 ay yaparsam şuanki işimi kaybederim sonra nasıl iş bulacağım? 1 ay bedelli yapsam 37.000 lira çok fazla
2. 24 yaşına geldik aileden bağımsız hayat kursam belki herşey yoluna girer, evlensem kız yok, hadi evlendim diyelim bu sefer 2 ayrı sorumluluğum olmuş olacak.

Velhasıl kelam ne yapacağımı hiç bilmiyorum, askere gitmek istiyorum ama ailemi düşünüyorum ve borçlar var. Evlenmeyi düşünüyorum ama o sorumluluğa girebilir miyim bilmiyorum, ticaret yapmak istiyorum ama ne yapacam nasıl yapacam bilmiyorum.

Hayatım sadece ev iş arasında geçiyor. Sizce ne yapmalıyım?

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Psikologa git :) gerçekten çok etkisi olabilir. Ve kafana takılan şeylerin aslında kafana takılmaması gerektiğini bilerek oluruna bırakabilmen lazım zor ama aklına gelir gelmez at mesela aklından luzumsuz bir şey hatılamışsın gibi düşün. Ve yaşamak için ne gerekiyorsa onu yap herşeyin yükünü omuzlarında taşımak zorunda değilsin.
Dünyadaki en kötü hastalıklardan biridir çok NET, corona bok yemiş :s

Reaksiyon puanı
307
Psikologa git :) gerçekten çok etkisi olabilir. Ve kafana takılan şeylerin aslında kafana takılmaması gerektiğini bilerek oluruna bırakabilmen lazım zor ama aklına gelir gelmez at mesela aklından luzumsuz bir şey hatılamışsın gibi düşün. Ve yaşamak için ne gerekiyorsa onu yap herşeyin yükünü omuzlarında taşımak zorunda değilsin.
Gittim ilaç da kullandım ama uykuya fayda etmiyor. Ömrümde sadece 4 veya 5 defa 10 saat uyumuşumdur onun dışında hep 6 7 8 saat bazen daha da az.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Araba kullan geçer bence. Ayrıca askerliği filan dert etmişsin. Sizde yine iyide.... bizdeki gibi 18 ay askerliği düşünsene bide. Asker olunca zaman geçmiyor ki bir türlü ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ailenden uzak olmaktan korkma. Bir sey olacak olsa sen uyurken duymayabilirsin veya işte, dışarda olabilirsin.
Velevki bir sey oldu. Izin alir gelirsin.
Bedelli yapabiliyorsan yap gitsin 5 ay fazladan kalmaktan iyidir o parayi vermek.

Korkunun ecele faydasi yok. Insanida ölümden koruyan ecelidir diyerek cesaretini tekrar kazanmaya calis.

Bu hayatta doktor, ilac, sevgili, aile hep gecici. Bir tek sen varsin. Digerleri teselli ödülü veya yardimcisi baska hicbir sey degil. Bunu gercekten anlayinca duzelirsin.

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Gittim ilaç da kullandım ama uykuya fayda etmiyor. Ömrümde sadece 4 veya 5 defa 10 saat uyumuşumdur onun dışında hep 6 7 8 saat bazen daha da az.
Aradığın adam benim ? bende 2014 te farkli bir durum yaşadım ve ben kaybettim yakınımı doktora gittiğinde sana belli tavsiyeler verecek diyecekki iş bul kafanı meşgul et benim yaşımda 23 emin ol seni çok iyi anliyorum kaybetme korkusu var gelecek korkusu korkma askerliğini yap gel ben 1 sene Hakkari'de yaptım 2019 da uykumuzda aynı şekilde beynindeki sesten kurtul emir alma sal artık bırak kader yakışanı yaşatsın olacaklara engel olamayız bana okb de dendi bipolarda biraz daha ilerlerse daha kötü bizlerin en büyük sıkıntısı bulunduğumuz ani yaşayamamaktir

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Askere gidince kim neden alay etsin ki?Orası ilk okul mu?Değil.Kendinize güvenin ben yaparım, başarırım deyin ve kendinizi kötülemeyin.Pes etmek hiç iyi değil.Hayata da küsmeyin.İşte o zaman her şey daha kötü olur.

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
İlk başlarda verdiği Moral ve haplarla yardimci olur fakat genellemede çözüm değildir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Ailenden uzak olmaktan korkma. Bir sey olacak olsa sen uyurken duymayabilirsin veya işte, dışarda olabilirsin.
Velevki bir sey oldu. Izin alir gelirsin.
Bedelli yapabiliyorsan yap gitsin 5 ay fazladan kalmaktan iyidir o parayi vermek.

Korkunun ecele faydasi yok. Insanida ölümden koruyan ecelidir diyerek cesaretini tekrar kazanmaya calis.

Bu hayatta doktor, ilac, sevgili, aile hep gecici. Bir tek sen varsin. Digerleri teselli ödülü veya yardimcisi baska hicbir sey degil. Bunu gercekten anlayinca duzelirsin.
Askerlikte ne kadar uzun süre kalırsan döndüğünde baya baya duygulu anlar yaşanıyor hem askerdeki arkadaşlarla, Hemde eve dönünce evdekilerle.
eee tabi yaşamadan anlamazsın

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Hocam insanlar maalesef bu durumlarda Psikologa değil Psikiyatr'a gidiyor. Psikiyatrideki doktorlarda önüne gelene antidepresan verip yolluyorlar. Psikologa görünmediyseniz kesinlikle gitmelisiniz.

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
uyku hapları bağımlılık yapıyor demişti bir abim bende kullanmamştım benimde varda ama anksiyete değildi

umut4343

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
308
Askerliği dert etme beni çavuş yaptılar birde ? Wifi de vardı komutanlara yemek falan yapıyodum sevdiler düzenli diye ulan hastalığın ilk kez askerde faydasını gördüm ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Askerlikte ne kadar uzun süre kalırsan döndüğünde baya baya duygulu anlar yaşanıyor hem askerdeki arkadaşlarla, Hemde eve dönünce evdekilerle.
eee tabi yaşamadan anlamazsın
Normal sekilde gitmeme imkanim olsa 1 gunluk bile gitmem ? varsin askerlik arkadasi anisi olmasin ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Vereni aliriz yapcak bisey yok ??
Hayatın en garip yanını bilir misin? Hep kötü insanların şansı olur. İyiler ve dürüst insanlar hep kaybeder.

Bu oyunda sen kazandın ben kaybettim
Doğru söylüyorsun Askere gitmezsen daha iyi olacak hayatın aslında.

trailblazer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Psikiyatriste devam etmeni öneririm bunun yanına bir klinik psikolog ile (uzmanlığının klinik psikoloji olması daha yararlı olur) özellikle bilişsel davranışçı terapi alanında destek alırsan bu problemlerini daha rahat aşabileceğini düşünüyorum

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Hayatın en garip yanını bilir misin? Hep kötü insanların şansı olur. İyiler ve dürüst insanlar hep kaybeder.

Bu oyunda sen kazandın ben kaybettim
Doğru söylüyorsun Askere gitmezsen daha iyi olacak hayatın aslında.
asdhasgdsshg :D
Kötü olmak ayrıcalıktır :Dd
Ne kötülüğümü gördün kiii tertemiz mis gibi adamım. :imp:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
asdhasgdsshg :D
Kötü olmak ayrıcalıktır :Dd
Ne kötülüğümü gördün kiii tertemiz mis gibi adamım. :imp:
Düzeni neden bozuyon. Git 6 ay yada 1 yıl askerliğini çek iştee ?
1 yıl 6 ay yaptım ben. Benden kötüsün seeeennnnnn.
Sen Keşke Askerim olaydın benim İleri - geriye koştururdum seni ayaklarından kan damlardı???

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Düzeni neden bozuyon. Git 6 ay yada 1 yıl askerliğini çek iştee ?
1 yıl 6 ay yaptım ben. Benden kötüsün seeeennnnnn.
Sen Keşke Askerim olaydın benim İleri - geriye koştururdum seni ayaklarından kan damlardı???
ileri geri koşmaya bayılırım :DASDSAADA

6 ay 1 sene 1 sene 6 ay hepsi birbirinden kötü :D Hep ideali istemek gerek. 0 gün en ideali :Dd