Anket (En Hızlı İşletim Sistemi)

En Hızlı İşletim Ssitemi

• Windows XP

Kullanılan: 17 11.6%
  • Windows Vista

Kullanılan: 1 0.7%
  • Windows 7

Kullanılan: 57 38.8%
  • Windows 8

Kullanılan: 36 24.5%
  • Ubuntu

Kullanılan: 10 6.8%
  • Xubuntu

• Lubuntu

Kullanılan: 4 2.7%
  • Debian

• Pardus

Kullanılan: 5 3.4%
  • Mint

Kullanılan: 4 2.7%
  • Mac Os X

Kullanılan: 11 7.5%

• Kullanılan toplam oy
    147
  • Anket kapatılmış .

Sadr-azam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 8, Mac OS X hariç hepsini kullandım. Kullandıklarım içinde en hızlısı Lubuntu ve Ubuntu 12.04 idi. Efektleri falan fazla kasmadığında Linux hız konusunda mükemmeldir.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
moblin gibi açılış için optimize edilmiş sistemler çok daha hızlı açılır ve kullanılırlar. arch linux üzerine kendi kurduğunuz openbox ile mükemmel performans elde edebilirsiniz.
ancak bu işletim sistemlerinde windows'daki konforu varsayılan olarak bulamazsınız.

bir işletim sisteminde hızdan çok daha önemli konular var, stabilite, yazılım çeşitliliği ve konfor gibi

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Linux en hızlısıdır. Linux dağıtımlarında en hızlı olanı gento ve solaristir. Gentoyu deneseydiniz birdaha bırakmazdınız emin olabilirsiniz bağımlılık yapar deneyin ve görün :))

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
arkadaş bu windows'a oy verenler neyin kafasını yaşıyor ya Ubuntu kullandınız mı siz hiç ya da Linux tabanlı herhangi bir sistem :)
tek tıkanma yok ya ve windows gibi 1-2 ay içinde formatta istemiyor :)

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Linux en hızlısıdır. Linux dağıtımlarında en hızlı olanı gento ve solaristir. Gentoyu deneseydiniz birdaha bırakmazdınız emin olabilirsiniz bağımlılık yapar deneyin ve görün :))
Zaten Windows diyenlerin windows demesinin sebebi başka bir şey görmemesinden. Eşeğe binipte at hızlı diyemez kimse :biggrin:

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ya size bir şey soracam ama gücünüze gitmesin. bilgisayar 5-10 sn geç açılsa ne olacak hızlı açılsa ne olacak. dabakhaneye foseptik mi yetiştireceksiniz .) bence asıl sorulması gereken soru şu. hangisi daha çok işime yarıyor hangisi daha çok zevklerime hitap ediyor olmalı .)

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
arkadaş bu windows'a oy verenler neyin kafasını yaşıyor ya Ubuntu kullandınız mı siz hiç ya da Linux tabanlı herhangi bir sistem :)
tek tıkanma yok ya ve windows gibi 1-2 ay içinde formatta istemiyor :)
Yukarıda yazdıklarım aynen geçerli :D

ya size bir şey soracam ama gücünüze gitmesin. bilgisayar 5-10 sn geç açılsa ne olacak hızlı açılsa ne olacak. dabakhaneye foseptik mi yetiştireceksiniz .) bence asıl sorulması gereken soru şu. hangisi daha çok işime yarıyor hangisi daha çok zevklerime hitap ediyor olmalı .)
Açılma hızı değil ki burda olay çalışma hızı mesela windowsta 300 küsür MB güncellemeyi 2 saatte yaparken Linux sistemlerde 10-15 dakika en basitinden

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yukarıda yazdıklarım aynen geçerli :D

Açılma hızı değil ki burda olay çalışma hızı mesela windowsta 300 küsür MB güncellemeyi 2 saatte yaparken Linux sistemlerde 10-15 dakika en basitinden

ben hayatımda daha windowsu hiç güncellemedim. servis paketi çıkar işletim sistemine entegre eder tekrar kurulum yaparım hep. windows güncelleme yapınca sapıtıyor hantallaşıyor. ama mintde olsun pardusta olsun güncelleme yaparım.işletim sistemi windowstaki kadar şişip hantallaşmıyor. zaten kullandığım işletim sistemlerini optimize ederim öyle kullanırım. hız pek problem olmaz benim için. önemli olan kullanılışlıktır. yani yapacağım işe göre işletim sistemimi açar onu kullanırım genelde .)

tarkankarabas

Asistan
Reaksiyon puanı
2
vistadan sonra kullandığım win7 bu güne kadar çıkmış en hızlı windowstur bence... 8 daha çıkmadı ve performansı daha garanti değil. tam sürümle beraber kesin sonuç anlaşılır. linuxlara gelince... boşta dururken süper hızlı olan bu sistemler win7nin zorlanmadığı yüklerde, devirsiz yokuşa vurulan araba gibi oluyor. belki benim makinaya uymadılar. bu yüzden net yorum yapmıyorum. belki ben beceremedim kullanmayı.

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
vistadan sonra kullandığım win7 bu güne kadar çıkmış en hızlı windowstur bence... 8 daha çıkmadı ve performansı daha garanti değil. tam sürümle beraber kesin sonuç anlaşılır. linuxlara gelince... boşta dururken süper hızlı olan bu sistemler win7nin zorlanmadığı yüklerde, devirsiz yokuşa vurulan araba gibi oluyor. belki benim makinaya uymadılar. bu yüzden net yorum yapmıyorum. belki ben beceremedim kullanmayı.

böyle de linuxcuların canını ye. sen becerememişsindir muhtemelen .) ama öğrenmek için sistemi biraz uğraşsan süper olurdu hocam. keşfettikçe daha çok severdin

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bildiğim birşey varsa o da şudur abi Linux'ı tam manasıyla kullanabilen burda Windows'a oy vermez :)

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Tek şunu söylerim bütün findosz diyenlerin ağzını kapatırım ve konuyu kilitler :D CERN deneyinde linux kullanılıyor bu cevap size 50 yıl yeter :D

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Şuanki sistemlere göre windows 7 olması gerek.

Reaksiyon puanı
16,118
windows icin 8 hizli diyebiliriz kurulumu bile hizli cokmesi bile hizli linux olarak ubuntu iyi 9.04 yada 11.04 iyi 12.04 muhtemelen hizli 8 vardi onbord vgaya bozuldu yoksa kullaniyordum.

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Ubuntu
Xubuntu
Lubuntu
Debian
Pardus
Mint
Mac Os X

hariç hepsini kullandım zaten bunlar çıkarınca iki üç bişey kalıyor şimdilik win8 demicem win7 diyorum

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
arkadaşlar işletim sisitem dendiğinde aklınıza gelen ilk şey windows oluyor bir noktada aslında haklısınız. Ancak işletim sistemi, stabil çalışması ve işlevsellik olarak olaya genel açıdan baktığınızda durum biraz değişir. Grafik işi ile uğraşan arkadaşların neden MacOsX kullandığını bir sorun bakalım ne diyecekler. Benim kendi nacizane incelememde ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde gerçekleşti.

İŞLETİM SİSTEMİ
Windows Açılış Süresi=47 Sn
Kullanılan Program
Adobe Photo Shop açılış süresi 13 sn
Efekt uygulama 33 sn

İşletim Sistemi
MacOsX Açılış Süresi =30 Sn
Kullanılan Program
Adobe Photo Shop açılış süresi 10 sn
Efekt uygulama 3 sn

İşletim Sistemi
Ubuntu 12.04 Açılış Süresi =28 sn
Adobe Muadili Gimp Açılış süresi 8

Not: Yukarıdaki sistemlerin tamamı i-mac bilgisayarda denenmiştir.
eğer karşılaştırma yapılıyorsa biraz adil davranmak gerekir bütün sistemlere aynı donanımı sunmak gerekir.

İnternette ufak bir araştırma yaparsanız işletim sistemlerinin karşılaştırmaları var.

Herkese kolay gelsin :))

Reaksiyon puanı
16,118
i-mac ve ubuntu ilginc kurulumda hic sorun cikarttimi? ikinci kac lira olur?

Reaksiyon puanı
16,118
8 7den hizli ama ubuntu12.04ten hizli degil ve bazi pclere yaramiyor hasati cikiyor.

Janmark

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Şuan gördüğüm kadarıyla en hızlı Windows 8'dir ve hala kararlı sürüm olmamasına rağmen. Kendi bilgisayarımda 7200 RPM 64mb Cache bellek olan harddisk ile Açılıştaki windows 8 logosunu görmeden login ekranına düşüyor direk bilgisayar.

XuSeR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Kanımca Donanıma göre değişir durum. Yani Kullandığınız HDD'nin önbelleğine dönüş hızına göre değişir diye düşünüyorum. Zira aynı sistemi SSD ile kullansanız En hızlı İS SSD'li İS'dir.

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kanımca Donanıma göre değişir durum. Yani Kullandığınız HDD'nin önbelleğine dönüş hızına göre değişir diye düşünüyorum. Zira aynı sistemi SSD ile kullansanız En hızlı İS SSD'li İS'dir.

evet ama işletim sistemi de çok önemli bir faktör donanımı çok düşük, xp'yi zar zor çalıştıran notebookta Ubuntu'yu tek bir takılma olmadan kullanıyorum, gayet kullanışlı, hızlı

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
aslında biraz sisteme bağlı ama windows 7 ultimate sp1 oldumu tadından yenmez :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Windows 8. Ama DVD filan okumuyor. Kullandım 2 gün çok zor.

bence dediğin şey tamamiyle saçmalık ben en az 1-2 aydır win8 kullanıyorum hem çok hızlı hemde DVD falanda okuyor kim çıkardıysa bu yalanı baya saçmalamış olsa gerek.

lordarcual

Profesör
Reaksiyon puanı
6
bence dediğin şey tamamiyle saçmalık ben en az 1-2 aydır win8 kullanıyorum hem çok hızlı hemde DVD falanda okuyor kim çıkardıysa bu yalanı baya saçmalamış olsa gerek.
Belki bendeki Windows 8 hatalıdır ? Ben ilk çıktığında 2011 ekim gibiydi galiba indirdim sonra takıyorum DVD'yi bekliyor bekliyor bir türlü okumuyor. Çalışmıyor hatta. O yüzden yazdım, sende saçmalamışsın. İnsan gibi yazabilirdin ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm bende işletim sistemleri arasında bi araştırma yapıyorum windowsun tamamını kullandım, windows kullanırken çok geniş imkanlar sunsada(örn. her türlü programı yada oyunu yüklemek kolaydır yada hertürlü bir donanımı uydurmak windowsda çok kolay olabilir. fakat bu artılarına rağmen pc yi istikrarlı çalıştıran bir işletim sistemi değil. çünkü windows kullanırken en başta güvenlik sorunu hep vardır windowsu kurarsınız ve peşinden bi virüs yazılımı almanız gerekir hem paranız gider hem sisteminiz ciddi şekilde ağırlaşır bütün sıkıntıları uzun uzun yazmak tabi şu anda zor. linux windovsa göre hız bakımından çok ileride gibi görünüyor düşük sistem kaybı bin pc donanımlarımla 1080p olan bir filmi windowsda kesinlikle izleyemezken pardus işletim sistemin de hiç takılmada rahatlıkla izleyebiliyorum. linux tabanlı işletim sistemlerinde ise en büyük sorun donanımsal ve yazılımsaldır bu sistemleri kullandığınız da bazı yazılımlardan veya oyunlardan kendinizi mahrum bırakmanız gerekebilir. ayrıca pardus windowsa göre çok daha fazla güvenlidir. yüklediğinizde hiç sıkıntı yaşamadan yıllarca kullanabilirsiniz windows gibi ayda bir format atmak gerekmez yada bi elektrik gidip gelme anın açılmamazlık yapmaz ben windowsa ilk formatı elektrikler gidince atmıştım:mrgreen:

icakir86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
donanımın sağlamsa hepsi hızlı sistem eskiyse ona göre linux distrolar var ama o da işlevsellik olarak tatmin etmeyebilir.

ffgul

Profesör
Reaksiyon puanı
8
>>Kesinlikle win-7 ultimate 64bit...