Soru Android'de dosya koruma

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Merhaba.

Android’de linux’taki gibi dosya erişim izinlerini yönetmek istiyorum. Programların arişivime zarar vermesini engellemek için yedekleme, checksum, şifreleme ve “güvenmediğin programları kurma.” hariç tavsiyeleriniz nelerdir? Arşivi, “/Android/data/bir dosya yöneticisinin adı/” klasörüne taşımayı düşünüyorum, ama dosya yöneticisi kendi klasörünü siler mi veya güncelleme gelince bir şey olur mu bilmiyorum. Dosyaları, kendi klasöründe yani “/Android/data/programın adı/” klasöründe koruyabilen bir dosya yöneticisi var mı?

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Google Files'ın güvenli klasör diye bir özelliği vardı, güvenli klasöre taşıdığınız verilere başka uygulamalar da erişemiyor. Açık kaynak olsun, aklım kalmasın derseniz de F-Droid üzerinde açık kaynaklı çözümler mevcut.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,288
Google Files'ın güvenli klasör diye bir özelliği vardı, güvenli klasöre taşıdığınız verilere başka uygulamalar da erişemiyor. Açık kaynak olsun, aklım kalmasın derseniz de F-Droid üzerinde açık kaynaklı çözümler mevcut.
Sakın sakın demeyin google drive.
Google Harddiskleri bad sectörlüdür. Tüm resimlerimi mefta yaptı. Resimi açınca yarısı gözüküp yarısı siyah şekilde duruyor yada beyaz.
Yani bildiğiniz bilgiler bozuluyor online drive üzerinde.

Taşınabilir Hard disk alıp gerekli bilgilerinizi orada turmakta fayda var. Hem kafanız rahat olur bozulmak anlamında hemde çalınma korkusu felan sıfır

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Sakın sakın demeyin google drive.
Google Harddiskleri bad sectörlüdür. Tüm resimlerimi mefta yaptı. Resimi açınca yarısı gözüküp yarısı siyah şekilde duruyor yada beyaz.
Yani bildiğiniz bilgiler bozuluyor online drive üzerinde.

Taşınabilir Hard disk alıp gerekli bilgilerinizi orada turmakta fayda var. Hem kafanız rahat olur bozulmak anlamında hemde çalınma korkusu felan sıfır
Google Drive'dan bahsetmiyorum aslında, Google Files diye bir dosya yöneticisi var onun özelliği hocam. Drive konusunda size katılıyorum, benim de başıma geldi, en iyisi kendi diskinize yedeklemek :D

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,288
Google Drive'dan bahsetmiyorum aslında, Google Files diye bir dosya yöneticisi var onun özelliği hocam. Drive konusunda size katılıyorum, benim de başıma geldi, en iyisi kendi diskinize yedeklemek :D
Google files aynı noktaya çıkmıyor mu ki? 🤣
Söz var ya: Yılanın beyazına da siyahına da lanet😁

Reaksiyon puanı
4,569
Hard diskte yedeklemek daha mantıklı hocam.
En azından kafanız rahat. Bir yere bağlı olmadığı sürece erişim de imkansız.

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Cevabınız için teşekkür ederim. Açık kaynak bir program bulabilirsem deneyeceğim. Ama sanıyorum "Secure Folder" yani "Güvenli Klasör" özellikli programlar o güvenli klasörü diğer programların erişebileceği bir yerde ama şifreleyerek tutuyor. Doğru mu?

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Cevabınız için teşekkür ederim. Açık kaynak bir program bulabilirsem deneyeceğim. Ama sanıyorum "Secure Folder" yani "Güvenli Klasör" özellikli programlar o güvenli klasörü diğer programların erişebileceği bir yerde ama şifreleyerek tutuyor. Doğru mu?
Rica ederim, aynen hocam bazı uygulamalar bu şekilde, bazıları da ilk mesajda bahsettiğiniz gibi kendi data klasöründe tutar.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,288
Şimdi şöyle söyliyim.
Genel programların çoğunda İnternete çıkış izni isteniyor. Böyle bir güvenlik programının internetle ne alakası olabilir diye düşünmüyorsun değil mi?

Ben Playmarket`ten internete çıkışı olmayan Dosya yöneticisi programı bulmuşum. Tüm işlerimi onunla yapıyorum ismi Z-archiver`dir. İşini görebilecekse seni üzmeyecek program diyebilirim. Sadece klasörlere izinle çalışıyor. Şifre felan yapmadım diye o olaydan anlamıyorum malesef denemedim

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Şimdi şöyle söyliyim.
Genel programların çoğunda İnternete çıkış izni isteniyor. Böyle bir güvenlik programının internetle ne alakası olabilir diye düşünmüyorsun değil mi?

Ben Playmarket`ten internete çıkışı olmayan Dosya yöneticisi programı bulmuşum. Tüm işlerimi onunla yapıyorum ismi Z-archiver`dir. İşini görebilecekse seni üzmeyecek program diyebilirim. Sadece klasörlere izinle çalışıyor. Şifre felan yapmadım diye o olaydan anlamıyorum malesef denemedim

Şimdi şöyle söyliyim.

Dostum Z-archiver yazdığın Zarchiver mı, yoksa başka bir program mı? Eğer Zarchiver ise zamanında kullanmıştım ama 7-zip benzeri bir dosya sıkıştırma programıydı.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,288
Dostum Z-archiver yazdığın Zarchiver mı, yoksa başka bir program mı? Eğer Zarchiver ise zamanında kullanmıştım ama 7-zip benzeri bir dosya sıkıştırma programıydı.
Aynen aynen telefona bakmadan yazdım yanlış oldu.
Hee şifreleme özelliği varmı yok mu onu bilmiyordum.
Seçtiğin dosyaları 1 zip içine Sıkıştırsan yeterli olmuyor mu ki? Zaten aramalarda dosyaların çıkmaz gizli kalır
klasöre nomedia dosyası atarsın Zip kendiside gözükmez ortalıkta

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Seçtiğin dosyaları 1 zip içine Sıkıştırsan yeterli olmuyor mu ki? Zaten aramalarda dosyaların çıkmaz gizli kalır
Evet, herhangi bir klasör içinde ".nomedia" isimli bir dosya oluşturursanız, o klasör içindeki medya dosyaları galeri-müzik uygulamaları tarafından görülmez en basitinden. Sadece dosya yöneticisi ile görürsünüz.

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Amacım aramalarda çıkmaması değil veya gizli olması değil. Diğer programların dosyalara zarar verememesi. Mesela bir virüs bulaşıp dosyaları silemesin istiyorum.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Amacım aramalarda çıkmaması değil veya gizli olması değil. Diğer programların dosyalara zarar verememesi. Mesela bir virüs bulaşıp dosyaları silemesin istiyorum.
O bambaşka bir konu, Android üzerinde Linux'taki gibi dosya izinleri mümkün (salt okunur yapmak gibi) ama root yetkisi almanız lazım hocam. Root atılmadan olmaz diye biliyorum.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,288
Aga be Android linux tabanlı. Yani Virüsler windows` gibi aklına ne geldi yapamıyor. Kendini yorma bence boşuna kürek çekiyorsun sanıyorum.

Virüs`ün maks yapacağı senin telefona bolca reklam yüklemek ve telefonu kasma noktasına getirmesi olacaktır 🤣

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
O bambaşka bir konu, Android üzerinde Linux'taki gibi dosya izinleri mümkün (salt okunur yapmak gibi) ama root yetkisi almanız lazım hocam. Root atılmadan olmaz diye biliyorum.
Ama maalesef root yapmak daha büyük güvenlik sorunları doğurur. Root aracının güvenli olup olmadığını bilmek zor. bir de her cihaz için root aracı bulunmuyor.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Aga be Android linux tabanlı. Yani Virüsler windows` gibi aklına ne geldi yapamıyor. Kendini yorma bence boşuna kürek çekiyorsun sanıyorum.

Virüs`ün maks yapacağı senin telefona bolca reklam yüklemek ve telefonu kasma noktasına getirmesi olacaktır 🤣
Virüslü bir uygulamanın dosya erişim izni varsa dosyaları istediği gibi silebilir aslında. En iyisi cihaz dışında bir diske yedeklemek hocam.

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30

Virüs derken malware'i kastettim. Bir malware dosyaları silebilir.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,732
Ama maalesef root yapmak daha büyük güvenlik sorunları doğurur. Root aracının güvenli olup olmadığını bilmek zor. bir de her cihaz için root aracı bulunmuyor.
Kesinlikle haklısınız, en güvenli yol harici diske yedeklemek ve Android cihazınız üzerindeki verileri de şifrelemek. Ayrıca güvenmediğiniz uygulamaların gereksiz olduğunu düşündüğünüz izinlerini kaldırırsanız (dosyalara erişim, konuma erişim vb.) hiç kafanıza takmanız gerekmez.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,288
Virüs derken malware'i kastettim. Bir malware dosyaları silebilir.
Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım.

Sen böyle titizlikle programları derleyip kulanıyorsan virüs senin telefonuna zaten giremez.
Ne telefonlar gördüm program çöplüğü sanki adamların hiç şikayeti yok bide övüyorlar var ya 🤣

Yani boşuna kürek çekmektir bizim bu yaptığımız öneriler. Kullanıcı bilinçliyse ne kullandığını biliyordur onu demek istiyorum. Program Yorumları okursun karar verirsin indirebilirmisin diye.

Zip ile dosyalarını arşivlersen virüs resim ve video tiplerini silmeye odaklı olduğu için zip dosyasına dokunmaz o anlamda demiştim.

paraffin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım.

Sen böyle titizlikle programları derleyip kulanıyorsan virüs senin telefonuna zaten giremez.
Ne telefonlar gördüm program çöplüğü sanki adamların hiç şikayeti yok bide övüyorlar var ya 🤣

Yani boşuna kürek çekmektir bizim bu yaptığımız öneriler. Kullanıcı bilinçliyse ne kullandığını biliyordur onu demek istiyorum. Program Yorumları okursun karar verirsin indirebilirmisin diye.

Zip ile dosyalarını arşivlersen virüs resim ve video tiplerini silmeye odaklı olduğu için zip dosyasına dokunmaz o anlamda demiştim.
Haklılık payın var tabii ki. Dikkatli olursan malware kurma ihtimalin düşer. Ama malware'e denk geldin mi de geliyorsun işte.