Android Bir Linux İse Neden Android'te Virüs Tehlikesi Var?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Sorum size yanlış gelebilir. İşletim sistemlerinin hepsinin virüslere karşı bir açığı olabilir. Ama PC'de Linux
güvenliyken ya da bu kadar güvenli olarak bahsediliyorken neden Linux tabanlı ya da bir Linux olan Android için bu kadar çok virüs tehlikesi vardır?

Son düzenleme:

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Android Linux'un üstüne kurulmamıştır Linux çekirdeklerinin üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemidir aynı Pardus'un ilk zamanları gibi o yüzden Linux'tan farklıdır ilk başta Android açık konusunda gayet iyi idi fakat son zamanlarda bu sayı arttı bir de Android'in kullanıcı sayısı bir hayli fazla olduğundan açıkları gözümüze daha çok gözüküyor abartıldığı gibi bir durum da yok,şuan da kötüye gittiği doğrudur ama ben Google'ın bu işi çözeceğine eminim :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
@eronis Sizden de bu konu için bir açıklama yapmanızı bekliyorum.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Çünkü Android mobilde Pc'lerin Windows'u gibi bir şey ondan dolayı en az güvenliğe sahip işletim sistemi,linux ise anladığım kadarıyla öyle ha diyip her şeyi yükleyebileceğin bir işletim sistemi değil.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
@__kadıköyRAP__ @f.krtl1 @_FAUST_ Bir işletim sisteminin kullanımı ne kadar çok ve yaygın olursa o işletim sistemi virüslere karşı daha çok mu tehlike altında olur? Tamam. Yaygın kullanılan işletim sistemi için daha çok virüs yazılabilir ama diyelim ki güvenli bir işletim sistemi örneğin Linux'un kullanımı da çok yaygın olsa(lütfen linux'un kullanımı zaten yaygın demeyin) o zaman Linux da mı tehlike altında kalacak? Bence hayır. Linux'un yapısı gereği Linux'ta virüsler kolay kolay yayılamazmış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Sizce bu neyden kaynaklanıyor olabilir?

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
@__kadıköyRAP__ @f.krtl1 @_FAUST_ Bir işletim sisteminin kullanımı ne kadar çok ve yaygın olursa o işletim sistemi virüslere karşı daha çok mu tehlike altında olur? Tamam. Yaygın kullanılan işletim sistemi için daha çok virüs yazılabilir ama diyelim ki güvenli bir işletim sistemi örneğin Linux'un kullanımı da çok yaygın olsa(lütfen linux'un kullanımı zaten yaygın demeyin) o zaman Linux da mı tehlike altında kalacak? Bence hayır. Linux'un yapısı gereği Linux'ta virüsler kolay kolay yayılamazmış. Ne kadar doğrudur bilmiyorum. Sizce bu neyden kaynaklanıyor olabilir?
İşletim sisteminin tavrına ve tabi yazılımcıların tecrübelerine diyorum.Mesela Windows kendi yapısı gereği her şeyi içine alan bir sistem lakin Linux öyle değil bildiğim kadarıyla,fakat Mac'te nasıl bilmiyorum.:)

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Açık kaynaklı işletim sistemleri aslında çok daha fazla açık kapı bırakıyor. Linux yapımların güvenli olmasının tek nedeni kullanım oranları çok düşük, yoksa Windows veya Android kadar kullanım oranlarına sahip olsalar onlarda zararlı yazılımlardan nasiplerini alırlar. Sonuçta Android'de bir linux kerneli üzerine inşa edildi.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar millete söyleyin Linux çok iğrenç berbat bir işletim sistemi yavaş yavaş yaygınlaşıyor maksat önüne geçelim.:D

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Eğer Linux'ta bir gün normal standart kullanıcının kullanacağı bir işletim sistemi konumuna gelecek kadar yaygın olursa emin ol Windows'tan daha beter olacak bu konuda.Kaçınılmaz bir gerçek açık kaynak kodlu o meşhur çekirdeğine erişim sağlanması Windows'tan daha kolay olduğuna eminim tabi bu yazılıma da bağlı(Android,Linux dağıtımları vs.).

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Eğer Linux'ta bir gün normal standart kullanıcının kullanacağı bir işletim sistemi konumuna gelecek kadar yaygın olursa emin ol Windows'tan daha beter olacak bu konuda.Kaçınılmaz bir gerçek açık kaynak kodlu o meşhur çekirdeğine erişim sağlanması Windows'tan daha kolay olduğuna eminim tabi bu yazılıma da bağlı(Android,Linux dağıtımları vs.).
Şahadır de baaa ne olur şahadır de.:confused:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Ama açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan açıkların kapatılması da daha kısa sürecektir bence. Neden mi?
Diyelim ki bir geliştirici açığı bulamadı ama diğeri bulabilir, hadi o da bulamadı başka bir geliştirici bulabilir. :D

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Pekiii, Ben geldim :)

Android Linux değil, bir linux çatallamasıdır. - Linus Torvalds

Android'in virüs kapmasının asıl sebebi kullanıcının hatasıdır aslında. Eğer Ubuntu'da virüslü bir deb dosyasını kur der ve şifre girerseniz Ubuntu'da virüs kapar. Linux'ta virüslerin çalışması için izin almaları gerekir, bu izni Mac OS yada Windows gibi işletim sistemleri direk verirler. Bu işletim sistemleri her programa izin verir. APK indirenlerdenseniz yada abuk subuk uygulama mağazalarından uygulama indirirseniz, paralı uygulamaları ücretsiz alacam ayağına işler yaparsanız, oyun hilesi ararsanız Android güvensiz diye dolaşmayın yani :D

Android'in virüs kapma nedeni bunla da bitmiyor, JAVA !

java-status-installing-java-3-billion-devices-run-java-computers-2740527.png

Java'nın kendisi bir güvenlik açığıdır, performans düşmanıdır ve daha kötüsü Java milyarlarca cihazda kullanılıyor :( Ama dediğim gibi bu doğrudan bir güvenlik açığı değil, siz kabul ediyorum butonuna basmadan bir şey yapamaz hiçbir virüs.

Her önünüze geleni indirirseniz kusura bakmayın da Android değil, siz güvensizsiniz :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Çünkü Android mobilde Pc'lerin Windows'u gibi bir şey ondan dolayı en az güvenliğe sahip işletim sistemi,linux ise anladığım kadarıyla öyle ha diyip her şeyi yükleyebileceğin bir işletim sistemi değil.

Eğer Ubuntu'da virüslü bir deb dosyasını kur der ve şifre girerseniz Ubuntu'da virüs kapar.

siz kabul ediyorum butonuna basmadan bir şey yapamaz hiçbir virüs.
Tek fark, Android şifre istemiyor. Kabul ediyoruma bas, yeter. Windows mantığı.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Ama açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan açıkların kapatılması da daha kısa sürecektir bence. Neden mi?
Diyelim ki bir geliştirici açığı bulamadı ama diğeri bulabilir, hadi o da bulamadı başka bir geliştirici bulabilir. :D
Doğru ne kadar kötü niyetli insan varsa o kadar da iyi insan var :) Linux'un yaygınlaşmasını en çok isteyenlerdenim hem rekabet ortamı kızışır hem de iş imkanları artar,açıklar elbette kapatılır ama bunun bir sonu yok maalesef sürekli bir yerden bir şey çıkıyor interneti olan herşey de bu geçerli aslında uygulamalar hayatımızın bir parçası oldu fakat dikkatli olmak lazım bir de Windows'un arkasında Microsoft var Linux'un arkasında ise onu seven kocaman kalpli insanlar var Linux'u ezdirmezler diye umuyorum :) Windows elinden geleni ardına koymacaktır ama herşeyi zaman gösterecek :)

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Yaygın kullanılan işletim sistemi için daha çok virüs yazılabilir ama diyelim ki güvenli bir işletim sistemi örneğin Linux'un kullanımı da çok yaygın olsa(lütfen linux'un kullanımı zaten yaygın demeyin) o zaman Linux da mı tehlike altında kalacak? Bence hayır.
Bence evet :D Çünkü insanlar yine okumadan şifre girmeye kalkacaklar, ne olduğunu bilmedikleri şeyleri karıştıracaklar, işletim sisteminden önce kullanıcının değişmesi lazım :D

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Pekiii, Ben geldim :)

Android Linux değil, bir linux çatallamasıdır. - Linus Torvalds

Android'in virüs kapmasının asıl sebebi kullanıcının hatasıdır aslında. Eğer Ubuntu'da virüslü bir deb dosyasını kur der ve şifre girerseniz Ubuntu'da virüs kapar. Linux'ta virüslerin çalışması için izin almaları gerekir, bu izni Mac OS yada Windows gibi işletim sistemleri direk verirler. Bu işletim sistemleri her programa izin verir. APK indirenlerdenseniz yada abuk subuk uygulama mağazalarından uygulama indirirseniz, paralı uygulamaları ücretsiz alacam ayağına işler yaparsanız, oyun hilesi ararsanız Android güvensiz diye dolaşmayın yani :D

Android'in virüs kapma nedeni bunla da bitmiyor, JAVA !

java-status-installing-java-3-billion-devices-run-java-computers-2740527.png

Java'nın kendisi bir güvenlik açığıdır, performans düşmanıdır ve daha kötüsü Java milyarlarca cihazda kullanılıyor :( Ama dediğim gibi bu doğrudan bir güvenlik açığı değil, siz kabul ediyorum butonuna basmadan bir şey yapamaz hiçbir virüs.

Her önünüze geleni indirirseniz kusura bakmayın da Android değil, siz güvensizsiniz :D

Tek fark, Android şifre istemiyor. Kabul ediyoruma bas, yeter. Windows mantığı.
Java performansı düşük,güvenliği düşük değil denir fakat yerlerde aynı ortamı tüm işletim sürümlerine dağıt tek bir kodun her yerde çalışsın nasıl açık olmayacak Allah aşkına :D Fakat şu bir gerçek ki Java düzgün çalışan,istediğimizi veren bir sistem bunun sayesinde de tuttu ama artık 2017'deyiz buna son verilmeli sonu Flash Player gibi olmalı ölmeli ya da zamanında olmayan şey olmalı satılmalı ileriki günlerde çok şeyler değişecek içime doğuyor büyük şeyler olacak :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Doğru ne kadar kötü niyetli insan varsa o kadar da iyi insan var :) Linux'un yaygınlaşmasını en çok isteyenlerdenim hem rekabet ortamı kızışır hem de iş imkanları artar,açıklar elbette kapatılır ama bunun bir sonu yok maalesef sürekli bir yerden bir şey çıkıyor interneti olan herşey de bu geçerli aslında uygulamalar hayatımızın bir parçası oldu fakat dikkatli olmak lazım bir de Windows'un arkasında Microsoft var Linux'un arkasında ise onu seven kocaman kalpli insanlar var Linux'u ezdirmezler diye umuyorum :) Windows elinden geleni ardına koymacaktır ama herşeyi zaman gösterecek :)
Microsoft'un Linux Vakfı'na üye olduğunu biliyor musunuz? :)
Bence evet :D Çünkü insanlar yine okumadan şifre girmeye kalkacaklar, ne olduğunu bilmedikleri şeyleri karıştıracaklar, işletim sisteminden önce kullanıcının değişmesi lazım :D
Demek her şey kullanıcıda bitiyor. :D

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,067
Microsoft'un Linux Vakfı'na üye olduğunu biliyor musunuz? :)
Bu yeni oldu ama hemde çok yeni ayrıca Windows'a bu konuda gram güvenmiyorum illa ki bir planı Linux'u yok etmek istiyor.Yıllardır açık kaynağa karşı olan firmaya ne oldu da yola geldi.Linux'u rahat bırak Windows :mad:

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Bu yeni oldu ama hemde çok yeni ayrıca Windows'a bu konuda gram güvenmiyorum illa ki bir planı Linux'u yok etmek istiyor.Yıllardır açık kaynağa karşı olan firmaya ne oldu da yola geldi.Linux'u rahat bırak Windows :mad:
Windows başlangıçta iş yazılımı/bilgisayarı üreten, Apple ise oyun bilgisayarı üreten firmalardı. Apple II zamanında Apple oyun bilgisayarı olarak anılırdı. Microsoft ev kullanıcısına bilgisayar kullandırmak istiyordu ama bir şeyin çok iyi farkındaydılar. Eğer ev kullanıcısını alacaklarsa oyunlar çok önemli. Direct X, oyun firmaları ile yapılan anlaşmalar vs. bu yüzden. Windows Linux'u kendine büyük bir rakip ve tehdit olarak görüyor. Linux yüzünden Windows Server ne kadar kullanılıyor internette sence ? Linux'u yokedemezler, güçleri yetmiyor. Ne yapabilirler ? İnsanları aptallaştırırlar. Şu an yaptıkları gibi...
Kısaca çoğu kullanıcı (Ben dahil) bilgisayarında Windows 10'u sevdiği için bulundurmuyor. Windows 10'u ihtiyacımız olduğu, oyunların ve Windows programlarının başka sistemde sağlıklı çalışmadığı yüzünden kullanıyor. Eğer bu programlar bizim platformumuzda direk sağlıklı ve verimli şekilde çalışsaydı (Microsoft'un engellemeye çalıştığı nokta) o zaman kimse Windows lisansına para vermek istemez ve Freedos/Linux yada Mac bilgisayar alırlardı. AMD CEO'sunun yaptığı konferansta bir soru soruyor, "Kaç kişi Windows 10 kullanıyor ?" salonun neredeyse tamamı el kaldırıyor, "Kaçınız Windows 10'u seviyor" neredeyse kimse el kaldırmıyor :D

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Kimse Linux yüzde yüz virüs tehdidi dışındadır demiyor.
Linux rakiplerine göre hem altyapı hem teknik hem de açık kaynak geliştirme yönteminin verdiği avantajlar sayesinde güvenlik sorunları çok daha azdır diyor.
Eğer yazılan kodlarda güvenlik açığı varsa, bu kodlara erişim tüm dünyaya açık olduğundan inceleyen milyonlarca kişiden birinin farketme olasılığı sadece şirket çalışanlarına açık olan bir koddaki açığı farketme olasılığından kat be kat üstündür.
Ayrıca şirketler bazen bilerek açık kapı bırakırlar, misal Microsoft'un tüm ürünlerinde teröristlerle mücadele için bilerek açık kapılar bırakmıştır, dolayısıyla bilerek güvenlik açıkları konulmuştur, bu açıkları alanında uzman hackerlar farkedip kullanabilir ve kullanır da, Linux'te böyle Bizans oyunları olmaz, olsa bile hemen farkedilir hatta siz de kernel dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir programıa, scripte, plugine ait kodları açıp inceleyebilirsiniz.
Bunun dışında standartlar önemlidir, bu standartlara uymak güvenlik açıklarını azaltır ve ileride doğacak riskleri düşürür. Büyük şirketler egolarından ötürü bu standartlara pek uymazlar ve kendi kafasına göre hareket ederler, Linux ise başta Posix olmak üzere tüm standartlara uymuştur ve Linux'e program geliştiren yazılımcılar da ister istemez bu standartlara uymuş olurlar (misal dosya hiyerarşisi).
Ama bütün bunlar Linux'u yüzde yüz güvenli yapmaz, elbette virüs de girebilir, bilgileriniz de çalınabilir ama daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu, nokta.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
android de yer alan virüslerin kullandıkları açıkları 3 ana zayıflık oluşturuyor.
1- her sistemde olan normal açıklar. her alanda olabilir apple'da da var. olmayan işletim sistemi yoktur.
2- tek seferde tüm izinlerin verilmesi.
3- root erişimi

1. zayıflık her işletim sisteminde olabilir. fakat diğer linuxlarda da , ios da da sürekli güncellemeler gelir ve bunlar kapatılır.
android de ise yazılım kalitesi o kadar düşük ki otomatik güvenlik güncellemeleri bir türlü aktif edilemedi. android buna destek veriyor aslında.

2. zayıflık da android 6 ile aşıldı. artık kullanım sırasında izinleri tekrar tek tek soruyor. bir uygulama gereksiz izinler istiyorsa onuda kullanıcı engellemeli
ayrıca google markette bu tarz izinleri suistimal eden uygulamaların google tarafından temizlenmesi gerekir.

3. zayıflık da nispeten aşıldı. bootloader kilidi tekniği ile artık root yapmak oldukça zor ve zahmetli. bu teknik yeni değil ama yaygın değildi.
artık çoğu üretici bootloader kilidi ile sunuyor cihazlarını

özellikle en önemli olan güvenlik güncellemeleri konusu hala çözülebilmiş değil. burada google'ın yazılım standartları konusunda baskı yapması gerekiyor. her parayı basanın android lisansı alması doğru değil

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Bu markaların sahibi olduğu firmalar eğer isteseler ne Android de ne de Windows da tek bir virüs olmaz. Ama bu işin çok çeşitli boyutları var. Mesela maddi boyutu var. Bu işten hem bu markaların sahibi olduğu firmalar hem de anti virüs firmaları ekmek yiyorlar. Mesela Google Android de pazar oluşturuyor. Bu işten hem kendine para ödeniyor hem de anti virüs firmaları para kazanıyor.Eğer Google un kendisi istese Android de tek bir virüs olmaz. Aynı şey Microsoft için de söz konusu. Bu virüs olayından herkesin çıkarı var.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,222
Androidde virüs yok izin var. Sen apk yüklerken telefonun kimliğini okumayla beraber yüklersen uzaktan o telefonu çatır çutur pişirirler.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Androidde virüs yok izin var. Sen apk yüklerken telefonun kimliğini okumayla beraber yüklersen uzaktan o telefonu çatır çutur pişirirler.
Meret virüs en ufak bir açık buldumu hemen dalıyor içine ondan sonra işin yoksa uğraş.:mad:

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Bu markaların sahibi olduğu firmalar eğer isteseler ne Android de ne de Windows da tek bir virüs olmaz. Ama bu işin çok çeşitli boyutları var. Mesela maddi boyutu var. Bu işten hem bu markaların sahibi olduğu firmalar hem de anti virüs firmaları ekmek yiyorlar. Mesela Google Android de pazar oluşturuyor. Bu işten hem kendine para ödeniyor hem de anti virüs firmaları para kazanıyor.Eğer Google un kendisi istese Android de tek bir virüs olmaz. Aynı şey Microsoft için de söz konusu. Bu virüs olayından herkesin çıkarı var.
Söylediin malesef imkansız. Virüsler programdır. Virüs çalışmaması demek hiçbirşeyin çalışmaması demek. O kadar askeri teşkilat, nükller santraller/deniz altları aptal mı da linux kullanıyorlar ? Misal amerakidaki nükleer denizaltılarda Cent OS kullanılıyor, türkiye askeri daireleri Debian kullanıyor, hava alanına git, orada da linux kullandıklarını görürsün. NASA Fedora kullanıyor. Virüsler tamamen yok edilemez ama bir miktar önlerine geçilebilir.