Android 5.1 ayak sesleri

Bu konuyu okuyanlar

Ozzynight

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Şuan özellikle Nexus cihazlara sunulan Android 5.0 güncellemesinin getirdiği birçok sorun ve hatalarla karşı karşıya kalan kullanıcılar Android 5.1 güncellemesinin ne zaman yayınlanacağını merak ediyor.
Google'ın Android mobil işletim sistemi güncellemelerini alacak cihazların arasında her zaman Nexusların bir önceliği olduğunu inkar edemeyiz. Şuan test aşamasında olan Android 5.1, Mart ayı sonuna kadar Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 ve 2013 model Nexus tablet modellerine sunulacağı belirtiliyor. Muhtemelen bu listeye yakın zamanda HTC'nin One M7 ve One M8 Google Play Edition modelleri de eklenecek.
1425848268_img20150308225803.jpg

Android 5.1 Lollipop güncellemesinin bazı hata düzeltmeleri ve yenilikler getirmesi bekleniyor. Yenilikler arasında, Hızlı Ayarlar menüsünde önemli bir özellik eklenecek. Bu özellik, Wi-Fi ve Bluetooth butonuna bastığımızda daha önce görmediğimiz bunun için Ayarlar/Kablosuz veya Bluetooth sekmesini giderek görebildiğimiz Wi-Fi ağlarının ve tüm cihazların listesini hızlı ayarlar menüsüne taşıyacak. Ayrıca bu sürümde Materyal Tasarım ayazüzüne özel yeni renk paleti eklenecek. Android 5.0 ile sürümüyle kaybolan sessiz mod özelliğini de geri getirmesi beklenen güncelleme, kararlılık ve performans artışı, geliştirilmiş pil/RAM yönetimi, ani uygulama kapanmaları ve Multitasking ekranındaki uygulamarın kapatıldıktan sonra bile son uygulama ekranına dönüldüğünde tekrar görünmesini ortadan kaldırmak gibi hata düzeltmelerini içeriyor.
Peki Android 5.1 güncellemesi hangi cihazlar için yayınlanacak?
Android 5.1 Lollipop konusunda cihaz üreticileri listesini sürekli güncelliyor. Geçmişteki güncelleme tarihine ve şirketlerin yeni açıklamalarına dayanarak güncellemeyi alması netleşen cihazlar şöyle:
Google
Nexus 6
Nexus 5
Nexus 4
Nexus 7 (2013)
Nexus 9
Nexus 10
Samsung
Samsung Galaxy S6
Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S5 Mini
Samsung Galaxy S4
Galaxy Note Edge
Galaxy Note 4
Galaxy Note 3
LG
LG G3
LG G Pad 8.3 GPE
HTC
HTC One M8
HTC One M9
Sony
Sony şirketinden yapılan son açıklamada Android 5.0 güncellemesini Z serisi için yayınlayacağını belirtmişti. Buna göre cihazlar ya 5.0.2 yada direkt Android 5.1'e yükseltilecek. Androoid 5.1'i alacak cihazlar şimdilik bilinmiyor.
Asus
Şirketin şuan piyasada olan cihazlarının hiçbiri Android 5.0 Lollipop'a yükseltilmiş değil. Şirketin Nisan ayında beklenen Android 5.0 veya Android 5.1 Lollipop güncellemesini yayınlaması bekleniyor.
Motorola
Moto E2
Moto G1
Moto G2
Moto X2
Android 5.1 güncellemesini alacak veya alması muhtemel cihazların listesi şimdilik bu kadar. İlerleyen günlerde üretici firmaların alacağı kararlara göre listenin yeniden şekillenmesi olasılığı yüksek görünüyor. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Son olarak özellikle Nexus kullanıcıları 11 Mart tarihini bir kenara not etsin.
(NOT ALINTIDIR)

Samsung bile S4 güncelleme vericek Lg G2 üvey evlat yerine koydun sana yazıklar olsun
:cursing:

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
İşte bu yüzden almayın LG güncelleme desteği berbat.

Nexus 4 bile alıyor 5.1 yazık lg'ye.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Daha 5 i tr de yayımlamadılar yahu ne acele bu

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Nerede sorun var anlamış değilim. Herkes diyor Android 5.0 sorunlu, kurmayın, berbat vs diye. Tek bir kusur yok cihazda. Nerede var ise çıkarın gösterin arkadaşlar. Güncelleme gelsin, bekliyoruz Nexus ailesi olarak :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
5.0.1 de yaşadığım tek sorun sessiz yok( titresimsiz sessiz ) titreşim kapatılıyor ama ugrastiriyor başka birşey yok yağ gibi akıyor cihaz note 4 .

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
5.0.1 de yaşadığım tek sorun sessiz yok( titresimsiz sessiz ) titreşim kapatılıyor ama ugrastiriyor başka birşey yok yağ gibi akıyor cihaz note 4 .
46wEzyX.png

Onun da çözümü var :D

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Geliştiriciler bu yüzden var :dirol:

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Bugüne kadar Lollipop da hiçbir sorun yaşamadım. Cihazım M8.

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Ben niye 5.0'ın sorununu göremedim. Anlamdım.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Şu sessiz modun nesi eksik anlamadım. En azından g3 te eksikliğini görmedim diyebilirim.
Ses açma ya da kısma tuşuna basınca rahatsız etme seçeneğini açıp alttan da istediğim süreyi belirleyince gayet sessiz oluyor telefon. :)
S5SU2mp.png

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Samsung bi yayımla şu guncellemeyi tr de ya

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Yazılara kaynak eklemeyi unutmayalim alıntıdır yetmiyor maalesef