Amiga Geri Dönüyor

Bu konuyu okuyanlar

Ordo ab chaO

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Bir zamanların efsane cihazı olan Amiga, ilk piyasaya sürülmesinin üzerinden 25 sene geçtikten sonra geri dönmeye hazırlanıyor. Yeni Amiga günümüzde kendine bir yer edinebilecek mi?

Eğer çocukluğunuz 1980 ve 90'lı yıllara denk geliyorsa mutlaka bir şekilde Amiga adını duymuşsunuzdur. Bir zamanlar birçok çocuğu hayalini süsleyen Amiga, şimdi geri dönmeye hazırlanıyor.

1985
yılında piyasaya sürülen ilk Amiga modeli olan Amiga 1000'i temel alacak olan yeni ürünün adı AmigaOne X1000 olacak. Ancak bu yeni modelin sahip olacağı donanım, günümüzde sıkça rastladığımız donanımdan biraz farklı.

1,8 GHz'
lik çift çekirdekli PPC RISC (Genelde IBM'in kullandığı bir işlemci türü) işlemcisi taşıyacak olan yeni Amiga'da ATI Radeon R700 grafik işlemci ve 2 GB RAM yer alacak. Orijinal Amiga 1000'de 7,09 MHz'lik işlemci ve 8 MB RAM ile kıyaslanınca, Amiga'nın büyük bir gelişim kaydettiğini söyleyebiliriz.

AmigaOne X1000'
de ayrıca 10 adet USB 2.0 girişi, 7.1 kanal ses çıkışı, Gigabit Ethernet portu, PCI Express slotları ve SATA2 bağlantıları bulunacak.

amiga1271748507.jpg

İlk Amiga modeli olan Amiga 1000, 1985 yılında piyasaya çıktı

Xorro ve Xena

Bunların dışında AmigaOne X1000'de Xorro adı verilen özel bir PCI-E x8 slotu bulunacak. Bu slota programlanabilir bir yardımcı işlemci yerleştirilebiliyor. Böylece çok çekirdek gerektiren yazılımlarda performans artışı sağlanıyor. Standart olarak bu slotun üzerinde Xena adlı 500 MHz'lik bir kart olacak.

Amiga'
yı geri getirecek olan A-eon adlı firma, yeni modelin nasıl görüneceği konusunda ağzını sıkı tutuyor. Ancak yeni modelin Amiga 1000'i andıracağı söyleniyor.

::
Amiga'nın dönüşü sizi heyecanlandırdı mı? Amiga 1000 ya da Amiga 500 kullandınız mı?

Yazan
: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Amiga 500'ü kullandım. Harika bir sistemdi. Grafik, ses ve animasyon performansıyla zamanının fırtınalar estiren bilgisayarıydı. Amiga'nın dönüşünü heyecan verici buldum. Keşke yeni çıkartılacak sistemin de bir ön izleme resmi olsaydı. Görünümü nasıl olacak merakla bekliyorum.

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
Valla amiga ile hiç tanuşmadığım halde heyecanlandım. Umarım görünümü değişmeden aynı yukarıdaki resimlerde gösterilen gibi olur. Adam akıllı nostalji yaşarız :D

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Amiga ya hiç sahip olmadım kendisini tanırdım. Amaganın 2000 modeli ile TV lerde animasyon altyazı ve hatta Post-Production işlemlerinin rahatlıkla yapıldığını hayrtle görmüştüm. Bu söylediğim TV işlemleri yapabilmek için onbinlerce dolar varan Sony nin Post-Product sistemini almaktansa, Amiga 2000 hepsini mükemmel bir şekilde gerçekleştiriyordu. Bu nedenden dolayı Amigaya saygı duyorum.
Gelelim günümüze konsol konsepti ve PC ler oldukça güçlü bir konuma geldikten sonra maalesef Amiga treni çoktan kaçırmış durumda. Yerinin ne olacağı da muamma Pc tarafında mı yoksa konsol tarafında mı ?

Suicide Veil

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
İlk amiga o resimdeki değil bi kere, ilk çıkan modellerde(500-600) kasa ve klavye yekpareydi.

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Hiç duymadım ve kullanmadım ilk defa görüyorum...

Ordo ab chaO

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
İlk amiga o resimdeki değil bi kere, ilk çıkan modellerde(500-600) kasa ve klavye yekpareydi.

Ben de haberi yazmadan önce ilk modelin Amiga 500 olduğunu düşünüyordum ama internette biraz baktım, ilk model o resimdeki Amiga 1000'miş, 1985 yılında çıkmış.

Amiga 500 ondan iki sene sonra çıkmış

D_o_C_T_o_R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Amiga 500 kullandım ve hala evimin bi köşesinde durur canım sıkıldıkça çalıştırır kullanırım.

amiga.os

Asistan
Reaksiyon puanı
0
piyasaya çıkmış hemen tüm amigaları kullandım, ilk internete amiga ile bağlandım, halen daha pc üzerinde emulasyonla amiga kullanan birisiyim. (bir masaüstü yayıncılık programı olan pagestream'in kullanım kolaylığı konusunda yanına yaklaşan bir program bulamadım).

amiga bir efsanedir, zamanının çok ötesinde makineler üretmişlerdir, ancak çok büyük pazarlama hataları nedeniyle bugün maalesef yok, bir daha, "ben de varım" diyebilmesi, imkansıza çok yakın. ve bu imkansızlık nedeniyle, micro$oft tekeli devam eder (ne linux ne apple buna karşı koyamaz maalesef).

fakcakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
1
vay vayy vayy...c-64 sonra amiga 500 ne günlerdi beee...tüm oyun ve aksesuarlarını toplamıştım....efsane oyunlarını kim unutur amiganın....günlerce ağlamıştım babama aldırmak için...sonunda aldı...babam sağolsun...şimdimi hayır almam ilgide görmez...xboxumla mutluyum ben

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Hiç görmeyenlere ve duymayanlara şöyle söyleyeyim. PC'lerin sadece siyah-beyaz yada siyah-yeşil olmak üzere ekranda sadece 2 renk gösterebildiği, sadece bip-bip diye sesler çıkarabildiği ve ekranda ancak çöp adam yürütebildiği bir çağda, bu aletler ekranda 4096 renk gösterebiliyor, mp3 formatına benzer bir formatta müzik çalabiliyor ve ekranda süper akışkan animasyonlar oynatabiliyordu. Birazcık hayal gücünüzü zorlayın ve dediklerimi kafanızda canlandırın. Ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. :)