Amerika vs Türkiye

Hangisi

• Amerika

Kullanılan: 28 60.9%
  • Türkiye

Kullanılan: 18 39.1%

• Kullanılan toplam oy
    46

Bu konuyu okuyanlar

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Eyvallah kardeşim, teşekkür ederim. Bizim neslin kaderiydi, karakollar, işkenceler. O zamanlar sağcının da, solcunun da derdi vatan kurtarmaktı! :)

Şu yukarıdaki arkadaşımızın hayranı olduğu ülke var ya, onların yaptırdığı darbelerle nerdeyse bir asır birbirimizi yedik boğduk biz. Bütün dünyaya kan'dan, gözyaşından başka birşey getirmeyen, vampir gibi insanlığın kanını emen zalim bir canavarı sanki bana peri masallarındaki hayal ülkesini, bir cenneti anlatır gibi anlatıyorlar ya gel de inan.
Aynen.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostum daha 11-12 yaşında falansın tahminimce daha kim bilir neler yaşayacağız bu ülkede. Çalışıp kendini kurtarmaya bak. Alanında sayılı insanlardan ol. Beyin göçü yap. Bu ülkede yaşanmaz.
Ben de 12 yaşındayım. 4 haftada 968 soru çözmüşüm. Çalışıp kendini kurtarman gerek, yoksa sonuçları iyi olmaz.

MrGrфn

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,290
Türkiye'nin insanı candır.
Saçmalamayın cidden, her gün kadın cinayetleri, kardeşin kardeşi öldürmesi, sokakta ölü hayvanlar, evde kal denildikçe artan vakalar, bu mu güzel? Biraz düşünün, kıyaslama yapın. Ülkeye neler oluyor ya? Düşününce ülkenin hali iyi diyorsanız, ben artık bir şey demiyorum.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Saçmalamayın cidden, her gün kadın cinayetleri, kardeşin kardeşi öldürmesi, sokakta ölü hayvanlar, evde kal denildikçe artan vakalar, bu mu güzel? Biraz düşünün, kıyaslama yapın. Ülkeye neler oluyor ya? Düşününce ülkenin hali iyi diyorsanız, ben artık bir şey demiyorum.
Cinayet Amerika'da olmuyor mu? Manyağın teki cinayet işliyor bütün Türkiye mi kötü oluyor. Ben genel olarak çevremi ve insanları seviyorum. Ayrıca dinimiz çoğu şeyde gerekli olanı sağlıyor diye düşünüyorum.

MrGrфn

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,290
Cinayet Amerika'da olmuyor mu? Manyağın teki cinayet işliyor bütün Türkiye mi kötü oluyor. Ben genel olarak çevremi ve insanları seviyorum. Ayrıca dinimiz çoğu şeyde gerekli olanı sağlıyor diye düşünüyorum.
Dine gerek yok, insanlar azıcık ahlaklı olsa her gün haberlerde cinayet ve tecavüz görmezdik.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Amerika ile Türkiye karşılaştırılamaz çünkü Türkiye kurulduğu ilk 10 yıl hariç ve özellikle nato'ya girdikten sonra kukla pozisyonunda kalmıştır... Ve günümüze değin halkına eziyet, işkence, türlü vahşet senaryoları sürüp gitmiştir... 90'larda dahi faili meçhul cinayetlerin haddi hesabı yoktur. Türkiye şimdi ise makam ve mevki saltanatı sürenlerin ülkesidir, ben böyle biliyorum, kimse kusura bakmasın... Fakirin eline kuru ekmek vermekle olmuyor bu işler, ülkede adalet yok, göstermelik merhamet içeren videoları basında propaganda şeklinde yaymak da doğru değil...

Şehirler; altyapısıyla, üst yapısıyla tamamen batmış, adeta bataklığa dönmüş, en ufak bir yağmurda ölen ölene...

Eğitim sistemi rezilliğin dik alası, 30 yaşına kadar okusan da anca düzgün bir iş bulabilirsin ama geç kaldığın, kaçırdığın çok şeyi geride bırakmış oluyorsun. Ezberci zihniyetin sonucu olarak okulu, bitirip, askerliği de yaptın mı ancak imkan da bulabilirsen evlenmeyi düşünebiliyorsun...

Trafik özellikle büyükşehirlerde rezilliği bile aşmış durumda, üst üste, alt alta yolculuk edenler, arabası olanların ise trafik ile yine ayrı imtihanları, hoşgörüsüzlük vs vs...

Sağlık sistemi ise geçmişe göre donanımsal olarak gelişmekte, geliştirilmekte ama insana, vatandaşa olan saygı ve sevgi istenilen düzeye henüz gelemedi...

Savunmada son 10 yıl gelişim var ama bize göre, amerikaya göre değil... Önemsenmez, küçümsenebilecek bir gelişme... Şu mevki makam sahiplerinin çocuklarının gerek askerlikte gerekse devlet kurum ve teşkilatlarında haksızca kayrılmalarına ise nefret kusuyorum, sırf bunun için ayrıca ve çokça beddua ediyorum.

Türkiyenin en büyük sorunu geçmişte şu veya bu şekilde mevki makam sahibi olmuş kimselerin çoluk, çocuklarının da sanki varisleriymiş gibi kayrılmasıdır... Amerikada ise düzen herhalde daha berbattır ama Türkiye de küçük bir amerika olmaktan öteye adalet ve hukuk yönünde iyileştirmeler yapmadıkça mazlum halkın eziyeti ve bedduası eksik olmayacaktır.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Evet, bu adamlar bizden en az 250 sene önde!
Ama senin iddia ettiğin niyetle değil!
Sömürü yönüyle, zulüm yönüyle...

Dünyanın hemen her yerinde askeri üsleriyle, terör örgütleriyle, ajanlarıyla... öylesine büyük bir sömürü ağı kurmuş ki elde ettiği trilyonlarca dolar eden hak edilmemiş haram servetleriyle bizden değil 250, 1250 sene öndedir desen yeridir. Belki bir de ölüm kusan korkunç silahlarıyla...

Biri bana Amerika deyince cehennemi aklıma getiriyor. Çünkü burası gerçek bir insan cehennemidir. Sadece güçlü olanın rahat yaşayabildiği, yarıdan çok daha büyük çoğunluğunun yoksulluğun girdabında köle gibi yaşadığını biliyoruz.

Çocukluğum yoksulluğun, yokluğun girdabında geçti. Sonra talebeyken 12 Eylül darbesine yakalandım. Suçum sadece fırından ekmek almak için sokağa çıkmış olmamdı. Soruşturma tamamlanıp da suçsuzluğum anlaşılıncaya kadar tam üç ay sıkıyönetim zindanlarında işkence gördüm, zulüm gördüm, kahroldum. Bir insanın başına gelebilecek ne kadar olumsuzluk, insanın ümidini yok edecek menfi şartlar varsa hepsini yaşadım. Ama bir kez olsun vatanıma, milletime küsmedim, gönül komadım. Amerikayı, Avrupayı ya da başka bir ülkeyi özlemedim. Rüyasını görmedim. İstiklal marşı şairimiz Mehmed Akif ERSOY'un,

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

dizelerini dilime pelesenk ettim hep.

Ama sen bunları anlamazsın, hiçbir zaman anlamayacaksın da.

Ya hocam bırak Allah aşkına ya hep aynı şeyler hep aynı edebiyatlar bırakın bunları , milletin aklını çelmekten başka birşeyiniz yok , Acı gerçekler ortada birşeyi de kabullenin artık. Nerede amerika fransa geçse yok zulüm yok sömürü gerçekten bırakın bu işleri abi , dua okumakla nasihat vermekle olunmuyor işte süper güç.. senelerdir bize de öğretilen bu değil mi zaten o yüzden her gün daha da kötüye gidiyoruz.

Reaksiyon puanı
5,172
Onu yanlış yazmış bunu yanlış yazmışçıların bu çocuklardan daha iyi eğitim aldıklarını düşünmek istiyorum(!)

Eğer ana dili ingilizce olan bir ülkede belli bir müddet bulunursanız oradada görürsünüz saçma sapan imla hataları yapanları... Hatta onların dilleri yazıdığı gibi okunmadığından daha radikal hatalar yaparlar bize göre.

Mesele ne x in aldığı eğitim ne y 'nin verdiği eğitim. Mesele yargılayıcı yozlaştırıcı düşünce. Günümüzde İngilizce bilen biri çok rahatlıkla dünyaca ünlü üniversitelerin derslerine ücretsiz erişebiliyorken hele. Umarım başta ben olmak üzere herkes her şeyin en iyisini ben bilirim tutumundan kurtarır kendini ve başkalarını yerden yere vurmaktansa kendini nasıl geliştiririme odaklanır.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Dine gerek yok, insanlar azıcık ahlaklı olsa her gün haberlerde cinayet ve tecavüz görmezdik.
Bu şuna benziyor: "Su içmeye gerek yok. Susamasaydık hastalık falan görmezdik!"
Kuzum siz ne zararını gördünüz?
Dinin, imanın, inanmanın...
Derdiniz ne sizin, sizlerin?

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
bizim ülke 100 sene sonra böyle giderse aynı ayar olabilir ehonomi uçuyoh diyenler ekonomiden zerre anlamayan insanlar tüürkiye sanayi olarak 100 senede çoğu ülkeyi solladı abd süpergüç daha iyisi yok bi zamanlar onlarda sürünüyordu türk savunma sanayii en hızlızamanında aselsan geçen gün spewz II sistemini tanıttı aesa radarıyla birleşince uçağa 5. nesil özelliğini veriyor abd her türlü gçer çünkü 1. onlar zamanında osmanlı 1. di şimdi onlar herzaman biz süpergüç olamayız ama osmanlı geri dönüyor kahrol amerika demek yerine osmanlının yaptığı yanlışlardan ders çıkarmalıyız admalar var iphone kırıyor la para senden çıkıyor adam gidiyor ya al kullan onu yada alma

Süper Güç??? Ne alaka şimdi
dünyada abd den iyi ülke yok en zirve o süpergüç anlamı bu kısaca

2 kişi yaptı diye 79 m kişiyi hiçsayma derim ülke hergün ileriye gidiyor savunma sanayii mizden haberin yok

Son düzenleme:

Kesteko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
175
Amerikayı bilmem ama Türkiye'de eğitim sistemi berbat. Konuyu açan arkadaştan görüyoruz, deyil mi? ... Sorun sizin nesliniz mi? Neslinizin öğretmenlerinde mi bilmiyorum..

Ve Türkiye yazarken vatana saygın olsun T harfini büyük yaz.
"Türkiye"nin büyük ya da küçük yazılması, vatanı büyük ya da küçük yapmaz, yazan kişinin yazım yanlışı yaptığı anlamına gelir.

Saçma duyarlar kasmaya gerek yok. Ne "Allah" küçük yazıldı diye küçük olur ne de "Türkiye". Vesselam.

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Bir yerde yaşama tercihim olsa Kuzey Avrupa ülkelerinden birini seçerdim.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Yurt dışında yaşamanın tek eksisinin dil olduğunu düşünüyorum.O da zamanla kapanıyor zaten...

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Evet şöyle bir bilgilendirme konusu açıyım

Amerika ve Türkiye arasında nasıl bir fark var?
Kendim Amerikada doğup büyüdüğüm için biliyorum ki amerikayla Türkiye nin çok farkı var

1-Amerika Daha metropol bir ülke
Türkiye ise amerika kadar metropol deyil
2-Amerika türkiyeye göre daha gelişmişdir
3-Amerikada pistol serbest(bekçi ruşitin eline münevver vermişler aman kaçalım)
4-Çogu ürünü Amerikada bulmak çok
kolay
5-Amerika gereksiz kalabalık
6-Türkiye tatil için kesinlikle daha iyi bir yer
7-Amerika düz Türkiye ise engebelidir

Ben olsam Türkiyeye yüzde 85 puan
Amerika ya 85.5 puan verirdim

Peki sizce hangi ülke???
Şuan ki duruma bakarsak hiç tartışmasız Amerika daha iyidir.Amerika'nın eğitim sistemi Türkiye'den kat kat daha iyi.Ekonomi desen Türkiye'de yok.Adalet desen o da yok Türkiye'de.Tatil olarak diyorsan Amerika'yı tercih ederim şahsen.Aslında sorun Türkiye'mi Amerika'mı değil neden Türkiye şuan bu durumda.Tarihi sağlam bir milletiz.Ama maalesef bazı şeyler yüzünden ülke şuan kötü durumda.

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Evet, bu adamlar bizden en az 250 sene önde!
Ama senin iddia ettiğin niyetle değil!
Sömürü yönüyle, zulüm yönüyle...

Dünyanın hemen her yerinde askeri üsleriyle, terör örgütleriyle, ajanlarıyla... öylesine büyük bir sömürü ağı kurmuş ki elde ettiği trilyonlarca dolar eden hak edilmemiş haram servetleriyle bizden değil 250, 1250 sene öndedir desen yeridir. Belki bir de ölüm kusan korkunç silahlarıyla...

Biri bana Amerika deyince cehennemi aklıma getiriyor. Çünkü burası gerçek bir insan cehennemidir. Sadece güçlü olanın rahat yaşayabildiği, yarıdan çok daha büyük çoğunluğunun yoksulluğun girdabında köle gibi yaşadığını biliyoruz.

Çocukluğum yoksulluğun, yokluğun girdabında geçti. Sonra talebeyken 12 Eylül darbesine yakalandım. Suçum sadece fırından ekmek almak için sokağa çıkmış olmamdı. Soruşturma tamamlanıp da suçsuzluğum anlaşılıncaya kadar tam üç ay sıkıyönetim zindanlarında işkence gördüm, zulüm gördüm, kahroldum. Bir insanın başına gelebilecek ne kadar olumsuzluk, insanın ümidini yok edecek menfi şartlar varsa hepsini yaşadım. Ama bir kez olsun vatanıma, milletime küsmedim, gönül komadım. Amerikayı, Avrupayı ya da başka bir ülkeyi özlemedim. Rüyasını görmedim. İstiklal marşı şairimiz Mehmed Akif ERSOY'un,

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

dizelerini dilime pelesenk ettim hep.

Ama sen bunları anlamazsın, hiçbir zaman anlamayacaksın da.

Amerika dediğin bir terör devletidir. Bu gün süper güç olmuşsa bunu ne şekilde kimleri ezerek, kimleri sömürerek elde ettiği ortadadır. Demokrasi uzmanıdır kendileri.. Dünyanın adalet bekçisi edası ile gözünü diktiği yere sözde demokrasiyi getirir . Önce halkı birbirine düşürür fitneyi sokar (bu konuda zaten profosyoneldir) halk ayaklandığında "hooop durun bakim noluyor ben şimdi mevzuyu hallederim" der operasyona başlar. Bu şekilde girdiği her yerden baştan aşağıya kana bulanmış şekilde çıkar ve bundan hiç gocunmaz. Geride sürüsüyle katledilmiş masum insanlar, yıkık harabe bırakılmış, her şeyiyle öldürülmüş şehirler kalır. Şehrin kendi madeni kaynakları, milli servetleri mi? Tabiki abd nin midesine iner.

Birileri bunları görmüyorsa ya yandaştır yada gerçekten hiçbir şeyden haberi yoktur. (HİÇBİR ŞEYDEN)

İsteyen istediği gibi yandaşçılığı oynasın problem yok. Ama eksik, üç kuruşa sığmayacak dar mı dar kısıtlımı kısıtlı bilgiler ile burada gelip allame kesilenler yok mu :) Güldürüyorsunuz..

Amerikanın fazla bir ömrü kalmadı zaten. Dünya gündemini ne kadar takip ediyorsunuz bilmiyorum ama dünyanın dengeleri artık yavaş yavaş değişiyor. Yahudi dolara da operasyon yapmaya başladı. Çünkü yahudinin yeni para birimi artık altın olacak. Amerika dünyada en çok borcu olan ülke.. Bu demektir ki yok olurken, bu yok oluş çok sancılı olacak yanında başka devletleride götürecek.

Ama tabi bu konuları hayatında yaşadığı şehirden dışarıya çıkmamış, dünyası kullandığı bilgisayardan ibaret olan arkadaşlar anlamakta zorlanır. Çünkü onlar kullandığı 10 bin liralık bilgisayar ile sosyal platformlara girer hükümeti eleştirir, cebindeki min. 5 bin tl lik telefonuyla tayyip istifa yeaa diye sağda solda post kasar :) Meşguldürler.. Bunların kendi fikirleri neredeyse hiç yoktur sağındaki solundakilerin fikirlerini benimser koyun mantığıyla hareket eder. E bu koyunlara bir çoban gerekmezmi? Onuda onlar düşünsün artık.

Bu şuna benziyor: "Su içmeye gerek yok. Susamasaydık hastalık falan görmezdik!"
Kuzum siz ne zararını gördünüz?
Dinin, imanın, inanmanın...
Derdiniz ne sizin, sizlerin?

Bunlar akıllarınca karalamaya kalktıkları, sözde dinlerini bile tanımıyor bilmiyor ki.. Ama bu onların suçu değil tabi..

İlk emri "OKU" olan bir dini suçlamak çok ciddi bir basiretsizlik, bilgisizlik ve acziyet gerektirir. Kendi ağızları ile kendilerini ne duruma düşürüyorlar farkında değiller..

Kanları henüz deli akıyor herhalde bundan.. Yani umarım öyledir ve farkına vardıklarında iş işten geçmiş olmaz.

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Ama tabi bu konuları hayatında yaşadığı şehirden dışarıya çıkmamış, dünyası kullandığı bilgisayardan ibaret olan arkadaşlar anlamakta zorlanır. Çünkü onlar kullandığı 10 bin liralık bilgisayar ile sosyal platformlara girer hükümeti eleştirir, cebindeki min. 5 bin tl lik telefonuyla tayyip istifa yeaa diye sağda solda post kasar :) Meşguldürler.. Bunların kendi fikirleri neredeyse hiç yoktur sağındaki solundakilerin fikirlerini benimser koyun mantığıyla hareket eder. E bu koyunlara bir çoban gerekmezmi? Onuda onlar düşünsün artık.

Amerikanın zorba olduğunu, terörist olduğunu, bu gücünü masumların kanıyla elde ettiğini, amerika kıtasında soykırım yaptığına itiraz edecek kişi azdır hatta çok azdır. Ama şu yazdıklarınla hedef gösterip aşağıladığın insanları öyle bir zan altına sokuyorsun kendi istediğin kalıba kilitliyorsun ki hükümeti eleştiren amerika sevicisidir, yaşı küçük olan cahildir, benim fikrime itiraz eden koyundur diyorsun bunlar hiç sağlıklı şeyler değil burada kimse Amerika masumdur falan demedi.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Amerika dediğin bir terör devletidir. Bu gün süper güç olmuşsa bunu ne şekilde kimleri ezerek, kimleri sömürerek elde ettiği ortadadır. Demokrasi uzmanıdır kendileri.. Dünyanın adalet bekçisi edası ile gözünü diktiği yere sözde demokrasiyi getirir . Önce halkı birbirine düşürür fitneyi sokar (bu konuda zaten profosyoneldir) halk ayaklandığında "hooop durun bakim noluyor ben şimdi mevzuyu hallederim" der operasyona başlar. Bu şekilde girdiği her yerden baştan aşağıya kana bulanmış şekilde çıkar ve bundan hiç gocunmaz. Geride sürüsüyle katledilmiş masum insanlar, yıkık harabe bırakılmış, her şeyiyle öldürülmüş şehirler kalır. Şehrin kendi madeni kaynakları, milli servetleri mi? Tabiki abd nin midesine iner.

Birileri bunları görmüyorsa ya yandaştır yada gerçekten hiçbir şeyden haberi yoktur. (HİÇBİR ŞEYDEN)

İsteyen istediği gibi yandaşçılığı oynasın problem yok. Ama eksik, üç kuruşa sığmayacak dar mı dar kısıtlımı kısıtlı bilgiler ile burada gelip allame kesilenler yok mu :) Güldürüyorsunuz..

Amerikanın fazla bir ömrü kalmadı zaten. Dünya gündemini ne kadar takip ediyorsunuz bilmiyorum ama dünyanın dengeleri artık yavaş yavaş değişiyor. Yahudi dolara da operasyon yapmaya başladı. Çünkü yahudinin yeni para birimi artık altın olacak. Amerika dünyada en çok borcu olan ülke.. Bu demektir ki yok olurken, bu yok oluş çok sancılı olacak yanında başka devletleride götürecek.

Bunlar akıllarınca karalamaya kalktıkları, sözde dinlerini bile tanımıyor bilmiyor ki.. Ama bu onların suçu değil tabi..

İlk emri "OKU" olan bir dini suçlamak çok ciddi bir basiretsizlik, bilgisizlik ve acziyet gerektirir. Kendi ağızları ile kendilerini ne duruma düşürüyorlar farkında değiller..

Kanları henüz deli akıyor herhalde bundan.. Yani umarım öyledir ve farkına vardıklarında iş işten geçmiş olmaz.

Amerikanın fazla bir ömrü kalmadı zaten.

Şuan anlattıkların kahvedeki dayıların dillerinden hiç bir farkı yok sesli güldürdün :D :D :D

Roportajlarda yaşlı insanlarda görürdük bu tarz söylemlerini ama burada görmek çok ilginç oldu :D

Kaç sene Amerika da yaşadın da bu kadar şeyi atıp tutuyorsun , daha doğrusu yurtdışına ayak attın mı hiç bu kadar rahat konuşuyorsun amma sallamışsın ya tek amacınız forumdaki küçük yaştaki çocukların beynine girmek :)

Almanya da batıyormuş yeaaa fransa da batıyor yarın öbürgün , yalanları bırakın da gerçekçi olun biraz.

Onlar değil ama biz batıyoruz her gün , sen bizi amerika ile değil şuan ortadoğu ülkeleri ile karşılaştır .

Yanımızdaki kıçı kırık yunanistanın bile battı derken ekonomosi refah yaşamı bizden çok iyi.

Sen gelmişsin Dünyada ki en güçlü , en teknolojik ülkesine ömrü kalmadı diyorsun , ya şuraya bu mesajı atmanı bile sağlayan cihaz donanımları amerikan malı..

Açın röportajları izleyin, Daha amerika'da yaşayan insanların bazıları ülkemizin ismini bile bilmiyor o kadar çok onlar için önemliyiz yani..

Sizde burada batıyor diyorsunuz tabi canım hayal dünyasında yaşamaya devam edin

Bu bilgileri nasıl uyduruyorsunuz anlam veremiyorum

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Amerikanın fazla bir ömrü kalmadı zaten.

Şuan anlattıkların kahvedeki dayıların dillerinden hiç bir farkı yok sesli güldürdün :D :D :D

Roportajlarda yaşlı insanlarda görürdük bu tarz söylemlerini ama burada görmek çok ilginç oldu :D

Kaç sene Amerika da yaşadın da bu kadar şeyi atıp tutuyorsun , daha doğrusu yurtdışına ayak attın mı hiç bu kadar rahat konuşuyorsun amma sallamışsın ya tek amacınız forumdaki küçük yaştaki çocukların beynine girmek :)

Almanya da batıyormuş yeaaa fransa da batıyor yarın öbürgün , yalanları bırakın da gerçekçi olun biraz.

Onlar değil ama biz batıyoruz her gün , sen bizi amerika ile değil şuan ortadoğu ülkeleri ile karşılaştır .

Yanımızdaki kıçı kırık yunanistanın bile battı derken ekonomosi refah yaşamı bizden çok iyi.

Sen gelmişsin Dünyada ki en güçlü , en teknolojik ülkesine ömrü kalmadı diyorsun , ya şuraya bu mesajı atmanı bile sağlayan cihaz donanımları amerikan malı..

Açın röportajları izleyin, Daha amerika'da yaşayan insanların bazıları ülkemizin ismini bile bilmiyor o kadar çok onlar için önemliyiz yani..

Sizde burada batıyor diyorsunuz tabi canım hayal dünyasında yaşamaya devam edin

Bu bilgileri nasıl uyduruyorsunuz anlam veremiyorum

Valla istediğin kadar sesli gülebilirsin ben duymuyorum.

Sende dağdaki çoban ile benim oyum bir mi.. Diyenlerden misin yoksa? O kahvede beğenmediğin, küçümsediğin dayıların senin en az 4 katın kadar tecübeleri var. Ama sana kalsa dünyanın şifresini çözmüşsündür değil mi ;)

Bir şeyleri anlayabilmek için illaki orada yaşamaya gerek yok gündemi takip edip bolca okumak gerekiyor. Tavsiye ederim.

Ben Türkiyeyi amerika ile bir kez olsun karşılaştırmadım kıyaslamadım. Kıyaslama yapan ben değilim yapmam zaten. Çünkü bana göre dünyada Türkiye den daha büyüğü YOK. Alayı gelsin Türkiye başkası YOK..

Bana yunanistan ekonomisinden bahsediyorsun.. Yunanın ipleri kimin elinde bilgin yada herhangi bir fikin var mı? Ordusunu kimler besliyor onu kimler ayakta tutuyor? Ekonomisini kimler destekliyor? Yunan geçenlerde bize de diklenmişti (biliyorsundur herhalde) yunanda ne arar o teknoloji, o güç yada ordu? Peki neyine güvenebildi de diklenebildi bize?

Kardeşim yanlış anlama ama dünya siyaseti hakkında fikir sahibi olmadan önce bir şeyleri anlaman gerekiyor. Anlayabilmen için de bolca okuman gereken şeyler var siyaset o kadar ucuz, basit bir alan değil.

Amerikanın teknolojisi için bir şey söylemedim ben. Bak bana diyorsun ki "bu mesajı atmanı bile sağlayan cihaz donanımları amerikan malı" bunu söyleyebildiğine göre teknolojiyi takip ediyor önem veriyorsun teknolojiden anlıyorsun... E o zaman hükümetine sahip çıksana? Beğenmediğin hükümet iktidar olduktan sonra Türkiye teknolojide, gelişimde, büyümede sıçramaya başladı.

Eski hükümetleri bilmezsin sen. Çivi çakmamıştırlar bu ülkeye bırak çivi çakmayı emeklisinin maaşını ödeyemezdi. Neden bilyiormusun? Cep doldurmaktan bunlara sıra gelmezdi..

Şimdi pahalılık mı var evet var.. Bende bu ülkede yaşıyorum ve hemen hemen her şey ateş pahası farkındayım. Ama içimi rahatlatan ne biliyormusun? En azından bu paralar birilerinin cebine girmiyor ülke olarak büyüyoruz, gelişiyoruz. Ordumuz her geçen gün büyüyor güçleniyor gurur duymuyormusun bundan? Geç bile kaldık geç..

Diğer yönden yatıp kalkıp Allaha hamd etmeliyiz ki şu pandemi belasına bu hükümet zamanında yakalandık.. Eğer önceki hükümetler zamanında yakalanmış olsaydık sana açık ve net söylüyorum telef olmuştuk telef. Yapılan şehir hastahaneleri için ne diyordu muhalefet lideri? Ne gerek var bu kadar hastahaneye.. Geçenlerde ise aklınca eleştirecek ya yetersiz yatak sayısı var diye rapor hazırlamaya koyulmuş garibim...

Kardeşim sen çok ön yargılısın. O kadar ön yargılısın ki Türkiye teknoloji konusunda son 10 yılda ne yollar kat etti nerelere hangi seviyelere geldi bilmiyorsun ama gel gör ki teknoloji forumundasın.. Her gün savunma sanayii envanterine Türk mühendislerinin geliştirdiği yeni yeni teknolojiler, silahlar ekleniyor. Senin o saydığın, gözünde büyüttüğün ülkeler bizim sınır ötesi operasyonlarımızda dünyaya karşı konuşturduğumuz, can Azerbaycan ermenistan savaşında kardaşlarımıza verdiğimiz teknolojilerimizi konuşup durdular. Selçuk Bayraktardan Allah razı olsun kim biliyordu bu güne kadar İHA yı SİHA yı? Hani neredeydiler..

Sadece güç olarak değil yollarımız, yapılarımız, şehirlerimiz büyüyor genişliyor gelişiyor. Bliyorsun değil mi yol medeniyettir. Hangi birini yazayım sana.. Sadece bir örnek bundan 20 sene önce karadeniz hattı üzerinden İstanbul/Artvin yapanlar şimdi aynı güzergahı kullanınca ne demek istediğimi anlıyor. Elinin altında internet var açıp okumuyormusun bunları? Hem okumuyorsun hemde gelip burada eleştiriyorsun çok yanlış.. Bu kadar ön yargılı, sitem dolu olma.. Bu ülke benim, senin Ne mutlu Türküm diyen herkesin. Kendi ülkene bu kadar düşman olma..

Amerikanın zorba olduğunu, terörist olduğunu, bu gücünü masumların kanıyla elde ettiğini, amerika kıtasında soykırım yaptığına itiraz edecek kişi azdır hatta çok azdır. Ama şu yazdıklarınla hedef gösterip aşağıladığın insanları öyle bir zan altına sokuyorsun kendi istediğin kalıba kilitliyorsun ki hükümeti eleştiren amerika sevicisidir, yaşı küçük olan cahildir, benim fikrime itiraz eden koyundur diyorsun bunlar hiç sağlıklı şeyler değil burada kimse Amerika masumdur falan demedi.

Yorumlarda amerikaya toz konduramayanlar var benim asıl sitemim onlaraydı.

Ben kimseyi aşağılamadım zaten aşağılamak böyle olmaz. Bir insan bir konuda yorum yapacaksa o konu hakkında birazda olsa bilgi sahibi olması gerekir. Hem bilmeyeceksin hemde atıp tutacaksın ondan sonra da saygı bekleyeceksin? Ben bunu doğru bulmuyorum.

Ayrıca insanları kalıba neden sokayım ki gerek mi var? Onlar zaten düşüncelerini buraya yazarken renklerini belli ediyorlar. Hükümeti sevmeyen amerika sevicidir diye bir şey de söylemedim ben. Bence sen mevzuyu anlamak istediğin tarafa doğru kaydırıyorsun.