AMDden Istanbul işlemci: 6 çekirdekli Sunucu yongası

Peter

Dekan
Onursal Üye
Advanced Micro Devices (AMD), bu yılın sonunda çıkartmayı planladığı ve 4 çekirdekli işlemcilerin yerini alacağını söylediği yeni 6 çekirdekli sunucu yongasını tanıttı. Tanıtımda AMD’nin bu tür işlemcileri üretecek teknolojiye sahip olduğu ve bu işlemcilerin halihazırdaki sistemlerle uyum problemi olmadan çalışabileceği vurgulandı.
Kod adı Istanbul olan yeni 6 çekirdekli Opteron işlemciler üzerinde 6MB L2 cache, dual-channel DDR2 bellek denetleyici bulunuyor. İşlemciler, Soket F yapısı ile uyumlu. Istanbul yongalarının bir önceki nesil quad-core Shanghai çiplerine göre üstün olan özelliği, (çekirdek sayısına ek olarak) Hypertransport assist özelliği. Bu özellik, Intel’in Xeon işlemcilerle kullandığı pahalı yonga setlerinde bulunan ve harici veriyoluna göndermeden iki soket arasındaki alışverişi düzenlemeye yarayan snoop filtresi benzeri bir sistem.
AMD, 2009′un ikinci yarısında 8 çekirdekli (octa-core) AMD Opteron işlemciler ve 3.nesil sunucu platformları yerine 6MB L3 cache belleği olan Istanbul işlemcileri çıkartarak Socket F (1207) platformunu desteklemeye devam etmeye karar verdi; bu da, şimdiki nesil sunucuları üretenler için iyi bir gelişme oldu. Zira yatırım maliyetlerine gerek kalmadan aynı makina üzerine daha yüksek bir işlemci takarak düşük enerjiyle daha iyi performans alabilecekler. Fakat İstanbul işlemciler 45nm teknolojisi ile üretildikleri için yine de 4 çekirdekli işlemciler ile aynı saat hızlarına ulaşamayacaklar.
Bu yılın ikinci yarısında çıkacak olan yeni işlemciye ek olarak AMD, 2010 yılının ilk yarısında DDR3 bellek denetleyicisine sahip iki işlemci olan 6MB L3 cache bellekli ve 6 çekirdekli Sao Paulo ve 12MB L3 cache belleğe sahip 12 çekirdekli Magny-Cours işlemcileri çıkartacak. Bu işlemciler Maranello kod adlı (Soket G34) 3.nesil AMD Opteron platformunu destekleyecek. 45nm teknolojisiyle üretilecek olan bu platform, AMD’nin kendi geliştirdiği 890 serisi yonga setine sahip olacak.

Kaynak
 

Son mesajlar

Üst