AMD RYZEN 5 2600/ GiGABYTE B450/RX 590 Sistem ekran kartı ve hoparlör cızırtı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ainal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar
Sistem
Yukarıdaki sistemi geçen hafta aldım ve bugün sistemimde bazı sorunlar olduğunu fark ettim.
İlk sorun sistem boştayken yani sadece masaüstü açık oyun vs bir uygulama açık değilken bile ön panele kulaklık takınca çok ince bir cızırtı duyuluyor ve fare hareket ettikçe bu cızırtıda tepki veriyor. Fakat Kulaklığı arkadaki girişe takınca bu sorunu yaşamıyorum.
İkinci ve önemli sorunum ise oyun açınca ekran kartımdan ciddi bir cızırtı sesi geliyor. Biraz araştırdım bunun coil whine olduğu ve önemsiz olduğu söyleniyor ama farklılık şu benim kulaklığımdan da bu cızırtı geliyor yani ilk sorundan farklı olarak oyun açınca şiddetli bir cızırtı duyuyorum kulaklıktan ön panel ve arka paneli denedim ikisinden de geliyor bu şiddetli cızırtı.
Sorum şu sorun ekran kartı mı yoksa anakart ve PSU kaynaklı bir sorun mu (Onboard ekran kartı olmadığından RX590 devre dışı bırakıp test edemiyorum.) Sistemi değişime göndermeli miyim?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Ekran kartından gelen ses coil whine'dan geliyordur genelde kart garantiye gönderildiği zaman karta bir problem olmadığı söylenip geri gönderilir bu sorun bir problem değildir rahatsız edecek kadar fazla ise garantiye gönderebilirsin kulaklıktan gelen cızırtı ön panel girişlerinin kalitesiz olmasında kaynaklanabilir ama arka panele takıncada geliyorsa garantiye gönderebilirsin coil whine sesi fanları sesine karışıp kulaklık taktığın zaman rahatsız etmez ama kulaklıktan gelen cızırtı keyif vermez..