Amd Mi İntelmi Fiyat Performans Bakımından daha İyi

Bu konuyu okuyanlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Amd de zen 2 ve zen 3 hepsinden iyi benim görüşüm.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Areej Syed, Lead Editor at Hardware Times (2019-present)
Answered 1 year ago · Author has 544 answers and 255K answer views
Originally Answered: What's the difference between Ryzen and Intel?
The architectures are different. Intel has a higher IPC, lower cache sizes, and higher core clocks as most of their processors are fabbed on the older 14nm+++ node.

The Ryzen processors on the other hand have relatively lower clocks, slightly lower IPC and higher core counts along with much fatter caches.

As a result of this, Intel processors excel in single threaded applications like PC gaming while the Ryzen parts are better for multi-threaded workloads like rendering and video editing.
Bence Areej Syed'in dediği çok iyi açıklama olabilir ama 1 yıl öncesine göre yapıldığına dikkat etmenizi öneriyorum. Bence büyük bir değişime uğramaları söz konusu olmayacağı için bugünlerde de söyleyebileceğimiz bir yorum olmuş.
James Simbolon, studied at Mariner High School (2021)
Answered 2 years ago
Archetecture. To be short, AMD arch tends to prefer more cores (higher raw performance) while Intel arch prefers IPC (instruction per cycle) and clock speeds over core count (lower raw performance typically, but utilized better= more real performace). This has changed since the release of ryzen though, now AMD's arch has similar IPC and more cores then competing Intel processors, however they come at lower clock speeds.
James Simbolon da basitçe anlatmış diyebilirim.
Açıkçası benim için iki yorum da olayı anlamam için yeterli oldu. Umarım merak eden herkese yardımcı olur.

furkan221635

Doçent
Reaksiyon puanı
461
Düşük bütçede Intel, bütçe biraz daha artınca Amd bence.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Bence Areej Syed'in dediği çok iyi açıklama olabilir ama 1 yıl öncesine göre yapıldığına dikkat etmenizi öneriyorum. Bence büyük bir değişime uğramaları söz konusu olmayacağı için bugünlerde de söyleyebileceğimiz bir yorum olmuş.

James Simbolon da basitçe anlatmış diyebilirim.
Açıkçası benim için iki yorum da olayı anlamam için yeterli oldu. Umarım merak eden herkese yardımcı olur.
Bu yorumlar artık geçersiz kalıyor çünkü Ryzen 5 5600X, oyun konusunda 10900K ile başa başa bir işlemci neredeyse. Zen 3 ile AMD tekli çekirdek tarafında yüzde 20'den fazla artış yaşadı. Böylece Ryzen 5000 serisi, yüksek çekirdek sayısı ve cache hızına ek olarak IPC tarafında da Intel'i geçmiş oldu diyebilirim.

Reaksiyon puanı
0
S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
başkan valla ryzen 3 2200g veya 5 2600x düşünüyorum intel alsam pişman olurmuyum intel almazsammı pişman olurum arada kaldım
Mesaj otomatik birleştirildi:

bütçe 5000 ama en az olacak bütçe ile sıyrılmak istiyorum cs go da kasmasın yeter
Pişman olacağınızı sanmıyorum.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,400
başkan valla ryzen 3 2200g veya 5 2600x düşünüyorum intel alsam pişman olurmuyum intel almazsammı pişman olurum arada kaldım

bütçe 5000 ama en az olacak bütçe ile sıyrılmak istiyorum cs go da kasmasın yeter
pişman olmazsınız herhalde

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Bu yorumlar artık geçersiz kalıyor çünkü Ryzen 5 5600X, oyun konusunda 10900K ile başa başa bir işlemci neredeyse. Zen 3 ile AMD tekli çekirdek tarafında yüzde 20'den fazla artış yaşadı. Böylece Ryzen 5000 serisi, yüksek çekirdek sayısı ve cache hızına ek olarak IPC tarafında da Intel'i geçmiş oldu diyebilirim.
Teşekkür ederim. AMD gerçekten hızla kendini geliştirmeye devam ediyor ama laptop işlemcileri konusunda ne diyorsunuz? İntel bu konuda daha önde değil mi?

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Bu konuda aşırı fanboyluk yapma potansiyelim olduğundan bir şey dememem en iyisi :D

Teşekkür ederim. AMD gerçekten hızla kendini geliştirmeye devam ediyor ama laptop işlemcileri konusunda ne diyorsunuz? İntel bu konuda daha önde değil mi?
4000 serisinde öne geçtiler sanırım ama emin değilim

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Gerçekçi ve tarafsız olarak bakmak lazım. Amd teknoloji anlamında inteli baya bir geçti en fazla performansı amd işlemciden alırsınız.

Fedoralover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14

Cs:go da ikisi de kasmaz zaten :D. Yani ister intel alın isterseniz AMD csgo da sorun yaratmaz

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Ryzen 4000H serisi ile AMD mobil tarafta da daha önce geçti ama AMD işlemciler geçtiğimiz yıl üst seviye laptoplarda kullanılmadı. Ancak CES 2021'de tanıtılan Ryzen 5000 serisi baya iddialı. Ryzen 9 mobil işlemciler, 10900K seviyesine baya yakın. Zaten bu sebeple olacak ki Asus, Lenovo, Acer ve HP gibi üreticiler de üst seviye kasalarında AMD işlemcileri kullanmaya karar verdiler. Intel için masaüstü tarafında her şey Eylül ayında tanıtılacak olan Alder Lake işlemcilere kaldı. Mobilde ise 10 nm SuperFin üretimine geçtiler. Mart ayında tanıtılacak H45 serisi Tiger Lake işlemciler bana kalırsa epey güçlü gelecek.

Son mesajlar