Amd FX8370 mi İntel Core İ5 6500 mü?

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Merhabalar, Amd FX8370 mi İntel Core İ5 6500 mü?

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Peki i5 6500 den iyi amd işlemci önerebilir misiniz?

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Skylake işlemciler varken FX serisine bakanın haline acırım açıkçası. AMD işlemciler genellikle fazla önbellek yüksek saat hızı frekansı ve yüksek çekirdek değerlerini ön plana alarak işi bilmeyen son kullanıcıları deyimi yerindeyse büyük bir kazığa oturtmakta. Tek çekirdek performansında AMD yerlerde zaten. İntel'de smart cache olayı varken AMD önbelleği ne kadar fazla yaparsa yapsın önüne zaten geçemeyecek. Saat hızı zaten işlemci hızını belirleyen bir faktör değil. Mimari olarak, transistör sayısı ve kalitesi olarak, nanometre teknolojisi olarak, tükettiği güce göre vaad edilen performans olarak her anlamda Intel önde. AMD ekran kartlarında iyi olabilir ama işlemci konusunda Intel'in tırnağı dahi olamaz, hele ki günümüz teknolojisinde AMD İntelin yanına yaklaşamaz. Yıl olmuş 2016 hala ısrarla FX serisi işlemcileri öneren var, yazık...

rastegamer

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Skylake işlemciler varken FX serisine bakanın haline acırım açıkçası. AMD işlemciler genellikle fazla önbellek yüksek saat hızı frekansı ve yüksek çekirdek değerlerini ön plana alarak işi bilmeyen son kullanıcıları deyimi yerindeyse büyük bir kazığa oturtmakta. Tek çekirdek performansında AMD yerlerde zaten. İntel'de smart cache olayı varken AMD önbelleği ne kadar fazla yaparsa yapsın önüne zaten geçemeyecek. Saat hızı zaten işlemci hızını belirleyen bir faktör değil. Mimari olarak, transistör sayısı ve kalitesi olarak, nanometre teknolojisi olarak, tükettiği güce göre vaad edilen performans olarak her anlamda Intel önde. AMD ekran kartlarında iyi olabilir ama işlemci konusunda Intel'in tırnağı dahi olamaz, hele ki günümüz teknolojisinde AMD İntelin yanına yaklaşamaz. Yıl olmuş 2016 hala ısrarla FX serisi işlemcileri öneren var, yazık...
Teşekkürler intel alacağım.

greench

Asistan
Reaksiyon puanı
1
FX serisi işlemciler 3 - 4 yıllık bir teknoloji. Bu senenin sonunda AMD'nin Zen işlemci serisi ile FX modellerini yenilemesi bekleniyor. Buna karşın Intel 6xxx serisi işlemciler ise bu sene çıktı. Üretim avantajından dolayı daha verimli ve yeni teknolojiye sahip oldukarı için daha iyi performans vereceklerdir.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,223
Bu soruyu es geçiyorum :D

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
FX sadece sıkıntıdır almayınız.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
AMD'nin X4 840, X4 860K ve APU'ları dışında kullanılabilecek bir işlemcisi yok. 6500 alın.

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
amd zen çıkana kadar fx serisi almayınız. zen çıksın helebir gelsin işte ozaman piyasa kızışabilir..

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
fx 4100 kullanıyorum 6-7 senedir bir sıkıntısını görmedim 2 -3 kere termal macun takviyesi yaptım ki stok fan ile kullanıyorum
Zamanında i3 500 tl civarında iken yarı fiyatına almıştım ve hemen hemen aynı performans abartlı bir şeyler yapmadığım için
Paranız varsa tabi ki i5 alın ama amdyi de bu kadar harcamanızı anlamadım tabi ki daha zayıf ona göre de fiyatı var adamların bir iddaası yok zaten en iyi biziz diye

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
fx 4100 kullanıyorum 6-7 senedir bir sıkıntısını görmedim 2 -3 kere termal macun takviyesi yaptım ki stok fan ile kullanıyorum
Zamanında i3 500 tl civarında iken yarı fiyatına almıştım ve hemen hemen aynı performans abartlı bir şeyler yapmadığım için
Paranız varsa tabi ki i5 alın ama amdyi de bu kadar harcamanızı anlamadım tabi ki daha zayıf ona göre de fiyatı var adamların bir iddaası yok zaten en iyi biziz diye

Amd oyun vs oynamıyan kullanıcılar için iyi olabilir ancak oyunlarda fps drop sorunu en çok amd de gözlemlenmiştir (FX) zaten düz performans da i5 in yan ına yaklaşamıyor kıyaslamayıp sadece kendi özelinde değerlendirecek olsak bile başarılı bir işlemci değil 8 çekirdek çift modüle den oluşuyor buda çekirdek başı performansı yıkan bir durum :) ama düz kullanım için alınabilir tabiki fx 6300 veya 4 ler tercih edilebilir ama oyun söz konusu olursa iyi bir i3 bile FX den daha performanslı FX ilk çıktığında hedef i7 yi alt etmekti en azından amd fanboyu arkadaşlar böle zannediyordu yani beklenti büyük ancak sonucu hüsran diyebiliriz .

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

üst seviyede rakibi yok tabi intelin ama i5 seviyesinde fx 8 yahut fx 9 larda denk oldukları da yok değil.
Oyunlarda fps düşüşü konusunda da izlediğim bir çok testte 5 fps falan oynuyordu.
Daha çok oyunun desteklediği platform ile alakalı diye düşünüyorum. radeon gpular mesela gta 5 de daha başarılılar

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
PassMark Intel vs AMD CPU Benchmarks - High End

üst seviyede rakibi yok tabi intelin ama i5 seviyesinde fx 8 yahut fx 9 larda denk oldukları da yok değil.
Oyunlarda fps düşüşü konusunda da izlediğim bir çok testte 5 fps falan oynuyordu.
Daha çok oyunun desteklediği platform ile alakalı diye düşünüyorum. radeon gpular mesela gta 5 de daha başarılılar

D.h den tutun chip den çıkın birçok kullanan insan ve testi gördüm bizzat kendim 3 bin tl lik sistem kurup karşılaştırmalarınıda yaptım FX ler hayal kırıklığıdır bu forumdada önerisi bırakılmıştır öneren mod veya yetkili bulamazsınız :) basit bir i3 bile gpu ları daha iyi besliyor AMD FX-8350 review zaten iyi bir i5 sistem ile fx8 arasında devasa fark yoktur ancak aradaki farka değecek performans farkı mevcuttur siz iyi buluyorsanız bir şey diyemem fikrinize saygı duyarım ancak yıllardır incelediğim ve tanık olduğum bir seri bence vasat tercih edilmemeli ha unutmadan gpu lar ayrı mesele tamamen amd nin birçok başarılı ekran kartı mevcuttur hatta 300 serisi 900 lerden daha iyidir bence .