AMD FX X6 6100 Overclock

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Geçen günlerde yeni bir sistem topladım ve foruma yeni katıldım. Forumda kalıcı olmayı umuyorum. Forumu biraz aradım, taradım fakat fx 6100 overclock ile ilgili hiç bişey bulamadım. Anakartım ASUS M5A97 EVO işlemci sıcaklığım boşta 35 derece. AI Suite'te oc ile bir bölüm var voltaj ayarlama falan biraz kurcaladım ve 4 GHZ'e kadar çıkardım ama çok acemiyim dediğim gibi. Hangi değerlerle oynıycagımı giç bilmiyorum. Ben hepsini biraz ilerlettim CPU BUS'u 242 Voltajı 1.31'e NB Voljaı 1.20000 ve dram voltajı 1.54375'e çektim o zaman boşta sıcaklık ısım 38 derece oldu. Oyunda NFS RUN ultrada en fazla 55'i gördüm biraz daha ilerletiyim dedim 4.2'de mavi ekran aldım. Sizce ne yapmalıyım, hangi değerleri ne kadar yapmalıyım, bana yol gösterebilecek birileri var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2455752 (Buda 4.2 GHZ'e çıktığım ss. Fakat değerleri ne yapıcağımı bilmiyorum değerleri ne yapmalıyım? Voltaj falan uygun mu? )

PylsWeb

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Performans farkını hissettin mi? Hayır 4 Ghzten sonra gereksiz ömrünü kısaltırsın tabi sen bilirsin yinede :) Bu arada ramlerden dolayı mavi ekran vermiş olabilir.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
elle değerleri adım adım arttırıp testlere devam edeceksin. başka yolu yok. :)

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Genelde overclockta mavi ekranı ramlerinden yersin. Corsair sitesine bak ram timing frekans hangi değerlerinde hangi voltajı vermen gerektiğine. Eğer işlemci oc yapacaksan ram frekansından kısman veya fsb/dram rationu yükseltmen lazım.Arkadaşında dediği gibi 4 ghz üstü performans artışı fazla olmaz ufak aşırtmalar içinde voltajlarla fazla oynama derim oynayacaksanda ufak değerlerle dene başın yanmasın kartlarının ömrünü kısaltma. Şimdiden hayırlı olsun sistemin ve yeni üyeliğin için :)

omercii

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok sağolun beyler yorumlarınız için. Dediklerinizi yapıcam akşam bilgisayar başında. [MENTION=66671]akinov5[/MENTION] dediklerini akşam yapıp 4 GHZ'e çekip sabit durucam. Mavi ekranı ramden yediğimi sanmıyodum Driver yazıyodu tam okuyamadım. Memory yazması gerekiyor ram için değil mi?