Yardım AMD FX-6300 Overlock yapma

Bu konuyu okuyanlar

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamun aleyküm arkadaşlar MSI MS-7693 Anakart ve AMD FX-6300 işlemciyle overlock yapmak istiyorum fakat overlock hakkında hiç bir bilgim yok bu işlemciyle yapılırmı yapılırsa zararı olurmu nasıl yapılır gibisinden sorulara cevap arıyorum veyahut hiç ugrasmayıp anakartın bios menüsünden OC GENİE MODE 2 seçenegine tıklasam otomatik olarak yapsam zararı olurmu yardımcı olurmusunuz işlemci sıcaklıgınıda resim olarak atıyorum teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• r.png
    r.png
    15.5 KB · Görüntüleme: 152

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
F6 imiş. F6 ya bas

F6 ya bastıktan sonra açılan sayfada yes dedinmi.
Evet dedim sonra F10 la kaydedip çıktım tekrar açarken birden kapanıyor biosa girdim baktım ayarlar ilk haliyle default olmuş ama şimdide bilgisayar açılmıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

F6 ya bastıktan sonra açılan sayfada yes dedinmi.
Dedim F10 la kaydedip çıktım tekrar açmayı denedim tam dönen noktalarda bilgisayar birden kapanıyor açılmıyor şuan

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Arkadan fişi çek.Açma tuşuna bi kaç kez bas,bırak. 5 DK kadar bekle.tekrar açmaya çalış.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yok ,olay şu. Voltajı çok az verdiğimiz için overclock tutunamadı. Yani stabil olmadı. Böyle durumlarda direkt windowsda etkilenebiliyor. Zaten mavi ekran vermesi,windowsun aptallaştığını göstermişti,sen yazınca anlamıştm.

Neyse ki toparlayabildi. Toparlamasaydı,formattan başka çaremiz yoktu.

İşlemcinin yanması vs. için ,yüksek voltaj vermen lazım. :)

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yok ,olay şu. Voltajı çok az verdiğimiz için overclock tutunamadı. Yani stabil olmadı. Böyle durumlarda direkt windowsda etkilenebiliyor. Zaten mavi ekran vermesi,windowsun aptallaştığını göstermişti,sen yazınca anlamıştm.

Neyse ki topArlayabildi. Toparlamasaydı,formattan başka çaremiz yoktu.

İşlemcinin yanması vs. için ,yüksek voltaj vermen lazım. :)
evet zaten windows düzgün başlatılamadı diyede ekran gelmişti gelişmiş secenekler felan çıkmıştı dedigin gibi windows etkilenmiş anladım fakat şimdi ne yapıcaz böyle olmaması için stabil olması için çare varmı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Var tabi ki. Voltaj olayı. Bak ,auto bıraktığında, anakart kafasına göre voltajı yükseltti. Zaten her anakart bunu yapar. Otomatik olarak. 1,30 voltu verdirdi. Biz ne yaptık 1,10 volt verdik. Çok aşağısını yani.

Sıcaklığı görmek için ,az voltaj ile başlamak istedim. Makinandaki orjinal AMD nin soğutucusu yetmiyor.
O işlemcinin 70 derecelerin üzerine çıkmaması lazım.

1,15 volt ile tekrar bi dene. Ama dediğim gibi ,voltaj yine yetmeyebilir. Windows kendini toparlayamacak şekilde ,çökebilir de.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Var tabi ki. Voltaj olayı. Bak ,auto bıraktığında, anakart kafasına göre voltajı yükseltti. Zaten her anakart bunu yapar. Otomatik olarak. 1,30 voltu verdirdi. Biz ne yaptık 1,10 volt verdik. Çok aşağısını yani.

Sıcaklığı görmek için ,az voltaj ile başlamak istedim. Makinandaki orjinal AMD nin soğutucusu yetmiyor.
O işlemcinin 70 derecelerin üzerine çıkmaması lazım.

1,15 volt ile tekrar bi dene. Ama dediğim gibi ,voltaj yine yetmeyebilir. Windows kendini toparlayamacak şekilde ,çökebilir de.
işte reis voltaj yetmeyebilir windows kendini toparlayamayabilir dediniz bu şeylerle ugrasmıyım endişeleniyorum direk ortası yokmu bunun yoksa bu overlock işini yapanlar bunlarla karşılaşarakmı ortasını buluyor bide çökebilir demişsiniz çökerse format felan gerekli format da çok uğraştırır hiç uğraşmak istemiyorum onlarla direk stabil olanını bulup işi halledicez sanıyordum öyle olmuyormu

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Değerleri ben biliyorum. Bak o verdiğim linkte ,4,8 ghz yaptığımda,işlemciye 1,488 voltu ben verdim. Hiç bi şeyde olmadı işlemciye. Sana verdiğim 1,15 volt ile kıyas bile olmayacak kadar, yüksek bi değer.

Daha önce de dediğim gibi overclockda tek risk voltajdır. Diğer bütün ayarların, isterseniz hepsini karıştırın,çorba yapın;
hiç bi riski olmaz En fazla ,bu diğer ayarları düzgün yapmadığın için, gereken voltajı versen bile,overclock stabil olmaz.

Ama başkasına overclock yaptırırken aynı durumda değilim.Çekiniyorum. Sizin ben görmediğim için yapabileceğiniz herhangi bi yanlış değer girişi veya ,soğutucunuzu tam bilememem ,anakartınızın overclock kapasitesi,vs gibi şeylerden çekinirim. Sonuçta makina sizin. Sonra,hocam sana uydum,makinam hiç açılmıyor,bozuldu vs.diyebilirsiniz. Size bu konuda da hak veririm.

Yani overclock sonuçta,en iyi bilenle de yapılsa, bi miktarda olsa , risk taşır. Bu riski göze alabilmek lazım.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değerleri ben biliyorum. Bak o verdiğim linkte ,4,8 ghz yaptığımda,işlemciye 1,488 voltu ben verdim. Hiç bi şeyde olmadı işlemciye. Sana verdiğim 1,15 volt ile kıyas bile olmayacak kadar, yüksek bi değer.

Daha önce de dediğim gibi overclockda tek risk voltajdır. Diğer bütün ayarların, isterseniz hepsini karıştırın,çorba yapın;
hiç bi riski olmaz En fazla ,bu diğer ayarları düzgün yapmadığın için, gereken voltajı versen bile,overclock stabil olmaz.

Ama başkasına overclock yaptırırken aynı durumda değilim.Çekiniyorum. Sizin ben görmediğim için yapabileceğiniz herhangi bi yanlış değer girişi veya ,soğutucunuzu tam bilememem ,anakartınızın overclock kapasitesi,vs gibi şeylerden çekinirim. Sonuçta makina sizin. Sonra,hocam sana uydum,makinam hiç açılmıyor,bozuldu vs.diyebilirsiniz. Size bu konuda da hak veririm.

Yani overclock sonuçta,en iyi bilenle de yapılsa, bi miktarda olsa , risk taşır. Bu riski göze alabilmek lazım.
peki reis voltaj vermeden ilk dediginiz (turboları 19 ve cpu features) ayarlarını yapsam öyle kullansam hızını denesem pcnin nasıl olur zararı olurmu

öyle olmuyorsada anakart kendisi 1.30 lara kadar vermişti ve windows direk açılmıştı yani işlemcinin voltajı max 1.30 civarlarında diye düşünüp bizde 1.30 civarı yapalım mesala 1.25 civarı vereyim çökme veya windows toparlayamama durumu olabilirmi yinede nasıl olur

veya sizin bu işlemciyle kafanızdaki voltaj oranı nedir ne ile deniyeyim ama windows toparlayamama çökme durumu olmasın

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1,30 ile açılmıştı ama sıcaklıklar tavanı geçmişti.hw monitörde 76 ,coretempte 81 derece. Bu derecelerde işlemciyi kullanmak doğru değil. AMD nin bu işlemciye verdiği max. değer 70 derece.

1,10 ile bi ihtimal kurtarırmı diye denettim,kurtarmadı.1,20 verelim diyecem ama,o da yetmeyebilir.Garanti veremem. Denemeden anlamak mümkün değil,yani.

Soğutucun düzgün bi şey olsaydı,1,30 voltajı verir geçerdik.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1,30 ile açılmıştı ama sıcaklıklar tavanı geçmişti.hw monitörde 76 ,coretempte 81 derece. Bu derecelerde işlemciyi kullanmak doğru değil. AMD nin bu işlemciye verdiği max. değer 70 derece.

1,10 ile bi ihtimal kurtarırmı diye denettim,kurtarmadı.1,20 verelim diyecem ama,o da yetmeyebilir.Garanti veremem. Denemeden anlamak mümkün değil,yani.

Soğutucun düzgün bi şey olsaydı,1,30 voltajı verir geçerdik.
reis ayarları default yaptıgım halde değerler böyle core volt 1400 lerde sıcaklıkta 80 lere dayanıyor ghz de 3.90 a kadar çıkıyor biostan baktım ayarlar eski halde reset atıp bilgisayara tekrar baktım eski halindeydi 40 derece core voltagede 1000 lerde geziyordu tekrar reset attım yine 1400 lere çıktı sıcaklıkta bu resimlerdeki gibi sorun neki şuan bilgisayar hala kendine gelemedimi ayarları algılamıyor her resette bi yeni yaptıgımız ayarlar bi eski ayarlar oluyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemcinin tek çekirdekte 4,1 ghz ye kadar turboboost yapma özelliği var. O dalgalanmalar normal. Hiçbi işlemci ,sürekli ,diğer sayfada attığın cpuz görüntüsünde olduğu gibi 1707 mhz de çalışmaz.

Cpuzda uzun bi süre takip edilirse,bu frekans dalgalanması görülür,zaten.

Sendeki stok soğutucu yetmiyor, Bi ihtimal ,çok tozlanmışda olabilir. Eğer elin yatkın olsaydı ,bi kontrol etmekte fayda vardı.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemcinin tek çekirdekte 4,1 ghz ye kadar turboboost yapma özelliği var. O dalgalanmalar normal. Hiçbi işlemci ,sürekli ,diğer sayfada attığın cpuz görüntüsünde olduğu gibi 1707 mhz de çalışmaz.

Cpuzda uzun bi süre takip edilirse,bu frekans dalgalanması görülür,zaten.

Sendeki stok soğutucu yetmiyor, Bi ihtimal ,çok tozlanmışda olabilir. Eğer elin yatkın olsaydı ,bi kontrol etmekte fayda vardı.

reis tekrar bilgisayarı 3 4 kez resetledim kapadım 5 dakka bekledim tekrar açtım felan derken şimdi o core voltage 1400 lere kadar dayanması ve işlemci sıcaklıgı yük altında degilken bile 80 dereceyi görmesi kalktı şuan core voltage yine 1000 lerde ve işlemci sıcaklıgıda max 40 ta yani az önce farklı bi durum vardı bios ayarları default yaptıgım halde geçmi algıladı naptı

reis olmadı ben yarın kasayı açıp içindeki sogutuculara bakayım sileyim temizliyeyim sonra dedigin gibi volt 1.20 civarları iyiyse veya başka bir önerin varsa onu uyguluyayım deniyelim bir sıkıntı çıkarsa overlock işinden olmadı vazgeçerim

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Soğutucuya bak ama,sökerken dikkat etmelisin. Bazen macun işlemciye iyice yapışıyor ve soğutucu ile beraber işlemci de sökülüp gelebiliyor.Eğer soğutucu mandalları açtıktan sonra,hafifçe çektiğinde gelmiyorsa,bırak ,zorlama.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Soğutucuya bak ama,sökerken dikkat etmelisin. Bazen macun işlemciye iyice yapışıyor ve soğutucu ile beraber işlemci de sökülüp gelebiliyor.Eğer soğutucu mandalları açtıktan sonra,hafifçe çektiğinde gelmiyorsa,bırak ,zorlama.
o zaman soğutucuyu sökmeden üzerinden silerim temizlerim direk öyle olmuyormu sökmekmi gerekiyor

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sökmeden olmuyor. Kanatçıkların araları, tozdan doluyor.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sökmeden olmuyor. Kanatçıkların araları, tozdan doluyor.
reis dedigin gibi sogutucuyu söktüm temizledim sıcaklıklıgı düştü resimlerini atayım şuan böyle

şuan voltajı ne yapalım bu sıcaklıklara ne önerirsin?

birde işlemcinin sogutucusu: cooler master d14-7h54a buymuş

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
45-50 derecelerden yarı yarıya düşmüş. 25 derece. Olurda bu kadar olur yani.
İyi bi soğutucu değil ama temizlendiği için maçı biraz idare edebilir.
1,20 ve çarpanı 18,5 yap.

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
45-50 derecelerden yarı yarıya düşmüş. 25 derece. Olurda bu kadar olur yani.
İyi bi soğutucu değil ama temizlendiği için maçı biraz idare edebilir.
1,20 ve çarpanı 18,5 yap.
reis yaptım bu sefer sıkıntı çıkmadı başladı direk ve değerler böyle

görev yöneticiinden baktım bide 3.45 le 3.48 civarı ghz hep orlarda dolaşıyor

iyimi sizce şuan nasıl daha arttırılırmı yoksa idealmi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
cpu f eatures içinde disabled yapılacak olanları yaptınmı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemcinin 3,7 ghz olması gerekir. 3,5 ghz gördüm. Daha önceden voltajı auto bıraktığımızda da 3,5 ghz olmuş. Şimdi farkettim.

Son düzenleme:

stepby123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemcinin 3,7 ghz olması gerekir. 3,5 ghz gördüm. Daha önceden voltajı auto bıaktığımızda da 3,5 ghz olmuş. Şimdi farkettim.
anladım reis şuan böyle olması idealmi yoksa daha arttırılırmı işlemci yük altındayken 55 le 59 arası dolaşıyor derecesi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemcinin core ratiosu artmıyor. İki yerde değiştirdiğimiz core ratioyu ,tek tek değiştirerek bi dene.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3,5 ghz zaten işlemcinin olması gereken hızı. core ratioyu 17,5 yapınca 3,7 ghz olması gerekiyor.