AMD 6300M GPU Laptop Görmeme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Zad0o0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamün Aleyküm arkadaşlar. Öncelikle kolay gelsin hayırlı Ramazanlar. Lenovo G570 laptobum var.

• i5 2450M cpu
  • AMD 6300m GPU ve onboard olarak intel HD 3000 mevcut laptopta. (Çift Ekran Kartı)
Kısa zaman önce Samsung 850/pro 256 gb SSD aldım ayarladım taktım makineye 1 yıldır win 8.1 kullanıyorum yine Win 8.1 yükledim driverları yükledim her şey 10 numara 5 yıldız oldu. Bilgisayar canavar maşallah.

Şimdi soruna gelelim. Herşey güzeldi iyiydi. Bugün LoL oynarken (internetim berbat bu arada yinede bi giriyim dedim.) bağlantı kopup duruyor vs neyse 2. oyuna başlıycaktım giriş ekranında takıldı. oyun açılmadı. sonra bilgisayar kapandı açıldı. Neyse oynamıyım dedim pes açtım intel HD 3000 ile ilgili birkaç yazı geldi driver güncelleme ile ilgili kapattım o uyarıyı ve (lisanslı driver booster 2 kullanıyorum) girdim driver boostera güncelle hakkaten vardı yaptım güncellemeyi. Sonra aygıt yöneticisine bir baktım AMD 6300M Aygıt yöneticisinde yok. Catalyst Crystal Center yok. AMD ile ilgili hiçbirşey yok. Burada ve birçok yerde araştırmalar yaptım belki 100 ayrı formul denedim ancak hiçbir türlü çözüme ulaşamadım. AMD CCC'yi de yüklemeye çalışıyorum oda yüklenmiyor. Paket yükleme hatası veriyor. 2 kerede formatladım bu arada makineyi. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkrüler.

Zad0o0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şu konuya bi el atın lütfen kafayı yemek üzereyim. Ne denediysem olmuyor.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada sorunum çift ekran kartı ekran kartları arası geçiş tarzı bir sorun değil. yukarıda da yazdığım gibi AMD HD6300M GPU'suna ait hiçbir veri yok bilgisayarda hepsi kayboldu. Driver chipset driverları felan indirdim hepsini ama direk driver kurmadan AMD Catalyst Crystal Center programını kuruyor. AMD CCC ' de kurulurken yarıda hep hata veriyor.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Arkadaşlar birde bi sitede gezerken karşılaştım; bir arkadaşta da bendeki aynı sorun varmış. Onun ekran gartı Nvidia. Sorunu halletmiş kendisine ulaşamadım ama çözüm olarak;
''Sorun çözüldü... nvidia driver kur dosyaları içindeki uygun inf dosyası editlenerek ekran kartı bulunur hale geldi. yüklerken yarıda kalma durumu oluyordu. Windows ayarlarından imzalı sürücü denetimi kapatılınca yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.''
Böyle bir yazı yazmış. Bu işlemi nasıl yapabilirim inf dosyası filan nedir nerede bulabilirim.

e_emin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aygıt yöneticisinde gözüküp gözükmemesi çok da önemli değil. Dxdiag'ta da hd 6370m'e dair hiçbir şey çıkmıyorsa o zaman (çok önemli olmayan) bir sorun var.
AMD'nin sürücülerini o tarz bir programdan vs kurma; AMD'nin sitesinden kur. Ve intelin sürücülerini de intelin sitesinden kur. Bu sorunu çözer diye düşünüyorum.
Ama bunlar bile sorunu çözmezse kafana takma. HD 6370M zaten HD 3000'den çok daha hızlı bir kart değil ve DX11 desteği olayı olmasına rağmen HD 6370m ile zaten dx11 oyunları oynayamazsın çünkü gücü yetmez. Büyük bir fark olmaz o nedenle.

Zad0o0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben yinede eskiye getirmek istiyorum. Sonuçta bu ekran kartım var yani kullanmamak gibi durumum söz konusu değil tabiki dedikleriniz (amd 6370 ile hd3000 arasındaki farklar) muhtemelen doğrudur ancak yine de adamlar harici olarak koymuşlar o kartı. sorunu hala çözemedim. dxdiagta da gpu-z de de görünmüyor ekran kartı. resmen kayboldu ortalıktan :hammer: şimdi amd nin sitesinden ve intelin sitesinden bana indirme linklerini atabilirmisiniz? ben bir kere daha format atıcam en baştan hiç amd kurmadan direk sizin verdiğiniz linklerden indirip kuracam. daha önce de yaptım ama AMD nin sitesinden indirdiğim her driver önce AMD CCC'yi kurmaya kalkıyor. CCC de kurulurken yarıda hata veriyor.:cursing: yorumlarınız için teşekkür ederim. :flowers:

kudret09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı durum bende de mevcut. Bilgisayarımda(lenovo g570) daha önce 8 GB ram vardı. 16 gb ram e yükselttim. windows update falan aldı. 1-2 gün kullandım daha sonra tesadüf olarak farkettim amd 6370m olan ekran kartım aygıt yöneticisinde yoktu.Gizli aygıtları göster dediğimde pasif durumdaydı.Hiç bir şekilde aktif olmuyordu. Yeniden kurulum yaptım windows 7 ve windows 8.1 fakat aygıt yöneticisinde yine görünmüyor amd 6370m ekran kartım. Ram yükseltme işlemi tesadüf te olabilir ya da ram artınca ekran kartının paylaşım değeri de artıp kendi değerinin üzerine de çıkıp ekran kartına zarar vermiş olabilir diye düşünüyorum. Çözüm için yardımcı olabilecek birileri var mı acaba ?

enesyuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Selamün Aleyküm arkadaşlar. Öncelikle kolay gelsin hayırlı Ramazanlar. Lenovo G570 laptobum var.

• i5 2450M cpu
  • AMD 6300m GPU ve onboard olarak intel HD 3000 mevcut laptopta. (Çift Ekran Kartı)
Kısa zaman önce Samsung 850/pro 256 gb SSD aldım ayarladım taktım makineye 1 yıldır win 8.1 kullanıyorum yine Win 8.1 yükledim driverları yükledim her şey 10 numara 5 yıldız oldu. Bilgisayar canavar maşallah.

Şimdi soruna gelelim. Herşey güzeldi iyiydi. Bugün LoL oynarken (internetim berbat bu arada yinede bi giriyim dedim.) bağlantı kopup duruyor vs neyse 2. oyuna başlıycaktım giriş ekranında takıldı. oyun açılmadı. sonra bilgisayar kapandı açıldı. Neyse oynamıyım dedim pes açtım intel HD 3000 ile ilgili birkaç yazı geldi driver güncelleme ile ilgili kapattım o uyarıyı ve (lisanslı driver booster 2 kullanıyorum) girdim driver boostera güncelle hakkaten vardı yaptım güncellemeyi. Sonra aygıt yöneticisine bir baktım AMD 6300M Aygıt yöneticisinde yok. Catalyst Crystal Center yok. AMD ile ilgili hiçbirşey yok. Burada ve birçok yerde araştırmalar yaptım belki 100 ayrı formul denedim ancak hiçbir türlü çözüme ulaşamadım. AMD CCC'yi de yüklemeye çalışıyorum oda yüklenmiyor. Paket yükleme hatası veriyor. 2 kerede formatladım bu arada makineyi. Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkrüler.
Tüm kurulu olan ekran kartı ve framework sürücülerini kaldır. En baştan framework 3.5, 4, 4.5 yükle daha sonra amdnin sitesinde en güncel sürücüyü indir.