Yardım Amazonda sürec nasıl işliyor

Bu konuyu okuyanlar

ıqulela

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Selam arkadaşlar laptop üzerinden konuşacak olursak
Amazon üzerinden sipariş süreci nasıl gerçekleşiyor daha önce amazondan ürün almadım alirken amazon türkiyeden mi almak gerekiyor?
Orijinal amazon sitesinden de alınabiliyor mu diyelim aldım bulunduğum bölgeye kargo gönderi nasıl gerçekleşiyor ?
Garanti vergi süreci nasıl oluyor?
Gelen ürün bozuk vb olduğunda teknik servis veya iade süreci nasıl gerçekleştiriliyor?
Mesaj otomatik birleştirildi:

açıklayabilecek olan yok mu ?

GÜNCEL

Son düzenleme:

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
laptop alacaksan satıcısının amazon olmasına dikkat et.

eğer amazon germany den alacaksan, sana son adımda kargo + gümrük işlemleri için tahmini bir para çıkarıyor.. senden laptop parası + gümrük vergilerinin parasını alıyor yani.. eğer bir fazlalık olduysa sana mail ve sms atarak iade ediyor fazla tutarı...

örnek olarak: 10bin bilgisayar + 2bin gümrük vergisi çıktı. senden 12bin alıyor. ürün tr ye geldiğinde 11.450tl çekti diyelim. aradaki 550 tl fazlalığı iade ediyor.

gönderilebilecek ürünleri zaten seçebiliyorsun. olur da satıcı tr ye günderimi kabul etmiyorsa zaten söylüyor sana site alamıyorsun..

garanti işleri de amazon garantisinde. çoğu firmadan iyi..
yurtdışı aldığında iade işleri biraz sıkıntılı.. alacağın zaman dikkatle almalısın. beğenmedim iade ettim deme şansın pek fazla yok..

ıqulela

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
laptop alacaksan satıcısının amazon olmasına dikkat et.

eğer amazon germany den alacaksan, sana son adımda kargo + gümrük işlemleri için tahmini bir para çıkarıyor.. senden laptop parası + gümrük vergilerinin parasını alıyor yani.. eğer bir fazlalık olduysa sana mail ve sms atarak iade ediyor fazla tutarı...

örnek olarak: 10bin bilgisayar + 2bin gümrük vergisi çıktı. senden 12bin alıyor. ürün tr ye geldiğinde 11.450tl çekti diyelim. aradaki 550 tl fazlalığı iade ediyor.

gönderilebilecek ürünleri zaten seçebiliyorsun. olur da satıcı tr ye günderimi kabul etmiyorsa zaten söylüyor sana site alamıyorsun..

garanti işleri de amazon garantisinde. çoğu firmadan iyi..
yurtdışı aldığında iade işleri biraz sıkıntılı.. alacağın zaman dikkatle almalısın. beğenmedim iade ettim deme şansın pek fazla yok..
çok teşekkürler kardeşim amacım şu aslında tr amazondaki fiyatlar normal alışveriş sitelerinin fiyatıyla aynı, ama Amerikaya ait amazonda çok güzel indirimler oluyor indirimlerden yararlanıp vergisini ödememiş gibi sadece indirimsiz laptopu almaya çalışma eğilimindeyim, malum indirimsiz + vergiyle hemen hemen burdaki fiyatlara yaklaşıyor zararın neresinden dönersek kar

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Selam arkadaşlar laptop üzerinden konuşacak olursak
Amazon üzerinden sipariş süreci nasıl gerçekleşiyor daha önce amazondan ürün almadım alirken amazon türkiyeden mi almak gerekiyor?
Orijinal amazon sitesinden de alınabiliyor mu diyelim aldım bulunduğum bölgeye kargo gönderi nasıl gerçekleşiyor ?
Garanti vergi süreci nasıl oluyor?
Gelen ürün bozuk vb olduğunda teknik servis veya iade süreci nasıl gerçekleştiriliyor?

açıklayabilecek olan yok mu ?

GÜNCEL
Öncelikle satıcının amazon olmasına dikkat et amazon türkiyeden almaya çalış alamazsan da yapacak bişey yok yurtdışından alınan ürünlerde garanti süreci yok diye biliyorum sadece 14 gün vyea 1-3 ay arası amazon garantisinde oluyor sanırsam. Gelen ürün bozuk vs olduğunda amazon direk değişim veya para aidesi sağlıyor

Muhammedkasim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba,
Ürünü amazon.com.tr üzerinden alacaksan ve satıcısı yine amazon.com.tr ise üründe herhangi bir problem olduğunda direkt iade edebilirsin. Bunun dışında satış sonrasında teknik servis ile ilgili bir problem yaşarsan bu noktada yine amazon devreye giriyor ve sorununa belirli çözümler sunuyor.
Şayet ürünü amazon germany satıcısından almak istiyorsan bu noktada gümrük vergisi ve kargo maliyeti ürün bedeline ekleniyor. Gümrük vergisini sistem otomatik olarak hesaplıyor bu durumda gümrük vergisi hesaplanan tutarın üzerinde ise amazon senden herhangi ek bir ücret talep etmiyor fakat tahsil ettiği tutar daha fazla ise aradaki farkı sana iade ediyor. Amazon germany üzerinden de satın aldığın bir ürünü problemsiz iade edebilirsin. İki seçenekte de iade için kargo ücreti ödemiyorsun. Yine tüm bunlar dışında amazon dışında farklı bir satıcıdan ürün satın alırsan ve satıcı ile ilgili problem yaşarsan amazon'un a'dan z'ye garanti kapsamında belirli işlemler yapılabiliyor fakat bu durum her zaman senin lehine olmayabilir. Bunun için ücret çok uçuk değilse satıcısı amazon olan ürünleri tercih etmekte fayda var. Detaylı anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler.