Amazon.com da müzik satacak!

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Profesör
18135music.jpg

Amerikan siber perakendeci "Amazon.com", şarkıların kopya koruma sistemi olmaksızın satılacağı bir online müzik satış sitesi başlatacak.
"Amazon.com"dan yapılan açıklamada, en geç bu yıl içinde faaliyete geçecek sitede en büyüğü EMI olmak üzere 12 binden fazla müzik şirketinin bulunacağı belirtilerek, parçaların kullanıcılara istedikleri cihazda dinlemeleri olanağı sağlaması için kopya koruma sistemi (DRM-Digital Rights Management-Dijital Haklar Yönetimi) olmaksızın satılacağı kaydedildi.

"Amazon.com"u böylece online müzik satış aktörlerinin saflarına katacak siteden indirilecek şarkılar, kişisel kullanım için CD�ye kaydeder gibi ister bilgisayar, ister iPod, ister diğer MP3 müzikçalarlar, Zune (Microsoft) veya Zen�de (Creative) dinlenebilecek.

Kullanıcıları, satın aldıkları müzik parçalarını yalnızca 1 aygıtta dinlemek zorunda bırakan DRM kopya koruma sistemi, korsan müzikle mücadele için kimi müzik şirketlerince destekleniyor.

DRM kopya koruma sistemi kullanıldığında, örneğin iPod kullanıcıları, iTunes sitesinden satın alarak indirdikleri bir parçayı Creative marka cihazda dinleyemiyorlar.

alıntı: http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?id=2693
 

SDN Son Haberler

Üst