Almanya vatandaşlığı almak

Bu konuyu okuyanlar

Waltorin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhabalar Şu anda bulunduğum durum içerisinde babam alman vatandaşlığı alabilir mi onu merak ediyorum ve sizinde fikrinizi almak istiyorum.

Babam Almanyada doğmuş ve 9 yaşına kadar orada yaşamış. Sonrasında ise ailesi ile beraber Türkiye'ye gelmişler babamın babası ve annesi Alman vatandaşı değillerdi ama oturma izinleri vardı. Şuanda babamın ablası ve onun çocukları alman vatandışlığına sahip bu durumda babam Alman vatandaşlığına hak kazanıyor mu?
Vatandaşlık almak için yapabileceğimiz herhangi bir şey var mı?

Şimdiden teşekkürler

Wobinim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Öncelikle herkese merhabalar Şu anda bulunduğum durum içerisinde babam alman vatandaşlığı alabilir mi onu merak ediyorum ve sizinde fikrinizi almak istiyorum.

Babam Almanyada doğmuş ve 9 yaşına kadar orada yaşamış. Sonrasında ise ailesi ile beraber Türkiye'ye gelmişler babamın babası ve annesi Alman vatandaşı değillerdi ama oturma izinleri vardı. Şuanda babamın ablası ve onun çocukları alman vatandışlığına sahip bu durumda babam Alman vatandaşlığına hak kazanıyor mu?
Vatandaşlık almak için yapabileceğimiz herhangi bir şey var mı?

Şimdiden teşekkürler
doğduktan sonra 8 yıl Alamanya'da kalırsa vatandaşlık hakkına sahip oluyor diye biliyorum.
Ben de Almanya'da doğdum ama maalesef 2 yaşımda ailem geri dönmüş bilen birileri varsa hiç mi yok şansım vatandaşlık için :(

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,373
Almanya doğumlu bir çocuk, doğum sırasında (en azından) ebeveynlerinden biri Alman vatandaşlığına sahipse veya yasal olarak Almanya'da (en az) sekiz yıldır ikamet etmekteyse ve süresiz oturum iznine (“Niederlassungserlaubnis”) sahipse, Almanya vatandaşı olarak kabul edilir." Bu bağlamda "yasal", sizin (veya diğer ebeveynin) son sekiz yıldır Almaya’da bit oturum iznine sahip olduğu anlamına gelir. İltica prosedürü sonunda iltica başvurunuzun kabul edildiği takdirde, başvuru süresince Almanya’da geçirdiğiniz zaman da “yasal” olarak kabul edilir.