Allah Türkiyeye kolaylık versin!

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Biraz Zamaniniz Ayırıp Okursaniz Sevinirim...

Lafı hiç uzatmak, eğip bükmek istemiyorum. Türkiye’de gerçek demokrasi ve hukukun üstünlüğünü gölgeleyen bir eşiğe gelip takıldık.
Bir başka deyişle:
Anayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatma davasıyla birlikte yargısal darbe süreci başlamış durumda.
Ne yazık ki öyle.
Allah Türkiye’ye kolaylık versin!
Kim bilir kaç kez yazdım.
Bir defa daha altını çiziyorum:
Böyle bir süreci -2002 yılı sonundan beri uğraşarak- başlatanlar, siyasal ve ekonomik istikrar açısından Türkiye’ye çok büyük kötülük yaptılar.
Bu süreç, Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle ilişkilerini zehirleyecektir.
Bu süreç, siyasal istikrarı altüst edecek tohumları içinde taşıyor.
Bu süreç, bir zamanların bölünmüş siyaset sahnesiyle güçsüz koalisyonlar dönemini açabilecek ve Türkiye’ye yeniden kayıp yıllar yaşatabilecek tüm riskleri içeriyor.
Bu süreç, Güneydoğu’da yangını 1990’lardaki gibi parlatacak ve ‘Kürt sorunu’nu iyice içinden çıkılmaz hale getirecek tehlikeleri de barındırıyor.
Bu süreç, laiklik-dindarlık, laikçilik-dincilik çekişmeleriyle birlikte toplumdaki o siyah beyaz kutuplaşmacı, cepheleşmeci çelişkilerin (Alevi-Sünni dahil) keskinleşmesine yol açabilecek.
Bu süreç, uluslararası finans piyasalarındaki kriz rüzgârlarının Türkiye ekonomisinde çok daha tahrip edici esmesine de neden olabilecek.

Bu liste uzatılabilir ama gereksiz.
AKP’den kurtulmak için 2002 yılı sonundan beri -şöyle ya da böyle- bir darbe sürecini tetiklemek için uğraşan kimilerinin bugün memnun olduklarını biliyorum.
Ama Türkiye’ye yazık!
Sırtını AB’ye dönen, siyasal ve ekonomik istikrarsızlığa yuvarlanan, demokrasi ve hukuk çıtası aşağılara çekilen bir Türkiye’de hiçbir şey dikiş tutmaz. Bu ülkeyi tehdit eden bütün meseleler bin misli ağırlaşır.
Bu çıplak ve acı gerçeği demek ki göremiyorlar.
Ne yazık!

Dava yedi sekiz ay sürebilir. Ve sonunda nasıl bir karar çıkar?.. Geçen yıl Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak 367 gibi bir hukuk skandalının altına imza atmış bir Anayasa Mahkemesi’nden çok farklı bir karar beklenebilir mi?..
Bu konuyu geçiyorum.
Herkes elini kolunu bağlayarak hukuka saygı duygusuyla, Yüksek Mahkeme’nin kararını huşu içinde beklesin!
Öyle mi?
Kimileri böyle düşünüyor.
Olabilir.
Ama ben aynı kanıda değilim.
Peki, AKP ne yapacak?..
Farklı görüşler dikkati çekiyor.
Ancak, ilk sinyallere göre, öyle çok fazla uzatmadan kapatma davasını düşürebilecek anayasa değişikliğine gitme ihtimali daha ağır basıyor. Bunun için referandum da göze alınmış durumda.
Soru işaretleri de var tabii.
Bu süreçte AKP Meclis Grubu fire verebilir mi? MHP desteği sağlanabilir mi? DTP Grubu ne yapar?
Öte yandan AKP, davayı düşürebilecek anayasa değişikliğine giderken ve bu uğurda referandumu da göze alırken, eşzamanlı olarak AB ile ilişkileri zıplatacak bir demokratikleşme hamlesi için düğmeye basabilir mi?
Bu ihtimal de var.
Evet, geçen hafta birçok kez belirttiğim gibi rejim bir kazık yemiş durumda. Bu kazığı çıkarmanın yolu, giyotine boyun uzatmak değildir.
Gerilemek, ‘darbe’yi hızlandırır.
Darbeyle demokrasi, darbeyle hukuk bağdaşmaz, uzlaşmaz. Bunun için de gerilemek, demokrasi ve hukuk zeminini daha beter zayıflatır.
Rejime giren kazığı çıkarmanın yolu, demokrasi ve hukuk yolunda mücadeleden geçiyor. Ekonomik reformları sürdürmekten geçiyor. AB ipine sarılmaktan geçiyor.
Canım çok sıkkın.
Demek bazı şeyler vakti zamanı gelmeden olamıyor. Demokrasi kavgası vermek de, demokrasi kültürü edinmek de hiç kolay değil.
Dilimin ucuna takıldı o söz:
“Zor dostum, zor!”

[sub]Kaynak[/sub]

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Bu yeni birşey değil ki. Zaten demokrasi yoktu ülkede, şimdi artık herkesin görebileceği boyuta geldi. Fark bu.

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
off offf ne olacak güzel ülkemin hali...bu haberleri okudukca icim acıyor.. :(

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
yuureii dedi ki:
Bu yeni birşey değil ki. Zaten demokrasi yoktu ülkede, şimdi artık herkesin görebileceği boyuta geldi. Fark bu.

yapma be güzel kardesim tamm bir takım probler olabilr ama bu demek degildir ülkeyi yine bir kac yıl geriye götürmek bu her dönemde böyle olmus MENDERES,ÖZAL....herkes kapatalimda kurtulalim diyor kimse demiyor ne olacak bu ülkemin hali..Uyanmak lazım Ülkede o kadar büyük oyunlar söz konusu ki...

wwhirlwind

Profesör
Reaksiyon puanı
2
oncelikle yazıda yazdıgı gibi bu ulkede kurt sorunu yok teror sorunu war sunni-alevi alt kimlik-ust kimlik laik-dinci vb tartısmalarını kimin cıkardıgını soylemeye gerek yok ab konusu zaten hayal hatırlayın hani ucu acık bir sozlesmeye imza atmıslardı ya hemde zamanında turkleri katleden bir adamın heykelinin onunde iste o andan itibaren ab gercekten hayal oldu su ana kadar ab konusunda o kadar taviz vermemize ragmen o kadar istedikleri seyleri yapmamıza ragmen bugun ab konusunda ne kadar ilerledik ? hatta o zaman hatırlarsanız gupegunduz havaifisek gosterisi bile yapmıslardı ab ye girdik diye bundan sonra da girmemiz zor ole bi imza attılarki geri donusu yok ekonomiye baktıgımızda zaten borsanın %70 inde fazlası yabancılara teslim edilmis ne desek bos cok yazık bizi bu hale getirenlere yolun sonu ucurum oldugu icin zarırın neresinde donuse kardır ...

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
wwhirlwind dedi ki:
oncelikle yazıda yazdıgı gibi bu ulkede kurt sorunu yok teror sorunu war sunni-alevi alt kimlik-ust kimlik laik-dinci vb tartısmalarını kimin cıkardıgını soylemeye gerek yok ab konusu zaten hayal hatırlayın hani ucu acık bir sozlesmeye imza atmıslardı ya hemde zamanında turkleri katleden bir adamın heykelinin onunde iste o andan itibaren ab gercekten hayal oldu su ana kadar ab konusunda o kadar taviz vermemize ragmen o kadar istedikleri seyleri yapmamıza ragmen bugun ab konusunda ne kadar ilerledik ? hatta o zaman hatırlarsanız gupegunduz havaifisek gosterisi bile yapmıslardı ab ye girdik diye bundan sonra da girmemiz zor ole bi imza attılarki geri donusu yok ekonomiye baktıgımızda zaten borsanın %70 inde fazlası yabancılara teslim edilmis ne desek bos cok yazık bizi bu hale getirenlere yolun sonu ucurum oldugu icin zarırın neresinde donuse kardır ...

haklsın iste o zarardan dönemiyoruz döndermiyorlar!!!!....bahsettigin duruma egemenler ve elindekileriyle yetinmiyorlar...tek hedefleri bir kaos ortami yaratma ve herseyin dibine vurmasini saglamak ki bunu basarıyorlar...bilmiyorum umarım hersey birgün yoluna girer..yoksa ülkemin insaları kaybedecek...

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
akp nin kapatılmasıyla bunların hiç bir alakası yok. İstikrar falan filan akp mi sağlıyor.

webdelisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
MtHan dedi ki:
akp nin kapatılmasıyla bunların hiç bir alakası yok. İstikrar falan filan akp mi sağlıyor.

İstikrarı devlet sağlar.Devletin başında da şu anda Ak Parti var dolayısıyla istikrar Akp den sorulur.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
MtHan dedi ki:

yaw bu kadar saçma cümle mi olur...
istikrar ne demek önce bir anlamına bak...
değil AKP hangi parti gelirse gelsin Tek başına hükümet kursun... ve 5 yıl süreyle o koltukta otuacağı belli olsun işte bu istikrardır... bu gün tek başına gelebilecek tek parti AKP... velev ki AKP kapatıldı kimi getireceksiniz hükümete... CHP + MHP hükümet kurmaya yetmiyor... velev ki yetti diyelim Türkiye yıllardır koalisyon hükümetlerinden çekmediği kalmadı... durmadan partilerden biri mızıkçılık yaptı... hükümetler en fazla 2 yıl ömürlü oldu... Cumhuriyet tarihimizde bak bir de hükümet sayımıza bak... 5 yılda bir seçim yapılan ülkede 60 tane hükümet olur mu? istikrar devamlılıktır... güvendir... türkiyede devamlılığı sağlayabilecek güven sağlayabilecek ik ay sonra yıkılmayacak düzeyde oy alabilecek başka hangi parti var... bir tane var o da AKP onu da sandıkta yenemeyeceklerini bildikleri için böyle yenmeye çalışan halkı hiçe sayan ekeonminin çökmesinin bile umurlarında olmadığı bir grup var... yaw hiç kimseye acımyorsanız bu garip halka acıyın be bir ekeonomik krizin bedelini o zengin bürokratlar ödemiyor onların maaşı tıkır tıkır yatıyor bunun bedelini biz ödüyoruz ama siz hala o sevlet içinde koltukları sağlam çeteci bürokratların koltukların daha sağlam korumları için onlar adına boş boş konuşuyorsunuz.

DarkLady

Dekan
Reaksiyon puanı
12
Warkortalii video tamamlamış konuyu

BİNDİK Bİ ALAMETEE GİDEYOZ GIYAMETEEE :D

Corbett

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Beni en çok sıkan.AKP'nin yokoluşuyla iktidara gelecek bir partinin olmayışı.Yani Alternatif ve hizmetlere son hız verecek bir parti henüz yok.Zaten AKP için de bir muhalif de yok başka parti kurup aday olsun.Kuvvetler ayrılığı ilkesinin en vahim tarafı bu.Yargıyı denetleyecek kuvvet yok!

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
shiftpresser dedi ki:
Beni en çok sıkan.AKP'nin yokoluşuyla iktidara gelecek bir partinin olmayışı.Yani Alternatif ve hizmetlere son hız verecek bir parti henüz yok.Zaten AKP için de bir muhalif de yok başka parti kurup aday olsun.Kuvvetler ayrılığı ilkesinin en vahim tarafı bu.Yargıyı denetleyecek kuvvet yok!
Akp giderse 8 li kualisyon devrine geri döneriz ohhh sonra gör sen şeker kuyruguydu ekmek kuyruguydu...
keşke bi alternatifi olsa ama yok işte elimizdekinin en iyisi bu...bari bunu kaybetmiyelim...

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Tehlikenin farkındamısınız?
Akp kapanırsa boşbakan olma sırası baykala gelebilir, CHP'yi de kapamalılar.

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ziraatci63 dedi ki:
Warkortalii video tamamlamış konuyu

BİNDİK Bİ ALAMETEE GİDEYOZ GIYAMETEEE :D
Kih kih. :D [glow=red,2,300]BİN[/glow][glow=blue,2,300]DİRİLMİŞ[/glow][glow=black,2,300]LER[/glow].

se7en

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ya temennim kapanması belliki su sacma hukus sitemine karsi yasalar cıkartacaklar...onlar arkalarına yargiyi alarak demokratik oluyorlar bizde yasalarımızla demokratik olacagiz...

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Çeteler küçükten büyüğe doğru bir bir temizleniyor, atanmışların fazla yetkileri de budandıkdan sonra son söz halkındır, halkımız istikrarı seçecektir elbette aklın yolu birdir...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
elbet türkiye bu günleri de atlatacak...
daha demokratik daha özgür bir ülkede yaşaycağız...
ve çocuklarımız torunlarımız bize bu dönemi sorup sen darbecilerden miydin yoksa özgürlükçülerden miydin dediğinde tabiki özgürlükçülerdendim diyeceğim gururla... diğerleri mi? diğerlerinin hiç utanması yok ki o zaman da bu günkü abileri ilhan selçuğun yaptığı gibi 80 yaşını devirse dahi darbe çığırtkanlığı yapmaya devam edecekler...

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
darbeci özgürlükçü hı ?

Kullanılan terimleri neden biraz daha anlamaya çalışmıyıp at gözlüklerini çkartıp bakmıyorsunuz ? Hani derler ya felsefede herkesin kendi doğrusu vardır. sizin özgürlük olarak adlandırdığınız sistem onları boğuyor olabilir ve onlarda kendilerince özgürlük istedikleri için sizin tarafınızdan darbeci olarak adlandırılıyor olamazmı? Unutmayın sizde kendiniz için özgürlük istiyorsunuz onlarda sadece yollar farklı ve asıl amaç herkes özgürlük derken sizin düşündüklerini düşünmedikleri için darbeci oluyorlar.. Sizin gibi mi düşünmek zorundalar?

intibah senin söylediğin çeteler bir bir temizleniyor.. En büyük çete akp bence. Neden mi hemen açıklıyım. Haberlerde sende duymuşsundur benden daha iyi takip etiiğinede inanıyorum ama genel bi bilgilendirme diyebiliriz bu yapacağıma.. AKP ana yasada bir madde değişikliği (durmadan değiştiricek bir ana yasamız vardı herşeyi lehlerine çevirmek istedikleri maddelerden birisi yine) maddeyi şu düzeltmek istiyorlar. bi partinin kapğatılması için ilk olarak TBMM'inden onaylanarak yargıya sunulmasından bahsediliyor. Hemen anti parantez açayım [Kendi sayılarının çokluğuyla yasa değiştirmek istiyor ve mhp den de yardım istiyor bu yasa için kendi sayıları yetmiyor çünkü kabul edilmesi için.] aynı cumhurbaşkanının seçilmesinde mhp nin katılması gerektiği gibi düşünebiliriz. (ha sakın buradan da cumhurbaşkanlığı seçimine atlamasın konu sadece örnek cumhurbaşkanı seçilmeseydi daha farklı boyutlarda olabilirdik kötü anlamda.) bu konu hakkındaki yorumlarım bukadar diyebiliriz. ve aklıma gelen yazıda bi arkadaşımız ÖZAL dan bahsetmiş. kim gelse işte istemiyoruz gibilerinden sölenilmiş. soruyorum kendisine o ozamanlarda hayattamıydı hayattaysa eler yaşandı? Bildiklerimi yazıyorum özal geldiğinde karaborsadaymış herşey kimsede para yok alım gücü yok durumdaymış. Özal gelince herşeye öyle bir sam yapmış ki karaborsanın da önüne geçmiş ve halk perişan olmuş. yaklaşık 6 ay sonrasında maaşlara öyle bir zam yapılmış ki insanlar herbişeyini almaya başlamışlar ve çok refah bir toplum haline gelmişler. bunu biliyormu acaba kendileri özal ın neler yaptığını ölmeseydi ki öldürüldüğünü düşünüyorum daha neler yapacağını. Ha sevmediğim tekşey hani dış güçler diyoruz ya örnek alıyoruz ya zamanında çıkan savaşta neden kürtlere sadece biz TÜRKİYE olarak topraklarımızı açtık gelip burada savaş ortamından uzaklaşmalarını neden sadece biz sağladık? madem sağladık savaş bitince nede geri gönderilmedi okadar insan? belki gönderilecekti kimse bilmiyor bundan dolayı rahatsızım biraz.

Yani arkadaşlar ALLAH TÜRKİYE'ye kolaylık versin başlığına gerçekten tam olarak katılıyorum. insanlar yargılıyorlar ama neyi yargıladıklarını bile bilmiyorlar ve sonrasında biz bu durumlara damı düşecektik diyoruz.

Saygılar.

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
gokhankayaci arkadaş ikilem diye birşey biliyordum ama senin düşüncelerin üçlem olmuş :)
Yahu ak parti Özal'ın devamı gibi birşey. anasayaı ilk delen Özaldı. Ak partide elinden geldiğince Özal'ın yaptıklarını devam ettiriyor.
Anasayası kendisi için değiştiriyor diyorsunuz. Tabiki değiştirecek. 60 sene öncesine ait cunta postal anayasalarıyla mı yönetilmeye devam edeceğiz 21. yüzyılda... değişmeli...memleketin önünü açacak iktidarın rahat çalışmasını sağlayacak bütün değişiklikler yapılmalı...insanların yaptığı anayasanın dokunulmazlığı olamaz...
Yahu partiler ne için var memlekete hizmet için. Muhalefet'in görevi nedir? İktidara yanlışlarını gösterip doğruları anlatmak, seçenek sunmak. Bugünkü muhalefet memlekete takoz olmaktan başka bir işe yaramıyor. İktidar partisinin çalışmasını engellemek ona zaman kaybettirmek marifet değil...Seçimlerde herkes cevabını milletten alacak hemde okkalı bir şekilde...Beğenmediğiniz Ak parti %50 leri geçti 60 lara dayanıyor. Siz böyle devam ettikçe 70 lere de dayanır.

Benim gibi düşünmeyenlere benim özgürlüğümü kısıtlamadıkça saygı duyuyorum.

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yahu ak parti Özal'ın devamı gibi birşey. anasayaı ilk delen Özaldı. Ak partide elinden geldiğince Özal'ın yaptıklarını devam ettiriyor.

bunu devamı anayasada yapılan değişiklikmi tek örnek? nedir başka ? akp nin nereden geldiğini biliyoruz erbakan ? yoksa bunuda ben mi bi yerde sallıyorum 89lam veya 54678541354857lem mi oldu 2 lemden farklı bilmiyorum. özal zamanında alım gücü vardı diyorum şimdi ki alamama gücünden bahsetmiyorum. ekonomik rahatlıktan bahsediyorum nerdeyse 6 aydır türkiyenin bulunduğu ekonomik krizden değil. Ha güncel konuları değiştirerek örtpas ediliyo orasıda milletimizin akp aşkı :D

Demiş ya birisi TÜRKLERİN %60 ı aptaldır diye.. Ellerinden öperim Allah Rahmet Eylesin.

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
TÜRKLERİN %60 ı aptaldır diyen ateistin tekiydi. Bir ateiste rahmet okuyarak resmen küfretmişsin :)

Ak parti halktan gelmiştir. Gerisi hikaye...

Özal'dan sonra gelen sahte Atatürkçüler ve laikçiler memleketi batırıp, enkazıda ak partiye bırakıp gittiler sevgili arkadaşım herşeyi görüp bunu görmüyorsun çok ayıp...

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
neden akp ye yıktılar ? özaldan sonra akp mi geldi de ona yıkıldı yada gelenler nasıl üzerlerine yıkmadılar?

akp halktan gelmedi akp nin geldiği yer tarikatlar ve aşiretten gelmiştir. kendisinin geldiği soy ermeni de olsa düşünce yapısının geldiği yer malesef bu..

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
gokhankayaci zırvalıyorsun ak parti ermeni düşünce yapısına sahipse üniversitelerin girişinde kızların başını açan senin zihniyetine sahip kimseler ve sen de yunan düşünce yapısına sahipsin.

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
sadece yunanlarmı açık derim bu düşüncen karşısında bir.

ikincisi düşünce yapısının ermeni olduğunu söylemedim. kendisinin ermeni soylu olduğunu kastettim düşünce yapısınında tarikatlar ve aşiretler den geldiğini söyledim. yazdıklarımı biraz daha sakin okuyup yanıtlarsan yanlış anlaşılmalara meyil vermemiş oluruz. Zaten anlaşamıyoruz ya :) oda başka bi boyut sanırım.

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Biliyorsun kurtuluş savaşı zamanı kadınların hepsi çarşaflıydı. Yunanlılar işgalde çarşafların için de silah bomba filan olur diye çıkartılar kadınların başlarını açtılar. Hani bugün onları örnek alanlar var diye söylüyorum yukarda sen de itiraf ettin zaten.

Tamma o zaman sende yunansın gokhankayaci bende ermeniyim zaten bu ülkede hiç Türk yok Çanakkale'de hepsi ölüp gitmiş...

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
he he TÜRK yok bu memlekette.. Senin dediğin olsun intibah. olası bi saldırı için alınan önlemler karşısında ben yunanlı oldum hadi eyvallah ta sen neden ermenisin be arkadaşım ? düşünce yapım tarikat ve aşiretlerden gelen düşünce yapısı de. neden sen erdoğan ermeni diye ermeni oluyosun? düşünceleri aynı olanlar aynı memleketlimi oluyo yoksa nüfus sayımlarından en başından beri bi hatamı ? :S

Neyse Ben yatıyorum geç oldu. Ha bu arada tartıştığımız diğer konuda dediğim gibi bende müslümanım ama müslümanlığımdan fazla TÜRK'üm ben. sen ister yunanlı de benim için istersende ermeni ol ermeniyle aynı düşündüğün için.

Hadi Allah Rahatlık versin arkadaşım. Yarın akşam biraz daha tartışırız. :)

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Aşırı önyargılısın. Türk tarihi okumamış, İslam tarihi okumamış bir hava var yazdıklarında... kuru kuru Türkçülük olur mu yav...

Hadi sana da iyi sabahlar...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Erdoğan için ermeni diyorlar neye dayanıyorlar...
yaw İnsanların soyları sopları hakkında yorum yapmak bu kadar ucuz mu?
üstelik şunu da unutmayın bir mümin kişiye kafir diyen kişi kafir olur dinimizde... Erdoğana ermeni diyen kişi Erdoğan a aynı zaman da ortodoks da diyor mu? yok demiyor müslümanlaşmış ermeni diyorsa bu ülkede sayısız köy var sonradan müslüman olarak Türkleşen... Artık onlar ermeni değil Türktür... sana bana kalmaz onun soyunun ne olduğunu sorgulamak... ha sorgularım diyorsan seninkini de sorgularlar... Osmanlı da kaç yüz yıl ermeni yahudi kürt türk arap vs vs beraber yaşadı ne bileyim senin Türk kökenli olduğunu? ya da kurtuluş savaşı 1. dünya harbi döneminde atalarının işgalci güçlerin tecavüzüne uğramadığını... Şu gün Türkiye de yaşayan türklerin sadece % 13 ü orta asyadan göç etmiş geri kalanı bu topraklarda daha öncede yaşayan halk. Türk egemenliği içinde zamanla Türkleşmişler... bu adamlar ben türküm diyorsa Türktür... bu kadar kafatasçı olmayın... ha Erdoğan için ortodoks ermeni diyorsan ve erdoğan müslüman sa (ki öyle diyor ve dinimiz zahire bakar müslümanın diyeni biz müslüman kabul etmek zorundayız) sen dinen sakat bir duruma düşersin... senin için önemli mi tabi onu da seni tanımadığım için belemeyeceğim...