Allah bizi niye yarattı?

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Allah egoist midir diye sorguluyor. Allah var mı veya yok mu demiyor. Yani böyle bir sıfatı var mı diyor. Eğer varsa da bu ayette acaba egosunu mu tatmin ediyor diyor. Bunun daha nazik sorulabilme tarafı olmadığı için herkes tepki vermiş. Yani bir varlığın her şeyi yarattığına inanıyolar ama bununla övünmesi yaratıcının gariplerine gidiyor.

alperekenel

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Cinler ve insanlar meleklerden ayrı olarak akıl ve şuur sahibi varlıklardır. Allah ancak ve yalnız bana ibadet etsinler demesinin sebebi buna ihtiyacından değildir. Cinlerin ve insanların kendilerinin farkına varması ve acizliklerini görüp bu sonsuz kudret sahibinin farkına varıp şükürlerini göstermeleri içindir. İbadet bir şükürdür. Sonuçta bize irade,akıl,güç ve bilgi veren yaratıcının da farkına varıp şükretmemiz gerekiyor.
Bizi yaratmasaydı kendimizin farkına varacak bir hayatımız olmayacaktı. Engelli doğanlar acı çekmeyecek ne yaparsa yapsın yoksul olanlar açlık çekmeyecek su olmayan yerde doğan susuzluk çekmeyecekti. Afrikadaki çocuklar ölmeyecekti. Yürüyerek deneseler yine yolda öleceklerdi. Bundan dolayı insanlar arasında bir haksızlık konusu açığa çıkmıyor mu? Bunu öğrenmek için soruyorum.

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Bizi yaratmasaydı kendimizin farkına varacak bir hayatımız olmayacaktı. Engelli doğanlar acı çekmeyecek ne yaparsa yapsın yoksul olanlar açlık çekmeyecek su olmayan yerde doğan susuzluk çekmeyecekti. Afrikadaki çocuklar ölmeyecekti. Yürüyerek deneseler yine yolda öleceklerdi. Bundan dolayı insanlar arasında bir haksızlık konusu açığa çıkmıyor mu? Bunu öğrenmek için soruyorum.
Aslında bizi yaratmasa mıydı biz böyle olmayacaktık yoksa yaratılanlar onun emirlerini uygulasalardı genede böyle olacak mıydı? Demek istediğim şu, aslında biz yaratıldığımız için bu hale gelmedik, dünyadaki diğer yaratılanların yaptığı haksızlıklar bu hale getirdi desek daha doğru oluyor.

Ekleyeyim o şekilde doğan yada acı çekenlerin öbür tarafta mutlaka bunun karşılığını adaletle alacağını söylüyor yaratıcı.

Ecomanya

Profesör
Reaksiyon puanı
658
Bence en doğru cevap için önce Kur'an ardından islami kaynaklara bakın.

alperekenel

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Aslında bizi yaratmasa mıydı biz böyle olmayacaktık yoksa yaratılanlar onun emirlerini uygulasalardı genede böyle olacak mıydı? Demek istediğim şu, aslında biz yaratıldığımız için bu hale gelmedik, dünyadaki diğer yaratılanların yaptığı haksızlıklar bu hale getirdi desek daha doğru oluyor.

Ekleyeyim o şekilde doğan yada acı çekenlerin öbür tarafta mutlaka bunun karşılığını adaletle alacağını söylüyor yaratıcı.
Anladım fakat o halde doğup psikolojik travmalar sonrası intihar eden o kadar çok kişi var ki. Onlara ne olacak. Hem ibadetleri yerine getirmedi hemde kendi canına kıydı bunlar büyük günahlar. Ama o travmaları yaşamayı kendi istemedi. Dünyaya geldiğine pişman oldu. Şimdi ne olacak birde cehennem ateşinde mi yanacak. Hiç teknolojik aletin olmadığı hala mızrakla dolaşılan yerlerde müslümanlığı kendi akıl yoluyla nasıl bulabilir. Böyle birşey mümkün değil. Orada sen şöylesin diyorlar öyle oluyor. Yine kendi isteğiyle değil.

Reaksiyon puanı
16,125
Rabbim çok hoş görülü olmalı ki hala nefes alıyorsunuz tövbe edin...

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,458
Anladım fakat o halde doğup psikolojik travmalar sonrası intihar eden o kadar çok kişi var ki. Onlara ne olacak. Hem ibadetleri yerine getirmedi hemde kendi canına kıydı bunlar büyük günahlar. Ama o travmaları yaşamayı kendi istemedi. Dünyaya geldiğine pişman oldu. Şimdi ne olacak birde cehennem ateşinde mi yanacak. Hiç teknolojik aletin olmadığı hala mızrakla dolaşılan yerlerde müslümanlığı kendi akıl yoluyla nasıl bulabilir. Böyle birşey mümkün değil. Orada sen şöylesin diyorlar öyle oluyor. Yine kendi isteğiyle değil.

Kuranda İsra suresindeki ayet aşağıdaki gibidir.
“Biz elçi / peygamber göndermeden kimseye azap edecek değiliz.”(İsra, 17/15)

Yani hiçbir şekilde yaratıcı hakkında bilgi ulaşmayan toplumlar direkt cehenneme gitmeyecektir. Zira bu emir ve yasakların bildirilmediği bu insanlar için en büyük adaletsizlik olur.

Diğer konuya gelirsek herkes her konuda eşit olsa ortada adalet olmaz. Çünkü adalet dengesizlikleri dengede tutmak için bir araçtır.Kimi insan zengin kimi insan engelli kimi insanda yoksul olacak ki zıtlıkları görebilsin insanlar eksiklikleri olmadığı için şükretsin fazla olanı da dağıtsın. İnsanlar travmaları kendi yaşamayı istemese de Allah Kuranı göndererek insanları uyarmış. Burada bu kişi intihar ederek günah işlese de onun etrafındaki insanlardan bir tanesi bile intiharın kötü şeylerin günah olduğunu bildiği halde uyarmadıysa yönlendirmediyse o da günah işlemiş oluyor. Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker "İyiliği emretmek ve kötülükten menetmek" ile her müslüman mükellef. Bunu bir insanın günah işleyeceğini görüpte yapmadığımız her kötü sonuca sebebiyet veren eylemde bizde günah işlemiş oluyoruz.

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Şöyleki inan ben daha 23 yaşındayım başıma neler geldi. Çok defa bıçağı elimde buldum. Cidden inanılmaz şeyler yaşadım. Gerek ailemde gerek okulumda (suç olarak değil psikolojik olarak) hayatım hep boyumdan büyük işlerle mücadeleyle geçti. Çoğu zaman düştüğüm yerden kendim kalkmam gerekti. Bu hayat adaletli değil. Mücadele etmek gerek, dayanmak gerek. Bazen durup boyumdan büyük olsada şu lafı demeden edemiyorum “ben intahar etmediysem kimsenin etmeye hakkı yok.” İnanın dinim bana yasaklamasa intahar etmezdim diyemiyorum, bilmiyorum ne yapardım. Herneyse. Özetle intaharlık duruma bazı insanlar hiç gelmez, bazıları az gelir, benim gibilerse çok gelir. Ama önemli olan devam etmek için bişiler bulmakta. İntahar bir kurtuluş gibi gözüksede benim için değil. Allah bana yaşa demişse ben elimden geldiğince dua edip, aksiliklerle mücadele eder elimden gelmeyenide gönül rahatlığıyla ben denedim der bırakırım. Bir nevi bizim elimizde intahar meselesi. “bir nevi”

Diğeri de Allah zaten bu dinden haberi olmayanları sorumlu tutmuyor. Dinde bilmediğin şeyden sorumlu olmazsın. Öncelik bilincin olacak, bilecek durumda olacaksın. Dolayısıyla bilmeyen biride sorumlu olmaz. Nitekim Hz. İbrahim de bilmiyorken, kimse öğretmemişken kendisi sorgulaya sorgulaya bulmuş.(Anlatılan bu) Ben bu din ile doğdum. Ancak belli dönemimde deist te oldum. Ardından yeniden dinleri araştırdım hepsini. Ve yine bana mantıklı gelen din bu oldu. Araştırma imkanı olanlar bu dinden sorumlular ancak araştırma imkanı olmayanlar sorumlu değiller diye düşünüyorum.

Örnek vereyim ben x dinindenim ve bana 1000 tanrının olması saçma geliyor değil mi? o zaman ne yaparım araştırırım. Araştırmalıyım çünkü 1000 tanrı çok saçma geliyor bana. (Sallıyorum) Araştırmak önemli.

Bunu demişken işte bu arkadaşın yaptığı da bu. Mantıklı gelmemiş din konusunda bir şey ve sorguluyor. Nasıl ki diğer dinlerdeki insanlar sorgulayarak doğruları buluyor doğru dini buluyor yada kafasındaki soruları çözüyor, bu arkadaşta aynı şekilde mantıksız gelen şeyleri sorguluyor. Burdaki arkdaşlarda dinlerinin avukatlığını yapıp (boş şekilde) çocuğu rencide edip, kendince haddini falan bildiriyorlar. Bu şekilde yaparak belkide sorgulayıp doğruyu bulacak bir insanı uzaklaştırıyorlar yada islamdayken aklındaki bu soruya cevap bulup dinini güçlendirmesine engel oluyorlar. Kendileride bilmiyor muhtemelen bu sorunun cevabını. Genelde böyle insanlar bilmedikleri soruda sinirlenirler bu ne saçma soru diye.

Bu arada bende çok bilgili bi insan değilim. Cahil kabul ederim kendimi bu konuda hep. Sadece kendimce cevaplarım vardır, aklıma takılan şeylerde araştırırım. Benim dediklerim doğru olmayabilir oladabilir. Ama bildiğim bir şey varsa oda sorgulamanın asla yanlış olmadığı, doğruyu bulmada en önemli etmen olduğunu düşünmemdir.