Alınan o maaş haramdır

Reaksiyon puanı
10,325
Alınan o maaş haramdır

mehmet-gormez1.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı, SGK’lı ölen yakınının maaşını alabilmek için anlaşmalı boşananlar konusunda açıklama yaptı.

Evliliğin maddi kaygılarla sona erdirilmesinin ahlaki olmadığınıbelirten Diyanet, hileli boşanmayla alınan maaşın haram olduğunu kaydetti.

”ZİMMETE GEÇİRMEK ANLAMINA GELİR HARAMDIR”

Diyanet açıklamasında şöyle denildi: “Ölen bir yakını dolayısıyla dul hanımlara ödenen parayı almak üzere resmen boşanıp gerçekte birlikte yaşamaya devam etmek, hile niteliğinde olduğundan haramdır. Bu tür hileli yollarla elde edilecek gelirler kamu malını zimmetine geçirmek anlamına gelir.”

kaynak

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Şu konuyo böyle bir yorum yapabildiğin için üzerinde emeği geçen herkese tessüf ediyorum arkadaşım:hammer:

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hem haram para alıyorlar, Hemde zina yapıyorlar. Yakalananlarada yüklü ceza kesiyorlar

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Tabiki haksız alınan bir para bunun aksini kimse iddia edemez.Şimdi devletin yetkili birimi madem böyle bir açıklama yapıyor,halkın büyük bir kısmının geçim sınırı ve bu sınırın altındayken bunun yanında torba torba paralara sahip ülkenin insanlarına da bunun haram olduğunu bi zahmet açıklasın.

Reaksiyon puanı
10,325
ekonomik sıkıntıları böylesine gayr-i ahlâki bir hırsızlığa gerekçe göstermek de ahlâki olmaz.
milletin manevi dinamiklerinde eksen kayması var, pusulaslını şaşırmışlık diye de tanımlayabiliriz.
bu millet değil 70 milyonun hakkına tasallut edecek şekilde harama bulaşması, şüpheli olan şeylerden dahi kaçınır, Allaha sığınırdı.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
diyanet işleri zahmet etmiş açıklamış.bunun haram olacağını herkes bilmesede tahmin edebilir.ama para öyle bir hal aldıki ülkemizde öyle fakirler varki, mecburdur belki ondan yapmıştır çoluğu çocuğu açtır belki diyosun.ki böle olup olmayacağıda muamma.allah yardım etsin allah ıslah etsin

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Milletvekillerinin maaşları ve kıyak emeklilik maaşları helal mi diye soralım başkana bakaşım :)

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
ben ekonomik sikinti olarak gormuyorum bu yapilanlari.. para herkese herseyi yaptirir..

olen yakininin parasini almak icin bunlari veya bunlara benzer isleri yapana/yapanlara ben zaten musluman demem. onlarda kendileri gormuyorlardir.. o yuzden haram falan olmaz onlara.. bu yazilanlari okuyup guluyorlardir..

Reaksiyon puanı
10,325
Milletvekillerinin maaşları ve kıyak emeklilik maaşları helal mi diye soralım başkana bakaşım :)

milletvekili maaşları için birşey diyemem, çünkü bazı milletvekillerine yetmiyor bile. şu açıdan; adamın her Allahın günü onlarca, bazen belki yüzlerce ziyaretçisi geliyor, bu kişilere için ödediği çay parası bile maaşını götürecek kadar büyü olabiliyor. bunu bizatihi ben gördüm. bir aile dostu olan milletvekilini ziyaretimde.

ama, kıyak emeklilik konusunda size kesinlikle katılıyorum. buna hiçkimse helal diyemez.

ozkansmsk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zinayı göze almışlar sen hala o para haramdır diyosun :D bi bitmediniz :D

aagkn

Profesör
Reaksiyon puanı
3
"Kamu malı"nı zimmete geçirmek, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına girerki. Allah sakınsın.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
milletvekili maaşları için birşey diyemem, çünkü bazı milletvekillerine yetmiyor bile. şu açıdan; adamın her Allahın günü onlarca, bazen belki yüzlerce ziyaretçisi geliyor, bu kişilere için ödediği çay parası bile maaşını götürecek kadar büyü olabiliyor. bunu bizatihi ben gördüm. bir aile dostu olan milletvekilini ziyaretimde.

ama, kıyak emeklilik konusunda size kesinlikle katılıyorum. buna hiçkimse helal diyemez.

Milletvekili zaten torpis isteyen, bizim oğlana, kıza, yeğene iş bul diye gelenlere kabul edip, onlara çay kahve ısmarlamak, sonraki seçimlerde oy istemek dışında başka birşey yapıyor mu? Bu milletvekilinin görev tanımı mı? Elbette ziyaretçisi olacaktır ama herkes biliyor ki bu ziyaretçilerin %90'ı torpil peşinde olanlar. Sen görevinin dışına çıkarsan ve sürekli birşeyler ısmarlarsan tabi yetmez :)

Günlük 100, aylık 2000 ziyaretçisi olsa, hepsine çay ısmarlasa, 20kuruştan eder aylık 400 TL :) Babam kendi dükkanında(esnaf) daha fazla çay parası ödüyor. Bu senin dediğin tezi zamanında bir milletvekili demişti ama hiç inandırıcı değil. Anlayamadığım nokta hem maaşları yetmiyor, hemde bu kadar malı mülkü serveti nereden edindin diye sorduğunuzda, kaynak olarak milletvekili maaşlarını gösteriyorlar :D

1 dönem vekillik yap, ömür boyu hertürlü imkandan faydalınıp, yüklü maaş ile emekli ol :) Olcak şey mi.

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0
800 lira askeri ücret verilen bir memlekette min. 400 tl kira ödeyerek ve birde çocuk okutmaya, ev geçindirmeye çalışan halkım daha ne yollara baş vurur allah bilir. Ha bu arada 1200 liraydı galiba açlık sınırı :)
Gereksiz makamlara yapılan yüzmilyonluk zamlar yerine bir yunanistan kadar askeri ücrette iyileştirme yapılsa boyle melûn yollara başvurulacağını düşünmüyorum... Bu halk bir tas sütünü yan komşusuyla paylaşmış , vesikayla ekmek almış , yılda birkaç kez çayında şeker görmüş bir halktır. Litresi 5TL olan benzinle gelmedik biz buralara...

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Sorarım,böyle bir uyanıklığı yapanda Allah korkusu olur mu?

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Milletvekillerinin fazla maaş almasıyla bu konunun ne alakası var arkadaşlar

Hak haktır; kimin, nerede, neşekilde yediği yada ortalıkta çok yiyen olması az yiyenleri ne aklar ne paklar

Vergilerin yüksek olması esnafa bir haksızlık olabilir ama bu esnafın vergi kaçırmasına kefaret olamaz(kaçırıyo demiyorum alınmasın kimse) insanların geçim standartının düşük olmasıda hırsızlığa geçerli bi sebep olmaz, olamaz

Aynı asgari ücretle geçinip 400 lira kira veren kişi devletin kasasına değilde senin kasana göz dikince aynı sempatiyi besleyebilecekmisin

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öbür tarafta alacağımız olsun arkadaşlar sonuçta o para bizden kesilen vergiler vs den ödeniyor. Elbet bineriz yakasına birazda öbür tarafa taşımak lazım sıkıntı yok :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
aslında devletin yaptığı bildiğin gasp.sen boşanmış bir çifti aynı evde yaşıyorlar diye.maaşlarını kesemezsin.belki dost hayatı yaşıyorlar.devlet olarak birde namus bekciliğimi yapacan.devletim diyorsan o zaman boşanan kadınlara ev veya iş olanakları sağla.belkide kadının kalacak bir yeri yok.

levent26

Asistan
Reaksiyon puanı
1
zaten hepimizin yediği para haram,bi tek ülkeyi yönetenler (daha doğrusu satanların) aldığı para helal demi başkan..

Reaksiyon puanı
10,325
1 dönem vekillik yap, ömür boyu hertürlü imkandan faydalınıp, yüklü maaş ile emekli ol :) Olcak şey mi.

bu konuda aramızda bir sorun yok demiştim zaten. kıyak emekliliği hiçbir zaman helal addetmedim.

bu arada bir milletvekilinden bahsetmeden geçemedim, tabii bu ekstrem bir örnek ama, onu da anmak bu ülke adına bir borçtur üzerimize...

bu bahsettiğim kişi ardahan milletvekilidir. saffet kaya isminde. aslen bizim şavşat'lıdır. babası zamanında oraya göç edip gitmiş. bu zat kendiliğinden zengin bir aileye mensup. milletvekilliğini bir manevi haz olarak görür. bu sebeple bugüne değin aldığı maaşın tek kuruşuna dokunmamış bir adamdır. ardahan'ın köylerini sıraya bağlamış, her ayın maaşını bir köye gönderir, oranın ihtiyaçlarına, fakirine, fukarasına yardım eder. üstüne üstlük maaşı kadar da yine sürekli kapısını aşındıran yöre insanına çay yemek olarak harcar, kimseyi ikramsız olarak çevirmez, elinden gelen bir isteği olursa da onu hallederek öyle gönderir. bu zat mecilisn de en çalışkan üyelerinden biridir aynı zamanda. memleketine gittiğinde krallar gibi karşılansa da o hep mütevazi, sıradan olmayı ve yaşamayı seven, reklam bilmeyen, bu sebeple de adı sanı pek bilinmeyen, duyulmayan bir kişidir.

o kadar kirliliğin arasında böyle bir örneğin de var olması bu ülke insanında umudun hiçbir zaman tükenmeyeceğinin bilinmesini temin amacıyla kaydettim bu anekdotu.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Milletvekillerinin fazla maaş almasıyla bu konunun ne alakası var arkadaşlar

Hak haktır; kimin, nerede, neşekilde yediği yada ortalıkta çok yiyen olması az yiyenleri ne aklar ne paklar

Vergilerin yüksek olması esnafa bir haksızlık olabilir ama bu esnafın vergi kaçırmasına kefaret olamaz(kaçırıyo demiyorum alınmasın kimse) insanların geçim standartının düşük olmasıda hırsızlığa geçerli bi sebep olmaz, olamaz

Aynı asgari ücretle geçinip 400 lira kira veren kişi devletin kasasına değilde senin kasana göz dikince aynı sempatiyi besleyebilecekmisin

Tabi ki hiçbir şekilde her ne şartta olursak olalım hırsızlığı, kaçırmayı, el altı işler yapmayı kimse kabul etmiyor.
Milletvekillerinin maaşı ne ilgisi var. Bence şudur: Halkın çoğunluğu geçinim derdine düşmüşken, vakti zamanında bir bakan da "800 tl az para mı? İstediğiniz gibi yaşarsınız işte" gibisinden bir laf etmişti.

Bu düzensizlik, ahlaksızlık, halkını düşünmeme seni rahatsız etmiyorsa bence bu sorun sende vardır. Adamlar 10.000TL alıyor, toplam milletvekillerinin odalarına 230.000 TL para harcanmış. Adamların cep telefon görüşmeleri aylık 23.000 tl yi görüyor ve bunu da devlet ödüyor. Şaka mı bu? Bu kadar mı rahatız artık. Hiç mi zorumuza gitmiyor?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
önce dil bilmediği halde atamasını yaptıkları basın ateşesinin 12 000 , karısının 7000, dil bilmediği için tercümanın 4000 dolar olan maaşlarını söylesin ler hakikaten niye diyanetten kimse çıkıp açıklama yapmaz bu yetim hakkını yemektir haramdır dil bilmeyen basın ateşesimi olur demez ,,, maaşı büyük elçilerimizden bile 2 kat fazla haram zıkkımdır bu demez .
yoksa diyanet in bakış açısına göre bu paralar helalmidir ...???

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Tabi ki hiçbir şekilde her ne şartta olursak olalım hırsızlığı, kaçırmayı, el altı işler yapmayı kimse kabul etmiyor.
Milletvekillerinin maaşı ne ilgisi var. Bence şudur: Halkın çoğunluğu geçinim derdine düşmüşken, vakti zamanında bir bakan da "800 tl az para mı? İstediğiniz gibi yaşarsınız işte" gibisinden bir laf etmişti.

Bu düzensizlik, ahlaksızlık, halkını düşünmeme seni rahatsız etmiyorsa bence bu sorun sende vardır. Adamlar 10.000TL alıyor, toplam milletvekillerinin odalarına 230.000 TL para harcanmış. Adamların cep telefon görüşmeleri aylık 23.000 tl yi görüyor ve bunu da devlet ödüyor. Şaka mı bu? Bu kadar mı rahatız artık. Hiç mi zorumuza gitmiyor?

Güzel kardeşim bak yine aynı şeyi yapıyorsunuz

Konu insanımızın yozlaşmaya başlaması(benim gördüğüm) bu, milletvekillerinin çok yüksek maaş almalarıyla açıklanamaz

Bide peşinden ''seni rahatsız etmiyorsa'' demişsin sanki ben öyle birşey demişim gibi.Mecliste 3 parti, 1 grup var 550 milletvekili bu maaşı alıp bu haklardan faydalanıyo sence ben hangisini tutup hangisini savunuyorum(senin hangisini tutumayıp konuyu nereye çektiğin aşikar)

Konu Diyanet fetvası burdan siyasete atlayacak mevzu çıkarmak abes.Dini hassasiyeti olup Müslümanım diyen ve olayın boyutundan haberdar olmayanları uyarmak ve vazgeçirmek için verilmiş bir fetva.İnanmayana zaten sıkıntı yok

Benim anlatmaya çalıştığımda kimsenin yaptığı haksızlık senin yaptığın haksızlığı haklı çıkarmaz (tekrar tekrar tekrar söylüyorum Milletvekillerimiz ne yapsa haklıdır biz aman ses etmeyelim ne yaparlarsa sineye çekelim DE-Mİ-YO-RUM)

icakir86

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Helal olsun milletvekili maaşlarının fazla olmasına çay parasını kılıf göstermek nerden baksan yaratıcı olmuş :D

adamların telefon faturalarını bile biz ödüyoruz.

milletvekili-telefon-faturasi.jpg

sefircan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ölü leş eti yiyen insanlar gibi bakıyorum bu duruma ben..bence zina bundan daha küçük suç

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Sende haklısın konu nereden buraya geldi bilemedim şimdi.
Neyse içimde olanları söylemiş oldum. Benim hangi parti yada grupları tuttuğum önemsiz. Ben o ortamda bulunan herkes için söyledim. Herhangi bir isim vermedim.

Vefasiz

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Diyanetin açıklamasına kalmadan bunun herkes farkındaydı ama, devletin malı deniz yemiyen keriz mantığında olduğu için türk insanı normaldir.

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Helal olsun milletvekili maaşlarının fazla olmasına çay parasını kılıf göstermek nerden baksan yaratıcı olmuş :D

adamların telefon faturalarını bile biz ödüyoruz.

milletvekili-telefon-faturasi.jpg

once yazilan tum mesajlari okuyup, sonradan bir yorum yapsan keske..

bak [MENTION=129454]|SeYYaH|[/MENTION] saat 08:18' de ne yazmis...