Soru Aliexpress neden ve nasıl bu kadar ucuz?

23 Haziran 2023
113
26
28
Bu siteyi ne zamandır biliyorum ve çok saçma sapan linklerin altından çok saçma sapan reklamlardan bu site çıkıyor o yüzden pek güvenemiyorum ama güvenememim başka bir sebebi daha var aşırı derecede ucuz 600-700 liralık saat 30 liraya satılıyor veya telefonlar anormal derecede ucuza satılıyor diğer tüm alışveriş sitelerine çok büyük bir fark atıyor bu ucuzluk nerden geliyor hadi çakma satıyor desek gene bu kadar ucuza veremez yani nasıl bu kadar ucuza geliyor anlatabilecek var mı?

James Howlett

Müdavim
Müdavim
26 Ekim 2020
5,350
4,525
1,358
35
Sahipleri Türk değil yeri Türkiye değil bu 1. Sebep 👍

yabancılarda fırsatçılık ahlaksızlık olmaz.

Diğer sebebi Ali Express Çin menşeli bir firma olduğu için ürünleri çok ucuz kalite konusunda her ürünü kaliteli değil onu söyleyim, yaptığım alışverişlerin %90 ı araba aksesuarları oldu bir kere e sigara aldım

Aliexpress Türk olsaydı inan bana fiyatlar gördüklerinin üzerine minimum x10 yap.

İnsanlar yurtdışına neden yerleşmeye çalışıyor sanıyorsun, hayat çok kısa Ortadoğu’da harcanamayacak kadar kıymetli ve kısa

James Howlett

Müdavim
Müdavim
26 Ekim 2020
5,350
4,525
1,358
35
Aldığın ürünlerden memnunmusun
Memnunum ama e sigarayı çöpe attım aldığım ampuller ömrünü doldurdu

Bide araba için ayak altı led aldım
IMG_20191207_195723_Original.jpeg

IMG_20191207_195648_Original.jpeg

Bir sürü renk vardı kumanda ile değişiyordu okuma ucunu çakmaklığın arasına koymuştum açıktaydı, birisi o gözü kesmiş sanayide oldu sanırım bir sürü yere götürüp getiriyordum neyse bir daha renk değişmedi haliyle sinirlenip söktüm.

Ürünler kaliteliydi öyle diyim geçen haftalarda bir abim saat almış Aliexpressten cidden oda kaliteliydi ama biraz hafif saatti.

Kısaca öneririm 👍

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
5 Aralık 2019
5,484
1
5,535
1,708
35
Aliexpressten bugüne kadar epey bir ürün aldım. Nasıl buradaki eticaret platformlarında satıcıların puanlarına, ürün değerlendirmelerine bakıyorsun orada da aynısı mevcut. Ek olarak sim kart takılan hiçbir telefon,bilgisayar vb ürünü getiremezsin gümrüğe takılır. Diğer soruların varsa sorabilirsin. Bizzat ithalat uzmanı olarak bir şirkette çalışmakta olduğum için sorularını yanıtlayabilirim.

23 Haziran 2023
113
26
28
Aliexpressten bugüne kadar epey bir ürün aldım. Nasıl buradaki eticaret platformlarında satıcıların puanlarına, ürün değerlendirmelerine bakıyorsun orada da aynısı mevcut. Ek olarak sim kart takılan hiçbir telefon,bilgisayar vb ürünü getiremezsin gümrüğe takılır. Diğer soruların varsa sorabilirsin. Bizzat ithalat uzmanı olarak bir şirkette çalışmakta olduğum için sorularını yanıtlayabilirim.
Gümrük dediğin nedir neden gümrüğüe takılıyorki trendyolda vs. böyle şeyler olmuyor siparii ettiken sonra hiç bakmıyorum bile eve geliyor zaten

Mr_Ahmet

Doçent
29 Mayıs 2019
915
454
63
Hocam maksimum fiyat sınırı nedir şu an? Ayrıca bu fiyata vergi ve kargo fiyatları da dahil ediliyor mu, yoksa sadece ürünün fiyatı mı önemli?

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
5 Aralık 2019
5,484
1
5,535
1,708
35
Gümrük dediğin nedir neden gümrüğüe takılıyorki trendyolda vs. böyle şeyler olmuyor siparii ettiken sonra hiç bakmıyorum bile eve geliyor zaten
Gümrük, eşya ve malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ve vergilerin ödendiği kamu kurumudur. Gümrüğe yasaklı ürünler takılırlar çünkü ithal edilmesi yasaktır. Cep telefonu ve sim kart takılabilen ürünler bunlardan sadece birkaçıdır. Önüne gelen ürün ithal etse ve denetim olmasa ülkedeki birçok satıcı zarara uğrayacaktır. Gümrük bunu korumak için vardır. Ülke sınırları içerisinde aldığın üründe gümrük olmaz. Çünkü ya ülke içinde üretilmiştir ya da gümrük işlemleri tamamlanıp vergileri ödendiğinden serbestçe satılabilir ve dolaşabilir hale gelmiştir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam maksimum fiyat sınırı nedir şu an? Ayrıca bu fiyata vergi ve kargo fiyatları da dahil ediliyor mu, yoksa sadece ürünün fiyatı mı önemli?
Şahıs adına gelen, 30kg ve 150 Euro değeri geçmemelidir. Aliexpresste ücretsiz sevkiyat seçerseniz, bu ürün fiyatına dahil edilmiştir. Doğal olarak vergilendirme buna göre hesaplanır. Vergi sınırına takılmamak için kargo ücreti ayrı olacak şekilde almanız gerekir. Ama kargo ücreti ayrı olarak seçerseniz, daha az vergi ödersiniz. Ek olarak ayda aynı veya farklı üründen en fazla 5 adet sipariş verebilirsiniz. 5ten fazla sipariş verip satın alabilseniz bile gümrüğe takılacaktır.

Son düzenleme:

kozmix

Asistan
30 Ağustos 2023
162
5
34
28
Sahipleri Türk değil yeri Türkiye değil bu 1. Sebep 👍

yabancılarda fırsatçılık ahlaksızlık olmaz.

Diğer sebebi Ali Express Çin menşeli bir firma olduğu için ürünleri çok ucuz kalite konusunda her ürünü kaliteli değil onu söyleyim, yaptığım alışverişlerin %90 ı araba aksesuarları oldu bir kere e sigara aldım

Aliexpress Türk olsaydı inan bana fiyatlar gördüklerinin üzerine minimum x10 yap.

İnsanlar yurtdışına neden yerleşmeye çalışıyor sanıyorsun, hayat çok kısa Ortadoğu’da harcanamayacak kadar kıymetli ve kısa
Hocam aldığın elektronik sigaranın linkini atar mısın. Aliexpresten güvenilir satıcı bulamıyorum elektronik sigara alacağım bende.

James Howlett

Müdavim
Müdavim
26 Ekim 2020
5,350
4,525
1,358
35
Gümrük, eşya ve malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ve vergilerin ödendiği kamu kurumudur. Gümrüğe yasaklı ürünler takılırlar çünkü ithal edilmesi yasaktır. Cep telefonu ve sim kart takılabilen ürünler bunlardan sadece birkaçıdır. Önüne gelen ürün ithal etse ve denetim olmasa ülkedeki birçok satıcı zarara uğrayacaktır. Gümrük bunu korumak için vardır. Ülke sınırları içerisinde aldığın üründe gümrük olmaz. Çünkü ya ülke içinde üretilmiştir ya da gümrük işlemleri tamamlanıp vergileri ödendiğinden serbestçe satılabilir ve dolaşabilir hale gelmiştir.

Şahıs adına gelen, 30kg ve 150 Euro değeri geçmemelidir. Aliexpresste ücretsiz sevkiyat seçerseniz, bu ürün fiyatına dahil edilmiştir. Doğal olarak vergilendirme buna göre hesaplanır. Vergi sınırına takılmamak için kargo ücreti ayrı olacak şekilde almanız gerekir. Ama kargo ücreti ayrı olarak seçerseniz, daha az vergi ödersiniz. Ek olarak ayda aynı veya farklı üründen en fazla 5 adet sipariş verebilirsiniz. 5ten fazla sipariş verip satın alabilseniz bile gümrüğe takılacaktır.
O mağazaya göre değişiyor ülkeye girişi yasak olan e sigarayı getirttim, Çinli kardeşime söyledim durum bu, bizde gümrüğe takılıyor dedim, adam cevap olarak kardeşim durumunuzu biliyorum o iş bizde dedi çok sağlam bir paket yaptı fiyatlandırmayı düşük tuttu başka bir ürün gibi ürünü teslim aldım.

Mağazalar arasında adamına denk gelirsen ayarlıyorlar emin olun 👍

Hocam aldığın elektronik sigaranın linkini atar mısın. Aliexpresten güvenilir satıcı bulamıyorum elektronik sigara alacağım bende.
Kardeşim bu çok öncedendi link gitti, mağazalara bak mağaza yorumları ve ürün yorumlarını oku yabancı olduğu için Türk müşterilerin yorumlarını okumaya dikkat et e sigarada kısaca ülkeye girişi yasak ürünlerde

kozmix

Asistan
30 Ağustos 2023
162
5
34
28
Ben telefon almayı düşünüyordum hocam. Model olarak iphone 13 pro max 1 tb düşünüyordum ama getirtmeye kalksam gümrüğe takılsa bile alma şansım var mı?
İkinci sorum ise bir satıcının güvenilir olduğunu nasıl anlayabiliriz? Hakikaten burda 700 800 tl olan ürünler 30 40 tl ye satılabiliyor

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
5 Aralık 2019
5,484
1
5,535
1,708
35
Ben telefon almayı düşünüyordum hocam. Model olarak iphone 13 pro max 1 tb düşünüyordum ama getirtmeye kalksam gümrüğe takılsa bile alma şansım var mı?
İkinci sorum ise bir satıcının güvenilir olduğunu nasıl anlayabiliriz? Hakikaten burda 700 800 tl olan ürünler 30 40 tl ye satılabiliyor
Aldığın ürün yasaklı ürünlerdense gümrüğe takıldığında asla alamazsın.
Daha öncede dediğim gibi satıcıların sayfaları var, ürün değerlendirmeleri var. Bunlara bakarak güvenilir olup olmadığını anlayabilirsin.