Alıcağım ekran kartı anakartıma uyumlumu öğrenemiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Hermeles

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar.Derdimi uzun uzun anlatayımki artık bi sonuca varayım baya gerildim.5 gündür para hazır olmasına rağmen ekran kartı için (max650tl) hala alamadım çünkü anakarta uyarmı problemi yaşıyorum.Anakart modelim (gigabyte g31m-es2l).Almak istediğim ekran kartı Sapphıre rx 550 2gb modeli.Kimi sitelerde express 3.0 diyor kimi sitelerde expres x16 diyor ben hiç bişey anlamadım.Kaç tane konu açtım direk uyar diyen var bilen arkadaşlarıma soruyorum bu anakarta takılmaz diyen var takılır diyen var satıcılarla iletişime geçiyorum olur diyen var olmaz diyen var Allah aşkına bi yardım edin bana.Kesin bilgi istiyorum sipariş edeyim olsun bitsin artık gerçekten 5 gündür bunun araştırmasındayım.Olayım şu bu anakarta takılabilicek bi ekran kartımı bu.Değilse bu fiyata bu özelliklerle hangi ekran kartı takılabilir.Anakartın görüntüsünü ve sistemide atayımki en azından bi fikriniz olsun.Dar boğaz yapar falan önemli değil benim için.İşlemci dar boğaz oranı ekran kartında %1,74 derecede oluyor benim için sorun değil.Ramler ddr2 ama 4 gb istediği ram 4 gb min bundanda sıkıntı az çıkarsada sorun değil.Olayım sadece ben bu anakarta bunu takabilirmiyim.Sapphıre rx550 ye x16 slotlu derken bazı yerlerde neden başka şekilde gösteriyor.Bu tarz konuyu açtığımda arkadaşlar al olur al uyumlu olur al sorun çıkartmaz dedi ama gerçekten böylemi ? Yardımlarınızı lütfen eksik etmeyin teşekkürler.
EA51A118-69D2-4A19-84E1-B2E75A30D7AA.jpeg
367A369F-20FF-4BD4-83A2-E139DE5DF1A3.jpeg

Hermeles

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Uyumludur. PCI-E X16 slotu mevcut.
Bu konu hakkında lütfen kesin bilgi verirmisiniz.Ekran kartının açıklamasında pcı express 3.0 yazıyor benim anakartım gördüğünüz gibi resimde olan.Kesinlikle uymaz diyip uyar diyen var bana bu konuda açıklama ve yardım edermisiniz.Mesela benim anakartımda hangi slotlar mevcut ? Ve bu ekran kartının pcı express 3.0 dediği slot yeri nedir nereye takabilirim bunu x16 yazmıyor çünkü ekran kartında.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oluyor ama biosu güncellenen lazım sadece yoksa boot etmez
Boot etmek derken bu ne demek ? Ve etmezsem neden olmaz ki

Curesto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Bu konu hakkında lütfen kesin bilgi verirmisiniz.Ekran kartının açıklamasında pcı express 3.0 yazıyor benim anakartım gördüğünüz gibi resimde olan.Kesinlikle uymaz diyip uyar diyen var bana bu konuda açıklama ve yardım edermisiniz.Mesela benim anakartımda hangi slotlar mevcut ? Ve bu ekran kartının pcı express 3.0 dediği slot yeri nedir nereye takabilirim bunu x16 yazmıyor çünkü ekran kartında.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Boot etmek derken bu ne demek ? Ve etmezsem neden olmaz ki
3.0 denilen terim, slot hızıdır PCI-E X16 3.0 olarak geçer. Yani kart sizin anakartınız ise PCI-E X16 1.1 destekliyor. Uyumlu olarak çalışacaktır fakat az bir performans kaybı ile.

Hermeles

Asistan
Reaksiyon puanı
28
3.0 denilen terim, slot hızıdır PCI-E X16 3.0 olarak geçer. Yani kart sizin anakartınız ise PCI-E X16 1.1 destekliyor. Uyumlu olarak çalışacaktır fakat az bir performans kaybı ile.
Sipariş ediyorum çok teşekkür ederim yani pcı express 3.0 demek x16 slotuna takılıcağını belirtiyor bunu bilmiyodum minnettarım size çok sağolun

Hermeles

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Rica ederim, hayırlı olsun.

Hangisini almalıyım ikiside aynımı acaba ?