Aleviler meydana iniyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
70569.jpg

Aleviler meydana iniyor
31 Ekim 2009 Cumartesi 13:32
Alevi Bektaşi Federasyonu, ''Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' mitingi için çağrı yaptı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi örgütlerinin 8 Kasımda İstanbul Kadıköy'de yapacağı ''Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' mitingi için çağrı yaptı.

Federasyon Genel Başkanı Ali Balkız, mitinge destek veren kuruluşların temsilcileriyle Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı açıklamada, Alevi örgütlerinin geçen yıl 9 Kasımda Ankara'da miting yaptığını anımsattı.

Geçen bir yılda sorunlarının çözümü noktasında bir kazanım elde edemediklerini ifade eden Balkız, bunun yanında cemevleri ve zorunlu din dersleriyle ilgili olarak AİHM, Danıştay ve idare mahkemelerinin verdikleri kararların hükümetin masasında durduğunu savundu. Balkız, şunları kaydetti:

''Bu kez 8 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Kadıköy Meydanında olacağız. Taleplerimizin arkasında Pir Sultanca durduğumuzu bir kez daha göstereceğiz. Barışın diliyle konuşacağız, güvercinler uçuracağız, semahlar döneceğiz. Dünya değişti, değişiyor. Türkiye değişti, değişiyor.

Çağımız artık insan hakları, özgür düşünce, özgür ifade, din ve vicdan özgürlüğü, eşit yurttaşlık hakkı, farklılıkların zenginlik kabul edidiği, her türlü asimilasyonların yasaklandığı bir çağ. AKP, bu çağa gelmelidir. Biz Alevileri her kasım ayında yeni bir miting yapmak zorunda bırakmamalıdır.''

Açıklamanın ardından gruptakiler, Kızılay çevresinde mitinge davet bildirileri dağıttı.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=213455

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
alevilere ayrım mı yapılıyomuş pehhh

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57
Bir bunlar eksikti...
:hammer::hammer::hammer:

hayır onlar bunlar biz ayırımı yapmayın
şu anda hernekadar alevi kardeşlerimiz sünnilerden rahat durumda iseler bile bu yeterli değildir
kimse kimseye kendi dini görüşünü empoze edemez dayatamaz alevi kardeşlerimizde en azından azınlık statüsünden faydalanmalı ne yazıkki sünniler azınlık bile değiller diyanetin sağmal ineği konumundalar
ülkemizdeki zımmi yani gayrimüslim vatandaşlarımız gayet rahat vakıf kurabiliyor mal edinebiliyor ibadethane!!!açabiliyor
diyanet çıkası gözlerini camilere dikmiş cemaatin hayırseverlerin mallarını gaspetme peşinde devamında alevi kardeşlerimizin akibetide aynı olacak
alevi kardeşlerimizin din adamı kürsü ihtiyacı vardır en azından alevi kültürünün yozlaşmaması ve yokolmaması için
ama bu uğraşıları boşa çıkacak yine birileri sırtlarını sıvazlayacak kültürü edebin üstüne oturmuş bu kardeşlerimiz yine elleri boş dönecek

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Herkes sırasının zamanını bekliyor anlaşılan.

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
diyanet çıkası gözlerini camilere dikmiş cemaatin hayırseverlerin mallarını gaspetme peşinde devamında alevi kardeşlerimizin akibetide aynı olacak
alevi kardeşlerimizin din adamı kürsü ihtiyacı vardır en azından alevi kültürünün yozlaşmaması ve yokolmaması için
ama bu uğraşıları boşa çıkacak yine birileri sırtlarını sıvazlayacak kültürü edebin üstüne oturmuş bu kardeşlerimiz yine elleri boş dönecek

yanılıyorsun

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yahu alevilere nerde ayrımcılık yapılıyor mrak ettim şimdi yokmu forumda bir alevi anlatsın hele bi meraktan soruyorum nasıl bir ayrımcılığa maruz kalmış

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
yahu alevilere nerde ayrımcılık yapılıyor mrak ettim şimdi yokmu forumda bir alevi anlatsın hele bi meraktan soruyorum nasıl bir ayrımcılığa maruz kalmış
Örneğin zorunlu din dersleri ve cem evleri için çıkarılan problemler.

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57
hüsnü zanda bulunmuşsun aslinda keşke yanılsaydım zevkle kabul ederdim
ama ne yazıkki gerçek olan bu diyanetin imam müezzin kadrosu ve emekçileri haricinde bir sürü boş adam
beytülmala irat kaydedilen kesin haramlara bile haram demekten aciz
beytülmala faizden kumardan içkiden ve zinadan gelir aktarılıyor ve diyanet tuvalette sakız çiğnemenin adabından dem vuruyorsa o kurumun varlığı tartışılır

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0

şimdiye kadar 2-3 kez gördüm
"-ben din derslerine girmek istemiyorum, benim dinim bu değil"
"+peki sana 3 veririm ne derse girersin ne de sınava!"

bu arada bunlar alevi değil başka dinlerdendi, aleviler müslim değiller mi,
din dersinde de müslümanlık anlatılıyor ama neyse...

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Aleviler bir kere aleviliği ne olarak görüyor yani dinmidir ,mezhepmidir, siyasi bir grupmudur.Adamlar cemevi istiyorlar zaten var

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bazı arkadaşlar mesaj yazarlarken daha dikkatli olsunlar hepimiz kardeşiz bu ülkede ve kimsenin ayrımcılık yapmasını istemem.

:hammer::hammer::hammer:

hayır onlar bunlar biz ayırımı yapmayın
şu anda hernekadar alevi kardeşlerimiz sünnilerden rahat durumda iseler bile bu yeterli değildir
kimse kimseye kendi dini görüşünü empoze edemez dayatamaz alevi kardeşlerimizde en azından azınlık statüsünden faydalanmalı ne yazıkki sünniler azınlık bile değiller diyanetin sağmal ineği konumundalar
ülkemizdeki zımmi yani gayrimüslim vatandaşlarımız gayet rahat vakıf kurabiliyor mal edinebiliyor ibadethane!!!açabiliyor

güzel bir yorum yapmışsınız teşekkürler.keşke herkes sizin gibi düşünebilse bunlar olmazdı

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Onlar da bır barıs grubu gondersınler :D hay allahım ıs cıgrından cıktı

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Öyleyse bir sorum olacak, Alevilik ayrı bir inanış mı yoksa İslam inanışında bir kol mu?

Zorunlu Din dersi ile bağlı olduğunuz dinin kültür ve ahlakını almıyormusunuz?

Eğer buna karşıysanız anlarım ki siz, müslüman değil, Budist, Taoist,
Hinduist, vs.. gibi ayrı bir inanışsınız. Bence önce bunu itiraf edin, deyin ki
"Biz müslüman değiliz, sizin inanışınız bizi bağlamaz" o zaman da istediğiniz hakkı alırsınız.
Cem evinden tutun da din dersi muafiyetine kadar.

Aleviliğin kökenini herkesden iyi biliyorum, içinde "Cem Evi" bulunmadığını da.
O yüzden artık bence içinizdekini itiraf edin de herkes rahatlasın, kimin ne olduğunu bilsin..

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Öyleyse bir sorum olacak, Alevilik ayrı bir inanış mı yoksa İslam inanışında bir kol mu?

"Biz müslüman değiliz, sizin inanışınız bizi bağlamaz" o zaman da istediğiniz hakkı alırsınız.

O yüzden artık bence içinizdekini itiraf edin de herkes rahatlasın, kimin ne olduğunu bilsin..
Aleviliğin kökenini biliyorsan bu soruların neden? Neyin peşindesin merak ettim. "Kimin ne olduğunu bilsin" derken, insanlara inanışına göre mi davranış sergileyeceksiniz. Bu mu yani önemli olan? :hammer:

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
@ Majeste;
Bu sorularım onların kendilerini daha rahat ve özgür ifade edebilmelerine yönelik olacak.
Bir yandan müslümanız diyorlar, diğer yandan islam dışı hal hareket ve isteklerde
bulunuyorlar. Bu ikiliğin ortadan kalkması lazım, o yüzden diyorum, "Herkes kimin ne olduğunu bilsin" diye .
Son zamanlarda "Alevilik" maskesi altında siyasi ve ekonomik rant kavgaları, farklı liderlik arayışları, parti
kurma çalışmaları başladı. Bir nevi "yozlaştırılma" söz konusu. Önce gerçek niyet nedir onu bilelim, hastalığı
düzgün teşhis etmezsen tedavi edemezsin...Apandisite karın ağrısı dersen veya baş ağrısına
tümör muamelesi yaparsan hastayı kaybederin...Selametle...

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57

sence alıyorlarmı ben sünniyim ben alabiliyormuyum sadece otoritenin müsade ettiği kadarını kuşa döndürülmüş mealler yok sayılan hadisler
en komiği!!!setriavret Allah[cc]emri deyip kızların başörtülerini zorla çıkarıp almak bumu alınabilecek olanlar hayır ne ben alırım nede alevi kardeşime reva görürüm

ben islam kültürünü alamıyorsam onlarda alamıyor ahlağa gelince alevilik edeb üzerine kurulmuştur ahlaki yapıları sağlamdır desteğede öğrenmeyede ihtiyaçları yoktur

sizin böyle bir suali yöneltmeye hakkınız yok edeb dışıdır
hele onları uzakdoğu dinlerine yakın görmek edeb dışılıktan ötedir site adabıdır yazamam
sadece buradaki doğru islam üzeri olmayana her hakkın verildiğidir
hele onları müslüman olmamakla itham etmek sizin bulunduğunuz konumla alakalıdırki herhalde esfelisafilindesiniz çünki oradan daha rahat konuşabilirsiniz

eğer cem evinde ibadet etmek istiyorlarsa orda ederler eğer elin ingilizi anglikan kilisesini ümraniyenin göbeğinde açıyorsa diyanette karşılığıda bir tarafını açıyorsa cem evlerimi sizi rahatsız ediyor eğer rahatsız edecekse anglikan kiliseleri sizi rahatsız etsin

eğer bir şey alamıyorlarsa zorlamı dinleteceksiniz bunun yerine din derslerini her anlayışa uygun olarak uyarlanması daha doğru olmazmı mesela bir kişi inançsızda olabilir
hemen empati yapınız din dersinde çocuğunuza inançlarınıza aykırı birşey okutulmasını istermisiniz

bu senin birşey bilmediğinin itirafıdır
şunu unutma türklerin müslümanlığı kabulünden sonra ilimlerin kapısı Hz Ali keremallahüvecheh efendimize büyük sevgi göstermişler ona ve ehlibeytine günümüze kadar saygı ve sevgi beslemişlerdir
anadolu aleviliği ve kızılbaşlık ile iranın yaşadığı şiayı bir tutmamak gerekir

O yüzden artık bence içinizdekini itiraf edin de herkes rahatlasın, kimin ne olduğunu bilsin..[/

evet bu isteğini ben yerine getireyim kardeşimin gıybeti yapılıyorsa onu savunmak bana düşer

ülkemizde gayri islami akımlar gerek devlet gerek derin tarafından desteklenmekte her türlü olanak sağlanmaktadır
anayasanın değiştirlmesi teklif dahi edilemeyen çağdışı tekke ve zaviyeler kanunu nun günümüz insan haklarına uyarlanması zorunludur
benim alevi kardeşim cemevini kaçak olarak değil devlet desteğiyle ihtiyaçlara cevap verecek şekilde olmalıdır
bende nakşibendii dergahlarımı rahatlıkla açabilmeliyim
alevilik konusunda ihtisas sahibi olanlar kendi aralarından seçilmek koşuluyla dinadamı olarak atanmalıdır bunların giderleride üstlenilmelidir
bu konuda biz yardımda istemiyoruz kendimize yeteriz
bu haklara zımmi vatandaşlarımız sahipler her taraf daire kilise doldu ihtiyaç içindeki sahipsiz cahil gençlerimiz kendilerine kadın ve maddi imkanlar verilerek papaz olarak kısa hızlı eğitimle yetiştirilip bu kiliselere yerleştirilmektedir
daha net söyleyeyim Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmek bile ortadoks patrikhanesinde planlanmaktadır

bu yorumun sdn ye yakışmadı:hammer::hammer::hammer:

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
@ Majeste;
Bu sorularım onların kendilerini daha rahat ve özgür ifade edebilmelerine yönelik olacak.
Bir yandan müslümanız diyorlar, diğer yandan islam dışı hal hareket ve isteklerde
bulunuyorlar. Bu ikiliğin ortadan kalkması lazım, o yüzden diyorum, "Herkes kimin ne olduğunu bilsin" diye .
Son zamanlarda "Alevilik" maskesi altında siyasi ve ekonomik rant kavgaları, farklı liderlik arayışları, parti
kurma çalışmaları başladı. Bir nevi "yozlaştırılma" söz konusu. Önce gerçek niyet nedir onu bilelim, hastalığı
düzgün teşhis etmezsen tedavi edemezsin...Apandisite karın ağrısı dersen veya baş ağrısına
tümör muamelesi yaparsan hastayı kaybederin...Selametle...

arkadaşlar aleviliğin özünde olmayanlar aleviliğin ne demek olduğunu bilemezler aleviler hakkında lütfen ileri geri konuşmayalım sayın modlardan ve yöneticilerden de bu tür ayrımcılık yaratacak konuların açılmasına izin vermemelerini rica ediyorum bu ve buna benzer konuların bu forumdan kaldırılmasını rica ediyorum lütfen şu güzelim foruma tartışma yaratacak siyasi ve dini konuları sokmayınız. çok rica ediyorum​

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bu konunun sonunu iyi görmediğim kilitliyorum. . .

Saygılar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar