Aleviler meydanlara iniyor

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
aleviler_meydanlara_iniyor.jpg

Aleviler 9 Ekim günü Kızılay Meydanı’nda eylem yapacak

AİHM ve Danıştay kararlarının üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen seslerini duyuramadıklarını belirten Aleviler, 9 Ekim günü Kızılay meydanında oturma eylemi yapacak.

1995 yılında zorunlu din dersinin kalkmasına yönelik açılan ilk davanın AİHM ve Danıştay tarafından kabul edilmesinin üzerinden 15 yıl geçti. Ellerindeki mahkeme kararına rağmen seslerini duyuramadıklarını düşünen Aleviler, 9 Ekim Cumartesi günü Ankara Kızılay'da 'zorunlu din dersinin kalması' için 1 günlük oturma eylemi gerçekleştirecek. Alevilik Araştırmaları Merkezi Başkanı Avukat Ali Yıldırım, 'Aleviler de Türkiye'de yaşayan bütün insanlar gibi eşit yurttaş olarak yaşamak istiyorlar. 9 Ekim'de zorunlu din derslerinin nasıl bir insan hakları ihlali olduğunu kamuoyunun vicdanına bir kez daha sokmak için 1 günlük oturma eylemi yapılacak' dedi.

Yıldırım özetle şu görüşleri dile getirdi.
EŞİT YURTTAŞ OLMAK İSTİYORLAR:

Alevi toplumunun çok ciddi sorunları var. Bu sorunların tamamı eşit yurttaşlık hakkı çerçevesinde değerlendirebileceğimiz sorunlar. Aleviler de Türkiye'de yaşayan bütün insanlar gibi eşit yurttaş olarak yaşamak istiyorlar. Başka inançta olan insanlara hangi hak ve özgürlükler tanınmışsa kendilerine de o hakların özgürlüklerin tanınmasını talep ediyorlar. Bu yüzden 9 Ekim'de zorunlu din derslerinin nasıl bir insan hakları ihlali olduğunu kamuoyunun vicdanına bir kez daha sokmak için 1 günlük oturma eylemi yapılacak.
AYRIMCILIK YAŞANIYOR:

Aleviler açısından hayatın her alanında ciddi anlamda bir ayrımcılık uygulanıyor. Pratikte yaşanıyor bu. Bir yasada ya da hukuki düzenlemede böyle bir ayrımcılık söz konusu değil! İçten içe gizliden gizliye yazılı olmayan hukuk kurallarının işlediği bir ayrımcılık var. Alevi kimliği belli olan insanlar vali yapılmıyor, emniyet müdürü yapılmıyor. Bugün 81 ilin emniyet müdürünün hiçbirisi Alevi değil! 81 ilin yalnızca birinin valisi Alevi. İki tane farklı inançtan kişi varsa Alevi olan değil de diğerinin yükselme şansı daha fazla oluyor. Hele ki Alevi inancını 'öteki' olarak gören siyasi çevrelerde, siyasi anlayışlarda bu durum çok daha vahim.
Bugünkü AKP mesela. AKP çevresinde 360'ın üstünde milletvekili vardı, bir tanesi bile Alevi kökenli değildi. Şimdi yine 300'ün üzerinde milletvekili var ancak 3 tane Alevi kökenli milletvekili bulabilirsiniz. Ama onların cephesinden baktığınızda ötekileşen, bizden değilsiniz diyen bir topluluk görüyorsunuz.
MHP İÇİN DE AYNI ŞEYİ SÖYLEYEBİLİRİZ:

Esasında Alevi toplumu ile siyasi anlayışların uzlaşması yan yana gelmesi, Alevi inancının kendi dinamikleri açısından da zaten mümkün değil! Alevilik bir şoven partiyle yan yana olamaz. En son 2002 ve 2007 seçimlerinde Alevi toplumu yüzde 90'larla CHP'ye oy verdi. Bu bir tesadüf değil.
PİR SULTAN'IN KÖYÜNDEN 'HAYIR' ÇIKTI:

Referandumda Başbakan Erdoğan, açıktan Alevilere cephe alan bir tavır içerisindeydi. Ve sonuç olarak Aleviler, yüzde 95'e varan bir çoğunlukla referanduma 'hayır' dedi. Pir Sultan Abdal'ın köyü Banaz'dan, Aşık Veysel'in köyüne kadar sonuç aynı oldu: 'Hayır'.
KABLOLU ASİMİLASYON VAR:

Başbakan Marmara Üniversitesi'nin açılışında bir konuşmasında, türban kısmını kaldırırsak, şöyle bir şey dedi: 'İnanç özgürlüğüne, eğitim özgürlüğüne bu kadar müdahil olmanın anlamı yok. Bu ülkede hangi düşüncede hangi inançta olursa olsun şu mahalle baskısı adını verdiğimiz şeyi ortadan kaldıralım' Mahalle baskısından daha kötü bizimkisi. Yasal baskı, devlet baskısı var üzerimizde. Alevi köylerine zorla cami yapıldı. Daha da vahimi eğer bir Alevi köyüne cami yapamamışlarsa, kasabadan ya da ilçeden kablolar döşeyerek hoparlörler takarak ilçedeki ezanı günde beş vakit zorla dinletiyorlar. Yani kablolu asimilasyon var.
YENİ ANAYASADA İSTEDİK

Anayasa değişiklikleri gündeme getirildiği zaman Aleviler bunu bir talep olarak ortaya koydular. Zorunlu din derslerinin kaldırılmasına ilişkin ortada AİHM'in kararı var. Ama maalesef bu konuda hiçbir düzenleme yapılmadı. Diyanet İşleri Başkanı açıklama yapmış diyor ki 'AİHM'in ve Danıştay'ın kararı uygulanmaz. Din dersinin okutulmasında zorunluluk' AİHM'e karşı bir bürokrat nasıl böyle konuşabilir? Resmen suç işleniyor. 'Ulemaya sorun' diyen Başbakan anlayışı olduğu gibi sürüyor.
AÇIKTAN DÜŞMANLIK İÇERİSİNDE

Başbakan herkese mavi boncuk dağıttı. Ama Alevilere karşı açıktan bir düşmanlık içerisindeydi. Dedi ki 'Beni Yargıtay'daki Alevi mezhep cezaevine tıktı.' Alevi Seyfi Oktay'ı kastederek 'dedelerin yargıç tayin etme işi bitecek bu referandumda' dedi. Yargıda birkaç tane Alevi olmasına bile tahammül edemeyen bir ruh hali içinde

www.ensonhaber.com

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
her isteklerine tamamda şu ayrımcılık kısmını abartıyorlar bide söyledikleri sanki başka azınlıkların sorunu degilmiş gibi anlatıyorlar

temelde sorun bireysel özgürlükler lakin bu ülkede çogunlugun bile özgürlük açısından sorunları var

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Din dersleri zorunlu da din dersi mi veriliyor sanki ? Basitçe din tarihi anlatılıyor...

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
aleviler hangi dine mensup anlayamadim, ozaman alt kimlik gibi ,müslüman alevi diye adlandirilmali diye düsünüyorum en azindan kimliklerde ,örnegin bende avusturya vatandasligina gectim ama hala müslümanim bunu her yerde bildiriyorum ve geciyorda alevilerede böyle bir sey getirilsin yada gayrimüslüm yazilsin ,her önüne gelen birsey isterse devlet sphagetti olur ve toplum bozulur ,eskiden sunniler baski yapardi simdi aleviler

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Osmanlı döneminde kimsenin sesi neden çıkmıyordu yahu? kürtler çıktı hakkımızı istiyoruz biz türk değiliz dedi aleviler çıktı din dersi olmasın bizimde dedeledimize maaş bağlansın cemevlerinin suyu elektriği ücretsiz olsun dedi. tamam herşeyle başa çıkılıyorda din dersiyle ne alakası var durumun soruyorum evet müslümanız diyorlar ne yaptıkları belli değil tamamaen dini saptırıyorlar bir kesimi hepsi demiyorum ama çoğunluğu öyle. Bu şekilde yürümez bu yüz arkadaş. Her kafadan bir ses çıkar karnın dok sağlığın yerindeyse daha özgürlğkte özgürlük evrensellikte evrensellik bugün din dersini seçmeli yaparsın kaldırırsın ardından başka birşey isterler ardı arkası kesilmez bu işin Taviz Vermemek Gere ;)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Yorumsuz...

yasaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Ben şunu anlayamıyorum bu alevi olan vatandaşların bir dini varmı?varsa hangi dine mensuplar?din derslerinden niçin rahatsız oluyorlar?
Konuşurken elhamdülillah hepimiz müslümanız diyorlar o zaman dinden niçin rahatsız oluyorlar?
Lütfen bilenler veya ben bu işin özünü sana anlatayım diyen birisi bana bunu anlatabilirmi?Bana değil tüm merak eden vatandaşlara.

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Yine alevi-sünni olaylarını canlandırmaya çalışan birileri var sanırım.

CbIHTON

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sunnilere göre aleviler sapmış alevilere göre sunniler

stajer

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
her isteklerine tamamda şu ayrımcılık kısmını abartıyorlar bide söyledikleri sanki başka azınlıkların sorunu degilmiş gibi anlatıyorlar

temelde sorun bireysel özgürlükler lakin bu ülkede çogunlugun bile özgürlük açısından sorunları var

başka azınlıklara yapılan haksızlıklar, alevilerin haksızlıklara uğramasına gerekçe midir?

Din dersleri zorunlu da din dersi mi veriliyor sanki ? Basitçe din tarihi anlatılıyor...

Aleviler klasik sunni öğretinin kendilerini tanımlamadıklarını iddia ediyorlar ve bu yüzden din dersi almak istemiyorlar, böyle bir zorlamanın kime ne faydası var?
Adamlar din dersi almak istemiyorlarsa bu zorlama neden?
Kaldı ki dersin kalitesiz olması bu zorunluluğu haklı mı gösterir?

aleviler hangi dine mensup anlayamadim, ozaman alt kimlik gibi ,müslüman alevi diye adlandirilmali diye düsünüyorum en azindan kimliklerde ,örnegin bende avusturya vatandasligina gectim ama hala müslümanim bunu her yerde bildiriyorum ve geciyorda alevilerede böyle bir sey getirilsin yada gayrimüslüm yazilsin ,her önüne gelen birsey isterse devlet sphagetti olur ve toplum bozulur ,eskiden sunniler baski yapardi simdi aleviler

kendilerini ne olarak tanımladıkları,hangi dine mensup oldukları, ve bizim bunu anlayıp anlamamamızın bir önemi yok.Bu yanlış uygulamaları doğru çıkarmaz.

Osmanlı döneminde kimsenin sesi neden çıkmıyordu yahu? kürtler çıktı hakkımızı istiyoruz biz türk değiliz dedi aleviler çıktı din dersi olmasın bizimde dedeledimize maaş bağlansın cemevlerinin suyu elektriği ücretsiz olsun dedi. tamam herşeyle başa çıkılıyorda din dersiyle ne alakası var durumun soruyorum evet müslümanız diyorlar ne yaptıkları belli değil tamamaen dini saptırıyorlar bir kesimi hepsi demiyorum ama çoğunluğu öyle. Bu şekilde yürümez bu yüz arkadaş. Her kafadan bir ses çıkar karnın dok sağlığın yerindeyse daha özgürlğkte özgürlük evrensellikte evrensellik bugün din dersini seçmeli yaparsın kaldırırsın ardından başka birşey isterler ardı arkası kesilmez bu işin Taviz Vermemek Gere ;)

Osmanlı döneminde bunların sesi çıkmıyorduysa, bizim dönüp bir kendimize bakmamız lazım, "Osmanlı nasıl yapıyordu bu işleri, biz nerde hata yapıyoruz" diye.
Biraz daha özeleştiri.

Böyle önemli toplumsal konularda bile bir yorumunuz olmaması üzücü ama yapılan yorumlara bakınca sizi tebrik etmek istiyorum.

Ben şunu anlayamıyorum bu alevi olan vatandaşların bir dini varmı?varsa hangi dine mensuplar?din derslerinden niçin rahatsız oluyorlar?
Konuşurken elhamdülillah hepimiz müslümanız diyorlar o zaman dinden niçin rahatsız oluyorlar?
Lütfen bilenler veya ben bu işin özünü sana anlatayım diyen birisi bana bunu anlatabilirmi?Bana değil tüm merak eden vatandaşlara.

kendilerini ne olarak tanımladıkları,hangi dine mensup oldukları, ve bizim bunu anlayıp anlamamamızın bir önemi yok.Bu yanlış uygulamaları doğru çıkarmaz.

netfaruk

Doçent
Reaksiyon puanı
11
alevilerin çoğu daha alevilik nedir onu bile bilmiyor, kafalarına göre din üretiyorlar

montevo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
benim anlamadığım niye karşı çıkıyorsunuz?adamlar militan yetiştirmiyor ya.tüm dinler hakkında bilgi veriyorlar.seçim yakın türban tartışması da çıktı.seçim bitince bu konu da kapanır.yormayın kendinizi boşa.

D1360

Asistan
Reaksiyon puanı
13

Al bendende o kadar ,

Daha kendi aralarında anlaşamıyorlar Din dersini beğenmiyorlar

---------- Post added at 17:14 ---------- Previous post was at 16:47 ----------

Bu nasıl iştir ya taşıdıkları pankarta bakın

Çağdaş olmak için din dersi olmamalı mı ?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Çoğunluk ALEVİLİĞİ SORGULAMIŞ...

Onların dini ne?

Dinden neden rahatsızlar vs...

Kardeşim Onun Dininden BİZE NE?

Adam isterse AYAKKABIYA TAPAR...

Kimsenin inancını sorgulamak bize düşmez...

-------

Adamlar zorunlu din derslerine karşı çıkıyorlar çünkü bu derslerde anlatılan din kavramları kendi inançlarını yansıtmıyor...

Tamam ahım şahım bir DİN DERSİ verilmiyor ama biraz EMPATİ...

Bu gün biz Sunni Olarak tabir edilen grubun içindeyiz...

İnancımız Ehli Sünnet mezhepler üzerine...

Şimdi düşünün Yarın Bir Kanun Çıkıyor İlkokuldan başlayarak çocuklarımıza Şİİ inancı yada VAHHABİ inancı temelinde oluşturulmuş Din Kültürü Dersi verilecek olsa bunu kabul edebilir misiniz? Altı üstü din tarihi gibi bir şey deyip geçiştirebilir misiniz?

İçinizden mutlaka bu konuda hassasiyet gösterecek olanlar çıkar!...

-----------

CEMEVİ meselesine gelince...
Adam CAMİ yi kabul etmiyor...

Benim İbadethanem CEMEVİ diyor...
Hayır sen CAMİ ye gideceksin demek ne kadar mantıklı?

Burada önemli olan şu...
Eğer durumu İSLAM dini üzerinden değerlendirirsek...

Müslüman'ın İbadethanesi CAMİ dir...

CEMEVLERİ olsa olsa TEKKE DERGAH ZAVİYE kavramları içinde değerlendirilebilir...

Ve bu tür kurumlar YASAKLANMIŞ KAPATILMIŞTIR...

Fiili olarak açık olasalar da YASA ÜZERİNDE KAPALIDIR...

Aleviler CEMEVLERİ için ÖZEL STATÜ talep ederlerse

Bu ülkede KADİRİ NAKŞİ MEVLEVİ gibi büyük Tarikatler de kendi Dergahları için ÖZEL STATÜ talep etme hakkına sahip olur!!!

---------

Yok ALEVİLİK İslam Dini Dışında bir İnanış ise...
İbadethanesi olan CEMEVLERİ KİLİSE SİNAGOG kapsamına girer...

Bunların da giderlerini yapımını Devlet değil mensubu oldukları azınlıklar karşılar...

Bu yüzden CEMEVİNE Özel Statü meselesi kolay kolay halledilebilecek bir mesele değildir...

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Onlar görecekler Mahşer gününde, çağdaş mağdaş palavralarını, daha bişey demiyorum, çünkü adamlar dinlemiyo, kendi bildiklerini okuyolar. Gerçek alevileri bu hale getirenleri Allah islah etsin. Aleviliği bir din gibi sunanları Allah a havale ediyorum. Cem evlerini kınıyorum, camiden başka cemaatle ibadet başka bir yer yoktur, olmayacaktırda Allah katında. Cem evlerini ibadet hane sayanları ve buna yol verenleri Allah islah etsin

lacivert88

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Din dersine karşı olmak dine karşı olmak demek değil. Birileri yanlış anlatıyor birileri de yanlış anlıyor. Din derslerine karşı olunmasının nedeni, din derslerinde sünni islamın gereklerinin öğretilmesi. Alevilerin karşı çıktığı da bu.

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
ne alevilik neden sünlülük ben kuranda mezhep diye bişey görmedim rabbim asla hiç bir müslümanı başka bir müslümandan ayırmamışken müslümanların kendi içerisinde ayrılmaları ne kadar büyük bi ayıp ha bana sorarsanız ben mezhap bilmem ben rabbimi peygamberimi bilirim başta HZ. MUHAMMED olmaz üzere bütün peygamberler peygamberimizdir ve rabbimin gönderdiği en son kitap olan kurana iman ederim mezhep nedir bilmem allahın dinine bişey eklemek yada bişey çıkartmak yada onu değiştirmeye çalışmak büyük günahtır benim görüşümde budur arkadaşlar

---------- Post added at 18:21 ---------- Previous post was at 18:14 ----------

arkadaşlar ne alevilik neden sunlilik diye bişey görmedim ben kuran da rabbim hiç bir müslümanı bir müslümandan ayrı tutmazken müslümanların kendi içinde ayrılık yapması ne kadar büyük bir ayıp ben ne alevilik bilirim nede sunlilik neden mehep allaha inanırım rabbimin göndermiş olduğu kutsal ve en son olan kitap kurana uyarım HZ. MUHAMMEDi peygamberim bilir ve ona tabi olurum ve bütün peygamberlerde peygamberimizdir arkadaşlar benim için mezhep yoktur müslümanlık vardır islam vardır benim görüşümde budur arkadaşlar isteyen katılır istemeyen katılmaz

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Gerçek aleviliği yapsınlar Hz. Ali yolundan gitsinler. O zaman ben aleviyim desinler. Sapmış insan topluluğu

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
ne alevilik neden sünlülük ben kuranda mezhep diye bişey görmedim rabbim asla hiç bir müslümanı başka bir müslümandan ayırmamışken müslümanların kendi içerisinde ayrılmaları ne kadar büyük bi ayıp ha bana sorarsanız ben mezhap bilmem ben rabbimi peygamberimi bilirim başta HZ. MUHAMMED olmaz üzere bütün peygamberler peygamberimizdir ve rabbimin gönderdiği en son kitap olan kurana iman ederim mezhep nedir bilmem allahın dinine bişey eklemek yada bişey çıkartmak yada onu değiştirmeye çalışmak büyük günahtır benim görüşümde budur arkadaşlar

---------- Post added at 18:21 ---------- Previous post was at 18:14 ----------

arkadaşlar ne alevilik neden sunlilik diye bişey görmedim ben kuran da rabbim hiç bir müslümanı bir müslümandan ayrı tutmazken müslümanların kendi içinde ayrılık yapması ne kadar büyük bir ayıp ben ne alevilik bilirim nede sunlilik neden mehep allaha inanırım rabbimin göndermiş olduğu kutsal ve en son olan kitap kurana uyarım HZ. MUHAMMEDi peygamberim bilir ve ona tabi olurum ve bütün peygamberlerde peygamberimizdir arkadaşlar benim için mezhep yoktur müslümanlık vardır islam vardır benim görüşümde budur arkadaşlar isteyen katılır istemeyen katılmaz

Kendi görüşündür saygı duyarım ama bu konularda bir bilgin olmadığı aşikar... Ön yargılarında uzaklaşıp bu konuları araştırırsan ne dediğimi anlarsın... Ama en zor olan şey galiba ön yargılardan arınmak...

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bir yerde kısa boylu insanların gölgeleri uzuyorsa orada güneş batıyor demektir

Majeste

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Gerçek aleviliği yapsınlar Hz. Ali yolundan gitsinler. O zaman ben aleviyim desinler. Sapmış insan topluluğu
"Saptırılmaya çalışılan" desek nasıl olur?

Ben de "cahil insan topluluğu" diyorum bu tarz yorum yapanlar için. Eminim itiraz yoktur. :)

lacivert88

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kimin sapmış olduğundan ya da olmadığından size ne! Siz mi veriyosunuz insanların neye nasıl inanacağına. Bu nedenle değil mi yıllarca aleviler kadıların müftülerin fetvalarıyla ezildiler. İnsanlar kendi inandıklarını nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşlar.

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar tartışmalardaki bazı hataları öğretmenlik yapan biri olarak düzeltmek istiyorum. Biz "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersinde Din Kültürü ve Din Felsefesi eğitimi yapmıyoruz. Tamamen İslam eğitimi yapıyoruz. Üstelik bu eğitimi İslam' a sünni bakış açısının yaklaşımı ile yapıyoruz. Yani namazın nasıl kılınacağını, Ramazan Ayı' nda neden oruç tutulması gerektiğini veriyoruz. Ayrıca Kuran' dan bazı sureleri arapça olarak ezberlemek zorunlu.Öyle dinler tarihi, yok efendim uzak doğu dinleri, totemizm, diğer dinlerin sosyolojik açılımları falan yok. Din eğitimi 4. sınıfta bu şekliyle başlıyor. İsteyen MEB in yayınladığı yıllık ders planlarını inceler. Bana cevap yazar. Şimdi Alevilerin ezici çoğunluğu oruç tutup namaz kılmadığına göre bu Sünni İslam anlayışını Alevi vatandaşa dayatmak olmuyor mu?Üstelik zorunlu olarak.
Bir hata da şurada: Alevilerin İslam ya da din algılarını neden kendi sünni anlayışınızla değerlendirmeye kalkıyorsunuz. Onların hangi dine ne şekilde inanacağına siz nasıl karar verebiliyorsunuz? İbadet yeri cemevi ise cemevidir. Yok sen yanlış inanıyorsun, benim gibi camiye gideceksin deme hakkını nereden aldınız? Bunu da çocuklarına zorunlu olarak neden angaje ediyorsunuz. Bu davranışı ülkedeki hıristiyanlara neden uygulamıyorsunuz.
Zorunlu din dersi sadece diğer mezhep üyelerine değil ateistlere de sorun. Ateist vatandaş çocuğunun tanrıya inanmasını istemeyebilir. Bu devletin yetki alanını aşar. Çocukların dini inançları ailelerinin bileceği iştir.Sizin çocuklarınıza devlet "Din Kültürü" kisvesi altında "Neden Sinagoga gitmeliyiz?", "Neden Şükran günü neden zorunluluktur?" eğitimi verse ne yaparsınız?

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
benim için özgürlük sen ne yaparsan yap demekle olmaz ülkede bireysel özgürlük bakımından her din ve etnik kökene ait vatandaşın sorunu var
ben din dersinin içinin doldurulmasını istiyorum sen din dersinin seçmeli olmasını istiyorsun o ruhban okulu istiyor vs vs
temelde hepimiz haklıyız lakin hakkımızı isterken ben şuyum o yüzden eziliyorum demek yerine biz vatandaşız daha çok özgürlük istiyoruz demek kendi istedigimizin yanında diğerininde isteklerini dillendirmek toplum için daha hayırlı olur kanısındayım

hekko43

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yıllarca alevilerle birlikte yaşamış, imam hatip mezunu bir sünni olarak diyebilirim ki mantık olarak adamlar haklı; fakat istediklerinin istedikleri gibi olması teknik olarak imkansız.Açmak gerekirse; bir Alevi çocuğu, genellikle, buluğ çağına girdiğinde daha önce belirlenen bir büyüğü tarafından din eğitimine alınır, bu döneme kadar pek fazla bir diin eğitimi almaz. Fakat bu yaşa gelene kadar okulda aldığı din kültürü dersinden etkilenerek tam olmasa da bir inanç sistemi oluşturmaya başlar ve hatta bazen ailesinin inancını sorgular, bununla karşılaşan ailelerin de bu duruma tepki göstermesi çok doğaldır.Empati yaparsak kendi evladımızın Sünni inancı sorgulaması, misal Şii söylemlerde bulunması bizi rahatsız ederdi.
Gelelim ne istediklerine:
1) Aslında tam olarak ne istediklerine kendi aralarında bile karar verebilmiş değillerdir. Çünkü, neredeyse her mezhebin kendi içinde ortak bir ilmihali vardır; fakat her Alevi gurubu dinini kendine göre yaşar. Misal; bir gruba göre içki haramken bir gruba göre içip (içmesini bilene helaldir, bilmeyene haramdır, derler) sarhoş olmadan cemde hoş sohbet edilemez; şıha, dedeye veya Allah'a bağlanılamaz. Yani aralarında ittifak yoktur.
2) Yukarıda anlattığım sebepten ötürü Diyanet'in tüm Alevileri memnun edecek bir düzenlemeye gitmesi, kitap yayımlaması ya da üniversitelerde dede yetiştirilmesi mümkün değildir.
3) Bununla birlikte din kültürü dersinin seçmeli olması da Aleviler için yeterli değildir, çünkü din kültürü dersini seçmediklerinde toplumun dışlamasına maruz kalacaklarını iddaa etmektedirler. Bu yüzden devletin din dersi veremeyeceğini, kendilerinin de yaptığı gibi din eğitiminin aile veya ailenin belirlediği bir kişi tarafından verilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Fakat Sünni toplumun buna yanaşmayacağı kesindir. Misal; ailem (Allah onlardan razı olsun) beni imam hatibe "dinini devletini öğrensin" diye gönderdi.
Aslında örnekler daha da artırılabilir.
Sonuç olarak muhakkak bir çözüm getirilecektir ama bu ne Alevileri ne de Sünnileri memnun edecektir.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Devleti devlet yapan tebaasının ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Kişi din, inanç ve vicdan yönünden zorlanamaz. Her ne kadar bize tuhaf gelse de kişi din dersine katılmak istemiyorsa zorlamanın gerekçesi ne olabilir? Bir de alevilerin hepsi namaz vb ibadetlerden uzak değiller. Bir kısmı ne allahı ne peygamberimizi kabul ediyor ve ben aleviyim diyor, bir kısmı bu tarz yaşayışa şiddetle karşı çıkıp kendisine bildirilen emirler ve yasaklara uymaya çalışıyor o da ben aleviyim diyor. Sorun kendisine ne dediği değil, devlet olabilmek.