Soru Aldığım Internet Hızı

xmuratbey44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamun aleyküm arkadaşlar bu konuda biraz bilgi sahibi değilim siz değerli dostlarıma sormak isterim öncelikle türktelekom kullanıyorum yıllardır fotoğrafta oldu bitti yılardır max 16 hız alıyorum gün içerisinde bu 11 12 13 arası değişiyor 16 aldığım zamanlar çok az rastlıyorum ama fotoğrafta ulaşılabilir hız 26 gösteriyor ben neden 26 alamıyorum hiç modemimdenmi kaynaklı altyapıdanmı veya bulunduğum bölgedenmi acaba veya benim bilgisayarım 2. katta modem ise aşşağı katta malesef ev telefonu olduğu için modemim duvara sabit takılıyor ve modemi hiç bi şekilde yanıma alamıyorum onun için ethernet kablosu bayağı bi uzun :::) zaten upload hızım leş allahtan pek işim olmuyor (Konu dışı = ben malatyada ikamet ediyorum ve ilçede yaşıyorum bundan 5 6 ay önce bizim evin önünde hep çalışmalar oldu evin önüne bi kutu yaptılar bu kutu ney diye soracağım kimse yok acaba fiber internetmi geldi nasıl öğrenebilirim bunu şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Ekli dosyalar

• 11111111111.png
    11111111111.png
    88.7 KB · Görüntüleme: 90

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Öncelikle evinizin önünde yapılan çalışma vdsl olabilir veya eski saha dolabını yenisi ile değiştirmişlerdir.

Hat bilgilerinize göre adsl2+ kullanıyorsunuz yani maksimum 24 mbps alabilirsiniz sizin hızınız saha dolabına olan mesafeniz ile değişiklik gösterir bunun içine hat kalitesi vb unsurlarda girer kısacası şuan yapacak bişeyiniz yok hızınız gayet iyi durumda 12 14 arası olması normal zaten fiber kullanmadığınız için yüzde yüze yakın bir hız alamazsınız maalesef kendimden örnek vereyim ftth fiber kullanıyorum paket hızım 24mbps bundan önce adsl kullanıyordum 8mbps maksimum altyapım vardı ama 5 6 alabiliyordum fibere geçince resimde görüldüğü gibi 2mbps fazlam bile var mecburen fiber gelmesini bekleyeceksiniz yüzde yüz hız almak için

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    31 KB · Görüntüleme: 91

xmuratbey44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle evinizin önünde yapılan çalışma vdsl olabilir veya eski saha dolabını yenisi ile değiştirmişlerdir.

Hat bilgilerinize göre adsl2+ kullanıyorsunuz yani maksimum 24 mbps alabilirsiniz sizin hızınız saha dolabına olan mesafeniz ile değişiklik gösterir bunun içine hat kalitesi vb unsurlarda girer kısacası şuan yapacak bişeyiniz yok hızınız gayet iyi durumda 12 14 arası olması normal zaten fiber kullanmadığınız için yüzde yüze yakın bir hız alamazsınız maalesef kendimden örnek vereyim ftth fiber kullanıyorum paket hızım 24mbps bundan önce adsl kullanıyordum 8mbps maksimum altyapım vardı ama 5 6 alabiliyordum fibere geçince resimde görüldüğü gibi 2mbps fazlam bile var mecburen fiber gelmesini bekleyeceksiniz yüzde yüz hız almak için
merhaba yanıtını şimdi gördüm o dediğim kutu tam evimin önünde 5metre kadar ötede duruyor gittim baktım (türk telekom simgesi var ve türk telekom (tip23) erişim kabini hua-can 2020 yazmakta nedir acaba bilginiz varmı

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Paketiniz 16 ise zaten daha üstünü alamazsınız. Modemden uzak olmanıza rağmen 11 12 13 gibi hızlar alıyorsanız da gayet normal.

xmuratbey44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
fiber tavsiye ederim destekliyor ise 120tl veriyorum aylık ama 100mb indirme 10 mb upload alıyorum
evet haklısınız bizde türktelekoma aylık 95 di galiba kotasız 16mbps alıyorum sanki param boşa gidiyor diye hissediyorum fiber varmı yokmu nerden öğreneceğim acaba üsttede yazdım zaten bu saha dolabı fibermi acaba şuan internette araştırma yapıyorum ( evimin tam önünde max 5 metre uzaklıkta 5 6 ay önce kazı çalışması yapıldı ve o kutu yerleştirildi acaba fibermi geldi kutuda türktelekom tip23 erişim kabini yazıyor siz biliyormusunuz acaba ?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
fiber tavsiye ederim destekliyor ise 120tl veriyorum aylık ama 100mb indirme 10 mb upload alıyorum
Hocam artık 120 tl gibi fiyatlar pahalı geliyor türknetten sonra hele 99 tl ye 1000mbps vermelerinden sonra 100mbps e 12o tl aşırı pahalıymış hissi uyandırmaya başladı önümüzdeki ay türknet gigafibere geçeceğiz zaten sizin orada da türknet gigafiber varsa geçin derim

xmuratbey44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam artık 120 tl gibi fiyatlar pahalı geliyor türknetten sonra hele 99 tl ye 1000mbps vermelerinden sonra 100mbps e 12o tl aşırı pahalıymış hissi uyandırmaya başladı önümüzdeki ay türknet gigafibere geçeceğiz zaten sizin orada da türknet gigafiber varsa geçin derim
Türknet sorguladım (Adresinizde TurkNet Özgür İletişim için gerekli internet altyapısı bulunmamaktadır. Bu sebeple adresinizde internet hizmeti veremiyor ve başvurunuzu alamıyoruz.) yani bitek evimde türktelekom altyapısımı var ya

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Türknet sorguladım (Adresinizde TurkNet Özgür İletişim için gerekli internet altyapısı bulunmamaktadır. Bu sebeple adresinizde internet hizmeti veremiyor ve başvurunuzu alamıyoruz.) yani bitek evimde türktelekom altyapısımı var ya
aynen öyle isterseniz kablonet altyapı sorgulama yapabilirsiniz

Son mesajlar