Akraba Evliliği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

doctor

Asistan
19 Haziran 2007
437
3
0
Bu teoriye eski zaman ve yeni zaman olarak bakalım;

Eski zamanda akraba evlilikleri daha çoktu. Ve bu evlilikler daha mütavazi daha huzurlu ve mutluydu diyebiliriz. Boşanma sayıları da azdı.

Günümüzde ise azaldı.Ama evlilikler daha mutsuz daha aceleci ve üzücü hale geldi. Boşanma sayıları da arttı.

Kendilerini akrabaya layık görmeyenler; (Dinimizce izin verilen akrabalara) daha seviyesiz daha aşşağılık evlilikler yapmaya başladılar. Ama sorun bu değil, sorun bunun farkına varabilmek!

Be5tE

Dekan
22 Nisan 2008
7,341
5
0
Bu teoriye eski zaman ve yeni zaman olarak bakalım;

Eski zamanda akraba evlilikleri daha çoktu. Ve bu evlilikler daha mütavazi daha huzurlu ve mutluydu diyebiliriz. Boşanma sayıları da azdı.

Günümüzde ise azaldı.Ama evlilikler daha mutsuz daha aceleci ve üzücü hale geldi. Boşanma sayıları da arttı.

Kendilerini akrabaya layık görmeyenler; (Dinimizce izin verilen akrabalara) daha seviyesiz daha aşşağılık evlilikler yapmaya başladılar. Ama sorun bu değil, sorun bunun farkına varabilmek!

Alll ne alakaa :) :)

Ne yani akraba evliliği iyidir boşanma olmaz hadeeee herkes bi akraba bulsun boşanılmıyor. Ne alaka arkadaşım.
İnsan anlaşamadıktan sonra akrabasıyla da anlaşamaz. Bunun akrabayla falan alakası olamaz

doctor

Asistan
19 Haziran 2007
437
3
0
Alll ne alakaa :) :)

Ne yani akraba evliliği iyidir boşanma olmaz hadeeee herkes bi akraba bulsun boşanılmıyor. Ne alaka arkadaşım.
İnsan anlaşamadıktan sonra akrabasıyla da anlaşamaz. Bunun akrabayla falan alakası olamaz

Konuya girerken, "Bu teoriye" şeklinde başladığımı "farkedememizsin" :happy:

Be5tE

Dekan
22 Nisan 2008
7,341
5
0
Olsunnn sonuçta eski - yeni olarak BAKMIŞSIN.

Kanımca ve geçmişten beri bildiği kadarıyla akraba evliliklerinde çocukların sakat doğma riski fazladır ;) Bu konuda herkes anlaşsın bence ;)

SOnraa biriyle evlendin çocukta sakat doğab bilir ama bunu bile bile yapmak bi acayip tabii herkesin görüşüne saygı duymak lazım ;)

Ama lütfen kendi zevkleriniz için çocukların hayatlarını sakat geçirtmeyin. İnanın kimseye bunun hakkı yoktur.

Vee son birşey olarak ... Sakın bu işi kadere , Allah'a bağlamayın. !!!! İlim ve bilim hayatta olduğu sürece ...

doctor

Asistan
19 Haziran 2007
437
3
0
Eğer yaşadığın her saniyeyi Allah'a bağlamıyorsan, bütün bu söylediklerimi geri alıyorum.

Be5tE

Dekan
22 Nisan 2008
7,341
5
0
Ya niye ynlış anlıyorsun ki ???

Sen akraba evliliği yapmışsın.

Kan uyuşmazlığın olmasına rağmen ....

Sonra çocuk doğuyor sakat ..

Ne yanii napimmm Allah böyle uygun mu görmüş diyeceksin ???? Senin hiç suçun kabahatin yok mu ??? Bunu bile bile evlenmişsin sonrada Allah böle uygun gördü kader ... Mi diyeceksin ??? Bu mudur yaniiii ????

emelden

Dekan
30 Ocak 2007
5,260
8
0
Arkadaşlar tabi kii herşey Allahın izni ile olur ama konuyu saptırmayalım lütfen!

tudRoY

Profesör
2 Temmuz 2008
1,592
1
218
tabiki doğuda evlenmek[daha ziyade doğuda oluyor ]çok masraflı mirasın bölünmesi başlık düğün diğer etkenler kızları ya kaçmaya ya akraba evliliğine yada dedesi yaşındakilerle zoraki evliliğe mecbur bırakıyor ilkinde yakalanıp katledilme tehlikesi çok
eğitim yükselirse bunun önüne geçilir ben olayın ta içindeyim en az lise mezunu kızlar artık bunları yemiyor ve ölümüne direniyor
o zaman iş babalara düşüyor kız müsait şartlar sağlandığında sevdiğine başlıksız zorluk çıkarmadan bir meta gibi paraya tavil etmeden onun Allah[cc]ın yarattığı en şerefli mahluk olduğunu ve rahim cc sıfatınıda onda tecelli ettirmek le şereflendirdiğini unutmayarak
sana ucuza nın daha acısını söyleyeyim adam kız kaçırıyor barışılacak para yok veya namus meselesine berdel denen anadolunun frengisi aids i o mel'un şeye baş vuruluyor aids ten ölür kurtulursun bundan kaçış yok
adamın kızı çok yaşabirşeye bakmıyor başlık parası goncalar çürütülülüyor
kardeşim bunları sallamadım içinde olduğum gerçekler ben diyorumki
KIZ ÇOCUKLARI OKUTUN

off hangi devirde yaşıyorsun.. sanırım geçen senelerde fazla popüler olan dizileri izleyerek yorum yapıyorsun :icon_-1: nerden biliyorsun deme zaten doğuluyum. 7 sülalem de doğuda. annemle babam evlendiğinde senin tabirinle o kadar ucuza gelmiş ki tek göz evde bir kilim bir döşekleri varmış. herşey sandığınız gibi para değil.

ha bir de ben kuzenime o gözle bakamam diyenlere soruyorum acaba kaç kuzenleri var... benim sadece tanıdığım 46 tane kuzenim var. ha hepsine evlenecek gözle mi bakılır? hayır. Şu anda öyle bir ilişkim mi var o da hayır. olasılıklar üzerine konuşmak doğru mudur? o da hayır :) sözüm cahilce yorum yapanlara.
Ne yanii napimmm Allah böyle uygun mu görmüş diyeceksin ???? Senin hiç suçun kabahatin yok mu ??? Bunu bile bile evlenmişsin sonrada Allah böle uygun gördü kader ... Mi diyeceksin ??? Bu mudur yaniiii ????

kan uyuşmazlığı denilen şey bir iğneyle çözülen bir mevzu. içki ve sigara içenlerde bu oran daha yüksek. Engelli olarak doğan birisini küçümsemek mi amacın bilmiyorum. Ehh onlara vaat edilen şeyleri bilmemene veriyorum. Yanlış anlama fikrine birşey demiyorum. Hitler gibi konuşmaya başladın da. Önce sakatları eleyelim sonra tüm yahudileri sağlam bir ırk yapalım gibisinden :)

Önceden de dediğim gibi senin çocuğun sakat doğacaksa bu bellidir. sen istediğin kadar olasılıklar üzerinde takılmaya devam et :) O çocuğa can vermek senin elinde olan birşey değil. Sağlam veya sağlam doğup doğmaması da Allah'ın takdiri. Bunu karıştırmayın ne demek onu anlamadım. Mehmet abinin verdiği kitabı okumanı tavsiye ederim sana da.

Mehmet abinin verdiği kitabı indirip baştan sona okumanızı tavsiye ederim. ve geri kalan herkese de.. herkesin fikirlerine saygı duyarım.

Neyse daha fazla birşey yazmıyorum bu konu uzaaar gider.

Selam ve dua ile.

moz

Doçent
8 Temmuz 2008
621
5
0
Olsunnn sonuçta eski - yeni olarak BAKMIŞSIN.

Vee son birşey olarak ... Sakın bu işi kadere , Allah'a bağlamayın. !!!! İlim ve bilim hayatta olduğu sürece ...

Bu düzeyde müdahele etmek zorndayim arkadaşım. Sonuçta yaşanılan her şey kaderdir. Hiçkimse ne yaparsa yapsın ve/veya başına ne gelirse gelsin kaderin dışında değildir. Kadere kısaca değindikten sonra ALLAH'ı bir kenara bırakıp ne gerek var bilim var gibi bir yaklaşım ateist bir yaklaşımdır. İslam dini hiçbir zaman bilime karşı değildir hatta hep teşvik eder.

findukfaresi

Dekan
29 Mart 2008
7,298
73
0
anlaşamayan akrabasıyla da anlaşamaz bence hatta akrabasıyla daha kötü olur.neticede mesela teyzesi birden bire kaynanası olacakk....

burock

Doçent
21 Şubat 2008
792
0
0
Bende Doğru bulmuyorum ama büyüklerimizde sürekli bu işler akrabalar arasında olmuş, onlar için bu gayet normal..

Mesela annem bana dayısının kızıyla ilerde evlenebilme olasılığını sormuştu.Kızıda tanıdığı için, olabilir, iyi anlaşırsınız diye sıkıştırıyo :surprised: ben kendisini püskürtüyorum..
Halbuki ben o gözle hiç bakmıyorum, çocukluğumuzdan beri beraberiz görüşürüz bi akraba olarak.Şimdi o gözle bakılması insanın bi garip olmasına neden oluyo :razz: ve haliyle dayımın kızıyla eskisi gibi samimi değilim :(

ayhan.akyuz

Asistan
18 Haziran 2007
396
1
0
tudroy
sen herhalde narniada yaşıyorsun memleket gerçeklerinden uzak yazık
o devir şu anda yaşanıyor tam açık yazamıyorum rencide olunmasın diye
ben sadece basına yansıyanını söyleyeyim
akraba kızını kaçıran babaya berdel uygulandı ve babasından büyük adana verilen kız jandarmaya sığındı gerçektende başlığı veren Allah[cc]tan korkmayan .... yaşında kızla evlenebiliyor sen ister kabul et ister etme ülkemiz sadece bağdat caddesi veya halaskargazi caddesinden şişli fenerbahçeden ibaret değil
ben uluslararası bir sitede sorumluluk alarak yazıyorum bu yazıyıda bir çıbanın belki tedavisine deva olur maksadıyla yazdım
bence halka inin mirim özellikle doğuda çaresiz gençliğin dertlerine odaklanın belki hıçkırığınız boğazınızda düğümlenir size modadanda magazindende yazabilirdim ama önemli olan dertlerimiz ayağında kırmızı tabanlı ayakkabıları olmayıp lastik giyen sizler gibi veesace lauren giyemeyen gençlerimiz

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,890
176
1,243
8 Sayfa yorum yapılmış, sekizini de okudum, çoğunluk okumadan yazıyor. Hatta çoğunluk o kadar kesin yazmış ki sanırsınız genetik bilimci. :) Hatta editör ve moderatörler bile okumadan yazmışlar.

Akraba evliliklerinde sakat çocuk olayını kim uydurdu kim ortaya attı bilemiyorum; "kesinlikle karşıyım" diyenler veya "cahilce" deyip daha da ileri gidenler, öncelikle "sakat doğumların" neden gerçekleştiğini araştırsınlar. Eğer bunların sonuçları onların söylediğinin aksine çıkarsa, asıl cahil onlar demektir.

Zira Türkiye'deki sakat doğum oranları %90 üzerinde kan uyuşmazlığıyla ilgilidir. Kan uyuşmazlığının da akraba evliliği ile ilgisi yoktur. Kan uyuşmazlığı sadece kanın (Rh) faktörüyle ilgilidir ve annenin Rh (-) çocuğun Rh(+) olmasından kaynaklanır. Bu faktörün de akrabalıkla hiç bir ilgisi yoktur. Yani evlenmek istediğiniz kişinin artı ve eksi Rh faktörüne sahip olmasının akraba olmakla alakası yoktur.

Heterozigot çekinik hastalıkların homozigot bir şekilde ortaya çıkma yüzdesine gelince; dediğim gibi, sakat doğum oranlarını ve sebeplerini araştırınız. :)

Günümüzde tıp bu durumları önceden belirleyebilecek kadar ileridir. Dolayısıyla, sırf akraba evliliğine karşı olduğunuz için gençlerin evlenmelerine mani olmayın. Onların uyuşmazlık yaşayıp yaşamayacağı çok basit bir takım testlerle önceden anlaşılabilir. Genlerde önemli hastalıkların çekinikliği de araştırılabilir.

Yani günümüzde akaraba evliliğine "cahilce" bakan "cahillerin" olmasına çok şaşırıyorum. :) Yaygın olarak yanlış bilinen bir takım şeyler vardır, bazen doktorlar ve hatta profesörler bu hatalara düşerler. İşte akraba evliliği de bu şekilde yaygın olarak yanlış tanınan bir olaydır.

Hani geçen yıla kadar "domates kanser önleyici" diye biliyorduk, ama yanlış hatırlamıyorsam bir kaç profesör çıkıp "alakası bile yokmuş" diye açıklama yaptı. Akraba evliliğinin kötü sonuçlar doğuracağı da tıbbın henüz ilerlemediği dönemlerde birilerinin ortaya attığı bir tahmindi; ancak bugünkü tıbbi bilgiler açısından hiç bir kıymeti kalmadı. Hayatınızı bu yanlış bilgilerle karatmayın; en azından doktora danışabileceğinizi bilin.

*SiRiNe*

Dekan
22 Kasım 2007
5,336
2
0
Elmacık nedense hep en iyi ben bilirim edasında kimsenin bazı konular da kendinden daha çok şey bile bileceğini düşünmüyor.

Üzerime alındım çünkü bu konuda en çok yorum yapan mod. benim =)

Ama ben sadece sakatlıklar için konuşmadım yine bazı nedenlerden dolayı oluşa bilecek rahatsızlıklarda akraba evliliklerinin bu riskleri artırdığını söyledim sonuna kadar da arkasındayım bu benim yaşayıp gördüklerim. Herkes istediği kararı vermekte özgürdür...

Ne yaparsak kendimize herkes ektiğini biçer...

Ayrıca annenin Rh(-) Çocuğun Rh(+) olmasıyla değildir kan uyuşmazlığı çocuğun yerine babanındır.

erol_1982

Profesör
9 Aralık 2006
1,499
0
0
Elmacık nedense hep en iyi ben bilirim edasında kimsenin bazı konular da kendinden daha çok şey bile bileceğini düşünmüyor.

Üzerime alındım çünkü bu konuda en çok yorum yapan mod. benim =)

Ama ben sadece sakatlıklar için konuşmadım yine bazı nedenlerden dolayı oluşa bilecek rahatsızlıklarda akraba evliliklerinin bu riskleri artırdığını söyledim sonuna kadar da arkasındayım bu benim yaşayıp gördüklerim. Herkes istediği kararı vermekte özgürdür...

Ne yaparsak kendimize herkes ektiğini biçer...

Her yorumu bu şekilde ben bilirim ben ederim diyen elmacık , bir de realist var aynı şekilde cvp hakkı doğuyor ama gerekli cvp versinler isterlerse.Bu benim görüşüm.Hiç haz duymuyorum bu tür insanlara kendi dünyasından uyanamayanlara.

emelden

Dekan
30 Ocak 2007
5,260
8
0
Herkes kendi fikrini yazmakta özgürdür. Kimseyi, bilmişlik yapıp yargılamayız. Herkes haddini aşmadığı sürece istediği gibi fikrini beyan edebilir arkadaşlar rahat olun. :)

regedit

Profesör
18 Ağustos 2007
1,452
1
216
akraba evliliğinin dini ve tıbbi yönden bir sakıncası olmasa bile ben sıcak bakmıyorum, karşıyım, doğru bulmuyorum ;)

arkadaşlar elmacık'ın modeli böyle kızmayın :mrgreen:
kötü niyetle yazmadığına eminim

tudRoY

Profesör
2 Temmuz 2008
1,592
1
218
Sonrada geçip avrupada annesiyle oğlu evlenince veya erkek kardeş kız kardeşiyle evlenice haberi çıkınca , vay avrupalı sen değilmisin.

puhahaha :D sen akraba evliği derken enses ilişkiyi mi kastettiğimizi zannediyorsun :D ha gidip annemle evlenecem töbe töbee :D

afterdinner

Asistan
20 Ağustos 2006
466
2
18
Yazılanların tamamını okudum. Uzun uzun yazmak isterdim ama kimse uzun yazılanları okumuyor. O yüzden sadece akraba evliliklerinde sakat çocuk doğma riskine inanmayanlara önceki sayfalarda yer alan makaleyi okumalarını ve bu konuda biraz araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum. Ama Google'a akraba evliliği yazarak değil!!

Okumayanlar için de o makaleden küçük bir alıntı:

a. 1972 Yılında Diyarbakır’da Yapılan Araştırma
Nurettin Başaran, 490 aile üzerinde yaptığı araştırmada, akraba evliliği oranını %34.3 olarak tespit etmiştir. Buna göre akraba evliliğinin erken yaş (+12 ay) çocuk ölümleri, ölü doğum, düşük (abortus) ve kısırlığı (sterilite) artırmakta olduğu, fakat ikiz doğumlar üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir.

Fakat dikkat edin artırmakta olduğu yazıyor. Yani kesin değil. Aynı makalede uygun kontroller yapılarak evlenilebileceği de yazıyor.

Ben akraba evliliğini kesinlikle desteklemiyorum. Ama bunu yapanları bazı zihniyetler gibi sapıkça görmek de kesinlikle yanlış.

erol_1982

Profesör
9 Aralık 2006
1,499
0
0
puhahaha :D sen akraba evliği derken enses ilişkiyi mi kastettiğimizi zannediyorsun :D ha gidip annemle evlenecem töbe töbee :D
Ne farkeder sonuçta bi kan bağı yok mu ortada, hepimiz din kardeşiyiz oda olayın farklı bir boyutu tabi :D :D
ayrıca ben o ensemidir nedir onu bilmem ama yazdığımdan pek farkı olduğunu düşünmüyorum. Ha siz düşünüyorsanızda beni alakadar etmez.

seciL

Dekan
29 Eylül 2005
5,117
102
228
ne düşünebiliriz ki.:innocent:bilinçli SDN gençleri olark elbette karşıyız.:happy:

tudRoY

Profesör
2 Temmuz 2008
1,592
1
218
Ne farkeder sonuçta bi kan bağı yok mu ortada, hepimiz din kardeşiyiz oda olayın farklı bir boyutu tabi :D :D
ayrıca ben o ensemidir nedir onu bilmem ama yazdığımdan pek farkı olduğunu düşünmüyorum. Ha siz düşünüyorsanızda beni alakadar etmez.

senin yazdığına deniyor anne oğul- erkek kardeş kız kardeş vs. neyse senin düşüncelerin benim aileme sapık diyorsa burada bana söz hakkı doğar. ne söylediğinin farkında ol! senin düşüncene göre değil bu işler Allah'tan..

erol_1982

Profesör
9 Aralık 2006
1,499
0
0
senin yazdığına deniyor anne oğul- erkek kardeş kız kardeş vs. neyse senin düşüncelerin benim aileme sapık diyorsa burada bana söz hakkı doğar. ne söylediğinin farkında ol! senin düşüncene göre değil bu işler Allah'tan..

Sapık dediğimi sanmıyorum.Ha lafı sen nerenden anlıyorsun bilemiyorum ama ;

İkisinin birbirinden bir farkı olmadığını söledim sapık diye bişi demedim. Ben düşüncemi savunuyorum.Allah aklı vermiş gerisi senin düşüncene insafına kalmış nereden nasıl anlamak istiyorsan öyle anla çokta umrumda.

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,890
176
1,243
Şirine dedi ki:

Evet ablacım sen de bilebilirsin. Yalnız sakat doğumların oran ve nedenlerini bilmediğin ve bunları bilmeden sadece geleneksel/kulaktan dolma bilgilerle yorum yaptığını görüyoruz. (Aşağıda açıklama da var.)

Belki ben de yanlış biliyorumdur; ama ben yanlış biliyorsam, Çukurova Üniversitesi'nde genetik araştırmalar yapan ve bunları bana öğreten biyogenetik hocam da yanlış biliyordur o zaman.

Şirine dedi ki:

Olabilir, riskleri arttıracağı sadece bir tahmindir, bilimsel verilere dayanmıyor. İkinci olarak, bu tür durumların önceden belirlenebileceğini söylemiştim; şimdi tekrar söylüyorum. Kan uyuşmazlığı önceden rahatlıkla teşhis edilebilir ve sadece bir kaç basit iğneyle giderilebilir. Genetik rahatsızlıklar da önceden teşhis edilebiliyor.

Şirine dedi ki:
Ayrıca annenin Rh(-) Çocuğun Rh(+) olmasıyla değildir kan uyuşmazlığı çocuğun yerine babanındır.

Yanlış biliyorsun ablacım. Kan uyuşmazlığı, annenin eksi, çocuğun artı olmasıdır ve babayla doğrudan hiç bir alakası yoktur. Baba artıysa ve çocuk eksi olursa yine hiç bir sakıncası yoktur. Kan uyuşmazlığı, negatif anne kanının pozitif çocuğun kanına karşı antikor üretmesi ve bu antikorun plasentadan çocuğa geçerek zehir etkisi yapmasıyla meydana gelir.

erol_1982 dedi ki:
Her yorumu bu şekilde ben bilirim ben ederim diyen elmacık , bir de realist var

Güzel kardeşim, biz bir şey söylediğimiz zaman sebeplerini ve sonuçlarını, varsa kanıtlarını ortaya koyuyoruz. Eğer cevabınız varsa verin; karşımıza delille çıktın da biz inat mı ettik? Şu anda ben bunun tam tersi bir durum görüyorum. Sadece hoşunuza gitmediği için dinlemeden karşı çıkıyorsunuz.

@afterdinner, bazı oranlar vermişsin kardeşim, ama kendin de söylemişsin, kan uyuşmazlığı bugünkü tıbbi teknolojiyle yüzde yüz önlenebilir bir durumdur. 100 yıl önceki bilgilerle yaşamaya, böyle basit şeyler yüzünden hayatları karatmaya gerek yoktur. Kan uyuşmazlığı kadının Rh (-) ve erkeğin de heterozigot Rh (+) olması sonucu meydana gelebilir. Yani erkek de negatif veya homozigot pozitif olursa hiç bir sorun yok. Bu durum sadece iki dakikalık bir kan testiyle teşhis edilebilir ve basit bir kaç iğne ile önlenebilir.

Kriptograf

Profesör
18 Mayıs 2007
1,688
0
0
oysa bu konuya girip önüme gelene ağız payı verip çıkmayı planlıyordum. ama nafile millet zaten birbirinin ağzına yapmış :) akraba evliliklerinin genetik yapısı hakkında söylenecek söz kalmamış ama aynı sülaleden gelmiş 2 bireyin çekinik gen bulundurma olasılığı yüksektir ve bu iki birey, yeni bir birey meydana getirirse de o bireyin her hangi bir akrabalığı olmayan anne babadan meydana gelen bireyden daha fazla hasta olma riski vardır. tabi bahsettiğim durum hastalığın çekinik genle yayıldığı durumlarda. diğerleri içinde aynı sayılır aslında...

bu kadar karışık olmayan basit bir konuyu bile bile hala "eli yüzü düzgün aile kızı terbiye, ahlak gibi olguları bahane ederek akraba olsun" diyen varsa yuh. Akraba evliliklerinin çok sağlıklı çocukları olabilir hatta genetik farklılık ile diğerlerinden üstün özellikler bile ortaya çıkabilir ama ne bu deneme yanılma mı yapıyoruz?

kan uyuşmazlığı elmacık'ın da dediği gibi çocuğun rh "antijeni" bulundurması annenin ise bulundurmaması ve rh antikoru bulundurması sonucu ortaya çıkıyor. babanın etkisi çocuğun potansiyel rh antijeni bulundurup bulundurmama yönünden oluyor.

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,890
176
1,243
Kriptograf dedi ki:
bu kadar karışık olmayan basit bir konuyu bile bile hala "eli yüzü düzgün aile kızı terbiye, ahlak gibi olguları bahane ederek akraba olsun" diyen varsa yuh. Akraba evliliklerinin çok sağlıklı çocukları olabilir hatta genetik farklılık ile diğerlerinden üstün özellikler bile ortaya çıkabilir ama ne bu deneme yanılma mı yapıyoruz?

Mesajımın tamamını okuduğuna eminim kardeşim, ama sanki gözden kaçırdığın bir nokta var; Türkiye'de sakat doğumların oranı en yüksek olan etken "kan uyuşmazlığı"dır ve senin de bildiğin gibi, kan uyuşmazlığının akraba olmakla ilgisi yoktur. Hatta akraba olmakla kan uyuşmazlığı riski artacak bile olsa, bu durum basit bir kaç iğneyle önlenebilir. Yani korkacak bir şey yok.

Sanıyorum yine gözden kaçırdığın ikinci durum, "genetik rahatsızlıkların riskinin akraba evliliklerinde daha fazla olacağı" düşüncesi, gerçek anlamda bilimsel verilere dayanmıyor. Esasen tutarlı bir tahmin, ama rakamlarla desteklenmiyor, çünkü yanlış hatırlamıyorsam zamanında bir araştırma okumuştum ve sakat doğumlarda kan uyuşmazlığının oranı %90 üzerinde. Yani genetik faktörler çok az. Yine diyorum ki, öyle bile olsa, bunlar da günümüz tıp bilgileriyle tespit edilebiliyor. Bütün bunlara rağmen akraba evliliğine "kaka" gözüyla bakmak bence biraz kulaktan dolma bilgiden başka bir şey değil.

Mesela "üç beyazdan uzak duracaksın" demek gibi.. Herkes un, şeker ve tuz tuz tüketimini bu şekilde azaltır, halbuki hayatın kaynağı bunlardır ve bunların eksikliği geri dönülemez hastalıklara yol açar.

Kimi zaman bilim adamları yanılabilirler, bilimde yeni bilgi her zaman için eskisini ortadan kaldırabilir, buna gücenmemek gerekir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...