Aklınızda Yazılım Mühendisliği Varsa

Bu konuyu okuyanlar

umuteker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu mesleği seçmeli miyim?
Öncelikle günümüzde revaçta olan ve ne seçeceği hakkında bir fikri olmayan gençlerin "Geleceğin Mesleği" başlığı altındaki meslek.Ancak göze alınması gereken şeyler var.
Lisans eğitiminden önceki hayatınızın da önem kazandığı radikal bir meslek.Eğer geçmişinizde sosyal ağı,medyayı,programları ve haberleri aktif olarak takip etmediyseniz,insanların teknoloji alanındaki ihtiyaçlarını,zorluklarını bugüne kadar deneyimlemediyseniz,bu işleri çözmek için fikir üretmekte güçlük çekersiniz.
Neden Fikir Önemli?
Eğer fikirleriniz anlık gelişmiyorsa,analitik düşünme beceriniz zayıfsa ve çözüm odaklı fikirleriniz yoksa diğer her mühendis gibi 2.5-3k bandında maaşlar alıp ortalamanın altında bir hayat sürersiniz.Bu yüzden kendi fikirleriniz olmalı ve girişimler yapmalısınız.Kendi işiniz olmasa bile çalıştığınız yere herhangi bir yazılım yaparsanız ve bu çözüm odaklı olursa yıl sonunda güzel bir şekilde ödüllendirilirsiniz,statünüz ve maaşınız artar.O yüzden yolda yürürken bile "Aslında bu böyle olmalıydı." diye gezmeniz gerekiyor.
"İş sende bitiyor kendini geliştireceksin." ne demek?
İşten anlamayan büyüklerimizin bile sağdan soldan duyduğu cümle "kendini geliştirmen lazım" ın profesyonel anlamı kendini yeniliklere hazırla demek.Teknoloji öyle bir hale geldi ki tam yeni bir teknolojiye alışırken kısa bir aralıkla yeni bir teknoloji gelişiyor.Örneğin web tabanlı işler yapan kişiler arayüzlerini eskiden Adobe Dreamweaver ve Adobe XD gibi programlarla yaparken çok hızlı bir çıkış yapan "Figma" artık CSS'te bambaşka kolaylıklar sağlıyor ve kısa zamanda bu teknolojiye kendini adapte edemeyenler,adapte edenlere göre 2 ila 3-0 geriden gelecekler.Yani teknolojiyi anlık takip edeceksin ve yeni çıkan bilgiyi hemen kendine yükleyeceksin ve güncel olacaksın.
Okurken Ne Yapmalıyım?
En sık sorulan sorulardan birisidir.Herkesin ağzından duyacağınız gibi "ingilizce".Neden İngilizce? Arkadaşlar bu iş bir fonksiyon ve algoritma işidir.Eğer siz yazdığınız kodları ezberinizden yazarsanız unutkanlıklar başlayacaktır ve bu sizi yavaşlatacaktır.Sizin bu işin mantığını öğrenmeniz için "center" kelimesinin "merkez" olduğunu bilip ortaya alacağınız yere center yazmanız gerek.Eğer bunu ezbere yaparsanız videosunu izlediğiniz yazılımcının kopyasını yapmaktan ileriye gidemezsiniz.
İkinci madde:Bütün konulardan ilginizi çeken birkaç konuda profesyonel olun.Bu birkaç konudan 1 tanesinde de uzmanlaşın.Ve bu konular üzerine sürekli örnekler tasarlayın kendinizi hızlandırın.Uzman olduğunuz konuda ise sürekli insanlarla bir şeyler paylaşın.Unutmayın,genel bir mühendis 3-5k bandında para alırken bir "Ön yüz geliştirici" bir alanda uzman olduğu için 7-12k arasında paralar kazanır.Çünkü o bir uzmandır.
Üçüncü madde:Eğer okuduğunuz konum buna elverişliyse veya maddi durumunuz şehir değiştirmeye elverişliyse,sık sık teknolojik zirvelere katılın ve insanlara ben bu işi yapıyorum diyin.Güzel firmalarda staj kazanırsınız.Eğer buna elverişli değilse okuduğunuz yere gelen fuarlara katılın ve orda network(isim yapma,kendini tanıtma) kurun.
Dördüncü Madde:Ülkemizin güzel avantajlarından biri olan "Teknopark" "Teknokent".Çoğu şehrimizin üniversite yakınlarında bulunan teknoparklardaki işlere katılın ve elinizi alıştırın.Bu sizin takım çalışması ve iletişimin önemi başarımını kazandıracak.

Eğer forumda bu alanda ilgili birileri varsa paylaşımlarımı sürdüreceğim yazının devamı gelecek.

Tuxs

Asistan
Reaksiyon puanı
208
Bilgiler için emeğine sağlık.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Alana merakı olan olursa her an bilgilerimi paylaşmaya hazırım (yol haritası vesaire) bundan sonra bu forumda sürekli aktifim.
Hocam benim ağabeyim şu an Bilgisayar Mühendisliği okuyor. Kendisi bir ana dal okuduğu için daha iyi bir mesleğe sahip olmayacak mı? İnsanlar tabi daha spesifik konularda gelişebilirler ama sonuçta bilgisayar mühendisleri de aynı konuları ve ek şeyler görüyorlar. Bence insanları yazılım mühendisliğine değil de bilgisayar mühendisliğine yönlendirmelisiniz. Python iseniz Python'da var başka bir bir şey isteseniz onu da öğrenebiliyor sonuçta. Dediğiniz gibi kendini geliştrimekle alakalı. Bence benim dediğim yönlendirme daha mantıklı olur ancak sizin kararınız tabi.

umuteker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hocam benim ağabeyim şu an Bilgisayar Mühendisliği okuyor. Kendisi bir ana dal okuduğu için daha iyi bir mesleğe sahip olmayacak mı? İnsanlar tabi daha spesifik konularda gelişebilirler ama sonuçta bilgisayar mühendisleri de aynı konuları ve ek şeyler görüyorlar. Bence insanları yazılım mühendisliğine değil de bilgisayar mühendisliğine yönlendirmelisiniz. Python iseniz Python'da var başka bir bir şey isteseniz onu da öğrenebiliyor sonuçta. Dediğiniz gibi kendini geliştrimekle alakalı. Bence benim dediğim yönlendirme daha mantıklı olur ancak sizin kararınız tabi.
Zaten bunun hakkında bir gönderi yazacağım ancak kısa özet geçeyim.
Abinizin yanlış yolda olduğunu söylemedim hatta doğru bir yolda ilerliyor.Zaten coderlar genelde bilgisayar mühendisidir.Bu anlattıklarım lisans eğitimini yazılım mühendisliği bölümünde okuyanları değil.Lisans eğitimi sonucunda yazılım mühendisi olmak isteyenleri ilgilendiren bir forum.Ancak bunun hakkında çok detaylı bir forum yazacağım,hem insanların sorularına ışık tutar hem de senin söylediğin konulara değinirim.Adını kaydettim yarın paylaştıktan sonra sana da özelden iletirim.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Zaten bunun hakkında bir gönderi yazacağım ancak kısa özet geçeyim.
Abinizin yanlış yolda olduğunu söylemedim hatta doğru bir yolda ilerliyor.Zaten coderlar genelde bilgisayar mühendisidir.Bu anlattıklarım lisans eğitimini yazılım mühendisliği bölümünde okuyanları değil.Lisans eğitimi sonucunda yazılım mühendisi olmak isteyenleri ilgilendiren bir forum.Ancak bunun hakkında çok detaylı bir forum yazacağım,hem insanların sorularına ışık tutar hem de senin söylediğin konulara değinirim.Adını kaydettim yarın paylaştıktan sonra sana da özelden iletirim.
Ben zaten ağabeyim yanlış yolda demedim. :) Sadece bilgisayar mühendisliğinin daha kapsamlı olduğunu anlatmaya çalıştım. Yarın ki yazınızı merakla bekliyorum iletirseniz çok sevineceğim. İyi akşamlar.

umuteker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben zaten ağabeyim yanlış yolda demedim. :) Sadece bilgisayar mühendisliğinin daha kapsamlı olduğunu anlatmaya çalıştım. Yarın ki yazınızı merakla bekliyorum iletirseniz çok sevineceğim. İyi akşamlar.
Ama yarından önce bir bilgilendirme yapayım yazılım da bir anadaldır.
Kapsamlı bölüm açısından bakarsak da günümüzdeki mühendisliklerin tümünün eğitimini alan mekatronik mühendisleri açıkta kalabiliyor.Dediğim gibi çook detaylı bir araştırma yaptım ve yarın keyifle okuyacağın bir metin sunacağım.İyi geceler

Son mesajlar